Heinz Reinefarth i uciekinierzy z niszczonej przez niego warszawskiej Woli

Heinz Reinefarth i uciekinierzy z niszczonej przez niego warszawskiej Woli (fot. Bundesarchiv/Wikimedia Commons/public domain/mat. wyd. Świat Książki))

W 1944 mordował Polaków. Jego historia pokazuje, jak trudno było RFN zrozumieć winę nazistów

Nigdy nie stanął przed sądem za rzeź mieszkańców Warszawy. Żył spokojnie w Niemczech jako szanowany obywatel. Dlaczego mu się udało, próbuje wyjaśnić historyk Philipp Marti w swojej książce "Sprawa Reinefartha".
Wr�� do artyku�u
Komentarze (266)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • petronella.kozlowska

  Oceniono 7 razy 7

  Majdanek show to było wielkie show medialne które towarzyszyło ponad pięć lat tzw. procesom Majdanka od listopada 1975 do czerwca 1981 roku w Duesseldorfie.

  Majdanek show w RFN to fenomen medialny przemilczany do dzisiaj zgodnie przez wszystkie media niemieckie.
  Adwokat Ludwig Bock neonazista z przekonania, obrońca Hildegardy Lächert, chcąc upokorzyć świadka Henrykę Ostrowską złożył wniosek o aresztowanie jej za pomoc w mordach, po tym gdy zeznała, że nosiła pojemniki z cyklonem. Zaszczuta przez niego Henryka Ostrowska wyjechała natychmiast do Polski.

  Na wniosek jednego z adwokatów sąd musiał zarządzić badania na temat różnic pomiędzy swądem palonych ludzi i zwierząt.
  Adwokaci obrony urządzali też burdy pijackie w hotelach w Lublinie podczas wizji lokalnych zarządzonych przez sąd.
  Telewizja państwowa emitowała w programie po dzienniku migawkę - wypowiedź jednej pani pomagającej oskarżonym, w której mówiła o niemieckiej justycji w imieniu komunistów i Żydów.

  Klaus Schulze – książę karnawału w Duesseldorfie w 1980 roku dowcipkował na scenie -
  Mówi mężczyzna do dziewczynki – chcę ciebie wybzykać jak Żydówkę.
  W jaki sposób?
  Aż do zagazowania!

  Kim jest Żyd z butlą propanu pod ramieniem?
  Uzależniony!

  Publiczność rechotała się do rozpuku – takie wesołe były te dowcipy.

 • adalberto3

  Oceniono 5 razy 5

  Ktoś tu zapomniał wymienić nazwisko wielkiego Europejczyka kanclerza Adenauera. To podczas jego rządów żyło jeszcze ok. 55 tys. członków SS zatrudnionych w okresie wojny w różnych obozach zagłady. Nie było niestety woli politycznej na ich sądzenie. Wystarczało wzajemnie oświadczenie o niewinności (Persilschein), by kontynułować karierę. Bardzo typowa dla tego okresu jest kariera w kancelarii Adenauera Hansa Globke. Zawsze możliwy był w Polsce proces zaoczny zbrodniarzy wojennych. Niestety tu też o tym zapomniano.

 • dziubdziusie

  Oceniono 7 razy 5

  "Osoby podejmujące decyzje nie miały za sobą narodowosocjalistycznej przeszłości, która by na nich ciążyła, ponieważ przeważnie były na to za młode. Ze swojej młodości i wczesnej dorosłości wyniosły neutralne spojrzenie na wojnę jako taką." I tu leży m.in. odpowiedź na pytanie o zaniechania ścigania i karania niemieckich zbrodniarzy wojennych w powojennych RFN i NRD, proszę zajrzeć do podręczników młodych Niemców i zobaczyć jak tam jest przedstawiana okupacja Polski, i nie pieprzyć ciągle, że Niemcy przepracowali traumę wojny...

 • rezun-one

  Oceniono 4 razy 4

  Alianci to byli dziwni sojusznicy. Nie wydali nam zbrodniarzy którzy wyjątkowo nam się "zasłużyli".
  Chronili za to ludzi UPA osadzając ich w USA i Kanadzie.
  Dodatkowo oddali Stalinowi połowę naszego terytorium i jeszcze dziś każą nam pomagać Ukrainie by te ziemie mogła utrzymać. Chroń nas Boże przed takimi sojusznikami i ukarz tych, którzy znowu sprowadzili ich wojska do naszego kraju.

 • observanto

  Oceniono 4 razy 4

  To byli Niemcy, nasi odwieczni przyjaciele zza Odry!

 • q-ku

  Oceniono 4 razy 4

  Izrael by takiego porwał

 • korgan123

  Oceniono 10 razy 4

  Helena Wolińska czy Stefan Michnik i inni. Wielu jest zbrodniarzy, którzy spokojnie dożyli sędziwego wieku za granicą a ich ofiary często leżą nie wiadomo gdzie.

 • yarloman

  Oceniono 4 razy 4

  Ale Dirlewanger w więzieniu sam się pobił na śmierć . I to tak że podobno aż mu głowa odpadła . Często o życiu i śmierci tych bandytów decydowało to gdzie i czy w ogóle zostali złapani .Oraz to kto ich po złapaniu pilnuje . Dirlewangera pilnowali podobno Polacy . Gdyby pilnowali i Reinefartha adwokatem by nie został . Wielu najkrwawszych nazi-zbrodniarzy uciekło do Ameryki na Watykańskich paszportach . O to też należało by pytać u źródła .

 • rabbi.rozencwajg

  Oceniono 3 razy 3

  Skutkiem takiej postawy PRLu wobec zbrodniarzy niemieckich, nie ukaranych po wojnie, jest dzisiejsze traktowanie Polakow na Wschodzie i Zachodzie.
  Narod ktory nie dba o swoich czlonkow i nie potrafi karac za zbrodnie na sobie - nie jest narodem, a jedynie zbirowiskiem zatomizowanych niewolnikow.

 • icc217

  Oceniono 5 razy 3

  Po zakonczeniu Drugiej Wojny Swiatowej WSZYSCY Niemcy powinni zostac zgazowani.

 • ganro

  Oceniono 3 razy 3

  Ja bym tylko chciał aby każdy Niemiec musiał na maturze obowiązkowo przeczytać na głos wybrane opisy tej zbrodni włącznie z zabijaniem w okrutny sposób matek, dzieci i niemowlaków.

 • japiota

  Oceniono 3 razy 3

  Dla niezorientowanych dodam że ten Westerland to kurort na eksluzywnej wyspie Sylt na Morzu Północnym gdzie letnie domy posiadają najbogatsi Niemcy.
  Ten morderca spokojnie spędził jesień życia w nadmorskim kurorcie wśród bogatych, wykształconych i bogobojnych współplemieńców którzy oczywiście "nic nie wiedzieli" o przeszłości swojego burmistrza.
  Sam jestem ciekawy jak Niemcy rozwiążą problem imigrantów w Niemczech - zgodnie ze swoją wielowiekową tradycją czy coś nowego wymyślą ?

 • nietyp

  Oceniono 2 razy 2

  ON był wrogiem... I nigdy tego nie ukrywał. A co my, jako Polacy zrobiliśmy aby ukarać tych, co sprowokowali tę zbrodnię??? Ich wina również jest oczywista!!! Dane niemieckie:- "Straty własne-6 zabitych... Straty wroga-10 000 zabitych"...

 • krzysiek2608

  Oceniono 2 razy 2

  wniosek nasuwa się sam nie kupować nic co Niemieckie nigdy

 • icc217

  Oceniono 4 razy 2

  Dlaczego ta szwabska bestia nie zostala wykryta. uprowadzona i poddana w Polsce dlugim i ciezkim torturom ???
  Dlaczego ???

 • antygazeta.pl

  Oceniono 4 razy 2

  stefan michnik również nie odpowiedział za zbrodnie.

 • kayll

  Oceniono 2 razy 2

  Armia Czerwona okazała im wielką łaskę - to gdyby chcieli się zrewanżować to od Odry do Renu byłaby niezamieszkana pustynia ale my, Słowianie, jesteśmy ludźmi I nie mścimy się w odróżnieniu od tek zakłamanej zbrodniczej chołoty.

 • bazmasta

  Oceniono 2 razy 2

  W europie żyli ludzie gorsi niż ci w ISIS. Wszyscy krytykują islamistów (sam tak robię) ale nasze europejskie ziemie urodziły ludzi million razy gorszych. To tutaj odbyły się 2 wojny światowe w których zginęło milliony ludzi. Jedno jest pewne. Kraje bliskiego wschodu zostały podzielone przez zachód po upadku imperium otomańskiego. Teraz ten zachodni bałagan wychodzi na wierzch bo podział nie był sprawiedliwy (etnicznie). Europa przeżyła 2 takie przetasowania. Bliski Wschód żadnego

 • adam3407

  Oceniono 2 razy 2

  Niemieckie bydle

 • antepavelic69

  Oceniono 2 razy 2

  Wielu nazistom udało się uniknąc kary,dzięki ........ kościołowi katolickiemu i jego funkcjonariuszom.Taki biskup Alois Hudal pomógł ok. 20 nazistom w ucieczce do Ameryki płd.

 • Roman

  Oceniono 10 razy 2

  "Heinz Reinefarth przyjmuje milionowego przesiedleńca do "Kraju Warty" (czyli okupowanej Polski)" - okupowana Polska to było GG, Kraj Warty wcielono do Rzeszy.

 • Miss Pod

  Oceniono 1 raz 1

  Co za fantastyczna hipokryzja polskich szowinistow. ktorzy to szybko wylewaja krokodyle lzy gdy tylko cos sie im nie podoba ale jakos dziwnie nigdy nie pamietaja wlasnych zbrodni i innych ohydnych czynow? Przeciez podobnych zbrodniarzy jak Reinefarht jest wsrod Polakow cale mnostwo, np. moze ktos by przypomnial jeden tylko temat conajmniej 23 nieukaranych polskich mordercow w Jedwabnem, ktorzy jeszcze 3 lata przed Powstaniem Warszawskim bezkarnie dokonali bestialskiego mordu na conajmniej 340 niewinnych cywilach zydowskich? Gdzie bylo jest polskie prawo wobec nich? Polska sprawiedliwosc to zwyczjnie smiech na sali.

 • podobny_do_nikogo

  Oceniono 1 raz 1

  Nasi bracia, kozacy, wykonujący z radością rozkazy kata Warszawy...

 • az555

  Oceniono 1 raz 1

  nic sie nie zmieniło.Po walce o stołki kilku popaprańców, rachunki za ruinę gospodarczą ,zapłacą cięzko pracujący ludzie

 • dornjuan

  Oceniono 3 razy 1

  To był efekt PW, które teraz tak czcimy. Ci ludzie by nie zginęli gdyby nie ten chory polski zryw z motyką na słońce.

 • mizdrownica

  Oceniono 1 raz 1

  Był tak dziennikarz - Krzysztof Kąkolewski, który napisał książkę o powojennym, spokojnym życiu niemieckich zbrodniarzy wojennych i przeprowadzał z nimi wywiady - z Reinefahrtem też. Może warto o tym pamiętać? Tak zupełnie na marginesie - w ramach smucenia się z powodu upadku ogólnego wykształcenia (także polskich dziennikarzy): prawidłowe są dwa warianty - urodził się w Solothurn (bez odmiany) albo urodził się w Solurze (bo jest niegdyś szeroko znana polska nazwa - tam zmarło się Naczelnikowi Kościuszce).

 • n29a

  Oceniono 1 raz 1

  A wystarczyło tego nie rozpalać, dać się wyzwolić i mieć całe miasto i kilkaset tys. ludzi więcej na miejscu... A skoro stało się jak się stało, stanowczo typa należało cichcem uwalić zza węgła po wojnie; zamiast tego nasz wywiad m.in. w Niemczech zbierał "żelazo"...

 • 1234qwerty

  Oceniono 3 razy 1

  Jego ludzie wymordowali ponad 50000 niewinnych mieszkańców a te sku...ele co do tego doprowadzili mają swoje ulice do dziś i jakoś to tym bubkom z IPN to nie przeszkadza.

 • sebol19731

  Oceniono 1 raz 1

  Tak się kończy wiara w sojusze i przestrzeganie prawa...my wszystkim wierzymy a wszyscy mają nas w ....1939r przykładem....ilu morderców żyło i żyje w ameryce,francji,anglii...setki .....

 • octopusdei

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe, że przypominanie Niemcom o ich zbrodniach nie szkodzi stosunkom polsko-niemieckim zaś domaganie się sprawiedliwego potraktowania ukraińskiego ludobójstwa szkodzi stosunkom polsko-ukraińskim. Może to dlatego, że Niemcy w odróżnieniu od ukraińców nie stawiają pomników nazistom i zbrodniarzom, nie gloryfikują ich, nie stawiają za wzór młodzieźy a ich zbrodniczych ekscesów nie czynią mitem założycielskim dla swojego państwa?

 • inoculatedlife

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo polecam wywiad z Reinefarhem przeprowadzony w latach 70-tych przez polskiego dziennikarza Krzysztofa Kąkolewskiego - książka pt. "Co u pana słychać?"

 • oloros11

  Oceniono 3 razy 1

  Rosjanie popełnili błąd - trzeba było Niemcy zaorać
  o przebaczaniu do wszystkich entuzjastów - pamiętajcie przebacza tylko Bóg
  to co zrobili Niemcy wszystkim Słowianom. Żydom itd jest nie do przebaczenia i nie do zapomnienia - nie ma takich możliwości po prostu

 • lukki69

  Oceniono 1 raz 1

  Ja bym chciał zobaczyć odszkodowania wojenne od Niemiec.....unijne dotacje to ochłapy...
  I aż dziw,że na forum tak mało nawiązań do PiSu w kontekście hitlerowskich Niemiec....czytałem już nawet o stalinowskich metodach......niektórym by się przydało poczuć na własnej skórze te metody żeby przestać pisać takie głupoty...:)

 • tuluniu

  Oceniono 1 raz 1

  A co z pamietnikami Eichmana? "Polityka " zaczela je w latach 60 publikowac i po intrewencji RFN i USA przestala a pamietniki zgarnelo UB. Daniel Passent wspominal o tym w jednym z wywiadow.

 • e50504

  Oceniono 19 razy 1

  Nie pierwszy i nie ostatni Niemiec, który uniknął odpowiedzialności. Angela Merkel w liczbie ofiar przegoni prawdopodobnie Hitlera, a jest jedną z poważniejszych kandydatek do nagrody Nobla.

  Chory naród chorych idei. Od szaleństwa czystości rasy przeszli do szaleństwa mieszania ras, ale nadal można znaleźć artykuły pełne uwielbienia dla tych zbrodniarzy, a pół Polski jeździ czyścić im kible.

  Mein Antiracist Kampf!

 • Miss Pod

  0

  Nastepny przyklad mordu przez Polakow na cywilach zydowskich, mial miejsce zaledwie jeden rok po wybuchu Powstania Warszawskiego. W Kielcach, w dniu 4 Lipca 1946 zdziczaly tlum polskiego wojska, milicji i cywilow zamordowal conajmniej 42 Zydow i zranil drugie tyle. Masakra odbyla sie pod pretekstem nieprwadziwej plotki o rzekomym morderstwie rytualnym a nastepnie piciu przez Zydow krwi zaginoinego polskiego dziecka. Owe dziecko - 9-letni chlopiec Henryk Blaszczak odnalazl sie nastepnego dnia nietkniety, po nocy spedzonej u kolegi bez powiadomienia rodzicow. To jednak nie powstrzymalo mordu. Ofiary zostaly pochowane w masowym grobie, ku ogolnej uciesze lokalnej gawiedzi. Zaledwie 9 sprawcow kazni kieleckiej ukarano, pozostalych wspol-uczestnikow nigdy nie osadazono.

 • Miss Pod

  0

  Nastepny przyklad mordu przez Polakow na cywilach zydowskich, mial miejsce zaledwie jeden rok po wybuchu Powstania Warszawskiego. W Kielcach, w dniu 4 Lipca 1946 zdziczaly tlum polskiego wojska, milicji i cywilow zamordpwal conajmniej 42 Zydow i zranil drugie tyle. Masakra odbyla sie pod pretekstem nieprwadziwej plotki o rzekomym morderstwie rytualnym a nastepnie piciu przez Zydow krwi zaginoinego polskiego dziecka. Owe dziecko - 9-letni chlopiec Henryk Blaszczak odnalazl sie nastepnego dnia nietkniety, po nocy spedzonej u kolegi bez powiadomienia rodzicow. To jednak nie powstrzymalo mordu. Ofiary zostaly pochowane w masowym grobie, ku ogolnej uciesze lokalnej gawiedzi. Zaledwie 9 sprawcow kazni kieleckiej ukarano, pozostalych wspol-uczestnikow nigdy nie osadazono.

 • pyosalpinx

  0

  Zauwazylem, ze w dokumentacjach na ten temat, na zdjeciach nie brakuje "ukrainskich" przyjaciol, ktorymi polski rzad sie tak podnieca....uwazam, ze Unia za duzo zaangazowala sie w niepodleglosc Ukrainy, a konsekwencja sa rzesze uchodzcow z Syrii

 • curious2003

  0

  Reinefarth był zbrodniarzem wojennym, a przede wszystkim prawnikiem i ładnie się wybronił jak cała reszta nazistów przenosząc winę na przełożonych, a z kolei ci przełożeni twierdzili, że nie wiedzieli nic o zbrodniach biorąc udział w zbrodniczym systemie od kilkunastu lat.Zabawa w głupiego Jasia.

 • frania34

  Oceniono 2 razy 0

  Niemcy zamordowali całą rodzinę mojego Ojca oraz ojca ( do dzisiaj nie wiem gdzie spoczywa) nie kocham ich (Niemców),ale nie potrafię się mścić-mówię "odpuść im winy jako i ja odpuszczam",ale ból i żal noszę w sobie od 75 lat.

 • augenthaler

  0

  Bardzo słabo przetłumaczony tekst, momentami wydaje się być bełkotem. A szkoda, bo warto historię tego zbrodniarza upowszechnić.

 • nakrecany_czolg

  Oceniono 4 razy 0

  czyli skończył jak Jaruzelski, Kiszczak oraz jak skończą Baumann i brat Michnika

 • wyciety

  Oceniono 4 razy 0

  Malo to takich w Polsce?Wezmy cala zydokomune,rzadzaca za Stalina.Nawet prawdy nie mozna o nich powiedziec.Teraz leza na Powazkach.

 • tece92a

  Oceniono 2 razy 0

  Sprawa Powstania Warszawskiego jest mi identyczna z frankowiczami. Głupota - króluj nad nami,króluj nadziemiami.

 • Perun Wszechmocny

  0

  Niemcy, tak czy inaczej i jeśli się tylko dało, bronili swoich bohaterów narodowych. Ci zbrodniarze zawsze będą dla nich symbolami poświęcenia i walki z "niesprawiedliwością" zadaną ich przecudnemu narodowi.

 • zigzaur

  Oceniono 6 razy 0

  W Warszawie Reinefarth dowodził nie wojskiem ale zmotoryzowanymi odwodami policji czyli takim ichnim ZOMO. W chwili otrzymania rozkazu wejścia do Warszawy był komendantem policji Warthegau. Dowodzący niemiecką 9 armią na froncie generał Nikolaus von Vormann po prostu odmówił oddania żołnierzy z frontu do walki z powstańcami. Przeciwko powstańcom rzucono jedyną dostępną rezerwę: właśnie tych zomowców plus radzieckich ochotników. W tym niemieckim ZOMO służyły przeważnie dziadki pamiętające poprzednią wojnę i zdające sobie sprawę, że można nieźle oberwać od powstańców dobrze znających teren. No to woleli wyżyć się na cywilach. W czasie rzezi Woli powstańcy radośnie zdobywali pojedyncze obiekty w Śródmieściu, jednakże nie opanowali ani wybrzeża Wisły ani przelotowych arterii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX