Prof. dr Anita Olejek

Prof. dr Anita Olejek (fot. Grzegorz Celejewski/AG)

wywiad gazeta.pl

W Bytomiu robią coś, czego nie robi niemal nikt w Europie. Operują maleńkie dzieci w łonie matki. Skutecznie

Do tej pory lekarze ze szpitala w Bytomiu wykonali 85 operacji płodu w łonie matki. To wspaniały wynik. - Tego, co my tu robimy, nie robi nikt w Polsce - mówi nam prof. Anita Olejek.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (112)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • ax_xa

  Oceniono 15 razy 1

  do afalafa i kirdan1 :Litości
  Operacji nie wykonasz na nieuformowanym płodzie, czyli na zlepku komórek zarodka. Mozna ja przeprowadzic, gdy płód jest uksztatowany, a więc mozna to nazwać dzieckiem ! Czepianie sie słówek jest poniżej poziomu !

  mam obawy, czy przeprowadzone operacje GWARANTUJĄ, że wada nie odnowi się kilka lat po urodzeniu. Operacje takie są wykonywane niedawno, a więc są to raczej eksperymenty (?) i potrzeba wielu lat by to sprawdzić.
  Chodzi mi o to, że państwo nie gwarantuje pomocy osobom wychowującym kalekie dzieci. Kasa jaką przeznacza nie pokrywa podstawowych potrzeb (zwłaszcza gdy potrzebne sa opatrunki, specjalstyczne lekarstwa czy sprzęt). Na rehabilitacje czeka sie miesiącami

 • norbertrabarbar

  Oceniono 35 razy 1

  Wiecie co jeszcze robią w Bytomiu? Wprowadzają program 500+ wśród Romów... już we wrześniu przybędzie nam kilka tysięcy małych, ślicznym, romskich dzieci dzięki czemu "cygańskie" dzielnice staną się jednymi z najbogatszych w wielu miastach Polski.

 • herman_witt

  Oceniono 2 razy 0

  I ja wam powiem: TO JEST COŚ :-)))

 • jan.go

  Oceniono 2 razy 0

  Trochę nie dowierzam że to takie proste a świat cały nie idzie naszą drogą Podejrzewam ze chodzi o odległą statystykę Tak jak kardiologia inwazyjna niby po zabiegu super ale te powikłania i efekt też nie za bardzo trwały Jednym słowem trzeba się dobrze zastanowić dla kogo ten zabieg żebyśmy w imię ideologii nie dorzucili pacjentowi cierpienia To nie u nas wymyślono te zabiegi ale na zachodzie ale tam lekarz musi jeszcze myśleć o jakości życia pacjenta

 • baby1

  Oceniono 12 razy 0

  Mam mieszane uczucia w tej kwestii. I nie chodzi o jakieś tam duperele związane z katolibanem itp. Obawiam się, że efektem tych operacji będzie duży odsetek dzieci z dużymi zaburzeniami lub kalectwem.

 • q-ku

  Oceniono 30 razy 0

  jakby to okropnie nie zabrzmiało - a potem mamy taki materiał genetyczny jaki mamy - dzieciątka, które natura by uśmierciła przy porodzie żyją i mają po latach dzieci... Takie "zdrowe" jak one.

 • czujny_jak_pies_podwojny

  Oceniono 6 razy 0

  co wy z tym rozmnażaniem dzisiaj w gazecie

 • quleczka

  Oceniono 4 razy 0

  To ile w koncu tych operacji 76 jak w tytule czy 85 jak w artykule potem?

 • awena508

  Oceniono 15 razy -1

  Wspaniałe, tylko jak pogodzić te sukcesy z ograniczeniami badań prenatalnych, które ponoć szkodzą i sumienie lekarza nie pozwala na nie. Źyjemy w świecie absurdów

 • assassyn

  Oceniono 21 razy -1

  A w dzisiejszym wydaniu to już są dzieci? Bo wczoraj jeszcze to, był płód.

 • a.vv.a

  Oceniono 11 razy -1

  I nadal w tytule na "jedynce" co najmniej eufemizm: " życie maluchów ". Nawet pan Chazan pisał "życie nienarodzonych".
  Opanujcie się !

 • ml2403

  Oceniono 10 razy -2

  To jedyne operacje w tych wadach, które mają sens. Operacja po urodzeniu są wbrew naturze, bo dziecko z rozszczepem nie przeżyje, a jak się go zoperuje to wyprodukujemy kalekę, który będzie na całkowitym utrzymaniu rodziny, bez żadnej korzyści dla społeczeństwa. Co do tamtego opisu ze "Stulecia chirurgów", prawdziwego, który zdarzył się przecież niedawno bo niecałe 200 lat temu to podziw dla tego lekarza nie zna granic. Tu chodziło o jeszcze jedną rzecz, o której nie wspomniano czyli o mniemanie, że otwarcie brzucha zawsze kończy się śmiercią, bo tak przed zdobyciem wiedzy o istocie zakażeń się działo. Dla uzmysłowienia jak się wtedy zachowywano wystarczy fakt, że gdy ktoś został postrzelony na polowaniu w brzuch wołano po księdza, a nie po lekarza. Niestety dla tego zespołu lekarzy idą ciężkie czasy. Zdarzy się jakieś powikłanie i jakieś wściekłe Ordo Iuris czy inna pani Godek zrobi taka kampanię, że PiS zakaże badań prenatalnych i będzie po zawodach.

 • antrop

  Oceniono 34 razy -2

  Ja miałem szansę na wygranie 60 milionów, tydzień temu w Totka i jak wiecie nic z tego nie wyszło. Zarabiają lekarze a dzieci i tak w dużej mierze będą kalekami. Nie prościej i humanitarnej zrobić aborcję? Polska i tak ma najwięcej kalek dzięki Kościelnym zasadom i po co? To naprawdę nie czasy Frycka Wielkiego Złodzieja i nawet Macierewicz potrzebuje sprawnych inteligentów do wojska ...

 • antrop

  Oceniono 7 razy -3

  Za 200 tysięcy to ja zrobię całkiem nowe dziecko i będę go pielęgnował przez 2 lata! Mieć kalekę z 200 tysięcy to chory pomysł katolika ale póki co nie widzę kolejek do tych dzieci. Radziwiłł uważa dziecko in vitro jest za drogie. Czyżby?
  Żądam badań prenatalnych i usuwania a nie "udanego" leczenia.

 • as.pik

  Oceniono 3 razy -3

  Zawsze mi się wydawało, że Bytom leży w Europie. Ale pewnie GW, jak zwykle, wie lepiej.

 • rikol

  Oceniono 12 razy -4

  Bardzo dobrze, że takie płody są abortowane gdzie indziej. Zauważcie, co mówi doktor- dzieci mogą być nawet sprawne. Co oznacza prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że dziecko będzie niepełnosprawne, ruchowo, lub umysłowo. Oznacza to życie pełne cierpienia dla rodziców i dla dziecka.

 • alfalfa

  Oceniono 16 razy -4

  To w łonie matki jest człowiek? Nie sądziłem, że takie coś przeczytam w GW.
  A.

 • 7rewrer7

  Oceniono 16 razy -4

  Potem rodzi się kaleka.Państwo płaci 1100 zl co miesiąc rodzinne i dla matki za wychowanie.

 • zycietowiecej

  Oceniono 10 razy -6

  Trudno jest mówić prawdę, ale lepiej ją znac, bo wtedy można jakoś do tego się ustosunkować.
  Musi być też ktoś kto powie nam prawdę, że JESTEŚMY MARTWI DUCHOWO. Religia nie pomoze, tylko Jezus, ktory jest życiem.
  przeczytaj: Bóg jest Pytaniem!
  na: ZycieToWiecej com

 • zycietowiecej

  Oceniono 8 razy -6

  Ktoś musi nam też powiedzieć, że jesteśmy martwi duchowo. Religia nas nie ozywi, tylko Jezus, który jest Życiem.
  Przeczytaj: Bóg jest Pytaniem!
  na: ZycieToWiecej com

 • a.vv.a

  Oceniono 10 razy -6

  Skandaliczny tytuł redakcyjny tego materiału na "jedynce". Prawdziwa tylko wersja - Ciężarnym z takimi wadami płodu proponuje się przerwanie ciąży. A w Bytomiu takie płody operują. Jakieś wielkie zmiany w "GW" ? Coraz lepsze ?

 • Oceniono 9 razy -7

  mordercy ! w pazdzierniku robili mi taka operacje i doszlo do komplikacji,mala sie urodzila w 26 tyg podczas operacji i zamiast ja zostawic w Bytomiu na oddziale dla wczesniakow wiezli ja 30 km do Katowic z otwarta rana i zmarla po 4 dniach .

 • myfly

  Oceniono 11 razy -7

  Jak abortują, to płody (przecież nie ludzie!), jak operują, to dzieci. Że wy się jeszcze w tym nie pogubiliście.

 • losiu4

  Oceniono 16 razy -8

  i co wy na to, nawoływacze do mordowania słabych i bezbronnych?

  Pozdrawiam

  Losiu

 • kirdan1

  Oceniono 15 razy -9

  Donoszę, że w "GW" rozpanoszyła się katolicka zaraza! Jak to "maleńkie dzieci w łonie matki" ?! To żadne dzieci, to są PŁODY! A najlepiej jeszcze - to NIEOKREŚLONE ZLEPY KOMÓREK :-)

 • Dorota Pochylska

  Oceniono 10 razy -10

  naprwade młode kobieta jezdziła na badania prenatalne wszystko super ksiazkowo i co dziecko urodziło sie chore powinno sie karac lekarzy za złe diagnozy nawet prenatalne

 • lukki69

  Oceniono 16 razy -10

  ..e tam...lepiej zabić dla wygody....przy okazji popie...ć,że życie ludzkie jest największą wartością i jest ok.

 • ad or

  Oceniono 13 razy -11

  O_o "Dzieci"??? Zaraz, zaraz, o jakich "dzieciach" mowimy? Przeciez kazdy swiadomy czytelnik Wyborczej wie doskonale, ze w lonie matki sa co najwyzej "plody", ktore mozna wyskrobac i spuscic w toalecie. Ostatnia rzecza jest zajmowanie sie ich stanem zdrowia i dobrostanem.
  No chyba, ze cos przeoczylem...

 • roy-cohn

  Oceniono 31 razy -15

  Dla was to są dzieci a nie płody? Cóz to za straszne zacofanie w tej wyborczej... Ciemnogród

 • hataran

  Oceniono 31 razy -19

  No i co lewackie śmieci? Kolejny "argument" lewackiej propagandy holokaustu nienarodzonych obalony.
  Można urodzić mimo wad maluszka? Można. Nie wolno zabijać małego bezbronnego człowieka! Żadnego i pod żadnym pozorem. A pozory to lewacka dzicz potrafi czynić oj potrafi.

 • zuuuraw

  Oceniono 36 razy -20

  To przerażające, że "bohaterem" mediów jest oszust, nie płacący żonie alimentów i próbujący wprowadzić w naszym kraju stan permanentnego chaosu a nie takie osoby jak pani profesor ! czapki z głów !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX