(fot. Pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne)

reportaż

Ojciec konsekrowanej dziewicy: ''Mam najlepszego zięcia na świecie''

Jest ich w Polsce ponad 230. Nie wybrały życia rodzinnego ani zakonu, ale zdecydowały się na ścisły związek z Jezusem. Mają znajomych i przyjaciół, wykonują różne zawody, niektóre są już na emeryturze. Dziewice konsekrowane mówią, że są szczęśliwe, a bycie Oblubienicą Jezusa to nie tylko poświęcenie własnej seksualności, ale czystość duszy i spokój serca.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (503)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • dorry

  Oceniono 27 razy 25

  Wszysko ok, niech każdy robi sobie co chce. Nie podoba mi się tylko określenie "życie w czystości" ponieważ dosyc dosadnie sugeruje, że cała reszta żyje w brudzie (moralnym? jakimś innym?), a takie myślenie jest po prostu bez sensu.

 • hefajstos1

  Oceniono 24 razy 22

  Dlaczego te dziewice konsekrowane potrzebują białych sukien, obrączek i całego obrzędu (przypominającego ślub z fizyczną osobą) ? To ma ich dowartościować, sprawić że poczują się nie gorsze od innych?
  Przecież to nie jest małżeństwo, dziwaczne jest używanie tego słowa na określenie takich pań.

 • kowalski_jasiek

  Oceniono 23 razy 21

  Czy formalnie taka kobieta jest wdową - bo mąż nie żyje od prawie 2000 lat.
  Jaki jest jej oficjalny stan cywilny?
  kto po niej dziedziczy? - tu jest chyba najciekawsze. Bo zapewne dziedziczy firma założona przez męża. Współudziałowcy uważają przecież, że ten pan nadal żyje.

 • Sylwia Kacprzak

  Oceniono 26 razy 20

  Wrażliwym osobom trudno odnaleźć się w realnym świecie. Jak kochać niedoskonałego, często gruboskórnego, mężczyznę , łatwiej idealnego Jezusa. Nigdy się nie kłóci , zawsze patrzy z obrazu z dobrotliwym spokojem. Jest ofiarny , wiecznie młody , piękny i mądry.. No który z panów mu dorówna ? Oczywiście jest to decyzja na życie w wyobraźni. Przede wszystkim wyobraźni o sobie samej . Szanuję wybór. Wiele kobiet żyje samotnie nie z wyboru ale po traumach jakie zafundowali im ich ukochani mężczyźni z krwi i kości.

 • frodozbagien

  Oceniono 20 razy 18

  a czy rozwód lub unieważnienie małżeństwa wchodzi w grę? za ile zł.?

 • mikroolbrzym

  Oceniono 18 razy 16

  szczerze współczuję. samemu z jakichś urojonych powodów ograniczać własne życie? współczuję. swoją drogą co to za bóg, co potrzebuje dziewic? i do czego? dość to wszystko dziwne :)

 • gianniriccardo

  Oceniono 20 razy 16

  Ja przepraszam, że zapytam - to ile Jezus ma tych żon??? 229? No i czy ktoś Go pytał o zgodę na kolejną żonę? Nie pomyśleliście tak?

 • gotlama

  Oceniono 20 razy 16

  Tak to jest gdy ktoś nie potrafi pokierować swym życiem i postanowienia muszą mieć uroczystą oprawę, audytorium, ewentualnie napominających strażników, by zmotywować do dotrzymania przyrzeczeń. Jedni się konsekrują, drudzy, by utrzymać dietę, muszą mieć pobyt w ośrodku z wydzielanym jedzeniem.

 • choir

  Oceniono 24 razy 16

  To chyba przedruk z jakiegoś XIII wiecznego rękopisu ? Największym potworem w tej opowieści jest ojciec Karoliny, który zniszczył własnej córce życie. Na drugim miejscu winowajców są księża - bezmyślni idioci, sprowadzający rzesze ludzi w nieszczęście. Marzę o wprowadzeniu w Polsce, wzorem Niemiec podatku kościelnego. Wtedy okaże się jakim jesteśmy katolickim narodem. Liczę na max. 30 %.

 • justas32

  Oceniono 21 razy 15

  Czy w Polsce można brać "za męża" osobę która nie żyje od ponad 2000 lat ???

 • robas197

  Oceniono 14 razy 14

  Biologiczne dziewictwo nie jest bezwzględnie wymagane - no to wszystko chyba wyjaśnia...

 • kerry55

  Oceniono 17 razy 13

  Systematyczne pranie mózgów przynosi rezultaty. Średniowiecze w natarciu. Ratuj się, kto może.

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 17 razy 13

  Czasem największa dewotka kościelna jest dalej od Boga niż ktoś skazany przez nią na potępienie.

 • white_lake

  Oceniono 18 razy 12

  no i jaką fajną ta pani ma teściową :)
  też zawsze dziewica zresztą

 • arius9

  Oceniono 16 razy 12

  Sluby czystosci odbieral Hoser.
  No, qrna, nawet nie ma co komentowac, gratuluje.

 • joankb

  Oceniono 16 razy 12

  Byleby Pani się trzymała z daleka: ode mnie, moich rodziców, rodzeństwa, dzieci, wnuków.Teraz, jutro, pojutrze.

 • kat_ja1

  Oceniono 12 razy 12

  Karolina podaje przykład, że "każda dziewczyna chciałaby być żoną, tak oficjalnie. W końcu każda normalna dziewczyna marzy o stałej, wiernej miłości na całe życie. Karolina i pozostałe dziewice konsekrowane taką miłość na całe życie znalazły jako Oblubienice Jezusa". Dużo tych oblubienic dla jednego.....więcej, jak u muzułmanów, więc skąd pewność, że to miłość na całe życie??

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 14 razy 12

  widzę tu jaskrawą sprzeczność- przecież Kosciół niby namawia do życia w rodzinie i płodności...A tu popiera cos zupełnie przeciwnego! A gdyby tak większość kobiet została dziewicami konsekrowanymi?? Bo to chyba dobre, skoro Kościól to wspiera?

 • frodozbagien

  Oceniono 14 razy 12

  Gdyby urodziła się w Indiach, poślubiłaby Krysznę. A czy rodzice, którzy zaszczepili jej w dzieciństwie tę jakże "szlachetną" religię powiedzieli jej, że można z tego zrezygnować? Ja zdałem sobie z tego sprawę dopiero w wieku 36 lat! Do tamtej pory moi rodzice (którzy nie chodzili do kościoła), żona i cała rodzina mówili mi że trzeba wierzyć w te dyrdymały, bo inaczej czeka cię wieczna potępienie :(

 • yool_z

  Oceniono 16 razy 12

  Ciekawe. Dziewica może zaślubić Boga, ale chłopak chłopaka - nie. Chociaż IMO to pierwsze jest bardziej, no powiedzmy, nieszablonowe.

 • hulababula

  Oceniono 13 razy 11

  To ciekawe, nie wiedziałem, że Katolicyzm pozwala na poligamię. Tak przy okazji, czy przypadkiem małżeństwo to nie związek kobiety i mężczyzny, jak to kościelni lubią powtarza, a nie związek wielu kobiet i syna boga?

 • fifion

  Oceniono 19 razy 11

  Płock I bydgosz, ja tam byłem...

 • Oceniono 14 razy 10

  A może to skutek wrodzonej niechęci do związku do jakiego wciskali owe "dziewice" ich prymitywni rodzice? Może to nieuświadomione swego wnętrza genderystki lub singielki, które zaszczute przez rodzinę i społeczeństwo naciskające bezrozumnie do wyższości odegrania roli społecznej nad indywidualną potrzebą samorealizacji znalazły ukojenie w Jezusie, który takowe jest zdolny dowartościować? Co Jezus mówi o bezżennych? Wiecie? Co Jezus odpowiada uczniom, którzy dziwiąc się Jego naukami stawiają pytanie: "Panie czy warto się żenić?":
  10 Na to odezwali się Jego uczniowie: "Jeśli tak ma się sprawa z mężem i żoną, to nie warto się żenić". 11 On im odpowiedział: "Nie wszyscy pojmują tę naukę, lecz którym jest dane. 12 Są bowiem bezżenni, bo tak już z łona matki się urodzili; i są bezżenni, gdyż przez ludzi bezżennymi się stali; i są bezżenni, ponieważ ze względu na królestwo niebieskie sami siebie bezżennymi uczynili. Kto może pojąć, niech pojmie".
  Kto może pojąć a kto nie może i dlaczego? Co go ogranicza w pojmowaniu? Czy nie konserwa, której jest ofiarą zbyt mocna by się z niej wyrwać umysłowo? Stawiam, że właśnie to.
  Potęga zła, któremu rzuca wyzwanie Jezus jest potęgą dlatego, że zło jest w Was bardzo mocno (potężnie) zakorzenione, ono wyrasta z tradycji, emocjonalnych wierzeń i złudzeń człowieka na swój własny temat. Ilu z Was obrazi się jeśli powiem, że "małżeństwo kobiety i mężczyzny" to bełkot w o czach Boga? Co zrobicie z Bogiem, który wprost Wam to powie? Pokochacie Go? Ucieszycie się, że Pan dał głos i będziecie skakać z radości?
  A jednak jest to ZŁO - czy wam się to podoba czy nie. By jeszcze rozszerzyć ten aspekt zła zapytam - do czego Wam to małżeństwo jest potrzebne? Dlaczego te biedne kobiety zwane "dziewicami konsekrowanymi" nie mogą uprawiać seksu? Dlaczego muszą poświęcać swoją seksualność skoro Bóg/Jezus tego wcale nie żąda?!
  Ktoś odpowie?
  I wreszcie Wy wszyscy, którzy jesteście ze sobą jako małżonkowie jak zdejmę z Was "sakrament" co ze sobą zrobicie?

  Co was razem ze sobą trzyma?
  :p

 • arius9

  Oceniono 16 razy 10

  Zaiste wspanialy zięc, ale nie zauwazyli, ze juz nie zyje od 2000 lat ?

 • man-iks

  Oceniono 14 razy 10

  "DZIEWICA KONSEKROWANA" ..... Zaprawde czuc w tym zwrocie nieprawopodobny belkot. Oczywiscie jak kazdy porzadny belkot ubrany on jest we wzniosle rzekomo (dziewica) i madre (konsekrowana) slowa..... bóg by sie usmial gdyby byl.....

 • balada

  Oceniono 10 razy 10

  Jakby te dziewice poślubiły boga ojca to by im się 500+ należało, bo bóg ma podobno dużo dzieci.

 • newbashi ron

  Oceniono 12 razy 10

  Tylko w Polsce Jezus ma 229 dziewiczych zon. Nie ma znaczenia ile jest ich w pozostalych krajach bo one zrobily z niego bigamiste. Jesli mozna wziac slub z Jezusem to czy istnieje tez mozliwosc wziecia rozwodu? A co z dziecmi poczestymi z dziewiczego lona? Kto placi alimenty?

 • medycynaradziecka

  Oceniono 20 razy 10

  Hmmmm... Dziwne...
  No ale nikogo nie krzywdzą, pracują... Żyją tak jak chcą...

 • urssula.inc

  Oceniono 26 razy 10

  No cóż,ich bog poskąpił im daru odczuwania seksualności,daru odczuwania potrzeby bycia matką.Zubozył je uczuciowo i cieleśnie.A ogólnie mówią,że jak bóg chce kogos ukarać to odbiera mu rozum.

 • uzaz

  Oceniono 18 razy 10

  I tak ma szczęście. U starożytnych Azteków czy Inków dziewicom konsekrowanym wycinano żywcem serce. I tatusiowie też byli dumni (durni).

 • ercu

  Oceniono 10 razy 10

  Przez wieki uważano, że dziewictwo jest cnotą, ale powinno być realizowane za murami klasztoru, bo kobieta w społeczeństwie powinna być matką.
  "w murach klasztoru" gdyz "za murami" to włańie na zewnątrz

 • kkowal123

  Oceniono 14 razy 10

  Z dwojga złego - lepsza jest taka forma jak dziewictwo konsekrowane, niż życie w zakonie, w ekstremalnym przypadku klauzurowe. Przynajmniej taka dziewica nie zamyka się na świat i jego problemy. Nieraz myślałam, że życie w zakonie to forma ucieczki - nie musisz martwić się, jak przeżyć do pierwszego, czy będziesz mieć co jeść i gdzie spać. A że kobieta wybrała celibat - jej sprawa. Nie podniecajcie się tak :-).

 • wuk4

  Oceniono 9 razy 9

  Każdy ma prawo dokonywać takich wyborów życiowych, jak chce, jeśli nie szkodzą one innym osobom. Ta pani również, więc nie będę z niej drwić.

  Rozumiem ludzką religijność i poszukiwanie Boga. Kompletnie nie rozumiem idei "czystości" i co to miałoby by mieć wspólnego z religijnością - dla mnie to pojęcie wyłącznie techniczno-higieniczne. Ale cóż, ludzie są różni, nie wszystko zrozumiemy.

 • feldkurat-katz

  Oceniono 11 razy 9

  Bóg to pojęcie filozoficzne niezrozumiałe dla ludzi ogarniętych manią religijną . A wszystkie domniemania dotyczące związków Jezusa z Bogiem zostały wytworzone stopniowo przez 20 wieków chrześcijaństwa i mają wątłe podstawy naukowe zwłaszcza dotyczące dziewictwa leżącego u podstaw wiary .

 • miczum

  Oceniono 13 razy 9

  "Niestety, w tej wspólnocie entuzjazm Karoliny nieco zmalał. Spotkała się z sekciarską atmosferą, księżmi, którzy wymagali karności i posłuszeństwa, oziębłością"

  "Siostry zakonne, do których udałam się na początek, życzyły sobie 700 euro za miesiąc, a moje stypendium wynosiło tylko 210 euro. Pojechałam z nadzieją do polskiego kościoła św. Stanisława, ale tam ksiądz nawet nie chciał ze mną rozmawiać."

  Oto kościół katolicki (celowo z małej litery) w pełnej krasie. Ale tak w sumie to żal mi takich ludzi, którzy całe swoje życie poświęcają wydumanej postaci nadnaturalnej, która nie istnieje. Równie dobrze mogłaby się poświęcić zakonowi rycerzy Jedi albo Cthulhu.

 • Waldemar Puchala

  Oceniono 11 razy 9

  Tak jak w Sejmie najwiecej ich pochodzi z Krakowa i okolic Legnica ma dwie i tylko i jedna z nich jest najbardziej pyskata.

 • wesoly_piernik

  Oceniono 13 razy 9

  takiemu jezusowi to dobrze...229 dziewic i jeszcze sie modla do niego...

 • antrop

  Oceniono 15 razy 9

  Śmiać się czy płakać? oto jest pytanie ... Wyraźnie widać że cele Kościoła są inne niż naszego państwa które ich wspiera. Po co?

 • white_lake

  Oceniono 12 razy 8

  no to niezły bigamista z tego Jezusa
  a tak poważnie, to po prostu nie wiem, co powiedzieć... jakieś to przygnębiające bardzo
  ciekawe, co ta laska wykłada, teologię? na uczelni, państwowej? ręce opadają

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX