Plaża na Kubie

Plaża na Kubie (fot. Alexandre Meneghini/Reuters)

fotografia

Genialne zdjęcia 12 laureatów Sony World Photography Awards. Wśród nich jest Polak

Wybrano ich zdjęcia spośród dokładnie 230 103. Oto pierwsza 12-tka zwycięzców konkursu Sony World Photography Awards. A wśród nich genialny Polak.

Te nazwiska zobaczycie jeszcze nieraz. Przy kolejnych nagrodach za wspaniałe zdjęcia. To znakomita dwunastka pierwszych ogłoszonych zwycięzców konkursu Sony World Photography Awards. Kolejnych nagrodzonych poznamy za miesiąc. A tymczasem podziwiajcie!

1. Pedro Diaz Molins - "Zaplanowane zniknięcie"

Pedro Diaz Molins nałożył na siebie 5 fotografii zrobionych tego dnia w Torrevieja w Hiszpanii. Poddał następnie powstały obraz obróbce. Ale najbardziej niezwykłe w jego fotografii są schody, które wyglądają, jakby prowadziły prosto do niebios. Nic dziwnego, że jego fotografia - metafora odejścia z tego świata - otrzymała tytuł "Zaplanowane zniknięcie". I 1. miejsce w kategorii Open konkursu Sony World Photography Awards w konkurencji "Rozszerzone".

(fot. Pedro Diaz Molins/Sony World Photography Awards)(fot. Pedro Diaz Molins/Sony World Photography Awards)

2. Alexandre Meneghini - "Plaża na Kubie"

Konkurs Open, zwycięzca w kategorii "Ludzie". Alexandre Meneghini sfotografował tę iluzję optyczną powodowaną przez wodę na plaży w Hawanie na Kubie.

(fot. Alexandre Meneghini/Reuters)(fot. Alexandre Meneghini/Reuters)

3. Andrej Tarfila - "Kościół na polach Sorškiego Polja"

Przepięknie sfotografowany przez Andreja Tarfilę kościół Św. Urszuli, położony w Słowenii, między miastami Kranj i Škofja Loka.

(fot. Andrej Tarfila/Sony World Photography Awards)(fot. Andrej Tarfila/Sony World Photography Awards)

4. Chaiyot Chanyam - "Ochlapane gołębie"

Zwycięskie zdjęcie w kategorii "Ułamek sekundy". "Dwa ptaki piły wodę, nieświadome, że nadchodzi fala!" - opowiada autor, Chaiyot Chanyam. "Kluczem jest świadomość tego, co się zaraz może wydarzyć. Dzięki temu mogłem przygotować się do tego zdjęcia i zrobić je w momencie, gdy scena miała największą siłę" - dodaje.

(fot. Chaiyot Chanyam/Sony World Photography Awards)(fot. Chaiyot Chanyam/Sony World Photography Awards)

5. Markus van Hauten - "Godafoss"

Islandzki wodospad Godafoss w zimie. Fotografowi dopisały warunki: nie wiało, więc pył wodny z wodospadu nie bił od niego zbyt daleko. Dzięki temu Markus van Hauten mógł ustawić długą ekspozycję.

(fot. Markus van Hauten)(fot. Markus van Hauten)

6. Kei Nomiyama - "Zaczarowane światła bambusów"

Sezon na świetliki w Japonii przychodzi wraz z porą deszczową. Świetlik, którego światełka widać na tym pięknym zdjęciu, to gatunek zwany Luciola parvula. Fotografia powstała przy słabym świetle księżyca, dlatego zwyciężyła w Sony World Photography Awards w konkursie Open, w kategorii "Słabe Światło".

(fot. Kei Nomiyama)(fot. Kei Nomiyama)

7. Filip Wolak - "Ośnieżony Central Park z 10 tysięcy stóp"

- To był jeden z mroźnych dni marca 2015 r. w Nowym Jorku. Wszyscy w północnej części Wschodniego Wybrzeża USA byli już zmęczeni długotrwałą zimą. Ale powietrze było doskonale przejrzyste. Wzniosłem się moją Cessną ponad zastrzeżoną przestrzeń powietrzną Nowego Jorku - tam miałem swobodę tego, gdzie chcę lecieć. Z odrobiną planowania i szczęścia udało mi się uchwycić idealny układ cieni wzdłuż [otaczających Central Park] alei. Miałem tylko jedną szansę, by zrobić dobre zdjęcie - opisuje autor fotografii, Filip Wolak, który od 17 lat mieszka w Nowym Jorku. To zdjęcie zdobyło nagrodę w kategorii "Architektura".

(fot. Filip Wolak)(fot. Filip Wolak)

8. Michaela Smidova - "Niedźwiedź polarny w kąpieli"

Niedźwiedź polarny w kąpieli, uchwycony w praskim zoo. To zdjęcie zdobyło nagrodę w kategorii "Natura i dzikie zwierzęta".

(fot. Michaela Smidova)(fot. Michaela Smidova)

9. Alex Ingle - "Pobudka"

Wielkanoc w domu państwa Nawrotów. Po posiłku "dziadzia Jacek" chciał wreszcie chwilę odpocząć i przysnął na kanapie. Ale jego mały wnuczek nie zamierza dać mu spokoju. To zdjęcie zdobyło nagrodę w kategorii "Uśmiech".

(fot. Alex Ingle)(fot. Alex Ingle)

10. Swee Choo Oh - Sklep z lampionami

Sklep z lampionami w starym wietnamskim mieście Hoi An w prowincji Quang Nam. Kobieta na fotografii to właścicielka sklepu, sfotografowana o poranku, w oczekiwaniu na pierwszych klientów. To zdjęcie zdobyło nagrodę w kategorii "Sztuka i kultura".

(fot. Swee Choo Oh)(fot. Swee Choo Oh)

W konkursie "Sony World Photography Awards" nagrodzono też trójkę najlepszych młodych fotografów. Oto oni:

11. Anais Stupka - "Góra Kazbek w ramce"

Anais Stupka zachwyciła się widokiem na górę Kazbek w Gruzji z okna własnego hotelu. Znakomite zdjęcie zdobyło nagrodę w młodzieżowym konkursie Sony World Photography Awards w kategorii "Środowisko".

(fot. Anais Stupka)(fot. Anais Stupka)

12. Sam Delaware - "Moja siostra"

W tym zdjęciu młody fotograf zawarł emocje, które targały nim od chwili wyprowadzki z domu na uniwersytecki kampus w innej części USA. Chłopak tęsknił za rodziną, ale, jak podkreśla, szczególnie za siostrą. Gdy wrócił na trochę do domu, wykonał ten piękny portret.

(fot. Sam Delaware)(fot. Sam Delaware)

13. Sepehr Jamshidi Fard - "Mycie z soli"

Zwycięskie zdjęcie w kategorii "Kultura" przedstawia jezioro Oroomiyeh w Iranie i mężczyznę, który obmywa chłopca z soli, którą słona woda pozostawiła na jego ciele. Jezioro "zawsze było miejscem, gdzie ludzie oczyszczają ciała i umysły, by te ostatnie były jak krajobraz wokoło: białe, bez szczegółów, bez dającego się odróżnić horyzontu". - opisuje fotograf Sepehr Jamshidi Fard.

(fot. Sepehr Jamshidi Fard)(fot. Sepehr Jamshidi Fard)

Sony World Photography Awards to jeden z największych konkursów fotograficznych na świecie. W porównaniu z 2015 r. liczba zgłoszeń na konkurs z Polski wzrosła o 23 proc. Fotografowie ze 186 krajów świata zgłosili 230 103 zdjęcia do konkursu. To wzrost o 33 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Łącznie przez 9 lat istnienia konkursu zostało do niego zgłoszonych już ponad milion fotografii. Zwycięzców poznamy 21 kwietnia. Podzielą się kwotą 30 tysięcy dolarów, a ich zdjęcia zostaną pokazane na wystawie w Londynie.

Światowa Organizacja Fotograficzna (World Photography Organization, WPO) co roku przygotowuje liczne konkursy i spotkania mające na celu popularyzację fotografii i jej autorów, m.in. Photo Shanghai i Photo San Francisco, a także warsztaty w ramach programu dla studentów. Głównym konkursem organizowanym przez WPO jest Sony World Photography Awards. Konkurs jest organizowany we współpracy z firmą Sony.

 

Michał Gostkiewicz. Dziennikarz magazynu Weekend.Gazeta.pl, wcześniej pracował w Gazeta.pl, Dzienniku.pl i tygodniku "Newsweek". Pisze o sprawach zagranicznych i fotografii. Rozmawiał m.in. z Richardem Bransonem, Benjaminem Barberem, Robertem Biedroniem i Andrzejem Dudą. Prowadzi bloga Realpolitik, bywa na Twitterze i na Instagramie. Gdy nie pracuje, chodzi po górach i robi zdjęcia.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

(fot. Publio.pl)

Komentarze (56)
Zaloguj się
 • yaah

  Oceniono 38 razy 20

  Przecież "zdjęcie" nr 1, to nie fotografia. To zlepek kilku fotografii, które ew. można by nazwać kolażem, w miarę sprawnie obrobionym w PS.

 • faeroe

  Oceniono 14 razy 14

  Pięknie, ale który z autorów jest Polakiem, po tak euforycznym tytule możnaby się spodziewać jakiegoś komentarza.Sądząc po nazwisku, to może być p. Filip Wolak ale z opisu wiemy tylko,że od 17 lat jest mieszkańcem Nowego Jorku. Z opisu pod innym zdjęciem wynika, że zostało zrobione w domu swojsko nazywających się państwa Nawrotów ( z dziadkiem Jackiem) . Drogi autorze , daj nam szansę

 • starystormy

  Oceniono 14 razy 12

  Panie Michale... to nie pierwszy Polak, który zdobył nagrodę w tym konkursie. Pierwszymi w historii byli Wojtek Grzędziński i Piotr Fajfer w 2009 roku.

 • drzejms-buond

  Oceniono 22 razy 6

  9. Alex Ingle - "Pobudka"- Shirk report?
  11. Anais Stupka - "Góra Kazbek w ramce"- szkoda ze pani nie chciało się kucnąć. Nie mielibyśmy wtedy tego hangaru w dole i barierki balkonu. Nie wiem ? Chwalić Panią czy producenta okien?

 • malgorzatagorska

  Oceniono 12 razy 2

  Bardzo smutne, że poprzeczka wymagań wobec sztuki fotograficznej spada coraz niżej. A przecież powinno być zupełnie inaczej w sytuacji, gdy tych zdjęć powstają miliardy, a możliwości techniczne wzrastają. Jednym z dowodów tego upadku są koszmarne konkursy fotograficzne urządzane przez poszczególne dzielnice warszawskie. Wystarczy wyjść na byle jaka ulicę nocą zrobić smugi światła albo nawet sfotografować uliczny drogowskaz, żeby być wyróżnionym. Te warszawskie konkursy to po prostu demoralizacja - utrwalanie prymitywnych gustów.

  Prezentowane przez GW zdjęcia na miano "genialnych" absolutnie nie zasługują. Co najwyżej niektóre z nich są "świetne". A niektóre znalazły się wśród nagrodzonych przez nieporozumienie, jak np Góra Kazbek w ramce, Pobudka z dziadkiem i wnuczkiem, Kościół na polach Sorškiego Polja, czy też Ośnieżony Central Park z 10 tysięcy stóp.

 • ankosta

  Oceniono 14 razy 2

  zdjęcie 'ośnieżony central park' i 'zaplanowane zniknięcie' dla mnie super :)

 • malgorzatagorska

  Oceniono 13 razy 1

  Bardzo smutne, że poprzeczka wymagań wobec sztuki fotograficznej spada coraz niżej. A przecież powinno być zupełnie inaczej w sytuacji, gdy tych zdjęć powstają miliardy, a możliwości techniczne aparatów wzrastają. Jednym z dowodów tego upadku są koszmarne konkursy fotograficzne urządzane przez poszczególne dzielnice warszawskie. Wystarczy wyjść na byle jaka ulicę nocą zrobić smugi światła albo nawet sfotografować uliczny drogowskaz, żeby być wyróżnionym. Te warszawskie konkursy to po prostu demoralizacja - utrwalanie prymitywnych gustów.

  Prezentowane przez GW zdjęcia na miano "genialnych" absolutnie nie zasługują. Co najwyżej niektóre z nich są "świetne". A niektóre znalazły się wśród nagrodzonych przez nieporozumienie, jak np Góra Kazbek w ramce, Pobudka z dziadkiem i wnuczkiem, Kościół na polach Sorškiego Polja, czy też Ośnieżony Central Park z 10 tysięcy stóp.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX