Ojciec Leon Knabit

Ojciec Leon Knabit (fot. Adam Golec)

wywiad gazeta.pl

Ojciec Leon Knabit: Eutanazja może być dla niewierzących dobrą śmiercią

Ze śmierci można sobie żartować? - Jeśli tylko nie obraża się cierpiącego człowieka - czemu nie! - mówi Łukaszowi Wojtusikowi zakonnik ojciec Leon Knabit. Publikujemy fragmenty ich książki "Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko", opatrzonej zdjęciami Adama Golca.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (90)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • cob22

  Oceniono 8 razy 4

  Co to za wiesniak z tym mnichem rozmawial ? Jakiez to zakute, bogobojne i zacofane...Boze !

 • nikifor666

  Oceniono 3 razy 3

  jeszcze o tym liberalnym prawie i "ulegajacych chrzescijanach"
  1) to wlasnie chyba dobry test na chrzecijanskosc/katolickosc jednostki
  2) a czy nie jest przymiotem czlowieka mylic sie, popelniac bledy? ponoc bog dal czlowiekowi wolna wole, nie? pozwolil zgrzeszyc? nie tak to bylo? taka odpowiedz pada na odwieczne pytanie - czemu bog pozwala zabijac, krasc, dokonywac niewiarygodnych zbrodni wrecz czy po prostu krzywdzic ludzi w mniejszym czy wiekszym stopniu.

  no to jak to jest?

 • dorotka3313

  Oceniono 5 razy 3

  Zaczęło się dobrze - pogłębiony wywiad o trudnych sprawach, które w naszej żałosnej rzeczywistości stały się spolityzowanym tabu.
  Niestety, odpadłam przy odpowiedzi na pytanie (a raczej stwierdzenie dziennikarza, wynikające z wcześniejszego wywodu zakonnika), że pod pewnymi warunkami moglibyśmy zaakceptować eutanazję - dostępną dla ateistów, zakazaną dla chrześcijan. I rzeczona odpowiedź: "Tylko że doświadczenie uczy, że jeśli prawo państwa jest liberalne, to nawet najgorliwsi chrześcijanie skłonni są, by z niego skorzystać" !!!
  I na tym właśnie polega terror, jaki kościół katolicki narzuca temu podobno świeckiemu państwu! Nie daje sobie rady z własnymi owieczkami, z nauczaniem, z krzewieniem wiary wśród tych, którzy tego chcą, więc zatrudnia do tego instytucje państwa, prawo i państwowy przymus. Stosowany jak leci, równo wobec wszystkich, wierzących i niewierzących!!! Dawno nie spotkałam się z tak jasną i bezpośrednią wykładnią stosunku kk do państwa i prawa. Większość tych mądrali jednak kręci, ma gęby pełne frazesów o świętości każdego życia, konieczności ratowania każdego istnienia itp. itd. A tu - goła d....! Państwo ma być strażnikiem na usługach kk!
  Odczepcie się od nas, niewierzących!!! Dajcie nam żyć tak, jak chcemy - z prawem do aborcji, eutanazji, samodzielności myślenia i własnej odpowiedzialności za własne decyzje! Wierzcie sobie w co tam chcecie, ale pilnujcie się sami, na własny koszt! Nie chcę być całe życie zakładniczką katolickiej hipokryzji!!!

 • tad-tad

  Oceniono 5 razy 3

  Ten zakonnik jest przynajmniej sympatyczny , ale większość jego kolegów nie jest, a niektórzy z tych [jak o sobie mówią ,przewodników] mają mentalność capo obozowego i tyleż w nich człowieczeństwa . KK to jest organizacja stosująca przemoc wobec wszystkich, nawet tych nie wierzących , rzekomo dla naszego dobra, a dla naszego dobra to ONI powinni się tylko modlić do boga w którego moc wierzą , Ale oni wolą ustalać nakazy i zakazy, a nawet spalić na stosie człowieka im nieposłusznego , rzecz jasna , dla jego zbawienia. Dlatego ta instytucja jest takim wielkim zagrożeniem .

 • Oceniono 2 razy 2

  Piękna i ciekawa rozmowa. Ale porównanie z wodą ujętą w koryto - symptomatyczne. Od dawna już wiadomo, że "ujarzmianie" rzek gwarantuje najgroźniejsze powodzie. Skoro stale pokutuje takie myślenie, n.b. podobne dotyczy wypalania traw, to nieprędko się wygrzebiemy z przesądów...

 • hefajstos1

  Oceniono 6 razy 2

  "Czystość seksualna" wg kościoła dotyczy jedynie kobiet. Kościół na czele z JP2 ukrywał pedofili w kościele, ukrywał związki seksualne z kobietami wysokich rangą dostojników - o czym tu mówić? Najpierw wyczyśćcie tę stajnię Augiasza u siebie.

 • Maciej Adamski

  Oceniono 6 razy 2

  Ludzie wierzący to poganie naszych czasów. Leon Knabit przynajmniej zachował sporą dawkę zdrowego rozsądku.

 • esmeras

  Oceniono 10 razy 2

  Nie pójdę do nieba bo mam lęk wysokości.

  Katolicyzm nie ma dla mnie ciekawej oferty pośmiertnej.

 • klm747

  Oceniono 16 razy 2

  o eutanazji może i niegłupio gada, ale przy tych "pigułkach wczesnoporonnych" wychodzi z niego durny klecha...

 • horatio_valor

  Oceniono 8 razy 2

  PiS - chrześcijaństwo w wersji hard. Gazeta Wyborcza - chrześcijaństwo w wersji soft. A gdzie normalność?!

 • walek7003

  Oceniono 6 razy 2

  A depresja to choroba ..to się leczy.

 • kataryniarski

  Oceniono 1 raz 1

  No cóż, wiara w zbawienie polega na wierze we własne zbawienie, a nie zbawianie innych za życia, przy okazji zatruwając im życie... Tylko, że na takim podejściu kościół by nie zarobił!

 • nikifor666

  Oceniono 1 raz 1

  o.Knabitowi zabraklo argumentow. za to 90% ksiezy walneloby idiotyzm pt "bog tak chcial" albo "bog ja wezwal" ew "byla potrzebna w niebie"

  milczenie zlotem.

 • kochamrydzyka

  Oceniono 1 raz 1

  Powszechnie uzywa sie okreslenie "wiara" w stosunku do bzdur narzucanych ludziom przez kosciol.
  Do wiary w Boga czy tez w stworce nie potrzebni sa posrednicy w postaci ksiezy czy biskupow, ktorzy w45% to osobnicy homoseksualni, W 6-ciu do12-tu procent to pedofile, 30% ksiezy ma kochanki I dzieci z nimi. Dodajac do tego spora grupe oszustow finansowych, niewiele pozostaje ksiezy rzeczywiscie uczciwych.

 • mniklasp

  0

  dla wielu ludzi ktorzy sa spirytualni, malo kto z wierzacych w Boga katolikow jest uduchowionych,,smierc jest przejsciem w inny stan swiadomosci, smierci sie nie boja i sa na nia gotowi w kazdej chwili poniewaz dla nich nie istnieje tzw koniec, oni wierza ze ich duch czyli inny rodzaj materii zyje nadal i to nie na Ziemi ale we Wszechswiecie i w kazadej jego czastce. Aborcja , eutanazja czy samobojstwo to powinny byc indywidualne wybory,nie regulowane przez prawo.

 • joankb

  Oceniono 2 razy 0

  Czysty talib.
  Niby można nie wierzyć, ale PRAWO musi być zgodne z wiarą, bo jak nie to z jego liberalizacji i wierzący skuszą się skorzystać.
  To przymuśmy i niewierzących, nic im się nie stanie jeśli zachowają się "porządnie".

 • mcgoo

  Oceniono 4 razy 0

  wszędzie chcą się wcisnąć

 • jadwisia9

  Oceniono 8 razy 0

  Ojciec Leon to fantastyczny człowiek.. Miałam okazję spotkać O. Leona 2 razy . Ten wywiad o śmierci mnie uspokoił, z chęcią sięgnę po książkę Dusza z ciała uleciała..Zyczę O. Leonowi długich lat życia w zdrowiu i do końca tego wspaniałego humoru.

 • zycietowiecej

  Oceniono 3 razy -1

  Realna perspektywa sprawy, zobacz artykuł: Zabukowane Miejsce Dla Ciebie!
  na:
  ZycieTowiecej com

 • Anka Krakowska

  Oceniono 10 razy -2

  nie promowac tego nienawistnego starca, to zwykly, aktywny pisowski politruk

 • olgierd777

  Oceniono 20 razy -2

  Knabit - to ten od jedwabnych skarpetek, prawda?

 • louisciffer

  Oceniono 14 razy -4

  A w zakon poszedł, bo tam dzieci gwałcić można bez rozgłosu i bez kary. Wywiad dla homo wiarusów, kogo obchodzi co ma do powiedzenia stary zatęchły katabas. Dla kmiotów ważny, jak i cała ta historia z przygodami Jezuska plagiatorka.

 • pozhoga

  Oceniono 11 razy -7

  Środowiska lewackie mają jakąś obsesję na punkcie stosunku Kościoła rzymsko-katolickiego do pewnych kwestii (jak np. śmierć, homoseksualizm, kobiecość czy kontrola urodzeń). Dlaczego tak bardzo koncentrują się akurat na stanowisku KK ?
  Przecież jeżeli spojrzeć na stanowisko np. prawosławia, nie mówiąc już o tak uwielbionych przez lewactwo religiach niechrześcijańskich (zwłaszcza judaizm, islam, hinduizm), to widać jak na dłoni, że KK jest tu akurat całkiem liberalny.
  Więc czemu akurat KK ?

 • say69mat

  Oceniono 29 razy -9

  @gazweek.pl:
  Ojciec Leon Knabit: Eutanazja może być dla niewierzących dobrą śmiercią

  say69mat:
  Od kiedy to śmierć jest ... dobra, skoro jest skutkiem upadku ludzkości??? Drogi ... Ojcze ... Knabit??? Śmierć może być jedynie lekka lub ciężka, jako akt umierania. Ale nigdy nie będzie żadną miarą jakimkolwiek ... Dobrem!!!

 • wiktormarzena

  Oceniono 25 razy -15

  ...dla białych dzieci, może być dobra aborcja, nieprawdaż ojciec Leon?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX