Mieszkanie w jednej z kamienic na Pradze Północ z Warszawie

Mieszkanie w jednej z kamienic na Pradze Północ z Warszawie (fot. Adam Stepien / Agencja Gazeta)

wywiad gazeta.pl

Czy można znieść ubóstwo ustawą? Młodzi ekonomiści oceniają programy partii politycznych

Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku i obniżenie wieku emerytalnego to dobre pomysły? Dlaczego trzeba skończyć z naiwnością w traktowaniu zagranicznych inwestorów? Czy państwo powinno decydować o tym, który sektor gospodarki ma największe szanse rozwoju? Rozmawiamy o tym z Anną Gromadą i Tomaszem Janystem, współzałożycielami zajmującej się polityką gospodarczą i społeczną Fundacji Kaleckiego.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (63)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • arystotelik

  0

  Fajny tekst, ale cały czas obraca się wokół pytania co zrobić żeby więcej ludzi miało dobrą pracę. To jest niemożliwe w epoce automatyzacji. Można natomiast zrobić coś żeby dużo więcej ludzi miało dochody z majątku - wygugluj "ekonomia binarna".

 • Tomasz Rutkowski

  Oceniono 21 razy -1

  Super artykuły napisany przez 2 ludzi, którzy jak wynika z ich krótkich życiorysow nigdy nigdzie nie pracowali. Tylko stypendia, dotacje granty. I gadają głupoty o dziedzinach gospodarki gdy nigdy nie prowadzili firmy czy nawet w żadnej nie pracowali. To jak ksiądz co jak żyć w dobrym małżeństwie.

  Co do artykułu to jakim problemem są inwestycje zagraniczne? Jak ciągle są regiony gdzie mamy bezrobocie 30% i więcej. Czy tam montownia foteli Jaguara to problem? Bzdury piszecie i tyle

 • mrmouse

  Oceniono 6 razy -2

  Ciekawe że sama fundacja pisze o swoim patronie tak:

  "Kalecki był prekursorem zasady efektywnego popytu i zwolennikiem nadrzędnej roli inwestycji nad oszczędnościami w kształtowaniu wzrostu gospodarczego i cykli koniunkturalnych. Jako jeden z pierwszych dowodził konieczności prowadzenia aktywnej polityki przez państwo w celu ograniczenia wahań koniunktury, łagodzenia niedoskonałości wolnego rynku i walki z bezrobociem. Jego badania były ściśle związane z pracami Johna M. Keynesa, z którym współpracował w czasie pobytu w Wielkiej Brytanii."

  Rozmówcy z artykułu reprezentują konkretny nurt w ekonomii, który zakłada że państwo będzie lepiej zarządzało pieniędzmi niż prywatni właściciele. Oczywiście państwo musi najpierw zabrać te pieniądze właścicielom w podatkach. Możemy oczywiście o tym dyskutować, ale nie ma co pisać z pozycji jakiejś jednej obiektywnej prawdy. Na obecnym etapie w ekonomii mamy raczej konkurujące ze sobą teorię co jest poważną słabością tej nauki.

 • ltte

  Oceniono 41 razy -3

  Dotrwałem do stwierdzenia, że obecnie mamy gospodarkę rynkową.
  Dalej nie warto było czytać uzasadnienia na coś, co nie istnieje.
  Socjalizm wiecznie żywy, walczy z problemami, które sam kreuje.
  Jeśli to są rzeczywiście młodzi ludzie, to, przykro to pisać, wróżę biedzie długie życie.
  I tyle w temacie.

 • sir_fred

  Oceniono 24 razy -4

  "Państwo nie wykorzystuje narzędzi, które posiada, i nie inwestuje w instytucje, które mogłyby ściągać podatki."

  Jeszcze inwestować w fiskusa, skoro mamy jeden z najdroższych aparatów skarbowych w Europie? Obłęd.

  Druga rzecz: liniowy podatek nie jest regresywny. Chyba że zmienimy definicję "regresywności".

 • alexmac

  Oceniono 5 razy -5

  " Nie wiem, jaki interes państwa stoi za tym, żeby przedłużać legitymizację sytuacji, w której dopuszczamy unikanie opodatkowania".

  Nie "JAKI' interes państwa", tylko "interes JAKICH państwa". Chodzi o państwa Tusków, państwa Sikorskich, państwa Piechocińskich, państwa Kosiniaków-Kamyszów itd.

 • Aaron Bialawitz

  Oceniono 23 razy -5

  1. To nie jest żadna fundacja czy "think tank" tylko jakaś przybudówka partii Razem, którą wyborcza aż nadto nachalnie od samego początku promuje
  2. "turboliberalne reformy" co to jest turboliberalizm? Jesteście poważni cyz serio dyskutujecie z gościem na poziomie gadki w starbucksie?

 • mazuvian

  Oceniono 25 razy -7

  Ubostwo da sie zniesc ustawa, o ile ta ustawa ustanawia reforme finansow tak, by zniweczyc ubostwo, np. Wprowadzenie przepisu zajmujacego sie tematem unikania podatkow, podwyzszeniem podatkow itd., by kapital ludzki narodu sie nie marnowal.

 • kaskris25

  Oceniono 36 razy -18

  Nowe- żłobki-przedszkola-rodziny zastępcze to właśnie jest utopia.Bo pieniądze nie trafią do dzieci a tylko do pośredników.Mamy prosty przykład rodzin zastępczych.Przedszkole czy żłobek dziecka nie ubierze i nie zapewni całodobowej egzystencji.Większość rodziców niema pracy i może spokojnie pełnić role opieki nad pociechą.A to co tanie nie zawsze jest dobre i ekonomiczne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX