Anna Janko

Anna Janko (fot. Wydawnictwo Literackie)

wywiad gazeta.pl

''Skończyło się życie, a wieś przestała istnieć''. Anna Janko o pacyfikacji Zamojszczyzny i traumie drugiego pokolenia

Poetka i pisarka w "Małej Zagładzie" pokazuje, jak odległy wojenny dramat, którego doświadczyła jej matka, trwa do dziś w kolejnych pokoleniach. Ból, poczucie straty, lęk znała z opowieści mamy od dziecka, ale dopiero jako dojrzała osoba postanowiła stawić mu czoła, sięgając po narzędzia, które są jej posłuszne: słowa. Nam Anna Janko opowiada o procesie powstawania "najważniejszej w życiu książki".
Wr�� do artyku�u
Komentarze (84)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • piotrek_meteorolog

  Oceniono 6 razy 6

  Moja prababka tak zginęła podczas pacyfikacji wsi Budy na Zamojszczyźnie. Dziaka akurat nie było w domu. Jak przyszedł to leżała na podłodze we krwi. Mało brakowało a może by mnie nie było. Moja babcia z kolei była pokojówką u niemieckich osadników. W niejednej wsi są pomniki poświęcone ofiarom tych pacyfikacji. Kiedyś się chodziło na 1 listopada jak tam jeszcze mieszkałem.

 • wysad

  Oceniono 19 razy 3

  To pewnie Rosjanie zrobili, jak propaguje masa debili.

 • michi3

  Oceniono 10 razy 2

  I jak zwykle większość komentarzy to rozważania nie na temat lecz o Żydach.
  Tak Żydzi winni są tylu rzeczom nawet założeniu chrześcijaństwa. Żydzi skłonili nawet Boga by Żydówka została matką Mesjasza.

 • WeronikaS

  0

  Wspaniały wywiad...! Tyle się dowiedziałam, wiele odniesień do innych dzieł, książek, sytuacji z historii. I oczywiście "Małą zagładę" przeczytam.

 • kimdongun

  Oceniono 8 razy 0

  Ani nie zabijali Rosjanie, ani nie ginęli Żydzi. Wydarzenie słabo medialne.

 • wlomat1

  Oceniono 6 razy -2

  Ssory - ale ja nie rozumiem co ten artykuł robi w GW? To skandal!!! Każdy przecież wie że ofiarą II WŚ może być tylko Żyd.
  Polak to jest przecież ten który Niemcy niezbyt umiejętnie i gorliwie przeszkadzali w mordowaniu Żydów - no nie ?>?>?>?>?>?

 • kontest_two

  Oceniono 7 razy -3

  To oczywiste, że Hanna Krall nie napisała o tym w żadnej książce: to nie byli Żydzi tylko jacyś Polacy.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 69 razy -9

  Zdenerwowal mnie twoj post, @parsom
  Taaa... Przegraliscie wylacznie na wlasna polska prosbe. Bo swiat jest ciekawy, co sie u was dzialo, praca Daviesa o powstaniu warszawskim sprzedawala sie w swiecie anglosaskim jak cieple buleczki...
  Czy to swiata wina, ze - majac duzo wiecej polskiej emigracji w swiecie, nizli maja jej Zydzi, nie potrafiliscie z niej zrobic uzytku i informowac o polskich wojennych losach calego swiata?
  O co pretensje do Zydow? O to, ze nauki jezykow obcych sie nie bali?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX