.

. (fot. materiały promocyjne)

materiał partnera weekendu

Renesans rzemiosła. Gdzie dzisiaj można zdobyć prawdziwy fach?

Stolarka, krawiectwo, ceramika, koronkarstwo, a nawet dmuchanie szkła artystycznego - można się ich nauczyć w miejskich pracowniach i pod okiem doświadczonych mistrzów. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie ich szukać.

Współczesny świat staje się coraz bardziej wirtualny. Słowa, dźwięki i obrazy płyną do nas przez telefony i komputery z drugiego końca świata. Bywa, że pracujemy oddaleni od siebie o setki kilometrów, co nie przeszkadza nam oglądać się codziennie twarzą w twarz. Nawet pieniądze na koncie mamy niematerialne. Nic dziwnego, że coraz większej liczbie osób marzy się, by mieć do czynienia ze światem prostym, rzeczywistym. Idealną odtrutką na sieciowe kontakty, wirtualne projekty i dane zawieszone w chmurze wydaje się zrobienie czegoś samemu, własnymi rękami. Tak by szybko uzyskać namacalny efekt. Coraz częściej poszukujemy wiedzy, jak się do tego zabrać, i kogoś, kto pokaże i nauczy. Oto, gdzie dziś można spełniać swoje marzenia o nauce rzemieślniczego fachu.

(fot. materiały promocyjne)(fot. materiały promocyjne)

Orientuj się

Nie musimy od razu rzucać pracy i przenosić się na Podkarpacie, by wytwarzać rękodzieło. Na początek możemy udać się do jednej z wielkomiejskich pracowni, za sprawą których w świat pracy własnych rąk wejdziemy "na miękko". Takich jak np. warszawskie Wióry Lecą - inicjatywy mającej na celu krzewienie wiedzy o stolarce, tapicerowaniu i prostych pracach ręcznych.

Z początku współzałożycielka Wiórów, Kasia Sawko, myślała głównie o tym, by do prac manualnych zachęcić kobiety, z czasem wraz z zespołem otworzyła warsztatownię, która świadczy najrozmaitsze usługi dla wszystkich chętnych. W Wióry Lecą można zapisać się na czterogodzinny kurs stolarski, na którym poznamy najbardziej podstawowe techniki obróbki drewna. Można też wybrać kurs trzymiesięczny, który pozwoli doskonalić już nabyte umiejętności i szlifować wymarzone projekty pod okiem tapicera, rekonstruktora czy konserwatora zabytków. Wióry Lecą prowadzą także stolarnię na godziny, gdzie popołudniami można wpaść i popracować, zwłaszcza jeśli rodzina ma już dość rozgardiaszu w garażu czy pracowni. Do stolarni też można wykupić karnet. Może to bardziej pożyteczne niż siłownia?

Podobne usługi dla dopiero poszukujących swojej drogi świadczą liczne pracownie ceramiczne, które pozwalają sprawdzić, czy aby naszym powołaniem nie jest może praca przy kole garncarskim lub wypał własnych naczyń. W stołecznej pracowni Stowarzyszenia Keramos w wakacje można było lepić doniczki. Do również warszawskiej Kaliente - zabrać całą rodzinę na zajęcia z gliną. Gdańska Kafloteka zaprasza z kolei do nauki zdobienia ceramicznych płytek i mozaik.

Płytki Kafloteki mają walory użytkowe i dekoracyjne. Można z nich ułożyć dowolną mozaikę. Kafloteka oferuje osiem wzorów, ale klient może zaproponować własny (fot. Kafloteka.pl)Płytki Kafloteki mają walory użytkowe i dekoracyjne. Można z nich ułożyć dowolną mozaikę. Kafloteka oferuje osiem wzorów, ale klient może zaproponować własny (fot. Kafloteka.pl)

Na kandydatów z dobrym okiem i wrażliwymi dłońmi czekają warsztaty szycia i pracy z tkaniną: zarówno prostego, z użyciem maszyn i wykrojów, jak i rozbudowanych (52 godziny) kursów konstrukcji ubrań czy projektowania odzieży z elementami rysunku żurnalowego. Takie m.in. atrakcje ma w przebogatej ofercie krakowskie Centrum Artystyczne Sztukarnia.

O dziwo, krawieckiego fachu łatwiej niż w Łodzi, polskiej stolicy tekstyliów, nauczyć się w Warszawie, gdzie działa kilka szkół o takim profilu, np. Uczymy Szycia - na co dzień profesjonalna pracownia współpracująca z dużymi krajowymi markami odzieżowymi. Na szczęście nie ma obawy, że przyjemność szycia ominie kogoś tylko dlatego, że nie mieszka w stolicy - inna warszawska szkoła, Ultramaszyna, proponuje bowiem kursy z overlocku i podstaw szycia odbywające się online, choć nie tylko, bo w ładnej stołecznej pracowni firmy można się również szkolić osobiście i stacjonarnie. Na odległość nie da się natomiast nauczyć malowania na jedwabiu z Bożeną Milewską (ostatnio warsztaty w Szczecinie) czy modnej japońskiej techniki barwienia tkanin shibori, którą w Poznaniu wykłada Ida Łowżył (w poszukiwaniu nowych wydarzeń polecamy śledzić profil samej artystki i poznańskiej przestrzeni KontenerArt na Facebooku).

Doskonal umiejętności

Z myślą o tych, którzy odnaleźli swoją rzemieślniczą ścieżkę, powstają takie przestrzenie jak poznański Zakład Makerspace. Tu skrzydła rozwinąć mogą wszyscy ci, którzy wiedzą już, jak posługiwać się lutownicą, heblem czy krosnem. Zakład Makerspace to coś w rodzaju hobbystycznego co-workingu dla spragnionych towarzystwa i dostępu do narzędzi majsterkowiczów i wytwórców. Nowa przestrzeń, którą inicjatorzy zakładu znaleźli nie bez trudu w dawnej fabryce czekolady Goplana, właśnie zaczyna działalność (od 21 października). Jak na razie ma obejmować ślusarnię, stolarnię, zakład dziewiarski, elektroniczny i drukarnię 3D. Inicjatorzy zachęcają twórczo niewyżytych, by zgłaszali chęć prowadzenia warsztatów i zapotrzebowanie na konkretne sprzęty lub przestrzenie. Podobno w dawnej siedzibie Goplany nadal pachnie czekoladą!

Zakład Makerspace (fot. facebook.com /pg/zakladmakerspace / Pawel Janowski)

Laboratorium działań podobne profilem do poznańskiego od kilku lat funkcjonuje pod marką FabLab w Łodzi. Przestrzeń, powstała z inicjatywy łódzkiego środowiska projektanckiego i Fundacji Cohabitat, zrzeszającej alternatywnych budowniczych, to jedno z pierwszych miejsc, gdzie można nie tylko pomajsterkować, lecz także przeprowadzić realizację prototypów i wdrożeń - również komercyjnych produktów. Członkowie Fundacji FabLab organizują wydarzenia promujące oddolną inicjatywę rzemieślniczą, konsultują projekty zaliczeniowe studentów i, oczywiście, zapraszają do realizacji własnych pomysłów w przestrzeni FabLab.

Komu rękodzieło artystyczne wejdzie w krew na dobre, może podjąć dwuletnie studia na Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego we Wzdowie. Kształcenie odbywa się w zaocznym trybie weekendowym na malowniczym przedgórzu Beskidu Niskiego i ma na celu opanowanie takich dziedzin rzemiosła jak tkactwo, haft, koronka, ceramika, rzeźba, wiklina, witraż, a nawet pisanie ikon. Absolwenci mogą też zdobyć uprawnienia rzemieślnicze, przystępując do egzaminów czeladniczych.

Terminuj

Uprawnienia to ostatni poziom rzemieślniczego wtajemniczenia. Zwyczajowo uzyskuje się je w efekcie kształcenia pod okiem mistrzów, których nie ma już dziś tak wielu jak kiedyś. Dlatego tak cenne są inicjatywy w rodzaju Pracowni Ginących Zawodów w Gminnym Ośrodku Kultury w Białej Podlaskiej, gdzie przeważnie sędziwi mistrzowie, zasłużeni dla danej dziedziny - czy to koronkarstwa, czy tkania pereborów (ornamentów tkackich tworzących wzorzyste pasy) - przekazują swoją wiedzę podczas pokazów i warsztatów.

(fot. Beeldbewerking / iStockphoto.com)(fot. Beeldbewerking / iStockphoto.com)

Z tego samego powodu ważnym wydarzeniem na stołecznym gruncie był tego- i zeszłoroczny Festiwal Rzemieślników powstały z inicjatywy Muzeum Warszawskiej Pragi. Muzeum, które postawiło sobie za cel pielęgnowanie pamięci o tradycyjnych profesjach rzemieślniczych, organizowało warsztaty i pokazy, a także łączyło doświadczonych mistrzów z młodymi projektantami i producentami w kreatywne pary. Tradycyjna gorseciarka dzieliła się więc wiedzą z młodą projektantką bielizny. Właścicielka pracowni szczotkarskiej opowiadała, jak rodzinna scheda przydaje się jej córce w praktyce kosmetycznej. Tak rzadki, wydawałoby się, zawód jak dmuchacz szkła artystycznego znalazł kontynuację w nowym pokoleniu - zajął się tą sztuką młody pracownik laboratoryjny, który współprowadzi pracownię napraw szkła laboratoryjnego. Zwieńczeniem cyklu było stworzenie wraz ze stowarzyszeniem Miasto Jest Nasze Mapy Rzemieślników Pragi Północ, którą można dostać w Muzeum Warszawskiej Pragi. Jak mówią organizatorzy, część rzemieślników starej daty jest naprawdę chętna, by przekazywać komuś swoją wiedzę. Zachęcają więc, by odwiedzać mistrzów i dopytywać o możliwości pobierania u nich nauk.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku