Branża IT

Branża IT (fot. materiały prasowe)

materiał partnera weekendu

Komputer, którego nikt nie będzie chciał "podkręcać". Oto marzenie producentów

Na całym świecie jest 1,2 miliarda graczy. Ponad 300 milionów ludzi to aktywni fani e-sportu, który wkrótce najprawdopodobniej zostanie sportem olimpijskim. Według raportu GFK do końca 2018 r. co czwarty kupowany laptop będzie służył do gier - mówi Luiza Dzienkiewicz-Kobus, PS Marketing Manager, HP Inc Polska. Wspólnie z nią zastanawiamy się nad tym, czy komputery przenośne zastąpią wkrótce desktopy?

Wśród graczy panuje przekonanie, że jeżeli grać w gry PC, to tylko na komputerach stacjonarnych. Czy rzeczywiście - w kwestii mocy - przepaść między laptopami a desktopami jest tak duża?

- To mit. Udział komputerów stacjonarnych i laptopów rozkłada się pół na pół, jeśli chodzi o użytkowanie ich przez graczy. W przypadku e-sportowców, czyli zawodowych graczy, wciąż sporą przewagę mają komputery stacjonarne - w tej grupie korzysta z nich ponad 70 proc., ale to także się zmienia. Laptopy z roku na rok są coraz mocniejsze. Różnice między ich osiągami a możliwościami desktopów są dzisiaj właściwie nieodczuwalne i w ciągu dwóch, góra trzech lat, znikną całkowicie.

Komputery stacjonarne odejdą w niepamięć?

- To pewnie nie wydarzy się jeszcze przez wiele lat, ale na pewno laptopy dla graczy są dzisiaj najdynamiczniej rozwijającą się gałęzią branży. Rynek gamingu to jedyna kategoria w IT, która dzisiaj rośnie. We wszystkich innych branża notuje spadki.

(fot. materiały prasowe)(fot. materiały prasowe)

Na całym świecie mamy 1,2 miliarda graczy. Ponad 300 milionów ludzi to aktywni fani e-sportu, który wkrótce najprawdopodobniej zostanie sportem olimpijskim. Według raportu GFK do końca 2018 r. co czwarty kupowany laptop będzie służył do gier. Nic dziwnego, że wszyscy skupiają się na tym, żeby laptopy radziły sobie z najbardziej wymagającymi grami. Oczywiście, wszystko zależy od konfiguracji i tego, ile gracz chce zainwestować w sprzęt. Ale najsilniejsze laptopy, które mamy w HP, są dzisiaj w stanie bez problemu "udźwignąć" wszystkie najnowsze gry.

Ale jak długo nowy laptop pozwoli nam grać, w co tylko chcemy? W komputerze stacjonarnym możemy wymienić praktycznie wszystko i nie musimy kupować zupełnie nowego sprzętu, żeby grać w najnowsze produkcje. Z laptopami jest chyba trudniej? Da się je w ogóle rozbudowywać?

- To mit, że laptopów nie da się modyfikować. Wiemy, jak ważne dla graczy są możliwości rozbudowy, dlatego w naszych przeznaczonych do gier laptopach Omen by HP oferujemy usługę "Simply door acces". Każdy użytkownik w bardzo prosty sposób może wymienić sobie RAM czy twardy dysk.

(fot. materiały prasowe)
(fot. materiały prasowe)

A czy laptopy dla graczy można "podkręcać"?

- To bardzo podchwytliwe pytanie. Jako producenci nie powinniśmy tego wspierać ani mówić, że to możliwe. Ale oczywiście, teoretycznie da się podkręcić procesor. Tyle że wtedy ryzykujemy utratę gwarancji. Własna ingerencja w hardware zawsze przynosi takie skutki. Rzecz w tym, że dzisiaj gracze są tak ważną częścią rynku, że producenci robią wszystko żeby zaspokoić ich potrzeby i przygotować taki komputer, którego nikt nie będzie chciał "podkręcać".

Co się bardziej opłaca kupić - laptop czy komputer stacjonarny?

- Dotychczas komputery stacjonarne o podobnej wydajności były znacznie tańsze niż mocne laptopy. Teraz różnice w cenach nie są już tak duże. Właściwie coraz trudniej je zauważyć. Do tego gracze stawiają dzisiaj na mobilność i możliwość grania, kiedy chcą i gdzie chcą. Także konkurencja powoduje, że ceny laptopów spadają. Wszyscy producenci próbują z tego ciągle rosnącego tortu ukroić kawałek dla siebie.

Laptopa faktycznie można przenieść. Ale ma mniejszy ekran, mniejszą klawiaturę. Czy wybierając laptop zamiast komputera stacjonarnego skazujemy się na niewygodę?

- Najlepsze komputery mają dzisiaj bardzo duże i wygodne ekrany, znakomite klawiatury. Poza tym zawsze możemy do nich podłączyć zewnętrzny sprzęt.

(fot. materiały prasowe)(fot. materiały prasowe)

Wszystko zależy od tego, co chce kupić klient. Jeśli ktoś lubi wycieczki w góry i zbieranie grzybów w lesie, kupuje samochód z napędem 4x4 i dużym silnikiem. To samo dotyczy komputerów. Jeżeli ktoś dużo podróżuje i lubi grać w różnych miejscach, postawi na laptopa. Ale kiedy gra zawsze przy swoim domowym biurku, pewnie lepiej sprawdzi się PC.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku