(fot. iStockphoto.com)

materiał partnera weekendu

Współczesna polska mama: już nie Matka Polka, tylko empatyczna towarzyszka

Już nie poświęcające się cierpiętnice, ale świadome własnej roli i wartości silne kobiety. Takie są współczesne polskie mamy. Z badań przeprowadzonych przez Procter & Gamble wynika, że najważniejsze cechy, które kobieta musi w sobie rozwijać, aby być dobrą matką to cierpliwość, siła, empatia i zorganizowanie. Dlaczego te cechy mamy są tak istotne dla dziecka na każdym etapie jego życia?

- Kiedy muszę podjąć ważną decyzję, omawiam ją z mężem, ale kiedy jest mi źle i smutno, w pierwszym impulsie sięgam po telefon, żeby zadzwonić do mamy - mówi Agnieszka, 35-latka z Krakowa.

I nie ma w tym nic dziwnego, bo to właśnie kobiety, które towarzyszyły nam podczas dorastania, są najbardziej otwarte na nasze potrzeby, mają dla nas najwięcej empatii i życzliwości. Także wtedy, kiedy jesteśmy już samodzielnymi i dorosłymi ludźmi.

Cierpliwe i dobrze zorganizowane

Aż 91 proc. Polek twierdzi, że świetnie sobie radzi jako matka. Tak wynika z raportu "Być mamą" firmy Procter&Gamble, przygotowanego w ramach kampanii "Dziękuję Ci mamo". To budujące, bo macierzyństwo jest też pełne poczucia winy i lęku, że nie dość dobrze wypadamy w swojej roli. Współczesna polska matka musi podołać wielu wyzwaniom, znaleźć w sobie determinację i siłę. Ale robi to na medal i wie o tym doskonale.

Nie zawsze jest łatwo. Kobiety mają świadomość, że pojawienie się dziecka oznacza olbrzymią zmianę w życiu. Większość z nich twierdzi jednak, że wyzwania, które przed nimi postawiło rodzicielstwo, są większe, niż się spodziewały. Aż 95 proc. ankietowanych matek przyznaje, że były zaskoczone skalą trudności pojawiających się przed nimi zadań.

Główne cechy, które kobiety musiały w sobie rozwinąć, to cierpliwość i umiejętności organizacyjne. Ponieważ każda chce być oparciem dla dziecka, wiedzą też, że powinny być silne - nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim emocjonalnie. To właśnie ta siła pozwala im wspierać swoje dzieci.

Silna matka szuka miejsca dla siebie

Polki nareszcie przestały stawiać siebie na ostatnim miejscu. Są świadome wagi czasu przeznaczonego tylko dla siebie, partnera i przyjaciół. To właśnie znalezienie czasu dla męża lub partnera jest dla blisko 1/3 z nich jednym z największych wyzwań macierzyństwa. 90 proc. uważa, że własna przestrzeń i dbanie o swoje potrzeby są niezwykle istotne. To odwraca stereotyp Matki Polki, która dbała o potrzeby dzieci i ich ojca kosztem siebie. Współczesna mama wie już, że dbając o siebie, nie zaniedbuje dziecka i nie staje się przez to gorszą matką, a wręcz przeciwnie - ma więcej siły i cierpliwości, by wypełniać dobrze swoje matczyne zadania.

- Silna matka pokazuje dziecku, że umie zwalczać własne kryzysy, a świadoma swojej siły, mocnych stron i znająca swoją wartość kobieta z większą skutecznością przekaże umiejętność budowania tych wartości dziecku - mówi psycholożka Małgorzata Ohme. Żeby dobrze zaopiekować się dzieckiem, mamy muszą więc dbać o siebie.

(fot. materiały prasowe)(fot. materiały prasowe)

Zmęczenie w pierwszych latach po narodzinach dziecka i później, kiedy trzeba lawirować między pracą a rodziną, to jedna z największych trudności w macierzyństwie - przyznają Polki. Jednocześnie ponad połowa z nich podkreśla, że praca i kariera są dla nich ważne. - Dla większości kobiet rozwój osobisty, realizacja pasji, dbanie o siebie oraz dobre kontakty społeczne stanowią dużą wartość w budowaniu zadowolenia z jakości życia, nawet kosztem obowiązków domowych - komentuje raport Ohme.

Czas to coś, co docenia mama Mai Włoszczowskiej, odnoszącej sukcesy kolarki górskiej, która od zawsze kibicuje córce. Bardzo ważne są dla niej chwile, które może spędzać z Mają. - W życiu najbardziej cenię sobie czas, ponieważ mam go bardzo mało - przyznaje Ewa Włoszczowska. - Spędzam go z Mają dużo, towarzysząc jej przede wszystkim na zawodach, na które zabieram również grono jej wiernych kibiców. Poczucie, że swoją obecnością dodaję jej skrzydeł, daje mi olbrzymią satysfakcję.

Odważne lwice

Macierzyństwo wymaga odwagi, a tej Polkom nie brakuje, wykazują się nią każdego dnia. - Moja żona jest matką lwicą - mówi 40-letni Rafał z Warszawy. - Na co dzień nieśmiała w kontaktach z obcymi ludźmi, kiedy dzieciom dzieje się krzywda, wstępują w nią siły, które podziwiam. I nie chciałbym być wtedy na miejscu osoby, która jej się naraziła - dodaje.

Maja Włoszczowska z mamą (fot. materiały prasowe)Maja Włoszczowska z mamą (fot. materiały prasowe)

Wspierając swoje dzieci, Polki wychodzą poza samą swoją obecność i zapewnienie im odpowiedniej opieki. Dużo częściej niż zagraniczne matki, które także wzięły udział w badaniu, uważają, że dziecko potrzebuje też wsparcia finansowego, dobrych wzorców i zasad moralnych. Mamy z zagranicy wyżej cenią sobie inwestowanie w edukację dziecka, a Polki w jego rozwój emocjonalny. - Ważne jest dla nich, by dziecko miało szacunek do wartości moralnych oraz by - oprócz tego, że będzie wytrwałe, pracowite i odnosiło sukcesy - było też dobrym człowiekiem. Nigdy o tym na szczęście nie zapominamy - podsumowuje raport Ohme.

Odkrywanie matki na nowo

Własne macierzyństwo jest też dla kobiet okazją, by na nowo poczuć głęboką więź z ze swoimi matkami. Z raportu "Być mamą" wyłania się obraz młodych kobiet, które doceniają cierpliwość, zaangażowanie i empatię swoich matek. To do nich prawie połowa ankietowanych udaje się po rady i informacje na temat wychowania, pielęgnacji i opieki nad dzieckiem.

Ich własne mamy są też dla nich często wzorem cierpliwości i cech, które matka powinna posiadać. Jest to tym bardziej cenne, że aż 88 proc. ankietowanych wyraża pragnienie bycia wzorem do naśladowania dla swoich dzieci.

Najwierniejsze kibicki

Doskonałym przykładem daleko idącego wsparcia rodzicielskiego jest kampania Procter&Gamble "Dziękuję ci mamo", która pokazuje relacje olimpijczyków z ich mamami. W tegorocznej odsłonie projektu ambasadorami akcji są przedstawiciele Polski na Igrzyskach Olimpijskich Rio 2016: kolarka Maja Włoszczowska, pływak Radosław Kawęcki oraz ich mamy: Ewa Włoszczowska i Grażyna Kawęcka.

Po lewej: Maja Włoszczowska i Ewa Włoszczowska; po prawej: Radosław Kawęcki i Grażyna Kawęcka (fot. materiały prasowe)Po lewej: Maja Włoszczowska i Ewa Włoszczowska; po prawej: Radosław Kawęcki i Grażyna Kawęcka (fot. materiały prasowe)

- Cieszy mnie, że mama będzie mi towarzyszyć w trakcie jednej z najważniejszych walk: o medal olimpijski. Jej wsparcie jest dla mnie nieocenione. Kiedy cztery lata temu uległam kontuzji tuż przez igrzyskami olimpijskimi, to dzięki mamie znalazłam w sobie siłę, by po raz kolejny stawać do walki o miejsce na podium mistrzostw - mówi Maja Włoszczowska.

Bycie przy córce jest dla Ewy Włoszczowskiej czymś naturalnym. - Jak każda mama, chcę dla córki jak najlepiej - mówi. - Zawsze wiedziałam, że wątpiąc w sens drogi, którą Maja wybrała, podetnę jej skrzydła. Z podciętymi skrzydłami nie da się latać, a przecież ona chce latać wysoko. Dlatego starałam się ją wspierać w trudnych momentach i motywowałam do podejmowania kolejnych wyzwań. Każdym następnym zwycięstwem cieszę się tak samo, jak tym pierwszym.

Miłość, która procentuje

Najważniejsze jednak jest to, że matczyne wsparcie nie ogranicza się jedynie do kibicowania dzieciom odnoszącym sukcesy. Za każdym dzieckiem i każdym dorosłym stoi matka, która ocierała łzy po upadku z huśtawki, pocieszała podczas konfliktów z rówieśnikami i trzymała kciuki podczas matury. Matka, która pakuje dorosłemu synowi-studentowi rosół do słoika, żeby miał ciepły obiad, kiedy wróci do akademika, i matka, która porzuca wszystko, by zająć się nowo narodzoną wnuczką.

Oddanie mam jest nieocenione i przejawia się również w drobnych gestach. - Silna matka daje dziecku siłę na całe życie. Współczesna matka na szczęście wie, że buduje swoją siłę także poza domem, w swoich pasjach, przyjaźniach i samorozwoju  - podsumowuje Małgorzata Ohme.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku