Katarzyna Chruściel, założycielka 'Okna życia dla psów'

Katarzyna Chruściel, założycielka 'Okna życia dla psów' (Fot. Gazeta.pl)

Katarzyna otworzyła okno życia dla psów. "Najgorsze jest to, że ludzie nie zrozumieli inicjatywy albo są wygodni" #ZWYKLINIEZWYKLI

Katarzyna Chruściel przed wakacjami zamieściła na swojej tablicy na FB post: "Otwieram okno życia dla psów. Jeśli chcesz wywieźć psa do lasu lub go zabić, przywieź go do mnie". Informacja poniosła się szerokim echem. W dwa miesiące ludzie podrzucili do okna ok. 60 czworonogów. - Prawie wszystkim psom znalazłam domy, kilka ze mną zostanie. Teraz jest im lepiej. Ale to, jak łatwo i z jakich powodów ludzie pozbywają się członków rodziny, jest przerażające - mówi 30-latka.

O oknie życia uruchomionym w Miłocicach, małej miejscowości pod Wrocławiem, napisała przed wakacjami większość mediów. My pojechaliśmy do jego inicjatorki, Katarzyny Chruściel, pod koniec lata - sprawdzić, jaki efekt przyniósł jej apel. - Stało się dużo dobrego, ale wnioski są przerażające. Psy mnie dosłownie zalały. Niektórzy potrafili jechać przez pół Polski. Byłam na to przygotowana, bo moja decyzja była świadoma i przemyślana. Ale sytuacje, gdy dziadek porzuca psa i towarzyszy mu wnuczka, podnosiły mi ciśnienie. Jak można uczyć dzieci takich rzeczy? - pyta retorycznie Katarzyna.

- Otworzyłam to okno, by ratować psy przed śmiercią, a nie ich właścicieli przed kłopotem samodzielnego szukania domu dla czworonoga, który już się znudził. Skoro mnie udało się znaleźć tym wszystkim psom domy, to każdy jest w stanie to zrobić. Trzeba się tylko odrobinę postarać. Ale najlepiej by było, gdyby ludzie byli po prostu odpowiedzialni. Niestety w Polsce łatwo porzuca się psy, bo można być nieodpowiedzialnym - nie ma konsekwencji.

Katarzyna zapewnia, że okno życia będzie działało dalej. Czasami pomagają jej wolontariusze, a obcy ludzie przywożą koce lub wysyłają karmę. Oprócz karmy i koców przydadzą się też metalowe miski i detergenty do czyszczenia kojców.

Więcej informacji na temat okna życia i tego, jak można pomóc, znajdziecie TUTAJ >>

***

Znasz kogoś, kto też jest Zwykłym Niezwykłym? Powiedz nam o nim! Pisz na adres: zwykliniezwykli@agora.pl. Wybranych bohaterów odwiedzimy z kamerą.

Komentarze (78)
Zaloguj się
 • sudao

  Oceniono 30 razy 30

  Ludzie porzucają teraz bardzo łatwo: partnerów, małżonków, rodzinę, dzieci. Bo nowa miłość, problemy, choroba, pieniądze. Co się dziwić, że nie mają skrupułów by porzucić czworonoga który się znudził. Nie usprawiedliwiam, stwierdzam po prostu fakt coraz powszechniejszego zjawiska.

 • 99dolares

  Oceniono 38 razy 28

  Na moralność Polaków przez wieki, a teraz szczególnie intensywnie, wpływał Kościół Katolicki. Teraz walczy o prawo do przemocy domowej. Więc nie zawraca sobie glowy naukami św. Franciszka.

 • ketjow1978

  Oceniono 29 razy 27

  Wspaniała inicjatywa pani Katarzyny, wynikająca z Jej dobrego serca. A to że sporo naszych rodaków to .... to inna sprawa.

 • franek-janek

  Oceniono 14 razy 14

  Piekny czlowiek z pani Katarzyny, na pewno pomoze nie tylko czworonogom ale tez pomoze ludziom myslec ze moze jednak oni sami moga pomoc psom i sobie i zrobic to co robi pani Katarzyna, poszukac domu dla niechcianego juz czlonka rodziny.

 • ewka123009

  Oceniono 16 razy 14

  Pani Katarzyno,jest Pani cudowna osoba.Serdecznie pozdrawiam. Ewa.

 • white_lake

  Oceniono 13 razy 11

  ukłony dla Pani za świetny pomysł i wolę działania, trzymam kciuki za inicjatywę, choć lepiej by było, żeby nie była potrzebna,
  oby wszystkim psom udawało się znaleźć dobre domy

 • 2stan13

  Oceniono 9 razy 9

  Piękny wilczarz irlandzki! Żałuję, że nie mam warunków do opieki takiego pięknego psiaka!

 • byrcyn11

  Oceniono 10 razy 8

  Może jakiś ksiądz, najlepiej biskup wypowiedział się na temat postawy tej pani, tak przecież katolickiej, a nie zabierali głos, na czym się kompletnie nie znają: dzieci, rodziny, związków partnerskich, itp.

 • krzysulek12

  Oceniono 10 razy 8

  Bo ludzie to jest coś więcej niż bydło,nie ma tak drugiego okrutnego ssaka jak człowiek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX