Dworzec w Rzeszowie (Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta)

Dworzec w Rzeszowie (Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta) (Dworzec w Rzeszowie (Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta))

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: PKP, "Kocham cię, teraz umieraj", podbój kosmosu, opowieści położnej

Czy wybieracie się w ten weekend w podróż pociągiem? A może właśnie macie ją za sobą? Albo zarzekacie się, że nigdy do pociągu nie wsiądziecie po tym, co sami przeszliście lub czego o podróżach polskimi kolejami dowiedzieliście się z mediów? Mamy dla Was rozmowę, która nie dość, że objaśnia, dlaczego polskie koleje są w takiej, nie innej, kondycji, to jeszcze podane są w niej gotowe recepty.

- Kolej musi konkurować z innymi środkami lokomocji. Wbrew temu, co się powszechnie uważa, największym konkurentem pociągu nie jest autobus, tylko samochód, którego cechą jest elastyczność. Żeby kolej mogła z nim konkurować, musi oferować jak najczęstsze kursy - mówi Karol Trammer, autor książki "Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej". O "połączeniach kolejowych, które umierały w ciszy", opowiada Arkadiuszowi Gruszczyńskiemu.

24.11.2015 Warszawa , Dworzec PKP Warszawa Wilenska . Pasazerowie wsiadajacy do pociagu Kolei Mazowieckich . Fot. Adam Stepien / Agencja Gazeta
Tłum w pociągu na dworcu Warszawa Wileńska (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

Michelle Carter i Conrad Roy zakochali się w sobie w 2012 roku. Mieszkali o godzinę drogi od siebie. Spotkali się raptem kilka razy, ale wymienili tysiące SMS-ów. Dwa lata później o parze nastolatków usłyszał cały świat, kiedy media obiegła wiadomość, że Conrad popełnił samobójstwo, a osobą, która nakłaniała go do odebrania sobie życia i ostatnią, z którą chłopak rozmawiał przed śmiercią, była Michelle. Wyrok w tej głośnej sprawie zapadł w tym roku, a od niedawna można też oglądać poświęcony jej dokument "Kocham cię, teraz umieraj". Małgorzata Steciak rozmawia z Erin Lee Carr, która wyreżyserowała film.

Michelle Carter (mat. prasowe HBO)
Michelle Carter (mat. prasowe HBO)

"Wracamy na Księżyc - i to po to, by na nim zostać" - ogłosił w ubiegłym roku dyrektor NASA Jim Bridenstine. Światowe agencje zamierzają wybudować na orbicie księżycowej stację kosmiczną, a na powierzchni Srebrnego Globu - pierwszą pozaziemską kolonię. Jakby tego było mało, prywatne spółki kosmiczne prześcigają się w zapewnieniach, która pierwsza wyśle turystów w kosmos. Rozpoczęła się era komercyjnego podboju przestrzeni kosmicznej - pisze Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka w cyklu Archeologia Przyszłości.

STS-88 mission specialist James Newman, holding on to a handrail, waves back at the camera during the first of three Extravehicular activities(EVAs) performed during the mission. The orbiter can be seen reflected in his visor
James Newman podczas misji STS-88, której zadaniem było dostarczenie modułu Unity na Międzynarodową Stację Kosmiczną (fot. NASA)

"Oddział poporodowy to miejsce, w którym rodzą się i umierają marzenia. Przybywasz tam ze swoim cennym ładunkiem opatulonym w kilka warstw kocyków niczym kwilące, puchate burrito" - Leah Hazard wie, o czym pisze. Od 2013 roku jest położną w szkockim szpitalu i uczestniczyła w kilkuset porodach. Swoje doświadczenia opisała w książce "Zawód położna. Zapiski z dyżurów", której fragmenty publikujemy.

Książka 'Zawód położna' ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B. (mat. prasowe / twitter.com/hazard_leah)
Książka 'Zawód położna' ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B. (mat. prasowe / twitter.com/hazard_leah)

W ten weekend przeczytacie też fragmenty książki Magdy Łucyan "Powstańcy" oraz rozmowę Angeliki Swobody z jazzmanem Michałem Urbaniakiem, który nagrał płytę "For Warsaw with Love".

Również Angelice Marta Kawczyńska opowiedziała o łysieniu plackowatym, z którym boryka się od dzieciństwa. Bożena Kowalkowska wysłuchała z kolei opowieści Agnieszki - na co dzień pracuje ona jako chirurg i prowadzi barwne życie erotyczne. - Myślę, że za jakiś czas taki styl uprawiania seksu będzie standardem - mówi Agnieszka. Ewa Jankowska pyta psycholog dziecięcą Martę Majorczyk o konsekwencje, jakie rozwód rodziców ma dla dzieci. A Małgorzata Germak rozmawia z Jackiem Masłowskim, psychoterapeutą i prezesem Fundacji "Masculinum", o męskiej emocjonalności.


Jolanta Molińska.
Redaktorka weekendowego magazynu Gazeta.pl. Pisała m.in. do "Życia Warszawy" i "Newsweeka".

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku