Danuta Szaflarska (Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Gazeta)

Danuta Szaflarska (Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Gazeta) (Danuta Szaflarska (Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Gazeta))

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Szaflarska, sztuka taksydermii, upupianie matek w Internecie

W sobotę minie 50 lat od momentu, kiedy gdy Neil Armstrong zrobił pierwszy krok na Księżycu. Nie ma lepszej okazji, by polecić Wam rozmowę Eweliny Zambrzyckiej-Kościelnickiej, stałej autorki Weekendu, z Grzegorzem Broną, byłym szefem Polskiej Agencji Kosmicznej. Wspominają w niej najciekawsze wątki tego kluczowego momentu w historii. Wywiad pochodzi z najnowszej książki Eweliny pt. "Człowiek. Istota kosmiczna".

- Mówi się, że swoimi działaniami i decyzjami konsumenckimi możemy kształtować rzeczywistość, ale mam czasem wrażenie, że łatwiej nam zrezygnować z plastikowych słomek, niż zgodzić się na naprawdę zawężony wybór produktów w sklepie spożywczym - mówi Marta Sapała, autorka książki "Na Marne", w której przyjrzała się temu, jak Polacy marnują jedzenie. Rozmowa Marka Szymaniaka.

Książka Marty Sapały ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne
Książka Marty Sapały ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne

- Taksydermia to skomplikowane rzemiosło. Ludzie parający się tym fachem uczą się w dużej mierze jedni od drugich, bo takiego kierunku nie wykłada się na żadnej uczelni - mówi Aiste Žegulyte, autorka dokumentu "Animus Animalis (historie ludzi, zwierząt i rzeczy)", który zostanie zaprezentowany podczas festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Z reżyserką rozmawia Małgorzata Steciak.

Kadr z filmu 'Animus Animalis' (mat. prasowe)
Kadr z filmu 'Animus Animalis' (mat. prasowe)

- Do kiedy karmienie, od kiedy szczepienie? W czapce czy bez czapki? Codzienne pytania dotyczące macierzyństwa - skonfrontowane z radami i ocenami innych matek, teściowych, koleżanek, a także obcych kobiet - urastają do rangi szekspirowskich dylematów. Mom shaming, czyli zawstydzanie mam, zatacza coraz szersze kręgi. Z kanapowych połajanek przy niedzielnym deserze urasta do fali internetowego hejtu. O zjawisku pisze Alicja Wysocka-Świtała.

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

- Polacy byli pod zaborami "tylko" sto dwadzieścia trzy lata, Bułgarzy prawie pięćset. Nie chodzi o to, żeby się teraz licytować, kto więcej wycierpiał, ale pewne czynniki historyczne wpływają na mentalność - mówi Magdalena Genow, autorka książki "Bułgaria. Złoto i rakija". Rozmowa Mike'a Urbaniaka.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego (mat. prasowe)
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego (mat. prasowe)

Poza tym w wydaniu: Ewa Jankowska pisze o polsko-ukraińskich małżeństwach, Angelika Swoboda rozmawia z Alicją Resich-Modlińską i razem z Aleksandrą Pakułą, ekspertką z savoir-vivre'u, zastanawia się, co wypada plażowiczom, Gosia Tchorzewska pyta psychoterapeutę Jakuba Niedźwieckiego, dlaczego rodzice traktują 30- i 40-latków jak dzieci, a Anna Kalita rozmawia z seksuolożką Magdaleną Niewęgłowską o seksie po poronieniu, publikujemy też fragment książki Katarzyny Kubisiowskiej pt. "Szaflarska. Grać, aby żyć".

Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku