Strajk na UIC

Strajk na UIC (fot. Janis Lazovskis / facebook.com/uicgeo)

reportaż

"54 proc. doktorantów regularnie rezygnuje z posiłków, bo nie ma pieniędzy na jedzenie"

Z jednej strony uczelnia do nas dokłada, bo nie musimy płacić 40 tys. dolarów czesnego. Z drugiej - oferuje nam głodowe pensje, poniżej minimum socjalnego, za prowadzenie zajęć. Z samego faktu niepłacenia czegoś nie można się utrzymać. Więc zastrajkowaliśmy - opowiada Andrzej Brylak, jeden z leaderów zwycięskiego strajku doktorantów na uniwersytecie w Chicago.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (165)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • pavise

  Oceniono 15 razy 1

  Jak się robi doktoraty, bo poprawność polityczna wymaga aby było multi kulti. Nie może być za dużo białych z papierami to się tworzy doktorantów poprawnych politycznie wbrew ich wiedzy i inteligencji. Potem nikt ich nie chce zatrudniać bo widzi co to jest.....

 • beton44

  Oceniono 17 razy 1

  Ogólnie - ci naukowcy i naukowczynie - nie wyglądają jakby nie mieli co jeść, a nawet powiedzmy ci czarnoskórzy to mają po 40 kg nadwagi :-)

 • wj_2000

  Oceniono 2 razy 0

  Normalni studenci biora kredyty na czesne. Mając czesne za darmo i skromne wynagrodzenie rozwiazaniem bylby chyba skromny kredyt studencki, wielokrotnie mniejszy niz studenta co czesne musi placic.

 • losiu4

  Oceniono 8 razy 0

  a te doktoranty ro od czego zazwyczaj są? Znaczy w czym się specjalizują? Aby to nie jakie lewusy?

  Pozdrawiam

  Losiu

 • awitold4

  Oceniono 14 razy 0

  Że zacytuję prezydenta Europy Tuska, w 2013 tak mówił do młodych Polaków : "Po co wam te wyższe studia? Nie potrzebujemy filozofów, socjologów, psychologów. Więcej zarobicie jako blacharze, dekarze lub spawacze". I trzeba mu przyznać rację, łazi taki jedrn z drugim, śrubki nie potrafi wkręcić, niby chce coś robić ale pożytku żadnego z niego nie ma. Z drugiej strony tabuny głodujących doktorantow są potrzebne, bo za pół darmo podejmą się udowodnienia każdej gupoty, np. że klimat się ociepla...

 • mniklasp

  Oceniono 4 razy 0

  sa szkoly ktore daja fully funded stipend ale ci Polacy nie maja podstaw wyksztalcenia zeby sie ubiegac.

 • jakobhorner

  Oceniono 6 razy 0

  w Polsce trzeba mieć już temat na pierwszym spotkaniu z promotorem, najlepiej niezmienny, bo trefnisiowi nie chce się marnować czasu. Mówię oczywiście o magisterce. Na doktoratach jest jeszcze gorzej, potem często wychodzą bzdury lub kiszone ciasto - mój kolega 10 lat na doktoracie, zdziwiony że go wreszcie skreślili itd.

 • Pilsener Gdańsk

  Oceniono 18 razy 0

  "socjolog, latynoamerykanista" - praktyk, kaukaskoeuropeista: skoro skończyli takie dobre, amerykańskie dżender studis, to czemu połakomili się na doktoraty w zamian za zwolnienie z czesnego? Przecież rynek pracy im daje 150k rocznie? I strajkuje się nie dlatego, że się zarabia za mało, tylko dlatego, że chce się zarabiać więcej - jak uważasz, że to za mało, nie opłaca się itp. to nie kupujesz, nie pracujesz, nie podpisujesz. No ale panie redaktor, my nie czytali, podpisali a teraz cza ponosić konsekwencje własnych decyzji - co robić?

 • losiu4

  Oceniono 5 razy -1

  lewusy na uczelni strajkują przeciw lewusom rządzącym. Czyż to nie chichot historii?

  Pozdrawiam

  Losiu

 • losiu4

  Oceniono 4 razy -2

  w ogóle kto to są ci goscie i panienki? Po jakich studiach i kierunku? Może to by nam rozjaśniło o co w tym chodzi?

  Pozdrawiam

  Losiu

 • hummer_my_vehicle

  Oceniono 4 razy -2

  No to ten gosc lider strajku pracy w przemysle comercyjnym nie dostanie

 • representation1

  Oceniono 14 razy -2

  Nie chcemy i nie potrzebujemy w Polsce odnowy życia żydowskiego
  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Żydzi zdradzili kraj, który dał im gościnę przed wiekami.
  Izrael jest państwem worgo nastawionym do Polski. Niech sobie Żydzi tam organizują swoje życie.

 • timtimtim

  Oceniono 5 razy -3

  Związki zawodowe - tylko dzięki niem i socjalistom świat zmienił się na lepsze. Gdyby nie oni, nie byłoby ani wolnych weekendów, ani nawet umów.

 • wqcyzx

  Oceniono 9 razy -3

  Jakby na to nie spojrzeć to artykuł o wydumanych cierpieniach żydowskiego pachołka. Może pokołatałby nieco u sponsorów zamiast łuszczyć się na GW, bo my mu nie pomożemy.

 • agnrodis

  Oceniono 11 razy -3

  Doktorat w USA to forma wspolczesnego niewolnictwa! Nie limitowany czas pracy, zwykle od rana do poznej nocy, weekendy czesto w pracy, zadnych praw pracowniczych, wakacje wg. uznania promotora ...a utrzymywac doktoranta musza albo rodzice, albo wspolmalzonek. A po doktoracie nie jest lepiej, bo post-doc wiele sie od doktoranta nie rozni, placa troche lepiej, ale ciagne ponizej sredniej krajowej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX