Imigranci czekający na dokumenty na wyspie Ellis (fot. Shutterstock)

Imigranci czekający na dokumenty na wyspie Ellis (fot. Shutterstock) (Imigranci czekający na dokumenty na wyspie Ellis (fot. Shutterstock))

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Za murami szkoły baletowej, polscy osadnicy w USA i Houellebecq, czyli enfant terrible francuskiej literatury

Czy Houellebecq jest w końcu szczęśliwy? Sztuczna inteligencja może diagnozować choroby? A neonazistka bronić praw człowieka? Odpowiedzi na te pytania (i wiele innych) znajdziecie w nowym wydaniu naszego magazynu. Miłego weekendu!

- Rok 2000. Trwa druga wojna czeczeńska. 18-letnia Elsa Kungajewa zostaje uprowadzona przez rosyjskie wojsko pod dowództwem pułkownika Jurija Budanowa, zgwałcona i zamordowana. To na jej historii swoją najnowszą powieść oparła Nino Haratischwili, gruzińska autorka na stałe mieszkająca w Niemczech. Z pisarką w Brukseli spotkała się Ewa Jankowska.

Nino Haratischwili, 'Kotka i Generał', Wydawnictwo Otwarte (fot: materiały prasowe)
Nino Haratischwili, 'Kotka i Generał', Wydawnictwo Otwarte (fot: materiały prasowe)

- Czy Houellebecq jest wreszcie szczęśliwy? Oto pytanie, które zadajemy sobie, kończąc jego nową powieść. Trzeba bowiem być u szczytu szczęścia, by napisać taki traktat o nieszczęściu. Czy to rezultat małżeństwa? - zastanawiał się kilka dni przed premierą "Serotoniny", najnowszej powieści pisarza, tygodnik "Le Point". Polskie wydanie książki właśnie się ukazało. O autorze "Cząstek elementarnych" i "Uległości" pisze Monika Rębała.

10.06.2008 WARSZAWA , REDAKCJA GAZETY WYBORCZEJ , KLUB  GOSCIE GAZETY ' , PISARZ MICHEL HOUELLEBECQ .FOT. BARTOSZ BOBKOWSKI / AGENCJA GAZETA
Michel Houellebecq (Fot. Bartosz Bobkowski / AG)

- Możliwość skonfrontowania się z moimi ofiarami była dla mnie bezcennym doświadczeniem. Niektórzy mi dziękowali i przebaczyli, inni nie chcieli nawet ze mną rozmawiać - mówi Angela King, amerykańska aktywistka i współzałożycielka organizacji Life After Hate, jedna z bohaterek dokumentu "Pułapki radykalizmu" Karen Winther, który można obejrzeć w ramach 16. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Wywiad Małgorzaty Steciak.

Kadr z filmu 'Pułapki radykalizmu' (mat. prasowe)
Kadr z filmu 'Pułapki radykalizmu' (mat. prasowe)

- "Jeśli uda nam się stworzyć prawdziwą Sztuczną Inteligencję, będzie to ostatni wynalazek ludzkości" - twierdzi filozof Nick Bostrom. Już teraz algorytmy SI w wielu dziedzinach przewyższają możliwości człowieka. Czy jednak nasza chęć kreacji bytu wyższego nie obróci się przeciwko nam? A może to nie samodoskonalące się algorytmy SI są zagrożeniem, ale my sami? Zastanawia się Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka w kolejnym odcinku cyklu "Archeologia przyszłości".

Robot Pepper (fot. Shutterstock)
Robot Pepper (fot. Shutterstock)

- Balet kojarzy się z elegancją, wdziękiem i elitarnością. To dostają widzowie. Od kuchni sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Natalia, która uczęszczała do szkoły baletowej w Warszawie wspomina w książce "Balet, który niszczy. Traumatyczne historie ze szkół baletowch": - W tym archaicznym systemie szkolnictwa nie patrzy się na dzieci jak na cudowną, młodą plastelinę, z której można ulepić prawdziwe dzieło sztuki. (...) Nie wzbogaca się dzieci o wiedzę psychologiczną i anatomiczną, nie patrzy na uszczerbki na zdrowiu. Terroryzuje się je psychicznie, zastrasza. Przeczytajcie fragment książki Moniki Sławeckiej.

20.03.2007 WARSZAWA , UL. MOLIERAOGOLNOKSZTALCACA SZKOLA BALETOWA IM. ROMANA TURCZYNOWICZAKLASA IV - TANIEC KLASYCZNY - LEKCJAZAJECIA PROWADZI PROFESOR KRYSTYNA KWIATKOWSKAFOT. MICHAL MUTOR / AGENCJA GAZETA
fot. Michał Mutor / AG

- Największy odpływ ludności z ziem polskich do Stanów Zjednoczonych rozpoczął się w latach 80. XIX wieku - apogeum emigracji nastąpiło na początku XX wieku i aż do wybuchu I wojny światowej bardzo wielu Polaków jechało do Ameryki "za chlebem". O tym, jak wyglądało życie za Oceanem na przełomie XIX i XX wieku w książce "Po dolary i wolność" pisze Dariusz Terlecki. Publikujemy jej fragmenty.

Parowiec transatlantycki HMS Lusitania w Nowym Jorku w 1907 roku (fot. Shutterstock)
Parowiec transatlantycki HMS Lusitania w Nowym Jorku w 1907 roku (fot. Shutterstock)

- Aktorka znana m.in. z "Wiedźmina" czy "Na Wspólnej" i pisarz, autor nowej książki "Była sobie miłość" oraz scenariuszy m.in. do "300 mil do nieba" i "Ja wam pokażę", spotkali się po raz pierwszy ponad 40 lat temu. Grażyna Wolszczak i Cezary Harasimowicz w podcaście Angeliki Swobody "Miłość i Swoboda" wspominają, jak to wyglądało.

02.12.2016 Warszawa , ul. Senatorska 13 / 15 . Grazyna Wolszczak i Cezary Harasimowicz  podczas koncertu Orkiestra Sinfonia Viva z okazji 80 tych urodzin Jerzego Maksymiuka . Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
Grażyna Wolszczak i Cezary Harasimowicz (Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta)

Poza tym w wydaniu: Jakub Jakubowski w kolejnym odcinku "Młodej Polski" pisze o dr hab. Miłoszu J. Jaguszewskim, jednym z najwybitniejszych na świecie specjalistów od leczenia złamanego serca, Ola Długołęcka rozmawia dr Elżbietą Korolczuk o trudnych relacjach matek z córkami, Anna Kalita pyta seksuolożkę Magdalenę Niewęgłowską o związki młodych kobiet ze starszymi mężczyznami, a Angelika Swoboda rozmawia z Agatą Komorowską, samotną mamą czwórki dzieci.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Ci się podobał, to wypróbuj nasz nowy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

KLIKNIJ, BY ZAPISAĆ SIĘ NA NEWSLETTER >>>

Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • lumita

    0

    Dlaczego tak sie krytykuje matki? Po pierwsze, nie az tak; a po drugie, bo sie je najpierw na piedestaly stawia. Matczyna milosc = milosc bezwarunkowa - nic bardziej falszywego, trudno znalesc bardziej skorumpowana milosc: za dobre stopnie, za grzecznosc, za stawianie na piedestal, za posluszenstwo itp.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX