Krystyna Janda i Kasia Smutniak w filmie 'Słodki koniec dnia' (fot. Next Film)

Krystyna Janda i Kasia Smutniak w filmie 'Słodki koniec dnia' (fot. Next Film) (Krystyna Janda i Kasia Smutniak w filmie 'Słodki koniec dnia' (fot. Next Film))

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Teresa Klemańska, Ewa Szelburg-Zarembina, Jacek Borcuch, eksperyment na tratwie

Byłam matką mordercy, pedofila, gwałciciela. A teraz robią ze mnie świętą Teresę - mówi Teresa Klemańska, matka Tomasza Komendy, skazanego niesłusznie za gwałt i morderstwo 15-letniej Małgosi i uniewinnionego przez Sąd Najwyższy po 18 latach, które spędził w więzieniu. Poruszający wywiad Anny Kality to tylko jedna z naszych propozycji na weekend.

Z biografii wyrzuciła pierwszego męża, od którego odeszła, by związać się z o pięć lat młodszym Józefem Zarembą. Zaszufladkowana jako pisarka dziecięca, własnych dzieci nie miała. W domu pisarki z pięknym ogrodem dzwonek u drzwi został tak wysoko zainstalowany, by i cudze nie mąciły jej spokoju. Sylwetkę Ewy Szelburg-Zarembiny przedstawia Katarzyna Wajda.

Ewa Szelburg-Zarembina (fot. Andrzej Szypowski / EastNews)
Ewa Szelburg-Zarembina (fot. Andrzej Szypowski / EastNews)

Chciałbym, żeby przywódcy rządzili światem mądrze, żeby patrzyli w dobrym kierunku. Nic jednak nie widzą, są ślepi - mówi Jacek Borcuch, reżyser filmu "Słodki koniec dnia", który właśnie wchodzi do polskich kin. Rolę główną gra w nim Krystyna Janda - za tę kreację otrzymała nagrodę na Sundance Film Festival. Rozmawia Mike Urbaniak.

04.05.2019 Krakow , Centrum Kongresowe ICE . Gala zamkniecia Mastercard Off Camera. nz Jacek Borcuch Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta
Jacek Borcuch na gali zamknięcia Festiwalu Mastercard Off Camera (Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta)

Dom Eli może w każdej chwili zawalić się na głowę. Dom Ewy to wylęgarnia chorób dla całej rodziny. Dom Marii jest kompletnie pusty i zamieszkany jednocześnie. Tak to widzą urzędnicy. Bartosz Józefiak odwiedził domy w stanie "śmierci technicznej", w których nadal mieszkają ludzie.

Pani Maria mieszka z rodziną w kamienicy przy ul. Limanowskiego (fot. Bartosz Józefiak)
Pani Maria mieszka z rodziną w kamienicy przy ul. Limanowskiego (fot. Bartosz Józefiak)

Doświadczalny rejs, który wymyślił meksykański antropolog Santiago Genovés, wymknął się spod kontroli. Naukowiec, sfrustrowany brakiem zadowalających wyników, zaczął manipulować jego uczestnikami. A oni. rozważali zamordowanie go. Jak dziś wspominają tamte przeżycia? O tym Małgorzata Steciak rozmawia z Marcusem Lindeenem, reżyserem dokumentu "Eksperyment na tratwie".

Kierownik produkcji Simone Grau Roney i reżyser Marcus Lindeen na planie filmu 'Eksperyment na tratwie' (mat. prasowe)
Kierownik produkcji Simone Grau Roney i reżyser Marcus Lindeen na planie filmu 'Eksperyment na tratwie' (mat. prasowe)

Z dniem 16 stycznia 1920 roku człowiek złapany z drinkiem mógł stanąć przed sądem, gorzelnikowi zaś groziły trzy lata więzienia. O tym, jak Nowojorczycy radzili sobie z zakazem pisze Ewa Winnicka w książce "Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji". A specyfice podróżowania w PRL opowiada Jan Głuchowski w książce "Na saksy i do Bułgarii. Turystyka handlowa w PRL". Publikujemy fragmenty obydwu książek.

Wakacje w Bułgarii w tamtych latach można porównać pod względem popularności do obecnych wyjazdów do Grecji czy Hiszpanii
Fot. Grzegorz Celejewski / AG

Co jeszcze? Ewie Jankowskiej Dariusz Napora i Przemysław Danowski opowiadają o edukacji przyszłości. Mateusz Witkowski na bohatera kolejnego odcinka serii Młoda Polska wybrał Bartłomieja Grabowskiego, komputerowego mistrza z Chorzowa. Agnieszka Żądło rozmawia z Katarzyną Niewiedział, Polką, która została pełnomocniczką ds. migrantów i integracji w Berlinie. A Izabela O'Sullivan sprawdza, jak mają się Polacy, którzy wybrali życie w Chorwacji.

Wypróbuj nasz newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

KLIKNIJ, BY ZAPISAĆ SIĘ NA NEWSLETTER >>>

Jolanta Molińska. Redaktorka weekendowego magazynu Gazeta.pl. Pisała m.in. do "Życia Warszawy" i "Newsweeka".

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku