fot. Shutterstock

fot. Shutterstock (fot. Shutterstock)

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Tubylewicz, detektywi trendów, codzienność Korei Północnej

Czym zajmują się coolhunterzy? Co przez pół roku w Bydgoszczy robił kapitan francuskiej barki? Dlaczego Sztokholm to jedno z najbardziej posegregowanych miast w Europie? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w kolejnym wydaniu magazynu. Miłego weekendu!

- W maju ubiegłego roku licząca ponad 120 lat barka Nävis z załogą wypłynęła z północnej Francji. W planach był półtoraroczny rejs europejskimi morzami i rzekami. To miała być podróż życia i spełnienie dziecięcych marzeń. Miała, ale pod koniec października ubiegłego roku barka z dwoma Francuzami na pokładzie wpadła w pułapkę polskich remontów. I nadal w niej tkwi. Kapitana barki - Gauthiera Meara - w Bydgoszczy odwiedził Jan Król.

Gauthier Maer od października 2018 r. mieszka na barce Navis w Bydgoszczy
fot. Jan Król

- Projekt stworzenia miasta w pełni egalitarnego w Sztokholmie poniósł porażkę. To jedno z najbardziej posegregowanych miast w Europie - mówi Katarzyna Tubylewicz. Właśnie ukazał się jej przewodnik "Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą". Rozmowa Magdy Roszkowskiej.

Książka Katarzyny Tubylewicz ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne (fot. Justyna Mazur)
Książka Katarzyny Tubylewicz ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne (fot. Justyna Mazur)

- Młodzi Polacy siedzą przed ekranami smartfonów lub komputerów po sześć i więcej godzin dziennie. Jeśli dodać do tego czas, jaki spędzają unieruchomieni w szkolnych ławkach, ten w samochodach i komunikacji miejskiej, okazuje się, że wychowujemy najmniej wysportowane pokolenie w historii. I to może być największy problem. Jakie będą jego konsekwencje? Odpowiada Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka.

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

- Kiedy mąż i syn Diane umierają w odstępie zaledwie kilku miesięcy, wydaje się, że limit nieszczęść przypadający na jedną rodzinę został wyczerpany. Żałoba i przygotowania do pogrzebu sprawiają, że mało kto zwraca uwagę na słowa jednej z córek Diane. Zaledwie kilka godzin po pożegnaniu brata Rachel pisze na Facebooku: "Myślcie sobie, co chcecie, ale dawno nie widziałam mamy tak bardzo odprężonej". Historii rodziny Staudte przygląda się Maria Kośmik.

Rodzeństwo Staudte (archiwum prywatne)
Rodzeństwo Staudte (archiwum prywatne)

- Wujek Alfred przeszedł w Auschwitz załamanie nerwowe, przestał jeść, chciał stamtąd uciekać. Ale nie uciekł. Może był tchórzem? Może karierowiczem? Może zatwardziałym nazistą? Może trybem w zbrodniczej maszynerii? Na pewno pracując w kolejnych obozach, ciągle awansował - mówi Natalia Budzyńska, autorka książki "Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS". Wywiad Mike'a Urbaniaka.

Obóz Naueungamme (fot. United States Holocaust Memorial Museum, courtesy of KZ-Gedenkstatte Neuengamme)
Obóz Naueungamme (fot. United States Holocaust Memorial Museum, courtesy of KZ-Gedenkstatte Neuengamme)

- W Polsce może ich pracować sporo. "Może", bo wielu z nich działa incognito. Inni, jak Agnieszka Świst-Kamińska, o kulisach swojej pracy mówią otwarcie: Coolhunting to manipulacja ludźmi. O detektywach trendów pisze Katarzyna Żechowicz.

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

- Jednakowe stroje i fryzury, wojskowe parady, pustki na ulicach i komunizm - z tym przede wszystkim kojarzy się Korea Północna. Dziennikarze Daniel Tudor i James Pearson w książce "Tajemnice Korei Północnej" pokazują, że codzienność mieszkańców tego kraju to nie tylko praca i szablonowość. Publikujemy jej fragmenty.

Zoo w Pyongyangu (fot. Shutterstock)
Zoo w Pyongyangu (fot. Shutterstock)

- Jesteście na zakręcie? Powiedzcie: tak! - zachęca podczas jednego ze szkoleń Tony Robbins, słynny amerykański mówca motywacyjny. - Z czasem staniesz się tym, kim możesz się stać - obiecuje w swojej książce Jeff Haden, kolejny znany trener od samorozwoju. Czym się różni walka z własnymi słabościami od drogi na skróty? Jak się odnaleźć w oceanie memów i filmów, których mottem jest "spotkanie samego siebie"? Tłumaczy Alicja Wysocka-Świtała.

Mateusz Grzesiak (Fot. Kamila Kotusz / Agencja Gazeta)
Mateusz Grzesiak (Fot. Kamila Kotusz / Agencja Gazeta)

- Raw food, sokowe detoksy, diety eliminacyjne. Można odnieść wrażenie, że co kilka tygodni pojawia się nowy trend żywieniowy, reklamowany oczywiście jako ten jedyny, który przynosi najlepsze efekty. Frida Duell w książce "Jedzenie, mity i nauka" podpowiada, do których z zasad żywieniowych naprawdę warto się stosować. Przeczytajcie, jak ocenia lecznicze wartości kurkumy czy efekty detoksu.

Książka Fridy Duell ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy (mat. prasowe)
Książka Fridy Duell ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy (mat. prasowe)

Poza tym w wydaniu: Agnieszka Żądło w ramach cyklu "Młoda Polska" opisuje Piotra Krahela, najlepszego kierowcę ciężarówki na świecie, Paulina Dudek w kolejnym odcinku #ZwykliNiezwykli przedstawia Kazimierza Strzelca, 58-latka, głęboko wierzącego katolika i ujawnionego geja, który mieszka w podlubelskiej wsi, Anna Kalita rozmawia seksuolożką Magdaleną Niewęgłowską, o tym czy istnieje norma w łóżku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Ci się podobał, to wypróbuj nasz nowy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

KLIKNIJ, BY ZAPISAĆ SIĘ NA NEWSLETTER >>>

Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku