Gloria Swanson (fot. flickr.com / Toronto History Museum)

Gloria Swanson (fot. flickr.com / Toronto History Museum) (Gloria Swanson (fot. flickr.com / Toronto History Museum))

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Martel, Swanson, Kwaśniewski i świat bez kierowców

Historia 10-letniej Zosi, która - odcięta od internetu - trafiła do szpitala psychiatrycznego wzbudziła ogromne emocje i dyskusje. To sygnał dla nas, że temat wyznaczania granic korzystania z Internetu jest dla Was szczególnie ważny. W najbliższych wydaniach Weekendu będziemy kontynuować ten wątek. Już jutro koniecznie zajrzyjcie do teksty Anny Kality, która zapytała rodziców, jak oderwali swoje dzieci od samrtfonów.

- W ramach pracy nad książką postanowiłem rzucić na kogoś klątwę. Żeby sprawdzić, czy działa. Wydawnictwo Znak, wychodząc z założenia, że klątwa to coś strasznego, postawiło warunek, że osoba, na którą ją rzucę, musi się na to zgodzić. Znalezienie takiego śmiałka zajęło mi naprawdę sporo czasu. Nawet ci, którzy deklarowali się jako ateiści, tłumaczyli, że tu akurat wolą nie ryzykować - mówi Tomasz Kwaśniewski. Właśnie ukazała się jego książka "W co wierzą Polacy?". Rozmowa Mike'a Urbaniaka.

Książka 'W co wierzą Polacy' ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak (fot. Albert Zawada / mat. prasowe)
Książka 'W co wierzą Polacy' ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak (fot. Albert Zawada / mat. prasowe)

- Takie sytuacje zmieniają człowieka - Krzysztof Pigulski, taksówkarz ratownik, opowiada o swoich interwencjach. - Jeśli pyta pan o śmierć, to tak: boję się jej panicznie. Nikt nie wie, co jest tam, po drugiej stronie. O taksówkarzach ratownikach pisze Mariusz Sepioło.

Ratownicy Ele Taxi jako jedyni dysponują AED - przenośnymi, automatycznymi defibrylatorami (fot. Mariusz Sepioło)
Ratownicy Ele Taxi jako jedyni dysponują AED - przenośnymi, automatycznymi defibrylatorami (fot. Mariusz Sepioło)

- Ta książka mogła zostać napisana tylko przez kogoś takiego jak ja. Ludzie, którzy nie są gejami, nie rozumieją Kościoła. By poznać funkcjonowanie tej instytucji od środka, musisz być gejem - mówi Frédéric Martel, autor właśnie wydanej w Polsce książki "Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie". Rozmowa Magdy Roszkowskiej.

Książka Frederika Martela ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora (mat. prasowe)
Książka Frederika Martela ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora (mat. prasowe)

- Autonomiczne auta podejmujące decyzje moralne, wydajne biopaliwa i kolej, która porusza się z prędkością dźwięku - przyszłość transportu zapowiada się niezwykle ciekawie. Pod jednym warunkiem - że zgodzimy się oddać kierownicę algorytmom sztucznej inteligencji. O świecie bez kierowców pisze Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka.

The Transition (fot. twitter.com/terrafugiainc)
The Transition (fot. twitter.com/terrafugiainc)

- James Comey został zdymisjonowany przez prezydenta Donalda Trumpa ze stanowiska dyrektora FBI przed upływem kadencji, jako drugi dyrektor Federalnego Biura Śledczego w historii. Zeznając pod przysięgą przyznał, że powodem była jego nieustępliwość w prowadzeniu śledztwa dotyczącego ingerencji rosyjskiej w wybory prezydenckie w 2016 roku. O trudnych stosunkach z prezydentem Trumpem opowiada w książce "Wyższa lojalność". Publikujemy jej fragmenty.

FILE - In this Dec. 7, 2018, file photo, former FBI Director James Comey, with his attorney, David Kelley, right, speaks to reporters after a day of testimony before the House Judiciary and Oversight committees, on Capitol Hill in Washington. (AP Photo/J. Scott Applewhite, File)
James Comey (Fot. J. Scott Applewhite / AP Photo)

- Na bieliznę potrafiła wydać 10 tysięcy dolarów rocznie. Sześciokrotnie wychodziła za mąż, mężczyźni rzucali się jej do stóp. Jednocześnie prowadziła własną firmę producencką, zarządzała kosmicznymi budżetami - z różnym skutkiem. O Glorii Swanson, gwieździe kina niemego, pisze Natalia Jeziorek.

Gloria nie planowała kariery aktorki (fot. flickr.com Kate Gabrielle CC BY 2.0 / Wikimedia Commons)
Gloria nie planowała kariery aktorki (fot. flickr.com Kate Gabrielle CC BY 2.0 / Wikimedia Commons)

Poza tym w wydaniu: Ola Długołęcka rozmawia o Tik Toku, Mateusz Witkowski w ramach cyklu "Młoda Polska" pisze o Darii Ślusarczyk, która jako makijażystka pracuje z najważniejszymi postaciami światowej mody, Paulina Dudek w kolejnym odcinku wideo #ZwykliNiezwykli przedstawia Kosmę Moczka, inżyniera elektronika, fotografa, skrzypka, żeglarza i osobę ze spektrum autyzmu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Ci się podobał, to wypróbuj nasz nowy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

KLIKNIJ, BY ZAPISAĆ SIĘ NA NEWSLETTER >>>

Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku