Srebrna 16 (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Srebrna 16 (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta) (Srebrna 16 (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta))

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Buzek, Simone, Abramović, życie na Srebrnej, czarny rynek medycznej marihuany

W tym wydaniu Weekendu piszemy o fascynujących kobietach - Ninie Simone, Marinie Abramović, Agacie Buzek, Violletcie Villas i amerykańskich kobietach-pilotkach. Koniecznie przeczytajcie też reportaże o konferansjerach i mieszkańcach ulicy Srebrnej oraz tekst o czarnym rynku medycznej marihuany. Udanego weekendu!

- Gdy wy zaczynacie weekend, ja zaczynam pracę. Wy chodzicie na imprezy, które ja prowadzę. Widzę, jak się bawicie przy disco polo, jak dalibyście się pozabijać za darmowe magnesy i paczkę pieczarek. Widzę, jak pijecie najlepszą wódkę na świecie - bo darmową, od szefa. Widzę, że o godzinie 21.00 jesteście już odcięci od świata. I nie myślcie, że was to nie dotyczy - o konferansjerach, którzy prowadzą imprezy integracyjne, powiatowe i promocje w galeriach handlowych, pisze Bartosz Józefiak.

fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / AG
fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / AG

- Po "Rewersie" zapadła dość długa cisza. Zresztą mam wrażenie, że do dzisiaj więcej robię za granicą niż w Polsce, a bardzo bym chciała więcej w Polsce. Niestety, nie dostaję u nas fenomenalnych propozycji - mówi Agata Buzek. Z aktorką spotkał się Mike Urbaniak.

Agata Buzek w filmie 'Ciemno, prawie noc' (mat. prasowe)
mat. prasowe

- Srebrna w Warszawie to ulica pogranicza, spotykają się tu dwa światy. W blokach mieszkają głównie starsi ludzie, emeryci i renciści. Kilkaset metrów dalej zaczyna się tętniące życiem ścisłe centrum stolicy. To przy Srebrnej miały powstać słynne już "dwie wieże". - Jeśli istniałoby coś na kształt zbiorowej godności, to na Srebrnej ta godność została ostatnio nadszarpnięta - pisze Mariusz Sepioło. Koniecznie przeczytajcie jego reportaż.

Biurowiec spólki Srebrna przy ulicy Srebrnej 16 w Warszawie (Fot. Sławomir Kamiński / AG)
Fot. Sławomir Kamiński / AG

- To, co się dzieje w naszym kraju, to jakiś dramat! - mówi Renata Duda, której matka cierpi na najcięższą postać glejaka mózgu. Chorzy na śmiertelne nowotwory upatrują ostatniej nadziei w medycznej marihuanie. Lekarze nie chcą jednak wypisywać na nią recept. Efekt? Czarny rynek kwitnie. A dealerzy, do których trafiają najbardziej zdesperowani chorzy, nie mają żadnych skrupułów. Tekst Anny Kality.

fot. Kornelia Głowacka-Wolf / AG
fot. Kornelia Głowacka-Wolf / AG

- Kobiety nie są dyskryminowane wprost. Raczej tworzy się prawo, przez które nie są w stanie spełnić wszystkich wymagań - mówiła Geraldyn Cobb, która potrafiła precyzyjnie pilotować każdy samolot. Jej imię mogłoby być równie znane jak Walentyny Tierieszkowej, gdyby tylko amerykańscy pionierzy eksploracji kosmosu zechcieli dopuścić do rywalizacji kobietę. Dlaczego Amerykanki nie poleciały w kosmos? Odpowiada Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka.

Jerrie Cobb podczas ćwiczeń w 1961 roku (fot. flickr.com/photos/nasacommons)
Jerrie Cobb podczas ćwiczeń w 1961 roku (fot. flickr.com/photos/nasacommons)

- Nazywano ją Kapłanką Soulu, była obdarzona boskim głosem, ale zawodowo śpiewać zaczęła nie z wyboru, a z konieczności. Drogę do sukcesu zamknęły jej panujące w USA rasowe uprzedzenia. Dlatego jako dorosła kobieta tworzyła protest songi, traktujące o walce Afroamerykanów o godne życie. Ale zaangażowanie w politykę stało się początkiem końca jej kariery. O Ninie Simone pisze Natalia Jeziorek.

Nina Simone (fot. Wikimedia Commons / domena publiczna)
Nina Simone (fot. Wikimedia Commons / domena publiczna)

- Wysyłka jest rytuałem. Nie wysyła się od wielkiego dzwonu. Wysyła się regularnie. Chicagowski Polak w domu ma karton, do którego systematycznie pakuje wszystko, co przyjdzie mu do głowy. Gdy karton wypełnia się do magicznych siedemdziesięciu funtów, pudło jest zamykane i trafia do Polameru. O zwyczajach chicagowskiej Polonii opowiada Dorota Malesa w książce "Ameryka.pl". Publikujemy jej fragmenty.

fot. Kamil Krzaczyński / AG
fot. Kamil Krzaczyński / AG

Poza tym w wydaniu: Ewa Jankowska rozmawia z Mariną Abramović, Angelika Swoboda przepytuje Izę Michalewicz, współautorkę książki o Violettcie Villas, Paulina Dudek w kolejnym odcinku cyklu #microdoc odwiedza doktora Mariusza, którego specjalizacją jest naprawa sprzętu AGD, Mateusz Witkowski w ramach "Młodej Polski" przedstawia uznanego rysownika Mariusza Kędzierskiego, który urodził się ze zdeformowanymi rękami.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Ci się podobał, to wypróbuj nasz nowy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

KLIKNIJ, BY ZAPISAĆ SIĘ NA NEWSLETTER >>>

Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku