W całym Tyrolu znajduje się ponad 750 km torów saneczkowych (fot: Ewa Jankowska)

W całym Tyrolu znajduje się ponad 750 km torów saneczkowych (fot: Ewa Jankowska) (W całym Tyrolu znajduje się ponad 750 km torów saneczkowych (fot: Ewa Jankowska))

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Gabinety osobliwości, wynalazca prezerwatywy, sanki dla dorosłych

Autorzy Weekendu mieli bardzo aktywny tydzień: Bartosz Józefiak sprawdzał, czy w Polsce dzisiaj możliwe jest wielkie chłopskie powstanie, Ewa Jankowska śmigała po Alpach na sankach, a Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka zaglądała do gabinetów osobliwości. Koniecznie sprawdzicie też inne tematy, które przygotowaliśmy dla Was w mijającym tygodniu.

- W Goleszach Małych, a także w okolicznych wsiach powiatu piotrkowskiego, zdania na temat protestów są podzielone. Ryszard uważa, że protestować będą ci, co nabrali kredytów i przeinwestowali. Marek chętnie postrajkuje, bo mu to przypomina czasy Leppera. A Czesław ma wszystko w nosie. Jemu już i tak nic nie pomoże. Czy Polskę ogarnie wielkie chłopskie powstanie? Sprawdza Bartosz Józefiak.

28.01.2019 Lodz . Protest blokada drogi krajowej nr 91 w okolicach Srocka , droge blokuja rolnicy z organizacji AGROunia  protestujac przeciwko polityce rolnej rzadu .Fot. Marcin Stepien / Agencja Gazeta
fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta

- Są skuteczne, tanie i łatwo dostępne. Chronią nie tylko przed ciążą, ale też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywy to najpopularniejszy i zarazem najstarszy środek antykoncepcyjny. Stosowano je już w starożytnym Egipcie. Ale takie, jakie znamy dziś, wykonane z cienkiego lateksu, pojawiły się dopiero na początku XX wieku. Ich wynalazcą i pierwszym producentem był polski Żyd z Konina, Julius Fromm. Opisuje go Natalia Jeziorek.

Prezerwatywy Fromms są produkowane do dziś (fot. testberichte.de)
Prezerwatywy Fromms są produkowane do dziś (fot. testberichte.de)

- Narracja, że każdy jest kowalem swojego losu i że możemy się stać kimkolwiek tylko chcemy i przecież jest tyle możliwości, a świat jest duży, dla większości ludzi z Zagłębia nie może się okazać zasadna ani skuteczna. Bo jest nieprawdziwa. Jeśli setki tysięcy ludzi wokół utraciły pracę i nie wiedzą, co ze sobą zrobić, bo nie czeka na nich praca na podobnym stanowisku za podobną kwotę, to pozostały bez możliwości manewru - mówi Magdalena Okraska, autorka książki "Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu". Rozmowa Dominiki Buczak.

Magdalena Okraska
fot. Magdalena Okraska

- Korzenie mandragory, zasuszone barwne motyle, szkielety rzadkich zwierząt, ryby głębinowe, muszle, skamieliny. Epoka wielkich odkryć geograficznych, która otworzyła Europejczykom drogę w nieznane krainy, uruchomiła również ich pasję zbieractwa. A choć głównym zadaniem kolekcji miało być niesienie rozrywki, to stały się one podwaliną nauki. O XVII-wiecznych gabinetach osobliwości pisze Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka.

Współczesny gabinet osobliwości w The Viktor Wynd Museum of Curiosities, Fine Art & Natural History w Londynie (fot. Wikimedia Commons)
Współczesny gabinet osobliwości w The Viktor Wynd Museum of Curiosities, Fine Art & Natural History w Londynie (fot. Wikimedia Commons)

- Z czym dorosłemu Polakowi kojarzą się sanki? Z dzieciństwem. A jeżeli jest dodatkowo rodzicem, to także z niechlubną rolą konia pociągowego dla swojego dziecka. Jednak z sankami można mieć zgoła inne skojarzenia. O swojej nowej pasji pisze Ewa Jankowska.

W Tyrolu można zjeżdżać na sankach z kilkukilometrowych tras (fot: Ewa Jankowska)
fot: Ewa Jankowska

- Zaczyna się niewinnie, od pytań o muzykę i filmy. Później on pyta o relacje z rodzicami, chce wiedzieć, czy mają dobry kontakt z córką. Potem przechodzi do kolejnego etapu: "Masz Skype'a albo kamerkę? Pokażę ci coś, czego jeszcze nie widziałaś". Pedofile w sieci atakują szybko i nie boją się konsekwencji. Łukasz Pilip przez 3 tygodnie wcielał się w rolę nastoletniej Natalii. Swoje doświadczenia z internetowych czatów opisał w jednym z reportaży, które znalazły się w książce "Podwórko bez trzepaka. Reportaże z dzieciństwa". Koniecznie przeczytajcie ten tekst!

Książka Łukasza Pilipa ukaże się nakładem Wydawnictwa Agora  (mat. prasowe)
Książka Łukasza Pilipa ukaże się nakładem Wydawnictwa Agora (mat. prasowe)

- Obecnie kina kojarzą się z dużymi multipleksami, czystymi, wyposażonymi w nowoczesny sprzęt i pachnącymi świeżo prażonym popcornem. W czasach PRL-u kinomani nie mieli tylu wygód - musieli być przygotowani na długie kolejki do kas, a podczas seansu, między fotelami mogli się spodziewać przebiegających szczurów. Dzieje "Skarpy", "Moskwy" i "Atlantika" przybliża Jerzy S. Majewski w książce "Historia warszawskich kin". Publikujemy jej fragmenty.

Kolejki przed kinem Skarpa (fot. NAC)
Kolejki przed kinem Skarpa (fot. NAC)

- Nie bierze torebki ani płaszcza. W lekkiej kurtce, z telefonem w ręku wybiega w ciemną noc. Matka trójki dzieci, ukochana żona, ceniona instruktorka tańca znika kilka dni przed Świętem Dziękczynienia. W małym miasteczku w Kolorado słupki rtęci pokazują wtedy minus 20 stopni Celsjusza. Dramatyczną historię Stephanie Roller przybliża Joanna Pasztelańska.

Stephanie z mężem Dalem (fot. stephanie-roller.last-memories.com)
Stephanie z mężem Dalem (fot. stephanie-roller.last-memories.com)

Poza tym w wydaniu: Ewa Jankowska pisze o profilaktycznej mastektomii, Paulina Dudek w kolejnym microdocu przedstawia historię borsuka Karolka, Nina Harbuz opisuje Emilię Biała, wicemistrzynię świata we freedivingu, Angelika Swoboda rozmawia z Edkiem, prawą ręką Króla Złomu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Ci się podobał, to wypróbuj nasz nowy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

KLIKNIJ, BY ZAPISAĆ SIĘ NA NEWSLETTER >>>

Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku