Dzieci Darii Priby (fot. archiwum prywatne)

Dzieci Darii Priby (fot. archiwum prywatne) (Dzieci Darii Priby (fot. archiwum prywatne))

#JedenDzieńDłużej

"Lekarz podczas badania powiedział: Jezus Maria, no co pani narobiła". Gramy #JedenDzieńDłużej

Daria Priba z Gdańska rodziła w Światowym Dniu Wcześniaka. Jej dzieci od razu trafiły do inkubatorów WOŚP. Joanna Lepper urodziła się kilka tygodni przed terminem. Lekarze walczyli o jej zdrowie. Pomógł sprzęt z czerwonym serduszkiem. A dziś Joanna mówi: Dzięki WOŚP żyje moja córka.

Daria Priba z Gdańska

Umówiłam się na USG w piątym tygodniu ciąży. Lekarz podczas badania powiedział: "Jezus Maria, no co pani narobiła". Wystraszyłam się i nie wiedziałam, co myśleć. Lekarz kazał spojrzeć na monitor i liczyć razem z nim. Raz, dwa, trzy. Trzy pęcherzyki, w których rozwijały się moje maluszki.

W czasie ciąży ani przez chwilę nie czułam jakiegoś większego strachu o to, jak sobie poradzimy. Mąż jest dla mnie dużym wsparciem i również bardzo się cieszył. Jedyny strach, jaki nam towarzyszył, to o zdrowie naszych dzieci.

Ciąża rozwijała się prawidłowo, dzieci rosły w brzuchu. Urodziły się 17 listopada 2017 roku w Gdańsku w szpitalu przy ulicy Klinicznej. Akurat w Światowy Dzień Wcześniaka. Łukasz ważył 1950 gramów, Alicja - 1980, Adam - 2000. Oczywiście wszystkie musiały w pierwszych dniach przebywać w inkubatorach, a najmniejszy synek dodatkowo musiał mieć podawany tlen.

Dzieci Darii Priby (fot. archiwum prywatne)
Dzieci Darii Priby (fot. archiwum prywatne)

Jakie są? Łukasz jest najspokojniejszy. Często godzinami potrafi siedzieć i sam się bawić, Alusia to mała przytulanka i bardzo często się śmieje. Adaś to istny wulkan energii i wszędzie go pełno. Gdy on się bawi, trzeba mieć oczy dookoła głowy.

Dzięki fachowej opiece i sprzętowi, który szpital posiadał, dzieci miały piękny start w życiu i mogły szybko wyjść ze szpitala. My mieliśmy zapewniony spokój, że wszystko dobrze przebiega, a one są pod właściwą opieką. W pierwszych dniach życia dzięki sprzętowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy miały również wykonane badanie słuchu. Dla rodziców wcześniaków takie badania są bardzo ważne.

Moje dzieciaczki były bardzo silne, ale będąc na oddziale neonatologii, widziałam wiele przypadków, w których ten sprzęt uratował dziecko. Te dzieciaczki swoim zaangażowaniem, wsparciem i oddaniem uratowała jedna osoba. I jest mi przykro, że została tak potraktowana. Ja jestem bardzo wdzięczna Jurkowi Owsiakowi. Nie tylko w swoim imieniu, ale też w imieniu wszystkich rodziców wcześniaków.

Daria Priba z rodziną (fot. archiwum prywatne)
Daria Priba z rodziną (fot. archiwum prywatne)

Joanna Lepper z Bydgoszczy

Bezbronna, malutka. 25 lat temu leżałam w inkubatorku WOŚP. Byłam wcześniakiem, urodziłam się kilka tygodni przed terminem. O moje zdrowie walczyli lekarze i moi rodzice, wszyscy bardzo się martwili. Jak widać, udało się, a zdjęcie w inkubatorku oznaczonym czerwonym serduszkiem mam w albumie do dzisiaj.

Moja mama była pracownicą służby zdrowia. Często mówiła, a i ja to dziś powtarzam, że nie życzy nikomu tego, co ludzie przechodzą, gdy ich dzieci walczą o życie. Od najmłodszych lat wpajała mi również, że Jurek Owsiak odwala kawał dobrej roboty - bez niego szpitale nie miałyby sprzętu tak wysokiej jakości.

Dzięki WOŚP żyje moja córka. Ciąża rozwijała się prawidłowo aż do pewnego dnia, kiedy pojawiły się krew i skurcze. Urodziła się w 33. tygodniu ciąży z "upośledzonym ukrwieniem skórnym i napięciem mięśniowym, utrzymującym się wysiłkiem oddechowym, z wrodzonym zapaleniem płuc" - jak napisano w karcie. Trafiła do inkubatora na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka. Sprzętem WOŚP mierzono jej ciśnienie w drogach oddechowych, ciśnienie tętnicze, pulsoksymetrię, badano słuch i wiele więcej.

Joanna Lepper (fot. archiwum prywatne)
Joanna Lepper (fot. archiwum prywatne)

Nikt nie wie, jaki to jest strach, kiedy się widzi swoje maleńkie szczęście w inkubatorze pod tlenem. Jaki to ból nie móc przytulić dziecka przez kilka pierwszych dób jego życia. Nikt, póki sam tego nie doświadczy, nie zrozumie, ile łez wylewają rodzice, patrząc na niewinne istoty na Oddziałach Intensywnej Terapii Noworodka. Nikt nie wie, jaki to jest lęk, kiedy się jedzie ze szpitala do domu, ale ciągle myśli się o tym, czy zaraz nie zadzwoni telefon i ktoś powie, że coś się dzieje z dzieckiem. 

Córka ma już rok i dwa miesiące, uczy się stawiać pierwsze kroki. Lubi podkradać bratu autka albo bawić się swoim misiem edukacyjnym, który reaguje na dotyk, klockami, a najchętniej łyżką i miseczką. Jej brat Filip ma sześć lat. Urodził się w 35. tygodniu ciąży, czyli też jako wcześniak. Na szczęście nie musiał leżeć w inkubatorku. Przeszedł tylko standardowe badania słuchu, również sprzętem z WOŚP.

Agnieszka Żądło. Dziennikarka i redaktorka, współpracuje m.in. z "Dużym Formatem" i "Polityką". Współautorka książek reporterskich i poetyckich ( "Światła małego miasta", "Ni zaciszna.", "Dopo il viaggio", "Grała w nas gra" i innych). Studentka Polskiej Szkoły Reportażu, laureatka Stypendium im. Leopolda Ungera. W 2017 roku nominowana do Grand Press w kategorii wywiad.

Patryk Domozych/Gazeta.pl
Patryk Domozych/Gazeta.pl

W niedzielę 20 stycznia dokończymy na Gazeta.pl brutalnie przerwany 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja #JedenDzieńDłużej będzie trwała przez cały dzień. Opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP. Więcej i link do wpłat na rzecz Orkiestry znajdziecie tutaj>>>  Zachęcamy też do licytowania podarunków przekazanych nam specjalnie na tę akcję. Płaskorzeźby Gdańska od Danuty Hubner, którą dostała od zmarłego Pawła Adamowicza, pamiątkowej tajlandzkiej misy od Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, książki z podpisem Władysława Bartoszewskiego od dziennikarki Gazeta.pl oraz ministerialnego pióra od Jarosława Gowina. Bądźmy dobrzy, bądźmy szczodrzy!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Ci się podobał, to wypróbuj nasz nowy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

KLIKNIJ, BY ZAPISAĆ SIĘ NA NEWSLETTER >>>

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Komentarze (27)
Zaloguj się
 • P 45

  Oceniono 15 razy 13

  A Orkiestra PIS jak zawsze nie trawi Polaków i niszczy kraj.

 • dorotacyt

  Oceniono 9 razy 9

  Owsiak przez 27 lat zebrał miliard złotych i uratował tysiące istnień, TVP i radio otrzyma z budżetu też 1 miliard złotych, jak je spożytkuje przez ten rok....... czy kogoś uratuje czy ....... wręcz przeciwnie ?

 • Szczepan Biały

  Oceniono 7 razy 7

  Pisałem wcześniej. Nie daj Rydzykowi a Owsiakowi !!!! Owsiak z nami pracuje dla społeczeństwa Rydzyk bogaci purpuratów .

 • minkat

  Oceniono 6 razy 6

  mama pani Joanny pewnie pamieta czasy jak takie dziecko jak jej corka bylo jedna noga w grobie, a lekarze sami budowali inkubatory. w latach 90-tych dzieki WOSP biedne polskie szpitale nagle byly na normalnym, europejskim poziomie. pediatria to deficytowa dziedzina medycyny, bez pomocy WOSP tego sprzetu by nie bylo bo szpitali nie byloby stac na pchanie pieniedzy w cos, co sie nigdy nie zwroci. Czy moze ktos mysli, ze takie potwornie zadluzone CZMP mialoby pieniadze na sprzet?

 • realistas

  Oceniono 6 razy 6

  Obrońcom życia poczętego nie podoba się WOŚP. Są największymi jej przeciwnikami.

 • katarzyna.xyz

  Oceniono 10 razy 6

  Wkład Owsiaka w całą akcję jest oczywisty, ale może chociaż raz podziękujecie nie tylko WOSPowi , ale również wszystkim Polakom, którzy dają pieniądze i wolnotariuszom, którzy je zbierają.

 • margerytka29

  Oceniono 6 razy 6

  Czasami tak jest, ze wczesniaki rodza wczesniaki. I co w tym zlego. Dzieki Owsiakowi niejedno zycie zostalo uratowane. I chwala mu za to.

 • feelek

  Oceniono 6 razy 2

  Po raz ostatni.
  Apeluję.
  Nie dawajcie takich tytułów.
  Przecież z tego wychodzi jakiś kretynizm:

  "Lekarz podczas badania powiedział: "Jezus Maria co pani narobiła?". Gramy jeden dzień dłużej."

 • piotr1ipawel2

  0

  Choćby sam Jezus Chrystus zszedł z krzyża i namawiał do pojednania, to część "wiedzących lepiej by go co najmniej wyśmiała. Sens życia to zmieszać z błotem wszystkich i wszystko , co nie jest zgodne z jedynie słusznym, ich poglądem. Papierz - antychryst, arcybiskup (... ) nie jest moim bliźnim , biskup (...) - żyd przechszta - to tylko niektóre z wielu cytatów ludzi uważających się za najprawdziwszych katolików . Zacytowałem z pamięci hasła zamieszczone w TVP relacjonującej pielgrzymki w poprzednim okresie. TVP, nie inne stacje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX