fot. pixabay.com

fot. pixabay.com (Coraz częściej to z przyjaciółmi, nie z rodziną, dzielimy najważniejsze momenty w życiu (fot. pixabay.com))

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Pazura, von Trier, klątwa wielkiego przodka i jak miłość rujnuje małżeństwo

W najbliższym magazynie m.in. rozmowy z Cezarem Pazurą i Youssefem Chadidem oraz reportaż o potomkach Audrey Hepburn, Ryszarda Wagnera i Henryka Sienkiewicza. Koniecznie zajrzyjcie w niedzielę na stronę główną Gazeta.pl. W ten dzień dokończmy tragicznie przerwany niedzielny finał WOŚP. Będziemy kontynuować zbiórkę na rzecz potrzebujących dzieci. Zagramy #JedenDzieńDłużej.

Im dalsze pokolenie, tym cień wielkiego przodka jest krótszy - mówi prawnuczka Henryka Sienkiewicza, która podjęła trud zorganizowania zjazdu potomków noblisty. Wnuczka Audrey Hepburn nieco odczarowała postać pięknej babki po rozmowach z ludźmi, którzy poznali ją osobiście. Ale nadal nie zamierza zakładać odziedziczonego po niej naszyjnika. Stanowisko prawnuka Ryszarda Wagnera jest klarowne: choć dzieli z nim geny, kategorycznie odcina się od pradziadka. O tym, dlaczego sława Wielkiego Dziada, bywa dla rodziny poważnym utrapieniem, pisze Dorota Salus. Autorka pyta też Katarzynę Bąbol-Pokorę, kierownika Pracowni Immunopatologii i Genetyki w Klinice Pediatrii, Onkologii i Hematologii UM w Łodzi, ile tak naprawdę jest w nas z dziadków i pradziadków.

Audrey Hepburn (fot. Paramount / Bud Fraker / wikimedia org / domena publiczna), po prawej z Melem Ferrerem na planie filmu 'Wojna i pokój' (fot. Milton H. Greene dla LOOK Magazine / wikimedia.org / domena publiczna)
Audrey Hepburn (fot. Paramount / Bud Fraker / wikimedia org / domena publiczna), po prawej z Melem Ferrerem na planie filmu 'Wojna i pokój' (fot. Milton H. Greene dla LOOK Magazine / wikimedia.org / domena publiczna)

- Kolejny odcinek podcastu "Miłość i Swoboda". Gościem Angeliki Swobody jest Cezary Pazura. Aktor opowiada w nim nie tylko o życiu osobistym - żonie i dzieciach, ale również nielegalnych wyścigach i planowanej produkcji "Psów 3".

12.05.2010 LODZ REZYSER CEZARY PAZURA  PODCZAS PRZERWY W ZDJECIACH NA PLANIE FILMU   WEEKEND '  SWOJEJ REZYSERII .FOT. TOMASZ STANCZAK / AGENCJA GAZETA
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

Nie ma małżeństwa bez miłości - to chyba oczywiste? Otóż nie do końca. Za zwiększającą się liczbą rozwodów stoi właśnie to przekonanie. Jest zgubne dla trwałości związku. Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka wnikliwie przygląda się ewolucji instytucji małżeństwa.

Jeśli nie ślub, to co? (fot. pixabay.com)
fot. pixabay.com

"Poczułem ulgę, kiedy zdałem sobie sprawę, że mojego bohatera będzie stać na najbardziej ohydne, odrażające czyny i wszystko, co zrobi, ujdzie mu płazem". Witajcie w świecie Larsa von Triera. Jego najnowszy film "Dom, który zbudował Jack" właśnie wchodzi na ekrany kin. Z reżyserem rozmawia Anna Serdiukow.

Kadr z filmu 'Dom, który zbudował Jack' (fot. Zentropa-Christian Geisnaes)
Kadr z filmu 'Dom, który zbudował Jack' (fot. Zentropa-Christian Geisnaes)

- Raz zdarzyło się, że miałem dość - kiedy dwa lata temu mnie mocno zaatakowano. Ale na każdy nienawistny gest otrzymywałem dziesięć miłych gestów od dobrych ludzi. Poznaniacy zorganizowali nawet manifestację w mojej obronie. Wtedy zrozumiałem, że budujemy coś ważnego - mówi imam Youssef Chadid, przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w Polsce. Wywiad Mike'a Urbaniaka.

m18.11.2015 Poznan , ul Biedrzeyckiego . Poznanski Imam Youssef Chadid . Fot. Piotr Skornicki / Agencja Gazeta
fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta

Poza tym w wydaniu: Bartosz Józefiak odwiedza Gdańsk po zamordowaniu prezydenta miasta Pawła Adamowicza, Ewa Jankowska pyta psychiatrę sądowego, dr. n. med. Jerzego Pobochę, czy tej tragedii można było uniknąć, Ola Długołęcka pisze o endometriozie - chorobie na którą może cierpieć nawet 4 mln Polek, Nina Harbuz przybliża postać onkolożki dr Anny Czarneckiej, która łączy leczenie pacjentów z badaniem komórek macierzystych nowotworów, Paulina Dudek w kolejnym microdocu pokazuje historię sióstr - Kajki i Kaśki Frajnd - które z artystycznego malowania aerografem zrobiły swoją pracę.

Patryk Domozych/Gazeta.pl
Patryk Domozych/Gazeta.pl

W niedzielę 20 stycznia chcemy dokończyć na Gazeta.pl brutalnie przerwany tydzień temu 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja będzie trwała na naszej stronie od godz. 8 do 20. Pokażemy trwające wciąż aukcje, opiszemy, jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Ci się podobał, to wypróbuj nasz nowy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

KLIKNIJ, BY ZAPISAĆ SIĘ NA NEWSLETTER >>>

Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku