Jeśli nie ślub, to co?

Jeśli nie ślub, to co? (fot. pixabay.com)

społeczeństwo

Jeśli nie ślub, to co? Czy da się zreformować małżeństwo?

Nie ma małżeństwa bez miłości - to chyba oczywiste? Otóż nie do końca. Za zwiększającą się liczbą rozwodów stoi właśnie to przekonanie. Jest zgubne dla trwałości związku.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (139)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • siekier35

  Oceniono 11 razy 1

  "Sąd Najwyższy wypowiedział pogląd, że dzieci pozamałżeńskie nie dziedziczą po ojcu i jego rodzinie."
  czyli kobieta pozostaje 'naczyniem'
  który to wiek mamy do ku... nędzy?!

 • marini2

  0

  Wolne sądy! Zapamiętajcie że te świeczki paliliście nie dla "obrony sądów" ale dla obrony kasty. Która ma w de.. zwykłego obywatela, bo oni mają monopol na mądrość. A Ty obywatelu gnij ze swoją sprawą w sądzie parę lat.

 • kasja.s

  Oceniono 12 razy 0

  Bardzo dobry artykuł, ale dotyczy tylko i wyłącznie jednego aspektu, osób w związkach. Współczesny trend to przede wszystkim zmieniające się proporcje między związkami a osobami samotnie żyjącymi (singlami). Tych drugich coraz bardziej przybywa.... Człowiek jest istotą społeczną i zawsze będzie dążył do bycia z kimś (niezależnie od formy). Niemożliwość realizacji tego stanu będzie powodować (już powoduje) depresje, brak poczucia stabilizacji i braku sensu życia jednostek .

 • 01kotek01

  Oceniono 1 raz -1

  Nie dość, że same autorki czesto bzdury piszą, by dopasować pod z góry wydumaną ideologiczną tezę, to jeszcze wycinają komentarze, które im nie pasują, często merytorycznie obalające ich twierdzenia - tylko, że uznane za nuepoprawne, ktore trzeba przemilczeć?! To jest oczywiście wyrazem demokratycznego traktowania i wolności słowa...?!
  Odstawienie cyrkow i przedstawienia z poważnych zagadnień..?!

 • twzelnik

  Oceniono 5 razy -1

  "powieść z tezą"
  Oto do czego prowadzą tzw. gender studies.
  Kompletny bełkot.

  No bo wszyscy wiemy, że w społeczeństwach rybackich kobiety...
  ...a w ogóle to ciężarna kobieta doskonale sobie radziła w dżungli, na morzu, czy podczas zbierania kłączy...

  Denerwuje nie tyle, że są takie osoby, które te bzdety wypisują. Gorzej, chodzi o to, że inne panie nadają temu bełkotowi rangę dziedziny nauki.

 • myro7

  Oceniono 5 razy -1

  Wiecie co... Wszedłem do komentarzy, żeby napisać, że na zdjęciu jest radło a nie pług, i poczytałem trochę. 80% komentarzy nadaje się do zgłoszenia dfo moderacji, a niektóre na policję. Ludzie, po co wy tu wchodzicie? Nie możecie tych swoich mądrości wypisywać w "Sieci" i innych "prawicowych" pisemkach?

 • leninnus

  Oceniono 7 razy -1

  Chciałem już ironicznie wyśmiać artykuł jako bzdurę - jaki, pług jako wróg ludzkości, jaka aborcja 5 tys lat temu, gdy dziś rano wykopałem w ogródku starożytne tabliczki gliniane z pismem klinowym. Następnie z wypiekami na twarzy przy pomocy niezawodenego google translate odczytałem ich treść:
  " rok 3000 pne, czerwiec 20,
  Piękny dzień - ranek zacząłem od kopulacji z kolegą z innej społeczności, chyba afrozbieraczy. Potem wspólna praca motykami. Potem kopulacja z mamutem oraz przygodnymi partnerkami. trochę pogawędek o aborcji. Piękny dzień
  czerwiec 21,
  Nie wiem co mam myśleć - w okolicy zaobserwowałem że pojawił się jakiś facet z pługiem. Nie mogę pojąć czemu jest taki nietolerancyjny - nie chciał współżyć z afrozbieraczami, mówi że ma tylko jedną żonę i nie lubi aborcji!
  Idą straszne czasy coś mi się widzi razem z tym pługiem. Mówią w okolicy że to zapowiedź faszyzmu i patriarchalnej kultury. Juz nie moża będzie się zabawiać z mamutami a potem dokonywać aborcji...'
  Potem pismo staje się nie czytelne... ja jednak nie mogę przestać o tym myśleć.....

 • qznia

  Oceniono 3 razy -1

  ależ ślub to małżeństwo
  nie chcecie ślubu, nikt nie broni,mieszkajcie razem, miejcie dzieci, załatwcie sobie dziedziczenie, testamenty
  nikt nie broni kochać bez ślubu
  ale małżeństwo to ślub!

 • brunschwick

  Oceniono 11 razy -1

  Temat bardzo ciekawy. Szkoda, że zafałszowany przez feministyczne dogmaty. No przepraszam, ale jeśli każde dziecko kobiety ma prawo do dziedziczenia po jej mężu a wszystkie pozamałżeńskie dzieci męża są tego prawa pozbawione, to jest to przywilej kobiety a nie mężczyzny. Co więcej świadczy to o tym, że to kobiety a nie mężczyźni cieszyli się w tych czasach swobodą seksualną.

 • menel13

  Oceniono 10 razy -2

  >>>Nie ma małżeństwa bez miłości - to chyba oczywiste?<<<
  Nie. Nie ma małżeństwa bez wody i jedzenia bo bez wody i jedzenia nie ma życia.

 • losiu4

  Oceniono 7 razy -3

  no cóż, lewactwo wszystko w guano obróci. Nawet instytucję małżeństwa. A pryszczate "się żenią" wg lewego paradygmatu

  Pozdrawiam

  Losiu

 • keram01

  Oceniono 11 razy -3

  Artykuł propagandowy promujący małżeństwa białych ale bezdzietne. Najlepiej aby nie rodziły się białe europejskie dzieci.

 • przypadki-pilota-pirxa

  Oceniono 7 razy -3

  Kiedyś chłopi zakładali babom chomonto i orali nimi pole.
  A tak na poważnie, to mamy kandydata na pierdoły roku 2019. I aż trudno uwierzyć, że pani Fisher dostaje za to pieniądze.

 • pastozukk

  Oceniono 7 razy -3

  cóż, najbardziej postępowo byłoby chyba tak jak w pierwotnych przedkulturowych plemionach czyli poligamia, tak sugeruje artykuł, żeby było bez zobowiązań, najlepiej dużo partnerów itp. innymi słowy powrót do tego co było tysiące lat temu.
  niech mi ktoś wytłumaczy gdzie w tym postęp. To jest zacofanie, i to

 • buwalker

  Oceniono 8 razy -4

  Moim zdaniem, urząd stanu cywilnego powinien zostać zlikwidowany, przepisy o stanie cywilnym powinny zostać zniesione, a jeżeli ktoś ma ochotę założyć spółkę osobową, na przykład jawną, albo partnerską, to czemu nie. Problem z dziedziczeniem należałoby rozwiązać w zupełnie inny sposób. Gdyby wprowadzono bezwarunkowy dochód podstawowy, mienie po śmierci powinno być przejmowane przez państwo, dzieci miałyby z tego tyle, ile wynosi cena mieszkania, czyli załóżmy, że na polskie warunki górny próg mógłby zostać określony jako trzysta tysięcy złotych, reszta na fundusz BDP. Ze względu na przeludnienie, należałoby wdrożyć jako standard trwała antykoncepcję po każdym porodzie, co oznaczałoby w praktyce, że jedna kobieta rodzi jedno dziecko. Każdej matce powinna należeć się renta, wtedy każda matka otrzymywałaby podwójne BDP, to uwolniłoby kobiety od zależności materialnej. Takie rzeczy, jak ślub, to wewnętrzne zasady organizacji religijnych, bez mocy prawnej, a sekciarze, którzy chcieliby narzucać własne obyczaje jednocześnie łamiąc prawo, próbując czegokolwiek, poza wykluczeniem "odstępców" z sekty, oczywiście w więzieniu powinni mieć możliwość dobrowolnego podjęcia psychoterapii, reedukacji, być może psychofarmakoterapii, i tak dalej.

 • hellk

  Oceniono 6 razy -6

  Rodzina przed BHO? Jednak krzepiące.

 • wj_2000

  Oceniono 36 razy -8

  Powtarzam do znudzenia, że slowo RODZIna zawiera ten sam rdzeń, co czasownik RODZić.
  Nie ma dzieci, nie ma rodziny. Mozna krytrium nieco poluzować dla mlodych par majacych jeszcze szanse na urodzenie dziecka, no i na pary z dziecmi adoptowanymi.
  Ci co nie chca miec dzieci tworza rodaj spółki do wspólnego gospodarowania, ale nie nazwalbym ich rodziną. Bo to nielogiczne.

 • danuel

  Oceniono 18 razy -10

  "Tym samym kobiety utraciły pradawną i szanowaną pozycję niezależnych zbieraczek i żywicielek, stając się podległe mężczyznom."
  Muj bosze śfiebodziński! Cóż to za mityczno-bajeczny bełkot?

 • 01kotek01

  Oceniono 27 razy -13

  To ja może z innej strony, żeby 'zabić ćwieka' feministkom i lewakom, by nie było nudno, he, he...
  Te 'osobistości' twierdzą że multi- kulti może tylko ubogacić i otwarcie opowiadają się za przyjmowaniem muzłumańskich 'nachodźców'.
  To teraz poniżej niech poczytają, coś więcej, niż tylko swoje 'czerwone książeczki', może choć trochę da im do myślenia....
  Jedziemy....wersety 'ubogacające' o kobietach z Islamu, Koranu....

  Mężczyzna pod każdym względem przewyższa kobietę: ...niewiasty postępować powinny ze wszelką, przystojnością, a mężowie tak samo z niemi, ale mężowie mają stopień wyżej nad niewiastami (2:228).

  Kobieta jest istotą pustą i bezmyślną: Czyż powiedzą, że Przedwieczny jest ojcem tak wymyślnego stworzenia jako jest córka, której młodość przebiega na ubieraniu się i przyozdabianiu i która zawsze spiera się bezzasadnie? (43:17).

  Kobieta nie jest zdolna do samodzielnego życia bez pomocy mężczyzny: Mężczyźni mają pierwszeństwo nad kobietami, ponieważ Bóg dał im wyższość nad niemi i wyposaża je przez mężczyzn (4:38).

  Kobieta musi być posłuszna mężczyźnie i może być zmuszona do tego biciem, jeśli inne środki okażą się niewystarczające: Żony powinny być posłuszne, zachowywać tajemnice mężów swoich, gdyż pod ich straż niebo je oddało; mężowie doznający ich nieposłuszeństwa, mogą je karać, zostawić w osobnych lożach, a nawet bić je; uległość niewiast powinna dla nich być ochroną od złego z niemi obchodzenia się (4:34). We współczesnych tłumaczeniach Koranu słowo „bić” jest tłumaczone jako „odsuwać się (od nich)”.
  Muzułmanka nie może poślubić „niewiernego”, podczas gdy muzułmanin może pojąć za żonę żydówkę, chrześcijankę lub czcicielkę ognia (2:221).

  Mężczyzna może (poza okresem menstruacji i okołoporodowym) zawsze wymagać od żony współżycia seksualnego: Wasze żony są to wasze pola, uprawiajcie je, ilekroć wam podobać się będzie (2:223).

  Kobieta dziedziczy znacznie mniej majątku, niż mężczyzna: Bóg ci zaleca; abyś podzielając majątek swój między swe dzieci, synom dwa razy tyle dawał, co dajesz córkom (4:12).

  Kobieta ma przed sądami mniej praw, niż mężczyzna: Niech wezmą dwóch ludzi za świadków, albo w niedostatku jednego lub dwie niewiasty, wybrane według waszej woli; jeżeli by jedna z nich pomyliła się przez zapomnienie, druga jej przypomni prawdę (2:282).

  No..., myślę, że Was zgodnie z Waszą ideologią multi-kulti trochę ubogaciłem wiedzą...?!

  Na zdrowie!

 • sorrry

  Oceniono 28 razy -18

  Skoro niebawem będzie można się ożenić z małpą lub kucykiem i "20 procent ankietowanych" uzna to za "rodzinę" z prawem do adopcji dzieci, nie ma w ogóle sensu zawracać sobie głowy takimi rozważaniami. Po prostu należy zdać się na ewolucję i spokojnie poczekać aż wszelkiej maści degeneraci wymrą w sposób naturalny. Jedyny problem, że to może potrwać tak długo, że ludzkość może nie wytrzymać i zechce nieco przyśpieszyć ten proces w swoim dobrze pojętym interesie.

 • bjern

  Oceniono 36 razy -20

  Małżeństwo aż po grób jest dobre wyłącznie dla ludzi rozumnych, inteligentnych i moralnych, którzy rozumieją znaczenie dekalogu. Rozwodzą się tylko ludzie nierozumni.

 • przemysl_to

  Oceniono 43 razy -29

  czerskie lewactwo od lat popiera tzw związki partnerskie ponieważ rodzina to dla lewactwa największe zagrożenie, bo tam są prawdziwe WIĘZI i państwo nie ma tam swojej władzy, a lewactwo chce władzy nad wszystkim

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX