Targi ślubne w Lublinie, 2018 r. (fot. Jakub Orzechowski / AG)

Targi ślubne w Lublinie, 2018 r. (fot. Jakub Orzechowski / AG) (Targi ślubne w Lublinie, 2018 r. (fot. Jakub Orzechowski / AG))

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Mackiewicz, zaręczyny po polsku, zdjęcia dzieci na Instagramie

Nowy cykl "Życie bez filtra", fragmenty książki o Mackiewiczu, wolontariuszka Orkiestry, która jako dziecko przeżyła dzięki sprzętowi od WOŚP i koła gospodyń wiejskich. Zbliża się weekend, a w nim kolejna porcja świetnych tekstów. Koniecznie zajrzycie do naszego magazynu.

- Ruszamy z nowym cyklem "Życie bez filtra" poświęconym naszej aktywności w mediach społecznościowych. Jego autorką jest Alicja Wysocka-Świtała, która od kilku lat zajmuje się komunikacją lokalnych i globalnych marek, jest partner zarządzającą i współwłaścicielką agencji Clue PR, a doświadczenie zawodowe zdobywała w Warszawie i Nowym Jorku. Zaprosiłam Alicję do współpracy nie tylko ze względu na jej szeroką wiedzę o mediach społecznościowych, ale również rzadką umiejętność opowiadania o nich w  sposób przystępny, analityczny i wyważony. - Media społecznościowe wciągają. Bywamy w nich obserwatorami, ale częściej budujemy swoją narrację. Prowadzimy alternatywne życie, przenikające się z realnym. I o tym właśnie będzie cykl "Życie bez filtra". Powstał z ciekawości, co kryje się pod filtrami i pomiędzy hasztagami. Jak oddziałują na siebie obie rzeczywistości i jakie trendy nimi kierują? - tłumaczy Alicja. Pierwszy odcinek cyklu poświęciła zjawisku sharentingu, czyli udostępnianiu przez rodziców zdjęć dzieci na kanałach społecznościowych.

Alicja Wysocka-Świtała (arch. prywatne)
Alicja Wysocka-Świtała (arch. prywatne)

- Dziecko waży 1650 gramów, dopiero się urodziło. Nie obchodzi go, które ugrupowanie popiera Owsiaka i kto nakleja sobie na ubranie czerwone serduszko. Nie interesuje go, czy na Woodstocku jest błoto ani ile trwa Światełko do Nieba. Nie mówi "siema". Na razie po prostu próbuje przeżyć. Z Martyną Lodczyk, która jako wcześniak w szpitalu w Zduńskiej Woli przeżyła dzięki sprzętowi od WOŚP, a dzisiaj jest szefową sztabu wolontariuszy Orkiestry w tym mieście, spotkała się Agnieszka Żądło.

W tym roku Martyna również będzie szefem sztabu WOŚP w Zduńskiej Woli (fot. Agnieszka Żądło)
W tym roku Martyna również będzie szefem sztabu WOŚP w Zduńskiej Woli (fot. Agnieszka Żądło)

- Niektórzy robią to tylko we dwoje, kiedy nikt nie patrzy. Inni wręcz przeciwnie, im więcej ludzi dokoła, tym lepiej. Są tacy, którzy decydują się przy rodzicach. Rzadko, ale zdarza się, że to kobieta jest stroną aktywną. Jedni szukają specjalnego miejsca, planują miesiącami, innych nagle coś tknie i działają spontanicznie, gdzie bądź. Jak oświadcza się Polska? Opisuje Jacek Stawiany.

Targi ślubne w Kielcach, 2017 r. (fot. Paweł Małecki / AG)
Targi ślubne w Kielcach, 2017 r. (fot. Paweł Małecki / AG)

- Przed wyjściem z domu płacze, trzęsie się i wymiotuje. Zmiana szkoły, stylu ubierania się, wsparcie rodziny pomagają tylko na chwilę. Kiedy na internetową skrzynkę zaczynają spływać takie "życzenia" urodzinowe: "Świat byłby lepszy bez ciebie, gównianej reszty życia", dziewczynka nie wytrzymuje. O tym jak rówieśnicy i dorośli nękaniem doprowadzili nastolatkę do samobójstwa, pisze Joanna Pasztelańska.

Megan Meier (fot. Wikimedia Commons / copyright Tina Meier)
Megan Meier (fot. Wikimedia Commons / copyright Tina Meier)

- Aktywistki kół gospodyń wiejskich potrafią nie tylko ubrać się na ludowo i dać gościom dobrze zjeść. Przed działaczkami stoją rozmaite zadania - od wspierania przedsiębiorczości kobiet do reprezentowania ich interesów przed władzami. Nowe dotacje dla wsi dają szansę na odmienianie losu ich mieszkanek, ale może też skończyć się na ulepieniu dodatkowych pierogów na festyn. Działalności kół gospodyń wiejskich przyjrzał się Łukasz Grzymalski.

Spotkanie z okazji 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich (fot. Dawid Zuchowicz /AG)
Spotkanie z okazji 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich (fot. Dawid Zuchowicz /AG)

Poza tym w wydaniu: fragmenty książki "Czapkins. Prawdziwa historia Tomka Mackiewicza" Dominika Szczepańskiego, Ewa Jankowska sprawdza, co stało się z bliźniaczkami z Janikowa, którym operację rozdzielenia 14 lat temu sfinansował król Arabii Saudyjskiej, w cyklu "Młoda Polska" Nina Harbuz pisze o dr Katarzynie Grzelak, która odkryła osiem gatunków ryjkogłowych, Angelika Swoboda rozmawia z Bartłomiejem Topą i Januszem Chabiorem, a Paulina Dudek razem z zespołem przygotowała kolejny microdoc - jego bohaterką jest 30-letnia Karolina Pacoń, pomysłodawczyni akcji finansowania kuponów na obiad dla osób potrzebujących.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Ci się podobał, to wypróbuj nasz nowy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

KLIKNIJ, BY ZAPISAĆ SIĘ NA NEWSLETTER >>>

Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku