Ekipa filmu 'Zabawa, zabawa' na gali zamknięcia Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 2018 r. (fot. Renata Dąbrowska / AG)

Ekipa filmu 'Zabawa, zabawa' na gali zamknięcia Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 2018 r. (fot. Renata Dąbrowska / AG) (Ekipa filmu 'Zabawa, zabawa' na gali zamknięcia Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 2018 r. (fot. Renata Dąbrowska / AG))

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Dębska, Szukalski, księżniczka Małgorzata, bezsenność po polsku

Nowy rok rozpoczynamy reportażem Olgi Gitkiewicz z dworca kolejowego w Kutnie, tekstem Małgorzaty Steciak o kontrowersyjnym artyście Stanisławie Szukalskim oraz wywiadem Mike'a Urbaniaka z reżyserką Kingą Dębską. Wszystkim czytelnikom Weekendu życzę pomyślności na kolejne dwanaście miesięcy. Dziękuję, że jesteście z nami.

- Jego życiorysem można by obdzielić kilka osób. Polski rzeźbiarz w XX-leciu międzywojennym uznawany był za jednego z najwybitniejszych artystów. Ale Stanisław Szukalski to także megaloman o antysemickich poglądach i pseudonaukowiec poświęcający blisko 40 lat swojego życia na badania źródeł ludzkości. I ciepły starszy pan, który spędził 50 lat z jedną kobietą, a do domu zapraszał śmietankę undergroundowego świata sztuki, z ojcem Leonardo DiCaprio włącznie. Kim jest człowiek o którym amerykański aktor mówi: "przyszywany dziadek"? Wyjaśnia Małgorzata Steciak.

Wystawa prac Stanisława Szukalskiego (w środku) i szczepu 'Rogate Serce' w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie w 1936 r. (fot. NAC)
Wystawa prac Stanisława Szukalskiego (w środku) i szczepu 'Rogate Serce' w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie w 1936 r. (fot. NAC)

- Być może w naszej katolickiej kulturze pijana kobieta jest jak pijana Matka Boska. Coś absolutnie szokującego. Polska kobieta powinna być dobrą matką i żoną. Nie może się upijać. To nie mieści się w tradycyjnym kulturowym wyobrażeniu o niej - mówi Kinga Dębska, reżyserka filmu "Zabawa zabawa", który właśnie wchodzi do kin. Wywiad Mike'a Urbaniaka.

Kinga Dębska na FPFF w Gdyni w 2018 roku (fot. Renata Dąbrowska / AG)
Kinga Dębska na FPFF w Gdyni w 2018 roku (fot. Renata Dąbrowska / AG)

- Może być przygodna, epizodyczna lub przewlekła. Nie pojawia się bez powodu. Wcześniej musi wydarzyć się coś, co sprawia, że nie śpimy. - Masz wrażenie, jakbyś była pod wodą - opisuje bezsenność jedna z bohaterek. - Miałam zaburzenia widzenia, równowagi, utratę łaknienia - mówi druga. O zaburzeniach snu pisze Izabela O'Sullivan.

Problemy ze snem są coraz poważniej traktowane przez lekarzy (fot. Shutterstock)
Problemy ze snem są coraz poważniej traktowane przez lekarzy (fot. Shutterstock)

- Christian Dior był nią tak zafascynowany, że szył kreacje specjalnie pod jej talię. Kiedy odwiedziła Włochy, reporterzy włamali się do jej pokoju hotelowego, by sprawdzić, jakiego używa lakieru do paznokci. Tańczyła rumbę, szalała w klubach nocnych. Uwielbiała pozować do zdjęć - ze swoją fifką, tlącym się w niej papierosem i lekko uniesioną suknią. Siostra królowej zafundowała zmurszałej monarchii kurację odświeżającą. Księżniczkę Małgorzatę brawurowo opisuje Marek Rybarczyk.

Nawet podczas podróży w celach charytatywnych Małgorzata domagała się dla siebie niesłychanych luksusów (fot. Wikimedia Commons / domena publiczna)
Nawet podczas podróży w celach charytatywnych Małgorzata domagała się dla siebie niesłychanych luksusów (fot. Wikimedia Commons / domena publiczna)

- Wrzesień, 20 lat temu. Gladys Ricart zdąży tylko odwrócić się do druhen i przejrzeć w lustrze. Potem powietrze przeszyją strzały, ślubny bukiet wypadnie z rąk, a z nogi niedoszłej panny młodej zsunie się biały pantofel. Dramatyczną historię młodej Amerykanki opisuje Joanna Pasztelańska.

Wyświetl ten post na Instagramie.

#gladysricart

Post udostępniony przez Julian Mendoza (@julian92julian) Wrz 26, 2016 o 9:08 PDT

Poza tym w wydaniu: Ewa Jankowska rozmawia z Natalią Hofman, psycholog kłamstwa oraz Janem Krzysztofem, naczelnikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Angelika Swoboda przepytuje Krzysztofa Kiersznowskiego, Olga Gitkiewicz relacjonuje swoją wizytę na dworcu kolejowym w Kutnie, Bartosz Janiszewski w ramach cyklu "Młoda Polska" opisuje Aleksandrę Rudzińską, mistrzynię świata we wspinaczce na czas; publikujemy też rozmowę Juliusza Ćwielucha z generałem Mirosławem Różańskim, byłym Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, która znalazła się w książce "Dlaczego przegramy wojnę z Rosją".

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Ci się podobał, to wypróbuj nasz nowy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

KLIKNIJ, BY ZAPISAĆ SIĘ NA NEWSLETTER >>>

Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku