Kazimierz Mann z rodziną (fot. archiwum rodzinne Wojciecha Manna)

Kazimierz Mann z rodziną (fot. archiwum rodzinne Wojciecha Manna) (Kazimierz Mann z rodziną (fot. archiwum rodzinne Wojciecha Manna))

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Frank Sinatra, Kazimierz Mann - ojciec Wojciecha, Wilamowice i ludzie, którzy piszą listy

Oprócz życzeń spokoju i szczęścia z okazji zbliżających się świąt mamy dla Was w ten weekend kilka ciekawych tekstów do przeczytania: Wojciech Mann opowiada o swoim ojcu Kazimierzu, Mariusz Sepioło opisuje małą miejscowość na południu Polski, która ma swój odrębny język, a Natalia Jeziorek przypomina sylwetkę Franka Sinatry.

- Do dziś pamiętam, jak byłem mały, a ojciec  zaczął mi opowiadać historię rozmnażania się królików w Australii. Próbował zawsze znaleźć coś, co nie wtapiało się w bylejakość i banalność - mówi Annie Sańczuk Wojciech Mann. Właściciel jednego z najbardziej lubianych głosów radiowych, mistrz abstrakcyjnego dowcipu, a zarazem spec od muzyki rockowej w książce "Kazimierz Mann. Artysta" przywołuje postać swego równie nietuzinkowego ojca - projektanta, grafika, ilustratora.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak (fot. archiwum prywatne / mat. prasowe)
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak (fot. archiwum prywatne / mat. prasowe)

Po wilamowsku mówi dziś około 40 osób. Dzięki Justynie i Tymoteuszowi jest szansa, że będzie ich coraz więcej. Do miasteczka Wilamowice pojechał Mariusz Sepioło. Czego się tam dowiedział? - Kiedy uczyliśmy wilamowskiego po domach, zdarzały się telefony ze skargami, że robimy to bezprawnie - mówi Justyna. - Pokutowało myślenie, że wilamowski powinien być już dawno zapomniany, bo wiązał się z pamięcią o powojennych prześladowaniach.

Po wilamowsku mówi dziś około 40 osób (fot. Mariusz Sepioło)
fot. Mariusz Sepioło

Frank Sinatra kochał kobiety ze wzajemnością. Tej miłości towarzyszyło zamiłowanie do hazardu i alkoholu oraz legendarny, wręcz wybuchowy temperament. Ale Sinatra wzbudzał zainteresowanie nie tylko płci pięknej. Akta FBI na jego temat liczyły ponoć ponad 2400 stron - pisze Natalia Jeziorek.

Frank Sinatra i Ava Gardner (fot. Wikimedia Commons / domena publiczna)
Frank Sinatra i Ava Gardner (fot. Wikimedia Commons / domena publiczna)

- Ojcowie nie okazują emocji, nie chcą zastanawiać się nad tym, co czuje dziecko lub oni sami. Wiem, o czym mówię, bo sam miałem taki problem. Gdyby zaczęli rozmawiać o tym wszystkim, to musieliby się skonfrontować ze swoim dzieciństwem, rozdrapać rany, które są lepiej lub gorzej zabliźnione. Trzeba byłoby okazać wrażliwość. To dla mnie swego czasu brzmiało jak przyznanie się do porażki - mówi Kamil Nowak, autor blogojciec.pl, który śledzi 360 tysięcy osób, i książki "Idealny rodzic nie istnieje". Rozmowa Dominiki Buczak.

Kamil Nowak (fot. archiwum prywatne)
Kamil Nowak (fot. archiwum prywatne)

"Moje pisanie zaczęło się od pudła listów do taty, które przypadkiem znalazłam w szafie". "Pamiętam, jak międliłam w dłoniach kartki i kopertę i czytałam wszystko po raz enty. Jak trzymałam się kurczowo słów: 'Ładnie wyglądałaś'". "Wiedziałam, że wracam do przyjaciół. Zawsze do mnie pisali, nigdy mnie nie opuścili" - Agnieszka Kawula porozmawiała z osobami, dla których ciągle ważne jest pisanie listów.

Sortownia Poczty Polskiej w Lublinie (fot. Jakub Orzechowski / AG)
Sortownia Poczty Polskiej w Lublinie (fot. Jakub Orzechowski / AG)

A zanim pójdziecie na zakupy, przeczytajcie koniecznie tekst Ewy Jankowskiej o tym, jak przedświąteczne zakupowe szaleństwo wygląda z perspektywy osób, które pracują w sklepach.

Oprócz tego mamy dla Was m.in. zdjęcia polskich miast z góry oraz fragmenty książek "Rośliny oczyszczające powietrze" autorstwa Ariene Boixiere-Asseray i Genevieve Chaudet oraz "Polskie Himalaje" Janusza Kurczaba, Wojciecha Fuska i Jerzego Porębskiego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Ci się podobał, to wypróbuj nasz nowy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

KLIKNIJ, BY ZAPISAĆ SIĘ NA NEWSLETTER >>>

Jolanta Molińska. Redaktorka weekendowego magazynu Gazeta.pl. Pisała m.in. do "Życia Warszawy" i "Newsweeka".

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku