Kard z filmu 'Fuga' (fot. Jakub Kijowski)

Kard z filmu 'Fuga' (fot. Jakub Kijowski) (Kard z filmu 'Fuga' (fot. Jakub Kijowski))

od redakcji

Weekend w gazeta.pl Stenka, Smoczyńska, Maar, ostatnia dekada PRL

Dlaczego Danuta Stenka uwielbia flirtować? Jak romansują Japończycy? Na czym polegały tajemnicze eksperymenty separowania bliźniąt w USA? Kim była muza i zarazem ofiara Picassa? Zbliża się kolejny Weekend. Koniecznie zajrzyjcie do naszego magazynu!

- Nie uznaję tak zwanych obsad stolikowych. Uważam, że zdjęcia próbne są kluczowe, bo nieraz jest tak, że między dwójką świetnych aktorów - wymyślonych przy stoliku - po prostu nie iskrzy. A jak nie iskrzy, nie ma co robić filmu - mówi Agnieszka Smoczyńska, reżyserka filmu "Fuga". Rozmowa Mike'a Urbaniaka.

Agnieszka Smoczyńska (fot. Rafał Placek)
fot. Rafał Placek

Tim Wardle pięć lat pracował nad dokumentem "Bliscy nieznajomi". Nabawił się paranoi. Niebezpodstawnie - przed nim historię tajemniczego eksperymentu na trojaczkach próbowano opowiedzieć trzy razy. Nikomu się nie udało, bo twórcy badania mieli wpływy i pieniądze, by sprawę za każdym razem zamieść pod dywan. Wardle bał się, że i jego w końcu uciszą. O procederze separowania bliźniąt niemowlaków pisze Magdalena Roszkowska.

Eddy, David i Bobby (fot. materiały prasowe)
fot. materiały prasowe

- Posłuchajcie kolejnego odcinka podcastu "Miłość i Swoboda". Dlaczego rozmawiamy o flirtowaniu? Bo ukazało się nowe wydanie książki Danuty Stenki i Łukasza Maciejewskiego pt. "Flirtując z życiem". A - co ważniejsze - aktorka słynie z tego, że flirtować lubi. I to nie tylko z życiem. - Uwielbiam - mówi. Z Danutą Stenką rozmawia Angelika Swoboda.

22.11.2016 Warszawa , Teatr Narodowy . Przedstawienie Matka Courage w rezyserii Michala Zadary . N.z.  Danuta Stenka .Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

- Polacy, którzy chcieli dostać mieszkanie w okresie PRL musieli liczyć się z szeroko zakrojoną patologią. Po wpłaceniu odpowiedniej kwoty do "zamrażarki" i otrzymaniu książeczki czekowej, musieli czekać kilka bądź nawet kilkanaście lat na swoje lokum. Pierwszeństwo bowiem mieli dygnitarze, celebryci i... pracownicy budowlanych kombinatów. O systemie, w którym łamanie zasad było na porządku dziennym pisze Joanna Solska w książce "80-te. Jak naprawdę żyliśmy w ostatniej dekadzie PRL". Przeczytajcie jej wybrane fragmenty.

Duża część budowanych dla spółdzielni mieszkań nie trafiała do osób na listach, ale do pracowników przedsiębiorstw stawiających bloki (fot. NAC)
Duża część budowanych dla spółdzielni mieszkań nie trafiała do osób na listach, ale do pracowników przedsiębiorstw stawiających bloki (fot. NAC)

- Niezwykle utalentowana, świetnie zapowiadająca się artystka i atrakcyjna kobieta o oryginalnej urodzie stała się miłością Pablo Picasso. Ale genialny twórca, choć najpierw uczynił z niej kolejną kochankę i muzę, to w końcu znudził się nią i porzucił. Dora Maar poświęciła dla Picassa nie tylko dziewięć lat swojego życia, ale też własną sztukę. Jej sylwetkę przygotowała Natalia Jeziorek.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez BB_ArtHistoryy (@bb_arthistoryy) Cze 2, 2018 o 3:07 PDT

- W przypadku takich kluczowych wydarzeń jak poród czy pogrzeb Japończycy pielęgnują wielowiekowe tradycje. Są jednak elementy, w których kolejne pokolenia mogą same kształtować wzory zachowań. Należą do nich m.in. ceremonie ślubne, które są w Japonii dość świeżą tradycją. O najważniejszych punktach w życiu mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni opowiada Yutaka Yazawa w książce "Okagesama. Japoński przepis na dobre życie". Publikujemy jej fragmenty.

Najpopularniejsze są obecnie śluby jinzen-shiki, czyli 'przed ludźmi' (fot. Shutterstock)
Najpopularniejsze są obecnie śluby jinzen-shiki, czyli 'przed ludźmi' (fot. Shutterstock)

Poza tym w wydaniu: Ola Długołęcka zastanawia się, dlaczego ikoniczne meble i lampy są na potęgę podrabiane w Polsce, Paulina Dudek w kolejnym odcinku cyklu wideo "Zwykli Niezwykli" opowiada o pszczelarzu Rafale Szeli, któremu ktoś wytruł 2,5 mln pszczół, w ramach cyklu "Młoda Polska" Mateusz Witkowski opisuje architekta Bogusława Barnasia, którego pracownia znalazła się na liście 20 najciekawszych młodych pracowni na świecie według magazynu "Wallpaper".

KLIKNIJ, BY ZAPISAĆ SIĘ NA NEWSLETTER >>>

Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku