Aplikacje randkowe karmią się ludzkim cierpieniem i samotnością (fot: Shutterstock)

Aplikacje randkowe karmią się ludzkim cierpieniem i samotnością (fot: Shutterstock) (Aplikacje randkowe karmią się ludzkim cierpieniem i samotnością (fot: Shutterstock))

społeczeństwo

Samotność: Kiedy nie możesz sobie poradzić sam i musisz błagać ludzi, żeby się tobą zaopiekowali

Single w Polsce według danych GUS stanowią 26 proc. całego dorosłego społeczeństwa. Liczba osób deklarujących życie w pojedynkę ciągle się zwiększa, dotyczy to szczególnie osób po 30. roku życia. Samotność z wyboru? Niekoniecznie.

Janek: Samotność jest wtedy, gdy poznaje się kolejną osobę i po kilku dniach okazuje się, że to znowu nie to.

Łukasz: Najtrudniejsze w byciu samotnym jest brak bliskiej osoby, brak intymności z drugim człowiekiem.

Barbara: Samotność to ciągłe uciekanie przed samym sobą - w papierosy, alkohol, narkotyki, seks, związki. Żaden ze sposobów nie działa dłużej niż chwilę.

Maciek: W samotności trudne jest wszystko: poranki, wieczory, noce, powroty z pracy do pustego domu.

Danuta: Samotność to odkładanie pieniędzy na czasy, kiedy nie będę w stanie samodzielnie funkcjonować.

Psychiatrzy mówią wprost: samotność to choroba cywilizacyjna (fot: Shutterstock.com)
Psychiatrzy mówią wprost: samotność to choroba cywilizacyjna (fot: Shutterstock.com)

W Unii Europejskiej rośnie liczba jednoosobowych gospodarstw domowych. Według badań Eurostatu liderem jest Szwecja. Tam w co drugim domu mieszka jedna osoba dorosła nieposiadająca dzieci. W Polsce - w co czwartym. Według statystyk znajdujemy się na razie w ogonie Europy, jeśli chodzi o liczbę jednoosobowych gospodarstw domowych. Ale zgodnie z prognozą Głównego Urzędu Statystycznego z biegiem lat będzie ich przybywać: w 2035 roku już w co trzecim domu będzie mieszkać samotna osoba.

Samotni z wyboru?

Kiedyś - niezależny, seksualnie wyzwolony, bez zobowiązań. Dziś - samotny, pragnący bliskości, niespełniony seksualnie. Mit szczęśliwego singla, przebierającego w partnerach, otwartego na nowe możliwości i związki, zdaje się powoli upadać.

Kasia, 33 lata, mieszka w Warszawie: Bycie singlem ma swoje plusy - można robić wszystko, nie trzeba się nikogo o nic pytać. Tylko w pewnym momencie i to zaczyna człowiekowi doskwierać. Tęskni się za tym, że ktoś powie ci: "nie pal", "nie jedz jeszcze, bo gorące", "chcę, żebyś dziś została w domu". A seks? W moim przypadku nie istnieje. ONS [z ang. one night stand, jednorazowy seks - przyp. red.] kosztował mnie za dużo zachodu, a efekty zazwyczaj były marne - rzadko czerpię przyjemność, uprawiając z kimś seks po raz pierwszy, nie wspominając o orgazmie. Muszę czuć się swobodnie. A szukanie odpowiedniego "przyjaciela na seks", do którego nic się nie poczuje, a jednocześnie relacja ta będzie przynosić jakąś radość i satysfakcję, jest tak dużym wyzwaniem jak znalezienie stałego partnera.

Według badania wykonanego przez agencję badawczą Biostat w sierpniu 2018 roku na grupie 600 Polaków w wieku od 18 do 40 lat na zlecenie aplikacji randkowej ZaadoptujFaceta obraz życia seksualnego polskich singli przedstawia się zaskakująco smutno.

Single oceniają swoje życie seksualne na 2,8 w pięciostopniowej skali (fot: Shutterstock)
Single oceniają swoje życie seksualne na 2,8 w pięciostopniowej skali (fot: Shutterstock)

Single oceniają swoje życie seksualne na 2,8 w pięciostopniowej skali, uzasadniając to przede wszystkim zbyt rzadkimi kontaktami seksualnymi i trudnością w znalezieniu partnera. Prawie 63 proc. singli uprawiało seks kilka miesięcy temu lub jeszcze dawniej, a co czwarty singiel nigdy go nie uprawiał. Ponad połowa respondentów chciałaby uprawiać seks codziennie lub prawie codziennie. Zaledwie 12,7 proc. ankietowanych nie chciałoby posiadać stałego partnera seksualnego.

Janek, 36 lat, mieszka w Poznaniu: Seks jest dla mnie bardzo ważny. Tęsknię za małżeństwem, bo wtedy miałem go regularnie i nie traciłem cennego czasu na szukanie szczęścia. I ten seks był zupełnie inny niż ten z nowo poznaną kobietą. Gdy jestem z kimś na stałe, darzę go uczuciem, w seksie bardzo się angażuję, chcę być perfekcyjny. Seks przygodny sprowadza się do zaspokojenia potrzeb.

Kiedy nie możesz sobie poradzić sam

- Czekałam na ten moment, aż rynek się nasyci, a emocje związane z możliwością przebierania w potencjalnych partnerach - czy to życiowych, czy seksualnych - opadną - przyznaje seksuolożka dr Agata Loewe, która nie jest zaskoczona wynikami badania na zlecenie aplikacji ZaadoptujFaceta.

Jak opowiada, boom na aplikacje randkowe miał miejsce w Polsce kilka lat temu. - Powstało wiele aplikacji, jak Tinder czy ZaadoptujFaceta, które oczywiście są w porządku z wielu powodów, ale prawda jest taka, że karmią się ludzkim cierpieniem i samotnością. Często jest tak, że te same osoby korzystają z kilku aplikacji naraz - dodaje. Jak tłumaczy, aplikacje sprawiły, że szukanie partnera przez Internet przestało być czymś wstydliwym. Ponadto kobiety zyskały poczucie, że one również mogą sięgać po seks. - I nie muszą się w tym celu stroić, ale mogą to robić z poziomu kanapy, jedząc pizzę - opowiada.

Problem pojawia się jednak wtedy, gdy mijają lata, a ty wciąż masz konto w aplikacji. I na myśl o klikaniu "w lewo, w prawo" w poszukiwaniu odpowiedniego partnera zaczyna cię mdlić. Bo okazuje się, że tym, czego potrzebujesz, nie jest kolejne mniej lub bardziej jałowe spotkanie, które zakończy się orgazmem (choć najczęściej nie), ale związek. Albo wtedy, jak mówi Loewe, kiedy siedzisz sama w domu z katarem i żaden z twoich "przyjaciół do łóżka" nie ma czasu, żeby przywieźć ci przysłowiową zupę, zostaje ci UberEats. - Ludzie, zwłaszcza w dużych miastach, bardzo dbają o swoją niezależność, potrafią asertywnie odmówić pomocy. I okazuje się, że kiedy naprawdę nie możesz sobie poradzić sam, musisz błagać ludzi, żeby się tobą zaopiekowali - kwituje Loewe.

W podróży trudno się związać z kimś na stałe (fot: Pixabay)
W podróży trudno się związać z kimś na stałe (fot: Pixabay)

Jak opowiada, poznała kiedyś podróżniczkę, która postanowiła założyć społeczność dla singli, między innymi po to, żeby związać się z kimś na stałe. Do tej pory cały czas żyła w ruchu, ciężko było jej nawiązać relację. - Z wiekiem zaczynasz mieć poczucie, że już zwiedziłaś cały świat, nasyciłaś się samotnością, pouprawiałaś seks, i to, czego zaczyna ci brakować, to to, żeby ktoś cię po prostu przytulił - mówi Loewe.

Co ciekawe, duża część osób, które poznały się za pośrednictwem strony założonej przez podróżniczkę, nie stworzyła związków, ale. paczkę znajomych. - Singli, którzy nie są sobą wzajemnie zainteresowani, ale łączy ich to, że są samotni - dodaje Loewe.

Samotni z przymusu?

Danuta, 69 lat, mieszka w Kołobrzegu: Rozstałam się z mężem kilka lat temu. Po rozwodzie już z nikim się nie związałam. Mieszkam w dużym domu, który był budowany z myślą o rodzinie. Mam syna, ale on ma już swoje życie, w innym mieście, coraz rzadziej do mnie dzwoni. Wciąż jest zajęty. Mam jeszcze brata, ale on z kolei mieszka za granicą. Na razie jeszcze jakoś się trzymam, lubię wyjeżdżać, mam kilku dobrych znajomych, ale nie wiem, jak to będzie za kilka lat. W tej chwili skupiam się na odkładaniu pieniędzy na czasy, kiedy już nie będę w stanie samodzielnie funkcjonować - na dom opieki lub opiekę domową, o ile będzie mnie na nią stać.

Wiele osób starszych żyje samotnie (fot: Pixabay)
Wiele osób starszych żyje samotnie (fot: Pixabay)

Polskie społeczeństwo się starzeje. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2017 roku populacja Polski liczyła 38,3 mln ludzi, 9,3 mln stanowiły osoby w wieku 60 lat i powyżej. Prognozy na lata 2014-2050 sugerują, że pod koniec tego horyzontu czasowego będzie ich 13,7 mln, czyli ponad 40 proc. populacji. Na początku 2017 roku wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska przedstawiła raport, z którego wynika, że w 2015 roku osoby w wieku 60 lat i więcej zamieszkiwały głównie w jedno- lub dwuosobowych gospodarstwach domowych. Według prognozy w 2030 roku aż 53,3 proc. gospodarstw będzie prowadzonych przez osoby w wieku co najmniej 65 lat i więcej.

Badania Małgorzaty Halickiej i Emilii Kramkowskiej z udziałem osób starszych dowodzą, że polskim emerytom najbardziej brakuje pieniędzy, zdrowia, opieki i... ciepła rodzinnego. 20 proc. seniorów z miast i 16 proc. ze wsi go w ogóle nie doświadcza.

- Zawsze długo dochodzę do siebie po wizycie u starszych pacjentów, którymi nikt się nie interesuje, bo ich dzieci wyjechały za granicę albo mieszkają w innym mieście, a którym opieka społeczna nie chce się zająć, bo jest niewydolna. Takich dramatów jest mnóstwo - mówi ratownik medyczny Roman Badach-Rogowski.

To, co w największym stopniu wpływa na poczucie szczęścia i zdrowie ludzi, to właśnie stały kontakt z bliskimi ludźmi (fot: Pixabay)
To, co w największym stopniu wpływa na poczucie szczęścia i zdrowie ludzi, to właśnie stały kontakt z bliskimi ludźmi (fot: Pixabay)

Według The Harvard Study of Adult Development, prawdopodobnie najdłuższego badania życia dorosłych ludzi, jakie zostało kiedykolwiek przeprowadzone - trwało aż 75 lat, to, co w największym stopniu wpływa na poczucie szczęścia i zdrowie ludzi, to właśnie stały kontakt z bliskimi osobami. Samotność bywa zaś destrukcyjna. Ludzie odizolowani od innych są mniej szczęśliwi, podupadają szybciej na zdrowiu, ich umysł pracuje gorzej i żyją krócej od tych, którzy nie są samotni. Mają również gorszą pamięć.

Danuta: Myślałam o tym, żeby kogoś poznać, ale na samą myśl, że jedną z motywacji miałoby być przede wszystkim to, żeby nie być samą na stare lata, aż mnie wzdryga. Lubię swoje towarzystwo, nie wyobrażam sobie być z kimś, kim to ja musiałabym się opiekować.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2017 roku populacja Polski liczyła 38,3 mln ludzi, 9,3 mln stanowiły osoby w wieku 60 lat i powyżej (fot: Pixabay)
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2017 roku populacja Polski liczyła 38,3 mln ludzi, 9,3 mln stanowiły osoby w wieku 60 lat i powyżej (fot: Pixabay)

Samotność - choroba cywilizacyjna

Maciek, 39 lat, mieszka pod Włocławkiem: Mieszkam w małej miejscowości. Mam wrażenie, że wszystkie kobiety stąd powychodziły już za mąż. Czuję, że nie pasuję do tego miejsca, do tych ludzi. Starzy kumple wolny czas spędzają na staniu pod sklepem z piwem, ich kobiety stoją z nimi i udają, że są szczęśliwe. Próbowałem umawiać się przez Internet, ale mam wrażenie, że trafiam albo na mężatkę znudzoną mężem, albo taką, która wymaga nie wiadomo czego. Bardzo chciałbym kogoś poznać, mieć dla kogo żyć, życie dla samego siebie jakoś nie bardzo mi wychodzi.

Psychiatrzy mówią wprost: samotność to choroba cywilizacyjna. W gabinetach często słyszą, że ktoś czuje się samotny. Bo, jak mówi Aleksandra Krasowska, psychiatra, żyjemy w czasach pozornego kontaktu. - Zdjęcie na Facebooku, lajk czy inna reakcja sprawiają, że przestajemy mieć motywację do szukania rzeczywistego kontaktu. A potem nadchodzi wieczór czy weekend i pojawia się samotność. Do tego ten pozorny kontakt jest często zniekształcony - udostępniamy w sieci tylko najlepsze zdjęcia, najładniejsze widoki i wspomnienia - mówi.

A, jak dodaje, nie chodzi o to, żeby otaczać się jak największą liczbą osób, ale o to, żeby odsłonić siebie w relacji i też otworzyć się na drugiego człowieka, w tym jego słabości. - Bo potem okazuje się, że wszyscy lajkują moje posty, ale nikt nie wie, że jestem smutna - dodaje Krasowska. Przekonuje, że samotność i izolacja mogą być elementami warunkującymi objawy depresyjne. Samotność może być też czynnikiem wywołującym poczucie smutku i bezradności, lęk oraz złość. Bo ludzie czują, że potrzebują bliskości, ale nie są w stanie, nie potrafią po nią sięgnąć.

Według badania, prawie 63 proc. singli uprawiało seks kilka miesięcy temu lub jeszcze dawniej (Shutterstock.com)
Według badania, prawie 63 proc. singli uprawiało seks kilka miesięcy temu lub jeszcze dawniej (Shutterstock.com)

Barbara, 31 lat, mieszka pod Warszawą: Właściwie całe życie czułam się samotna. Wchodziłam w różne związki, ale żaden się nie utrzymał. Tak samo jak przytłaczała mnie samotność, przytłaczało mnie ograniczanie mojej niezależności w jakikolwiek sposób. Przed samotnością uciekałam w pracę, naukę. Piłam po trzy kawy i red bulle dziennie, a w nocy, by usnąć choć na chwilę, brałam środki nasenne. I tak w kółko. Aż pojawił się Grzegorz. Gdy zaczynałam dostrzegać, że pojawiają się we mnie uczucia do niego, że mogę być przy tym człowieku szczęśliwa, wydarzyła się tragedia. Grzegorz położył się spać i już się nie obudził. Moja samotność wróciła ze zdwojoną siłą. Każdy, patrząc na mnie z boku, powie: silna kobieta z sukcesami, mieszkaniem, przyjaciółmi, czego chcieć więcej. Mam mnóstwo ludzi wokół siebie, a mimo to puste serce. O tym, że czuję się samotna, nie mówiłam nikomu. Nie lubię opowiadać o swoich emocjach, okazywać słabości, żalić się, szczególnie tym, którzy mnie znają. Raczej każdy myśli, że jestem sama, bo tak chcę i tak jest mi dobrze.

Samotność uzdrawiająca

Według badań CBOS z końca 2017 roku wynika, że głównymi powodami zadowolenia Polaków z życia są relacje towarzyskie i rodzinne (83 proc.), a także dzieci (72 proc. wśród ogółu badanych, wśród rodziców - 95 proc.). Największą satysfakcję daje jednak związek - formalny lub nieformalny (dla 88 proc. badanych).

Agata Loewe przekonuje, że przyczyn, dla których ktoś jest samotny, może być wiele. - Żadna aplikacja nie rozwiąże problemu z utrzymaniem związku. Ludziom łatwiej jest przebierać w internetowych ofertach i liczyć na to, że kolejnym razem się uda, niż skonfrontować się ze swoim lękiem przed bliskością  - dodaje.

Jeżeli życie w pojedynkę sprawia, że jesteśmy nieszczęśliwi, warto spotkać się z psychologiem lub seksuologiem i dowiedzieć się, jakie mogą być przyczyny, dla których wciąż jesteśmy sami. - Znam mężczyzn, którzy twierdzą, że spotkali się już ze wszystkimi dziewczynami z Tindera, i z każdą było coś nie tak. Nie pomyślą jednak o tym, że to może oni mają jakiś problem. Oczywiście nie jestem fanką wybierania "mniejszego zła", byleby z kimś być, bo to się z czasem odbija rykoszetem. Zdecydowanie lepiej być singlem poszukującym niż tkwić w niesatysfakcjonującej, odzierającej z godności i szacunku do siebie relacji - podsumowuje Loewe.

To, co w największym stopniu wpływa na poczucie szczęścia i zdrowie ludzi, to właśnie stały kontakt z bliskimi ludźmi (fot: Pixabay)
To, co w największym stopniu wpływa na poczucie szczęścia i zdrowie ludzi, to właśnie stały kontakt z bliskimi ludźmi (fot: Pixabay)

Anna, 33 lata, mieszka w Warszawie: Od dziewięciu miesięcy jestem sama, wcześniej przez osiem lat byłam w związkach i czułam się bardziej samotna niż teraz. Smutek, który się we mnie pojawiał, tłumaczyłam tym, że coś jest nie tak w moim związku. Od kilku miesięcy chodzę na terapię i uczę się radzić sobie z emocjami, nie chcę już nigdy od niczego uciekać. Samotność w moim przypadku to czas, kiedy mogę zrobić coś dla siebie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Ci się podobał, to wypróbuj nasz nowy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

KLIKNIJ, BY ZAPISAĆ SIĘ NA NEWSLETTER >>>

Ewa Jankowska. Dziennikarka i redaktorka, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Zaczynała w Wirtualnej Polsce w dziale Kultura, publikowała wywiady w serwisie Ksiazki.wp.pl. Pracowała również serwisie Nasze Miasto i Metrowarszawa.pl, gdzie z czasem awansowała na redaktor naczelną.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Komentarze (153)
Zaloguj się
 • readme.txt

  Oceniono 44 razy 34

  Byłem bardziej samotny i przerażony będąc w związku niż obecnie gdy jestem wolny :) Ludzie, całe życie jesteście sami - no tylko się zastanówcie, czy ktoś za was odczuwa wasze cierpienie, smutek, ból, rozczarowanie, zmęczenie, chorobę?

 • alicjads

  Oceniono 35 razy 31

  Jestem w związku od równo - dzisiaj rocznica - 14 lat. Najbardziej mi pasował ten związek, kiedy był na odległość, a ja ciągle miałam swobodę i niezależność. Myślę, że rzadko się zdarza, kiedy ludzie się odnajdują jak te przysłowiowe „dwie połówki jabłka”. W większości przypadków, jak burza hormonów minie to jest ciężka lekcja tolerancji, dostosowywania i kompromisów. A dzisiejsze życie nie sprzyja takiej cierpliwej nauce. Dlatego bardzo,dobrze, że mamy czasy, w których singli się nie piętnuje, że ten sposób życia może stać się światowym wyrobem. Każdy powinien żyć tak, jak mu najbardziej odpowiada i nigoko nie krzywdzić, łącznie z sobą samym.

 • polsilver100

  Oceniono 22 razy 22

  Ze związkiem czy małżeństwem to tak jak z armią która oblega twierdzę.Ci w twierdzy chcieliby być na zewnątrz a ci na zewnątrz chcieliby być w twierdzy!Takie życie

 • wentyl77

  Oceniono 27 razy 21

  Życie i dobieranie się w pary to gra w 12 krzeseł, tylko mało kto ci o tym mówi.

 • drakaina

  Oceniono 38 razy 20

  Jestem kobietą z własnymi ambicjami, zainteresowaniami i planami. Związki z facetami zaczynały się zawsze od "oczywiście, szanuję to, a nawet podziwiam" i deklaracji partnerstwa, ale dziwnie ewoluowały w kierunku facetowego "naprawdę ważna jest moja kariera" oraz, co gorsza, "my będziemy rozmawiać o sprawach poważnych, czemu nie pójdziesz i nie pogadasz z dziewczynami moich kolegów?". Wybrałam singielstwo, mam najlepszą przyjaciółkę, też singielkę, mieszkamy osobno, jesteśmy sobie bardzo bliskie, ale niezależne. Jestem znacznie mniej samotna niż w którymkolwiek ze związków i nie mam ochoty powtarzać tamtych błędów, choćby facet zaklinał się, że będzie partnerstwo i szacunek.

 • jestem_synem_roma

  Oceniono 39 razy 19

  Ja też jestem potwornie samotny. Robienie tego, co mi się podoba w dowolnym momencie już mnie obrzydza. Szukam kobiety, która urodzi grupkę niewdzięcznych bachorów, przymusi mnie do kredytu i będzie wiecznie gderała, że jestem za słaby. Proszę o zostawianie kontaktu w odpowiedzi na ten komentarz. Na każde zgłoszenie odpowiem.

 • eend

  Oceniono 26 razy 16

  Wystarczy spojrzeć wokół siebie, obecny przedział wiekowy 16-40 w środkach komunikacji wszyscy zapatrzeni w komórki. Zero rozmów a jeżeli to ograniczone do niezbędnego minimum. Jak mogą powstać trwalsze kontakty między ludźmi ? jak mogą w ogóle zawiązać się jakiekolwiek relacje? Rosną pokolenia ludzi samotnych z wyboru. I to jest podstawowy problem. Pozbawieni empatii, kalecy mentalnie, nie potrafiący sobie radzić z życiem. Zgroza.

 • starykawaler35

  Oceniono 19 razy 15

  Dlaczego samotność ma tylko pejoratywne konotacje???
  To czas kiedy wreszcie można być sobą i ze sobą...nie ulegać cudzym kaprysom i zachcianka...czas by polubić i zrozumieć siebie...kim jesteśmy i po co tu jesteśmy...

  Problemem nie jest samotność....problem stanowią odpowiedzi na pytania,które sobie zadajemy gdy jesteśmy sami...wtedy potwory wychodzą z szafy i to nas przeraża....dlatego nie chcemy być sami i cały czas musimy być zajęci by o tym nie myśleć...

  Przewrotnie powiem tak....żeby być z kimś najpierw trzeba polubić samotność..przestać przed nią uciekać i dogłębnie poznać siebie...

 • Oceniono 16 razy 14

  lubię takie artykuły, badania robione pod udowodnienie czegoś ...
  ja na serio wolałbym być samotnym w taki sposób bo wiedziałbym czemu jestem samotny ... moja żona to taki przykład kobiecego maminsynka - nie jest w stanie niczego zrobić w domu - ja gotuję i sprzątam, ona niekiedy ale to wychodzi to rzadziej niż w ruskim kalendarzu ... nie mówię, że to są obowiązki wyłącznie kobiety ale pracujemy i zarabiamy tyle samo więc obowiązki domowe też uważam do równego podziału . Mamy jedno dziecko. Żona jest tak leniwa i niesamodzielna, że niekiedy aż boli . Dbałem o nią gdy przez 10 lat naszego małżeństwa kilka razy lądowała w szpitalu. Kiedy ja jestem chory ona nie potrafi mi zrobić herbaty czy podać jedzenia...Woli kupić gotowe jedzenie niż samej coś ugotować.
  Jestem w tym małżeństwie jak singiel - samotnie żyjąc też muszę sobie sprzątnąć, ugotować czy wokół siebie zrobić. A w naszym małżeństwie jestem jak singiel i sprzątacz.
  Parokrotnie próbowałem jakoś do niej dotrzeć ale żona uważa, że nie ma problemu - jeśli mam z czymś problem to to jest mój problem... i jak chcę mogę się rozwieść. Ale w domu jest 11 letni syn ... odpowiedzialność na mnie spadnie...
  Jestem singlem w małżeństwie mojej żony. Próbowałem ją namówić na porady małżeńskie ale ona mnie wyśmiała ...to ja mam problem nie ona ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX