Turyści z krajów arabskich chętnie podziwiają Gubałówkę

Turyści z krajów arabskich chętnie podziwiają Gubałówkę (fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

wywiad Gazeta.pl

Arabowie w Zakopanem. ''Przyjeżdżają dużymi rodzinami. Mają gest, są hojni''

Do poruszania się po mieście wybierają taksówki albo samochody z wypożyczalni. Z naszych obserwacji wynika, że nie są to turyści, którzy wykłócaliby się o każdą złotówkę - opowiada Tymoteusz Mróz, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Made in Zakopane.

Jakich turystów widzi pan najczęściej w Zakopanem z okna swojego biura na Krupówkach?

Krajobraz miasta ostatnio bardzo się zmienił. Od poprzedniego sezonu jest coraz więcej turystów z zagranicy. W zeszłym roku do Zakopanego zaczęło przyjeżdżać więcej Azjatów, a w tym roku, od lipca, turystów z krajów arabskich. Rzucają się w oczy, bo jeszcze niedawno nie było ich prawie w ogóle. Większość zagranicznych turystów przyjeżdżała z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Izraela, a także ze Wschodu i krajów skandynawskich.

Co ich przyciąga?

Turyści z odległych krajów postrzegają Polskę jako miejsce nieodkryte i bezpieczne. Baza hotelowa i usługowa na całym Podhalu, w stosunku do cen, ma świetną jakość. Pokój ze śniadaniem w czterogwiazdkowym hotelu kosztuje w granicach 300 złotych za dobę. Przy wysokiej klasie obiektu to jest naprawdę dobra cena, tym bardziej że można skorzystać z wielu dodatkowych atrakcji, takich jak wellness i SPA, animacje dla dzieci czy występy artystyczne. Z moich obserwacji wynika, że zagraniczni turyści wybierają hotele o najwyższym standardzie, rzadko sięgają po ofertę ekonomiczną, która również jest na Podhalu szeroka - można znaleźć nocleg także za kilkadziesiąt złotych.

q19.01.2018 Zakopane . Pamiatki na straganach , na zakopianskich Krupowkach .Fot. Jakub Wlodek / Agencja Gazeta
Na Krupówkach czeka na turystów mnóstwo pamiątek (fot. Jakub Włodek / Agencja Gazeta)

Jakie jeszcze atrakcje przyciągają zagranicznych turystów?

Podhale ma wiele unikatowych walorów, jednym z cenniejszych jest żywa i obecna w codziennym życiu góralska kultura i tradycja. Chociażby wypas owiec na zboczu Gubałówki czy pod Reglami, czy obsługa lokalnych karczm w strojach regionalnych. Turystom podoba się, że celebrowanie tradycji nie ma formy skansenowej, że świetnie się łączy z nowoczesną tkanką Podhala, np. modnymi kawiarniami czy hotelami.

Hitem kulinarnym ciągle jest kwaśnica?

Kwaśnica na porządnym kawałku żebra to pozycja obowiązkowa, zwłaszcza jesienią i zimą! Popularne są jednak wszystkie potrawy regionalne i lokalne produkty, takie jak jagnięcina, bundz i oscypek. Dzięki temu, że oscypki są polskim produktem regionalnym chronionym przez prawo unijne, coraz łatwiej jest kupić ten prawdziwy, z owczego mleka.

Jak goście z innych krajów spędzają czas na Podhalu?

Turyści z krajów arabskich przyjeżdżają do Zakopanego dużymi rodzinami, często 6-7-osobowymi. Najczęściej widzę ich, gdy spacerują po Krupówkach i po szlakach górskich, ale tych łatwiej dostępnych, czyli np. po trasie do Morskiego Oka, Dolinie Kościeliskiej i Chochołowskiej. Do poruszania się po mieście wybierają taksówki albo samochody z wypożyczalni. Z naszych obserwacji wynika, że nie są to turyści, którzy wykłócaliby się o każdą złotówkę - raczej mają gest, są hojni. Jeśli są zadowoleni, zostawiają duże napiwki.

20.04.2018 Kielce , Targi Kielce . Targi Dom , Ogrod , Agrotravel & Active Life , Healt & Beauty , Eco Style , Rekodzielo . N/z Stoisko Oscypek Zakopane .Fot. Pawel Malecki / Agencja Gazeta
Turyści chętnie próbują oscypków (fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta)

Pod artykułami o gościach z krajów arabskich na tygodnikpodhalanski.pl znalazło się sporo negatywnych komentarzy, m.in. że brudzą.

Zwyczajnie, po ludzku, jest mi przykro, że pojawiają się takie komentarze. To efekt niezdrowych stereotypów. Sam spotkałem się z opiniami hotelarzy i restauratorów, że ci turyści są bardzo przyjaźni. Przyjeżdżają do Zakopanego, bo są zainteresowani Polską, chcą ją zobaczyć. Nie zdarzyły się żadne nieprzyjemne incydenty - ani z ich strony, ani pod ich adresem. Korzyści z przyjazdu zagranicznych gości są oczywiste - miasto turystyczne żyje z tego, że przyciąga turystów. Dzięki temu może się rozwijać.

Zdaję sobie sprawę, że dzisiaj nie wszyscy są przyjaźnie nastawieni do przybyszów z krajów arabskich. Niektórzy się ich boją. Ale to są turyści jak wszyscy inni i należy się wyłącznie cieszyć, że przyjeżdżają do Zakopanego. Nie widzę powodu, by robić z tego wielką aferę. Gdy w zeszłym roku mieliśmy sporo turystów z Azji, takiego poruszenia nie było. I to też nie jest tak, że nagle goście z krajów arabskich opanowali całe Podhale. Choć, owszem, są w tym sezonie nowością. 

Widzę, że różnorodność i wielość turystów was cieszy.

I to bardzo! Byliśmy zresztą na wyjazdach promujących Podhale w Chinach i w Izraelu. Nie twierdzę, że te działania miały największe przełożenie na napływ turystów z tych krajów, ale na pewno dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

30.06.2018 Krakow , Dworzec Glowny . Pierwszy kurs pociagu Luxtorpeda - wakacyjnego poleczenia Krakow - Zakopane . Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Do Zakopanego można dojechać pociągiem z Krakowa (fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta)

A w Dubaju też byliście?

Na targach turystycznych w Dubaju byli hotelarze z Podhala. Lokalna Organizacja Turystyczna Made in Zakopane pomagała im w przygotowaniu materiałów promocyjnych właśnie na te rynki. Napływ turystów z krajów arabskich jest więc prawdopodobnie związany z tymi wyjazdami. Szczególnie jednak przyczyniło się do tego otworzenie nowego połączenia linii Flydubai pomiędzy Krakowem a Dubajem.

No właśnie - ilu gości z Dubaju przyjechało na Podhale w te wakacje?

Podsumowanie sezonu zrobimy w listopadzie (Małopolskę odwiedza rocznie średnio około 14 milionów turystów, około 3 miliony z nich to goście z zagranicy - przyp.red.). Wzrost przyjazdów turystów z krajów arabskich jest na pewno znaczny i zauważalny - w ubiegłych latach to były jednostkowe przyjazdy. Pamiętajmy jednak, że Zakopane jest popularnym miastem, odwiedzanym przez wielu turystów z różnych krajów świata. Nie sądzę, aby ich udział w pobytach przekroczył w tym sezonie letnim 1 procent wszystkich pobytów.

Czy macie już pomysły jak reklamować Zakopane w kolejnych sezonach?

Właśnie przygotowujemy projekt związany z promocją miasta za granicą. Chcemy wystartować wiosną i realizować go przez najbliższe dwa lata. Ma pokazać, że jest to miasto, w którym mieszkają ciekawi ludzie - młodzi artyści, przedsiębiorcy, ludzie kultury. Niektórzy postrzegają Zakopane stereotypowo, przez pryzmat "chciwego górala", podrabianych oscypków i koni ciągnących zaprzęgi do Morskiego Oka. A Zakopane to o wiele więcej. To miejsce magiczne, w którym zdarzają się rzeczy niezwykłe. Tę magię chcemy przybliżyć innym, żeby zobaczyli zimową stolicę Polski naszymi oczami.

31.08.2018 Tatry , Kasprowy Wierch . Ostatni wieczor wakacji 2018 na Kasprowym Wierchu .Fot. Marek Podmokly / Agencja Gazeta
Tatry, Kasprowy Wierch (fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta)

Tymoteusz Mróz. Absolwent UJ, zakopiańczyk, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Made in Zakopane. Twórca pierwszego w Zakopanem biura "Cowork Made in Zakopane", które wspiera młodą lokalną przedsiębiorczość. Wydawca Zakopiańskiego Magazynu Infogram, popularyzującego kulturę i atrakcje Podhala. Miłośnik Zakopanego i Tatr.

Angelika Swoboda. Dziennikarka Weekend.Gazeta.pl. Zaczynała jako reporterka kryminalna w "Gazecie Wyborczej", pracowała też w "Super Expressie" i "Fakcie". Pasjonatka psów, mądrych ludzi, kawy i sportowych samochodów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Ci się podobał, to wypróbuj nasz nowy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

KLIKNIJ, BY ZAPISAĆ SIĘ NA NEWSLETTER

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Komentarze (82)
Zaloguj się
 • M-M Maj

  Oceniono 21 razy 21

  W końcu może ktoś napełni kieszenie pazerniaków z Zakopanego bo od lat słyszę mało mało bida

 • pataran

  Oceniono 23 razy 19

  Arabowie (muzułmanie) i kwaśnica na żeberkach? Allah w Zakopanem nie dowidzi czy jak?

 • menazka

  Oceniono 24 razy 16

  Zakopane było perełką ale stało się zagłębiem januszowej myśli architektonicznej. Magia tego miejsca rozmyła się pomiędzy tandetą i bezguściem.

 • shamanx

  Oceniono 10 razy 10

  Walorem "żywa i obecna w codziennym życiu góralska kultura i tradycja". Hahaha. co za brenie - Zapopane jest tak przesiąknięte chińszczyzną, tandetą i bezguściem, że o żadnej tradycji nie może być mowy - a już na pewno nie o żywej tradycji.

 • mieszkoi

  Oceniono 6 razy 6

  Taksówką po Zakopanym? Super pomysł na wypoczynek :-P Byłem latem na Gubałówce. Setki kramów z badziewiem zasłaniają Tatry. To na skalę Europy absolutny rekord.

 • dante_waw

  Oceniono 15 razy 5

  Zdjecie ilustracyjne...

  Janusz z Grazyna na drugim planie, Janusz niesie plecak Grazyna jedynie okulary, Grazyna nieprzywoicie ubrana w krotkie spodnie odslaniajace kostki, ida obok siebie....

  Na pierwszym planie turysta z Dubaju... facet zajety smarphonem, fotografuje zapewnie oscypki ktore zakupil na straganie i zamierza je uwiecznic nim sam je zje, dwa kroki za nim kobieta ubrana adekwatnie do aury dzwiga reszte bagazy i suwenirow, oscypka sprobuje jezeli panu w koszuli w krate nie zasmakuje :)))

  Ach ci bogaci Dubajczycy.. jak oni nam imponuja swoja egzotyczna kultura :)

 • frustratzyciowy

  Oceniono 5 razy 5

  to tak jakby miliarder poszedl do obskurnego baru mlecznego...w sumie znudzonym bogactwem I prawdziwymi swiatowymi kurortami takie wiesniactwo moze byc niezla frajda/egzotyka.To jak pare lat temu byly firmy dla milionerow w moskwie gdzie za gruba kase milioner na jeden dzie mogl zostac bezdomnym czy zebrzacym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX