Wypoczynek nad Wisłą stał się modny w latach 30. XX w.

Wypoczynek nad Wisłą stał się modny w latach 30. XX w. (fot. NAC / sygn. 1-U-7428-1)

od redakcji

Weekend w gazeta.pl: Marek Sierocki o Whitney Houston, przedwojenne plażowanie, "urobieni" Polacy, zbrodnie w afekcie

Zajmujemy drugie miejsce wśród państw Unii Europejskiej, jeśli chodzi o czas przepracowany w ciągu roku: spędzamy w pracy 1928 godzin, a Niemcy zaledwie 1363 - mówi Marek Szymaniak, autor książki "Urobieni", z którym w najnowszym wydaniu magazynu Weekend rozmawia Arkadiusz Gruszczyński. To ważna rozmowa. Ale jeśli praca jest ostatnim, o czym chcecie teraz myśleć, mamy dla Was kilka innych propozycji.

Każdego roku zazdrość, nienawiść, wściekłość i zniecierpliwienie popychają do zbrodni kilkadziesiąt osób. Te popełnione w stanie wzburzenia mają swoje specjalne miejsce w wymiarze sprawiedliwości. Tylko jak ze stuprocentową pewnością rozpoznać, czy ktoś zabił w afekcie, czy afekt upozorował, licząc na złagodzenie kary? Tekst Joanny Pasztelańskiej.

Zbrodnia w afekcie ma swoje specjalne miejsce w wymiarze sprawiedliwości (fot. Przemysław Skrzydło / AG)
fot. Przemysław Skrzydło / AG

Moda na plażowanie nad Wisłą pojawiła się w latach trzydziestych XX w. Wcześniej tzw. 'wyższe sfery' uważały chodzenie na plażę za nieobyczajne. Panna z dobrego domu w kostiumie kąpielowym mogła wręcz wywołać towarzyski skandal. Z czasem uprzedzenia do wygrzewania się na słońcu w miejscu publicznym nieco zelżały i miejskie plaże zaczęły przeżywać prawdziwe oblężenie - pisze Agnieszka Łyjak. Wybrała dla Was przedwojenne zdjęcia, na których zobaczycie na plaży m.in. prezydenta RP Ignacego Mościckiego w szlafroku.

Kobiety wypoczywają na plaży nad Wisłą przy moście średnicowym, 1941 r. (fot. NAC / 2-6292)
Kobiety wypoczywają na plaży nad Wisłą przy moście średnicowym, 1941 r. (fot. NAC / 2-6292)

- Dowiedziałem się o jej nagłej śmierci w sobotę 11 lutego 2012 roku, w późnych godzinach nocnych z paska informacyjnego na jednym z kanałów telewizyjnych. Miała tylko 48 lat. Powiem szczerze: nie mogłem wtedy zasnąć -  mówi dziennikarz muzyczny Marek Sierocki. Marcinowi Radomskiemu opowiada o swojej fascynacji Whitney Houston i analizuje przyczyny, dla których życie wokalistki miało tak tragiczny finał. Przeczytajcie, zwłaszcza jeśli wybieracie się na dokument "Whitney" wyreżyserowany przez laureata Oscara - Kevina Macdonalda. W kinach już od piątku.

Whitney Houston jest najczęściej nagradzaną artystką muzyczną w dziejach świata (mat. promocyjne Kino Świat)
mat. promocyjne Kino Świat

A poza tym:

- Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka odpowiada na felieton Krystyny Grzybowskiej zamieszczony w tygodniku "Sieci",

- Angelika Swoboda rozmawia z demografem prof. Piotrem Szukalskim m.in. o tym, dlaczego Polacy coraz chętniej zawierają powtórne małżeństwa,

- Michał Gostkiewicz portretuje Kaję Godek i pyta Elżbietę Dzikowską m.in. o to, dlaczego Tony Halik zataił przed nią swoją przeszłość,

- fragmenty książek "Imperium Boga Hanumana" Piotra Kłodkowskiego i "Tour de France. Etapy, które przeszły do historii" Richarda Moore'a.


Jolanta Molińska.
Dziennikarka i redaktorka weekendowego magazynu Gazeta.pl. Pisała m.in. do "Życia Warszawy" i "Newsweeka".

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Komentarze (2)
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX