Rodzice szukają partnerów dla swoich dzieci na targu singli w Parku Ludowym w Szanghaju

Rodzice szukają partnerów dla swoich dzieci na targu singli w Parku Ludowym w Szanghaju (fot. shutterstock.com)

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Zuzanna Łapicka, biedadieta z pomocy społecznej, zbuntowana gwiazdka Disney'a i targi singli w Chinach

Nie przegapcie błyskotliwej rozmowy Mike'a Urbaniaka z Zuzanną Łapicką oraz tekstu Łukasza Grzymalskiego o żywności, którą potrzebującym rozdaje pomoc społeczna ("Nadaje się może do dożywiania ludzi w czasie inwazji zombie lub obcych wojsk"). Koniecznie zajrzyjcie też do tekstu o tym, że cięty dowcip jest siłą napędową umysłu. Miłej lektury!

- Darmową monotonną strawę dla ponad miliona mniej zamożnych Polaków spożywa się bez uśmiechu. Ten poczęstunek w puszkach przygotował ktoś, kto kartkę z piramidą zdrowego żywienia trzymał chyba do góry nogami. W efekcie setki tysięcy rodzin jedzą dwa rodzaje mielonki przez okrągły rok. O biedadiecie z ośrodków pomocy społecznej pisze Łukasz Grzymalski.

Marzena Pachacz od 10 lat korzysta z pomocy żywnościowej (fot. archiwum prywatne)
Marzena Pachacz od 10 lat korzysta z pomocy żywnościowej (fot. archiwum prywatne)

Myśmy, co tu dużo gadać, funkcjonowali w sferze obyczajowej inaczej niż większość. Przypomniała mi się teraz anegdota o przyjęciu, na którym dwie żony obserwują wchodzące kochanki swoich mężów i jedna mówi do drugiej: "Nasza ładniejsza!" - mówi Zuzanna Łapicka. Niedawno ukazała się jej książka "Dodaj do znajomych", w której opisuje wybitnych artystów - reżyserów, aktorów, malarzy, pisarzy - drugiej połowy XX wieku. Rozmowa Mike'a Urbaniaka.

Zuzanna Łapicka i Daniel Olbrychski z przyjaciółmi (fot. archiwum prywatne)
fot. archiwum prywatne

- W święta najczęściej dzwonią ci, którzy skarżą się na samotność, opowiadają o zerwanej więzi z rodziną. W niedzielę wieczorem pojawiają się tematy związane z pracą, z pędem, ze stresem. Około Walentynek - z miłością, związkami. O pracy psychologów, którzy udzielają porad osobom dzwoniącym na czynną non stop Linię Wsparcia (numer: 800 70 2222), pisze Dominika Buczak.

Do Centrum Wsparcia dzwonią też samotne osoby starsze, opuszczone przez rodzinę (fot. shutterstock.com)
Do Centrum Wsparcia dzwonią też samotne osoby starsze, opuszczone przez rodzinę (fot. shutterstock.com)

- Karierę zaczęła, kiedy miała sześć miesięcy. Jako nastolatka była gwiazdką Disney Channel. Dziś śpiewa, gra w serialach, reżyseruje teledyski i pisze książki. Za pieniądze zarobione na aktywności w social mediach w wieku 20 lat kupiła sobie dom. Nosi różowe, skąpe ubrania, przeklina i imprezuje. Jednocześnie Bella Thorne wspiera nastolatków zmagających się z problemami wieku dorastania i udowadnia, że najgorsze, co możemy zrobić drugiej osobie, to osądzać ją po pozorach. Sylwetkę przygotowała Natalia Jeziorek.

Bella Thorne to była 'gwiazdka Disneya' (fot. Axelle/Bauer-Griffin/EastNews)
fot. Axelle/Bauer-Griffin/EastNews

- Życie byłoby zbyt tragiczne, gdyby nie było zabawne - powtarzał profesor Stephen Hawking. Człowiek, który był najlepszym dowodem na to, że badania łączące wysoką inteligencję z wyjątkowym poczuciem humoru są trafne. Ponoć ci najbystrzejsi mają wręcz skłonność do brutalnego, niezbyt poprawnego politycznie dowcipu, a ostrze sarkazmu równie chętnie co w innych, wymierzają w siebie. Dowcipnym geniuszom przygląda się Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka.

Einsteina cechowało nieprzeciętne poczucie humoru. Na zdjęciu naukowiec z żoną Elsą (fot.US Library of Congress's Prints and Photos division, digital ID ggbain.32096/public domain)
Einsteina cechowało nieprzeciętne poczucie humoru. Na zdjęciu naukowiec z żoną Elsą (fot.US Library of Congress's Prints and Photos division, digital ID ggbain.32096/public domain)

- Kiedy już zrozumiemy, czego roślina potrzebuje, i wyrobimy w sobie pewne nawyki, to na opiekę nad nią wystarczy nam kilkanaście minut dziennie - mówi Ola Sieńko, która wraz z Weroniką Muszkietą napisała książkę "Projekt Rośliny". O przywiązaniu do roślin, wysyłanych przez nich sygnałach i największych paprotkowych porażkach z autorkami książki rozmawia Mateusz Witkowski.

Rośliny może hodować każdy (fot. Ola Sieńko / mat. z książki 'Projekt Rośliny')
Rośliny może hodować każdy (fot. Ola Sieńko / mat. z książki 'Projekt Rośliny')

- W czasie renesansu ta choroba była jednym z głównych zabójców w Europie, a w połowie XVI wieku liczba zakażonych w Europie sięgnęła miliona. Gdy zaatakuje układ nerwowy, chory cierpi na ataki agresji, omamy i urojenia. Kiła, bo o niej mowa, znana jest od stuleci, a jednak nadal nie jesteśmy w stanie sobie z nią poradzić. Jak alarmują lekarze, przypadków tej choroby wenerycznej jest w Polsce coraz więcej. Tekst Agaty Lato.

W 2016 roku w Polsce na kiłę zachorowały 1593 osoby (fot. pixabay.com)
W 2016 roku w Polsce na kiłę zachorowały 1593 osoby (fot. pixabay.com)

- Presja ślubu w Chinach jest ogromna. Niezamężne kobiety powyżej 25. roku bywają postrzegane jako chore psychicznie lub upośledzone umysłowo. W poszukiwania małżonka angażują się często całe rodziny. Wszystkim zależy na tym, żeby uniknąć wstydu w postaci starej panny wśród najbliższych. Francuski dziennikarz Dorian Malovic przedstawia kulisy chińskiego rynku matrymonialnego w swojej książce "Miłość made in China". Publikujemy jej fragmenty.


Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku