Majdan Kozlowiecki k/Lubartowa. Sekta Niebo (fot. Wojtek Jargilo / Agencja Gazeta)

Majdan Kozlowiecki k/Lubartowa. Sekta Niebo (fot. Wojtek Jargilo / Agencja Gazeta) (Majdan Kozlowiecki k/Lubartowa. Sekta Niebo (fot. Wojtek Jargilo / Agencja Gazeta))

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Czyżewska, Herbert, Kicińska, tajemnice sekty Niebo i awangardowe szkło z huty Krosno

Rodzina Windsorów to światowy fenomen, a Marek Rybarczyk, który jest stałym autorem Weekendu, wie o niej absolutnie wszystko. Przeczytajcie fragment jego nowej książki, która w przyszłym tygodniu trafi do księgarń. Wybraliśmy dla Was rozdział o czarnej owcy królewskiego rodu, czyli księciu Harrym. Nie przegapcie też rozmów z Magdaleną Kicińską, Andrzejem Franaszkiem i psycholog Agatą Gąsiorowską, która tłumaczy, dlaczego Polacy nie rozmawiają o pieniądzach.

- Z kieliszków i szklanek zaprojektowanych przez niego dla Krośnieńskich Hut Szkła piła cała Polska, a żony partyjnych prominentów regularnie kupowały tamtejsze szkło na ekskluzywne prezenty. Stalin witał go na Kremlu. Pracował przy odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. Dzięki talentowi i szczęściu zwiedził cały świat. Życiorys Wszewłoda Sarneckiego to historia na film. Opowiada ją Katarzyna Jasiołek.

Wszewłod Sarnecki (fot. Katarzyna Jasiołek)
fot. Katarzyna Jasiołek

- Kiedy w warszawskich szkołach pytam, gdzie było getto, słyszę, że tam, gdzie Muranów. Wtedy mówię, że Muranów też, ale getto było znacznie większe. Zaczynało się za Złotymi Tarasami, a kończyło przed Arkadią - mówi Magdalena Kicińska, współautorka książki "Teraz '43". Wywiad Mike'a Urbaniaka.


Ogród Saski (fot. materiały prasowe)

- Co robi dziś odkryty przez Władysława Szpilmana piosenkarz? Jak wspomina wojnę i swoją karierę w latach 60.? - Im dłużej żyję, tym bardziej mi się to życie podoba. Nie chcę umierać - przyznaje. Z Olgierdem Buczkiem spotkała się Angelika Swoboda.

Olgierd Buczek. Fotografia pozowana w atelier
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

- W ciągu kilku miesięcy 1990 roku kilkaset osób pozbędzie się mieszkań, wyrzeknie bliskich, tożsamości i własnych ubrań. Wszystko po to, żeby trafić do Nieba. Kim był założyciel sekty, o której dwie dekady temu rozpisywały się polskie media? Tekst Joanny Pasztelańskiej.

Bogdan Kacmajor (fot. Wojtek Jargilo / Agencja Gazeta)
Bogdan Kacmajor (fot. Wojtek Jargilo / Agencja Gazeta)

- Tkwimy w klinczu: z jednej strony tęsknimy za zarobkami na zachodnim poziomie, a z drugiej żyjemy w kulturze, w której prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne, niż bogaty wejdzie do królestwa niebieskiego - mówi psycholog Agata Gąsiorowska. O to, dlaczego Polacy nie chcą rozmawiać o pieniądzach, pyta Marta Szarejko.


Chcielibyśmy zarabiać tyle, co mieszkańcy zachodu Europy, ale jednocześnie osoby zamożne nie budzą w nas zaufania (fot. pexels.com)

- Burzliwe związki z kobietami, nonkonformizm, wyjazdy na Zachód, dzieciństwo we Lwowie, nominacje do Literackiej Nagrody Nobla, przyjaźnie z pisarzami, politykami i dziennikarzami z całego świata - to tylko niektóre wątki z biografii Zbigniewa Herberta. Andrzej Franaszek w dwóch tomach, na ponad 1900 stronach, stara się odpowiedzieć na pytanie, jaki był autor "Przesłania Pana Cogito"? W pierwszym przed premierą książki wywiadzie Arkadiusz Gruszczyński rozmawia o dwóch sprawach: polityce i kobietach w życiu Herberta.

Zbigniew Herbert, Leopold Łabędź i Czesław Miłosz. Paryż, ok. 1958 r. (fot. Archiwum Zbigniewa Herberta, Biblioteka Narodowa)
Zbigniew Herbert, Leopold Łabędź i Czesław Miłosz. Paryż, ok. 1958 r. (fot. Archiwum Zbigniewa Herberta, Biblioteka Narodowa)

- Młodszy brat brytyjskiego następcy tronu to czarna owca w rodzinie Windsorów. Jako nastolatek co i rusz pakował się w kłopoty. Przez kolejne lata - jako zatwardziały singiel - potrafił korzystać z życia. Dziś szykuje się do ślubu, ale z "kłopotliwą" narzeczoną. Czy Harry zmieni dwór Windsorów? Publikujemy fragment nowej książki Marka Rybarczyka pt. "Skandale angielskich dworów. Prywatne życie arystokracji".

Książę Harry podczas obchodów 70-lecia bitwy pod Monte Cassino
fot. UK in Italy / Flickr.com / CC BY-ND 2.0

- Gdyby żyła, 14 kwietnia obchodziłaby 80. urodziny. Była piękna, inteligentna i niezwykle utalentowana. Błyskawicznie zrobiła karierę i wydawać by się mogło, że nic nie może stanąć jej na przeszkodzie. Niestety, historia Elżbiety Czyżewskiej pokazuje, że nawet największy talent można zaprzepaścić, a szczęście i powodzenie nie są nikomu dane raz na zawsze. Sylwetkę aktorki przygotowała Natalia Jeziorek.


Elżbieta Czyżewska na planie filmu 'Wszystko na sprzedaż' (fot. Renata Pajchel / East News)

Poza tym w wydaniu: rozmowa Michała Gostkiewicza z Tomaszem Cimoszewiczem, wywiad Angeliki Swobody z Szymonem Bączkowskim, jednym z bohaterów książki "Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos" o molestowaniu w polskim Kościele oraz fragmenty książki Oli Hercules pt. "Kaukasis. Kulinarna podróż po Gruzji i innych krajach Kaukazu".


Anna Budyńska.
Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku