Ryszard Petru

Ryszard Petru (fot. Sławomir Kamiński/AG)

wywiad Gazeta.pl

Ryszard Petru głosami PiS stracił immunitet. ''Przecież on ma nas bronić przed takimi ludźmi jak Maciej Wąsik''

Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Maciej Wąsik oskarżył Ryszarda Petru o pomówienie. - Miałem prawo nazwać Wąsika przestępcą. Kwestionuję zgodność z prawem jego ułaskawienia przez prezydenta Dudę. Nie boję się, będę procesował się do upadłego. Tu chodzi o zastraszenie opozycji, nie dam się - mówi Ryszard Petru.

Wszystko stało się jednego dnia. Najpierw Sejm bezwzględną większością głosów zgodził się (wystarczyło poparcie PiS i Kukiz'15) na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła PO Stanisława Gawłowskiego. Gawłowski, od 2016 r. pełniący obowiązki sekretarza generalnego PO, jest oskarżony o korupcję. Nie przyznaje się do winy i sam zrzekł się immunitetu poselskiego.

Dwójce kolejnych posłów - Kamili Gasiuk-Pihowicz i Ryszardowi Petru - Sejm odebrał immunitet. Po tej decyzji Gasiuk-Pihowicz będzie mógł pozwać poseł PiS Dawid Jackiewicz - oskarża ją o zniesławienie. Z kolei Petru może się spodziewać spotkania w sądzie z sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera, Maciejem Wąsikiem.

Oskarża on byłego szefa Nowoczesnej o pomówienie. W lipcu 2017 r. Petru przed Sejmem nazwał Wąsika i ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego "przestępcami". W rozmowie z nami Petru twierdzi, że miał do tego prawo.

Michał Gostkiewicz: Boi się pan?

Nie, nie boję się. Moja sprawa jest czysta i jasna.

Tak? Nazwał pan Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego przestępcami.

Po pierwsze - obaj zostali skazani przez sąd. Prezydent Andrzej Duda ich ułaskawił, tyle, że niezgodnie z prawem - sprawa jest w Trybunale Konstytucyjnym.

Nie uznaje pan prezydenckiego ułaskawienia za zgodne z prawem?

Tak, kwestionuję je. Po drugie: Wąsik został w dwóch instancjach uznany za winnego tego, że oskarżył byłego pracownika CBŚ o branie łapówek za wypuszczanie ludzi z aresztu. Czyli go pomówił. Po trzecie: oprócz tego, że został uznany za winnego, a następnie niezgodnie z prawem ułaskawiony, jest jeszcze wyrok sądu apelacyjnego, który mówi, że można określić słowem "przestępca" nawet osoby, które nie były skazane wyrokiem sądu.

Ale wiedział pan, że PiS ma tyle sejmowych szabel, żeby bez problemu przegłosować cofnięcie immunitetu każdemu posłowi opozycji.

Immunitet powinien nas chronić przed Wąsikami tego świata. Nie przed sprawami karnymi. Gdybym przekroczył prędkość na drodze i miał w związku z tym sprawę, to automatycznie zrzekłbym się immunitetu. Co więcej, każdy poseł powinien zrobić tak samo. Immunitet nie jest od tego, żeby posłowie bezkarnie przekraczali prędkość. Immunitet jest po to, żeby nie zdarzały się sytuacje, w których za każde słowo wypowiedziane z sejmowej trybuny, w telewizji, w radio czy w gazecie, poseł był ciągany po sądach. Bo wówczas posłowie non-stop chodziliby po sądach, zamiast pracować. Wie pan, ja akurat sobie poradzę, ale są osoby, dla których duża liczba spraw sądowych może być nie do wytrzymania.

Dlatego uważam, że w tym odebraniu immunitetów mi i Kamili Gasiuk-Pihowicz i w zarzutach dla Stanisława Gawłowskiego chodzi o zastraszenie opozycji. W moim przypadku akurat nie ma ryzyka, że zostanę wykluczony z życia politycznego - bo mówimy o sprawie z oskarżenia prywatnego. Poza tym mogę powiedzieć tak: uważam, że mam rację. I nie będę uginał się przed jakimś tam panem Wąsikiem. Jeżeli miałbym się ugiąć przed Wąsikiem, to tym bardziej ugiąłbym się przed Kaczyńskim

Ugnie się pan?

Nie! Musimy pokazać, że się nie boimy. Ta kumulacja spraw: zatrzymanie Gawłowskiego, immunitety mój i Gasiuk-Pihowicz - to nie przypadek. To spektakl na użytek elektoratu: "patrzcie, ile jest spraw wobec polityków opozycji". Nie wszyscy wnikają głębiej, docierają do sedna sporu - np. nie sprawdzają, czy miałem, czy nie miałem prawa nazwać pana Wąsika tak, jak nazwałem.

Pana pozbawiają immunitetu za "przestępcę". Innego posła za "kanalie" i "zdradzieckie mordy" nie pozbawili.

Nie ma symetrii. Żadnej. Przypomnę wypowiedzi pana Dominika Tarczyńskiego czy sprawę pana senatora Stanisława Koguta.

Jeśli przegra pan z Maciejem Wąsikiem w pierwszej instancji, będzie pan procesował się do skutku?

Oczywiście! Choć mam świadomość, że sądy są w rękach PiS. Ale będę się odwoływał. Za granicę, do Strasburga, jeśli będzie trzeba, też. To jest precedensowa sprawa - wniosek o uchylenie immunitetu Wąsik złożył, gdy byłem jeszcze przewodniczącym Nowoczesnej. To była próba wyeliminowania mnie jako szefa opozycyjnej partii politycznej. Szefem już nie jestem, ale sprawa się ciągnie. To metody rodem z Moskwy, w ten sposób Putin wyeliminował Aleksieja Nawalnego z walki o fotel prezydenta. Na tle Nawalnego moja sprawa to oczywiście wersja miękka, "soft", ale między wersją soft a wersją hard jest bardzo cienka linia.

Ryszard Petru. Ekonomista i polityk. Założyciel i były szef partii Nowoczesna, poseł na Sejm VIII kadencji. W latach 2001-2004 pracował jako ekonomista ds. Polski i Węgier w Banku Światowym. Do 2008 był głównym ekonomistą banku BPH, potem dyrektorem ds. strategii i głównym ekonomistą w BRE Banku i w PKO BP. W latach 2011-2014 był partnerem w firmie PwC, odpowiadał za polskie firmy prywatne. Współpracował z Forum Obywatelskiego Rozwoju Leszka Balcerowicza.

Michał Gostkiewicz. Dziennikarz i redaktor magazynu Weekend.Gazeta.pl. Wcześniej dziennikarz Gazeta.pl, "Dziennika" i "Newsweeka". Stypendysta Murrow Program for Journalists (IVLP) Departamentu Stanu USA. Absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Robi wywiady, pisze o polityce zagranicznej i fotografii. Kocha Amerykę od Alaski po przylądek Horn. Prowadzi bloga Realpolitik, bywa na Twitterze.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

CHCESZ DOSTAWAĆ WIĘCEJ DARMOWYCH REPORTAŻY, POGŁĘBIONYCH WYWIADÓW, CIEKAWYCH SYLWETEK - POLUB NAS NA FACEBOOKU

Zobacz także
Komentarze (142)
Zaloguj się
 • antonikarcz

  Oceniono 49 razy 45

  Bo Wąsik jest przestępcą.
  Wyrok się uprawomocnił, bo nie złożono apelacji.
  Duda zaś ułaskawił, czyli przyznał że Wąsik jest przestępcą tylko nie do ukarania,a nie uniewinnił.

 • student_zebrak

  Oceniono 36 razy 34

  Bolszewicy maja bogata historie preparowanych procesow. Arogancja, bezczelnosc, chamstwo PiS jest charakterystyczna dla takich lewackich ugrupowan.

 • grzegbaaaa

  Oceniono 40 razy 30

  Kiedy kaczor straci immunitet za pomowienie wszystkich w sejmie że zamordowali jego brata.?
  A.ok. W wolnej Polsce straci immunitet i wolność.

 • g.lesio

  Oceniono 30 razy 26

  Pan Petru nie jest politykiem z mojej bajki ale tego typu sprawy to po prostu jest skandal. Jak słusznie zauważył poseł immunitet nie powinien dotyczyć przestępstw kryminalnych - uważam, że powinno to być zmienione choć jak widać przy obecnej prokuraturze jej działania w stosunku do opozycji są często po prostu chyba odgórnie przez nominowanych przez Ziobrę prokuratorów z nadania politycznego po prostu bezprawne.
  Natomiast immunitet zdecydowanie ma nie dopuszczać do tzw pyskówek gdy ktoś czuje się obrażony przez posła. Takie rzeczy można ewentualnie rozpatrywać po skończe3niu kadencji.
  Inna sprawa, że obrzucanie się nawzajem kalumniami przez tych naszych "wybrańców narodu" jest po prostu obrzydliwie żałosne . Pani Pawłowicz jest tutaj wyjątkowym nawet jak na standartd sejmu kwiatkiem. Dotyczy to też niestety niektórych posłów opozycji. Poziom dyskusji i jej żargon w sejmie przypomina często dyskusje z jakiejś bardzo podrzędnej speluny.
  A swoją drogą takie postacie jak Pan Wąsik czy Kamiński są po prostu obrzydliwe - to są jacyś śliscy krętacze bez kręgosłupa moralnego.
  Niestety część naszych polityków jest właśnie taka. Do polityki trafiają często bardzo dziwni i przypadkowi ludzie, niektórzy bliscy choroby psychicznej inni natomiast to różnej maści krętacze i kombinatorzy. Sejm w części przypomina niestety ludzki śmietnik.

 • coalesce

  Oceniono 32 razy 26

  Przecież ułaskawianie oznacza odstąpienie od wymierzenia kary. "Ułaskawiony przestępca" to dalej przestępca.

 • lusjola

  Oceniono 26 razy 22

  Wreszcie ktoś powiedział prawdę temu cwaniakowi Wąsikowi, brawo Panie Ryszardzie.

 • wagadudu

  Oceniono 26 razy 20

  Czy Jarkacz już wyznaczył, kto ma podpalić Reichstag? Suski czy Błaszczak?

 • fctheduck

  Oceniono 24 razy 20

  Jak to bylo: zemsta wieśniaków? Teraz pis wykorzystując większość w sejmie będzie zastraszał posłów opozycji, ktorzy ośmielą się piętnować pisowskich kryminalistów. Tzw. dobra zmiana, rządzą nami bandyci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX