Zdjęcie z książki 'Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island'

Zdjęcie z książki 'Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island' (fot. materiały prasowe)

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Spike Lee, Anna Dymna, sprawa Gorgonowej oraz cyrk na Coney Island

W ten weekend zabieramy Was na dwie fascynujące wyprawy - na Coney Island i do New Delhi. Poza tym Cezary Łazarewicz opowiada o sprawie Gorgonwej, najgłośniejszym procesie międzywojennej Polski. Nie przegapcie też rozmowy ze Spikem Lee - reżyser tłumaczy, dlaczego drażni go poprawność polityczna i obyczajowa.

- Wszystko, co się dzieje po polskiej stronie, uruchomiło także ciemne moce po drugiej stronie, ale o tym niełatwo dzisiaj publicznie mówić, bo jak zaczniesz, zostaniesz natychmiast uznany za poplecznika obecnej władzy - mówi Agata Grenda, była dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Na rozmowę namówił ją Mike Urbaniak.

Agata GrendaAgata Grenda (fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

- Będąc smykiem, dość często rzucałem do kumpli niepoprawne - z dzisiejszego punktu widzenia - hasła: "bacardi", "żółtaczka", "smołek", "cukier puder". I co? I nic. Oni nazywali mnie podobnie. Obecnie nie można powiedzieć na głos: żyd, bo to epitet, który stał się przejawem rasizmu. Nawet w kinie - mówi reżyser Spike Lee. Anna Serdiukow nie spotkała się z nim przy okazji premiery filmowej czy innego ważnego wydarzenia. Po prostu usiedli razem przy barze. 

Spike Lee na spotkaniu ze studentamiSpike Lee (fot. Wexner Center / Flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)

- Jak zmierzyć męski lęk? Najłatwiej liczbą sprzedanych pigułek na zaburzenia erekcji. A ta rośnie wręcz lawinowo. Dlaczego tak się dzieje, sprawdziła Krystyna Romanowska.

Najlepsza rada od specjalisty jest taka, żeby mężczyzna mający problemy z erekcją poszedł do... lekarza (fot. shutterstock.com)Najlepsza rada od specjalisty jest taka, żeby mężczyzna mający problemy z erekcją poszedł do... lekarza (fot. shutterstock.com)

- To ostatnia stacja metra, tam łączą się wszystkie jego linie. Wychodzisz na promenadę i uderza cię zapach oceanu. Od razu też widać wesołe miasteczka: wielkie koło Wonder Wheel, kolejkę Cyclone. Na Coney Island wciąż czuć Nowy Jork z poprzednich dekad - mówi Karolina Sulej, autorka książki "Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island". Rozmowa Uli Jabłońskiej.

(fot. materiały prasowe)(fot. materiały prasowe)

- Delhi zawsze było miastem władzy, ambicji i rywalizacji. Metropolią męskiej energii, odzwierciedlonej w budowlach takich jak Qutb Minar - imponującym minarecie, grobowcu Humajuna czy Lutyensowskim Pałacu Prezydenckim z dominującą kopułą. Historię miasta opisuje Paulina Wilk.

Rashtrapati Bhavan, pałacu prezydenta niepodległej od 1947 roku republiki (fot. shutterstock.com)Rashtrapati Bhavan, pałacu prezydenta niepodległej od 1947 roku republiki (fot. shutterstock.com)

- Starej babie też może trafić się świetna rola, tylko zwykle będzie to smutna rola. Od wielu lat nie gram pierwszoplanowych bohaterek. W tym filmie wyglądam jak potwór, ale to było wspaniałe wiedzieć, że fakt, iż jestem kobietą z drugim podbródkiem, dużą dupą i cyckami, pracuje na moją postać - opowiada Anna Dymna o swoim udziale w etiudzie Miłosza Sakowskiego "Dzień babci". Z aktorką spotkała się Małgorzata Steciak.

Anna Dymna podczas debaty po premierze filmu 'Papusza' (fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta)Fot. Michal Lepecki / Agencja GazetaAnna Dymna podczas debaty po premierze filmu 'Papusza' (fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta)

- To był najważniejszy proces w II RP. Ludzie nie pamiętają zamachu na Wojciechowicza, zabójstwa Narutowicza czy nieudanego zamachu na Piłsudskiego. Najważniejsza była historia, która poruszyła wtedy wyobraźnię i porusza do dzisiaj - mówi Cezary Łazarewicz, autor książki "Koronkowa robota. Sprawa Grogonowej". O wydarzeniach sprzed ponad 80 lat z laureatem Nagrody Literackiej Nike rozmawia Arkadiusz Gruszczyński.

Przebieg wizji lokalnej z udziałem oskarżonej Rity Gorgonowej. Widoczni m.in.: sędzia Leonard Solecki (z lewej w meloniku, jasny szalik), adwokat Józef Woźniakowski (z prawej w jasnym garniturze), prokurator Bohdan Szypuła (w jasnym kapeluszu w okularach) (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)Przebieg wizji lokalnej z udziałem oskarżonej Rity Gorgonowej. Widoczni m.in.: sędzia Leonard Solecki (z lewej w meloniku, jasny szalik), adwokat Józef Woźniakowski (z prawej w jasnym garniturze), prokurator Bohdan Szypuła (w jasnym kapeluszu w okularach) (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Poza tym w wydaniu: wywiad Angeliki Swobody z Iwoną Wieczorek-Kindą, mamą Iwony, która osiem lat temu zaginęła na Pomorzu oraz fragmenty książek: "Zrobieni. Co może medycyna estetyczna w Polsce" Piotra Zachary oraz "Basia. Szczęśliwą się bywa" Beaty Nowickiej, która wysłuchała wspomnień Barbary Stuhr.


Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Zobacz także
Komentarze (2)
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX