Zdjęcie z książki 'Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island'

Zdjęcie z książki 'Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island' (fot. materiały prasowe)

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Spike Lee, Anna Dymna, sprawa Gorgonowej oraz cyrk na Coney Island

W ten weekend zabieramy Was na dwie fascynujące wyprawy - na Coney Island i do New Delhi. Poza tym Cezary Łazarewicz opowiada o sprawie Gorgonwej, najgłośniejszym procesie międzywojennej Polski. Nie przegapcie też rozmowy ze Spikem Lee - reżyser tłumaczy, dlaczego drażni go poprawność polityczna i obyczajowa.

- Wszystko, co się dzieje po polskiej stronie, uruchomiło także ciemne moce po drugiej stronie, ale o tym niełatwo dzisiaj publicznie mówić, bo jak zaczniesz, zostaniesz natychmiast uznany za poplecznika obecnej władzy - mówi Agata Grenda, była dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Na rozmowę namówił ją Mike Urbaniak.

Agata GrendaAgata Grenda (fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

- Będąc smykiem, dość często rzucałem do kumpli niepoprawne - z dzisiejszego punktu widzenia - hasła: "bacardi", "żółtaczka", "smołek", "cukier puder". I co? I nic. Oni nazywali mnie podobnie. Obecnie nie można powiedzieć na głos: żyd, bo to epitet, który stał się przejawem rasizmu. Nawet w kinie - mówi reżyser Spike Lee. Anna Serdiukow nie spotkała się z nim przy okazji premiery filmowej czy innego ważnego wydarzenia. Po prostu usiedli razem przy barze. 

Spike Lee na spotkaniu ze studentamiSpike Lee (fot. Wexner Center / Flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)

- Jak zmierzyć męski lęk? Najłatwiej liczbą sprzedanych pigułek na zaburzenia erekcji. A ta rośnie wręcz lawinowo. Dlaczego tak się dzieje, sprawdziła Krystyna Romanowska.

Najlepsza rada od specjalisty jest taka, żeby mężczyzna mający problemy z erekcją poszedł do... lekarza (fot. shutterstock.com)Najlepsza rada od specjalisty jest taka, żeby mężczyzna mający problemy z erekcją poszedł do... lekarza (fot. shutterstock.com)

- To ostatnia stacja metra, tam łączą się wszystkie jego linie. Wychodzisz na promenadę i uderza cię zapach oceanu. Od razu też widać wesołe miasteczka: wielkie koło Wonder Wheel, kolejkę Cyclone. Na Coney Island wciąż czuć Nowy Jork z poprzednich dekad - mówi Karolina Sulej, autorka książki "Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island". Rozmowa Uli Jabłońskiej.

(fot. materiały prasowe)(fot. materiały prasowe)

- Delhi zawsze było miastem władzy, ambicji i rywalizacji. Metropolią męskiej energii, odzwierciedlonej w budowlach takich jak Qutb Minar - imponującym minarecie, grobowcu Humajuna czy Lutyensowskim Pałacu Prezydenckim z dominującą kopułą. Historię miasta opisuje Paulina Wilk.

Rashtrapati Bhavan, pałacu prezydenta niepodległej od 1947 roku republiki (fot. shutterstock.com)Rashtrapati Bhavan, pałacu prezydenta niepodległej od 1947 roku republiki (fot. shutterstock.com)

- Starej babie też może trafić się świetna rola, tylko zwykle będzie to smutna rola. Od wielu lat nie gram pierwszoplanowych bohaterek. W tym filmie wyglądam jak potwór, ale to było wspaniałe wiedzieć, że fakt, iż jestem kobietą z drugim podbródkiem, dużą dupą i cyckami, pracuje na moją postać - opowiada Anna Dymna o swoim udziale w etiudzie Miłosza Sakowskiego "Dzień babci". Z aktorką spotkała się Małgorzata Steciak.

Anna Dymna podczas debaty po premierze filmu 'Papusza' (fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta)Fot. Michal Lepecki / Agencja GazetaAnna Dymna podczas debaty po premierze filmu 'Papusza' (fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta)

- To był najważniejszy proces w II RP. Ludzie nie pamiętają zamachu na Wojciechowicza, zabójstwa Narutowicza czy nieudanego zamachu na Piłsudskiego. Najważniejsza była historia, która poruszyła wtedy wyobraźnię i porusza do dzisiaj - mówi Cezary Łazarewicz, autor książki "Koronkowa robota. Sprawa Grogonowej". O wydarzeniach sprzed ponad 80 lat z laureatem Nagrody Literackiej Nike rozmawia Arkadiusz Gruszczyński.

Przebieg wizji lokalnej z udziałem oskarżonej Rity Gorgonowej. Widoczni m.in.: sędzia Leonard Solecki (z lewej w meloniku, jasny szalik), adwokat Józef Woźniakowski (z prawej w jasnym garniturze), prokurator Bohdan Szypuła (w jasnym kapeluszu w okularach) (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)Przebieg wizji lokalnej z udziałem oskarżonej Rity Gorgonowej. Widoczni m.in.: sędzia Leonard Solecki (z lewej w meloniku, jasny szalik), adwokat Józef Woźniakowski (z prawej w jasnym garniturze), prokurator Bohdan Szypuła (w jasnym kapeluszu w okularach) (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Poza tym w wydaniu: wywiad Angeliki Swobody z Iwoną Wieczorek-Kindą, mamą Iwony, która osiem lat temu zaginęła na Pomorzu oraz fragmenty książek: "Zrobieni. Co może medycyna estetyczna w Polsce" Piotra Zachary oraz "Basia. Szczęśliwą się bywa" Beaty Nowickiej, która wysłuchała wspomnień Barbary Stuhr.


Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Zobacz także