Scena z serialu 'Altered Carbon': zapakowane w folię ciało człowieka, gotowe do wszczepienia nowej tożsamości

Scena z serialu 'Altered Carbon': zapakowane w folię ciało człowieka, gotowe do wszczepienia nowej tożsamości (fot. Netflix/materiały dystrybutora)

wywiad Gazeta.pl

Ludzki umysł da się przenosić między ciałami? Przegalińska: "Wizja z 'Altered Carbon' to zgubny pomysł''

- Chyba wszyscy chcielibyśmy troszeczkę przedłużyć sobie życie. Ale jesteśmy jako ludzkość zdecydowanie bliżej skutecznego klonowania, niż nieśmiertelności - mówi Aleksandra Przegalińska, badaczka zajmująca się sztuczną inteligencją.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (210)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • panndora

  Oceniono 5 razy 3

  "W serialu mamy więc naukowy oldschool: przeświadczenie, że świadomość może istnieć bez ciała. Jakby nie było neurobiologii, która mówiła, że ten podział jest bardzo zgubny"
  #################################################
  Prowadzi to bezsprzecznie do konkluzji że dusza niestety nie istnieje, bo czymże byłaby (gdyby istniała) innym jak nie zapisem naszej świadomości oddzielonym od ciała...

 • justas32

  Oceniono 9 razy 3

  Przeszczepianie świadomości, nowe ciała, życie kilkaset lat, sztuczna inteligencja dokonująca mądrzejszych od nas wyborów - to wszystko będzie. Ale tylko dla bogaczy. A więc nie dla Polaków. Więc nie mamy się czego obawiać - bo my zawsze wszystkiego się obawiamy ...

 • jonia2012

  Oceniono 1 raz 1

  "stan rozwoju neuronauk na dziś jest taki, że raczej nie można się spodziewać stworzenia tej tożsamości w oderwaniu od materialnej struktury"
  no tak...ale lepiej zeby ta struktura materialna byla wykonana chociazby z krzemu niz wegla...na chwile obecna jestesmy niczym innym jak wybitnie nietrwala galareta

 • k1harper

  Oceniono 1 raz 1

  gimbaza stymuluje newsy......... netflixem

 • runfree

  Oceniono 7 razy 1

  Pani Aleksandro, pani wiedza jest zapóźniona o jakieś 20-30 lat. Proszę ją gruntownie uzupełnić, ale nie o filozofię (!), a o fakty naukowe (szczególnie neurologia i bioniki, itp.). Proszę też zrezygnować z personalnych wycieczek typu "pan jest dziwny" i narzucania swoich przekonań "proszę mi wierzyć bałby się pan". Otóż niespodzianka - wcale niekoniecznie. Zagadnienia świadomości i nieśmiertelności to jest fascynująca tematyka. A robot imitujący człowieka wcale nie musi być zimny (skąd to przekonanie?), żaden problem, aby wbudować termostat. Będą nie do odróżnienia. :)

 • krunghtep01

  Oceniono 1 raz 1

  Ptoblem niesmiertelnosci to bardzo powazny problem ekonomiczno-spoleczny o ktorym to aspekcie nawet nie wspomniala rozmowczyni ani autor.Jak tu juz ktos zartobliwie napisal - jaki ZUS to wytrzyma?! A to tylko w temacie zycia 115 lat !! Bo nie bardzo wiemy jak by ta niesmiertelnosc miala wygladac od strony ekonomicznej.Czy jakbysmy byli wiecznie mlodzi to musielibysmy cale zycie pracowac ??

 • jarsons70

  Oceniono 1 raz 1

  Wiele osób pisze tu, że to nieprawa, że w dawnych czasach osoba 40-letnia to już była 1 nogą w grobie. Oczywiście wszystko zależy od okresu, o który chodzi, ale też i o sposób określania tego wieku. Należy pamiętać, że dane podawane przez archeologów/paleontologów to nie efekt kwerendy z publikowanych w necie danych ówczesnego GUS-u, tylko obserwacja odkrywanych szczątków, a te z czasów przedhistorycznych aż do czasów dość niedawnych (kilkaset lat temu) wyglądają tak, że zdecydowana większość zachowanych to szczątki osób z przedziału 35-45 lat. Praktycznie nie odkopuje się szkieletów dzieci, gdyż one słabo się zachowują. Kości są słabo zwapniałe i dość szybko się rozkładają. Bardzo trudno jest policzyć oczekiwaną długość życia takich społeczeństw według współczesnych standardów, można spekulować na podstawie analogii z obecnymi prymitywnymi społecznościami.
  Jest pewne, że pomimo szczepień (to dla miłośników nieszczepienia), smogu, chemii w pożywieniu, promieniowania z komórek, atomów, GMO i paru jeszcze innych rzeczy, żyjemy obecnie najdłużej w historii i to z pewnością jest osiągnięcie cywilizacji.

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 7 razy 1

  Excuse me, pomijając, iż wywiad jest reklamą serialu, to według pewnej książki w dawnych czasach ludzie żyli po 600-900 lat, a zmieniło się wszystko z potopem, gdy warstwa pary chroniąca ludzi i zwierzęta przed promieniami UV z otoczenia Ziemi spadła i zamieniła się w oceany i morza. Zwierzęta zginęły nagle, ludzie mając przyspieszoną degenerację DNA przez UV mogli żyć już tylko krótko, jak podaje księga 120lat.

 • darkhorse_cicha_woda

  Oceniono 3 razy 1

  Do Pani Przegalińskiej, cytyję z wywiadu Pani słowa: "i na razie badania zostały zatrzymane, ludzkość dogadała się, że nie jesteśmy gotowi etycznie i moralnie do klonowania człowieka" ... chyba sobie Pani zdaje sprawę że to czyste bzdury!!!
  "Ludzkość" się NIE dogadała, na Zachodzie wprowadzono ostre obostrzenia i praktycznie postę w zakresie klonowania stanął, ale jest wiele krajów w których te badania jak najbardziej są kontynuowane, trwa wręcz swoisty wyścig ....
  I co wiecej, duża liczba najlepszych naukowców i specjalistów, bardzo chętnie sie przenosi z Zachodu w miejsca, gdzie mogą bez ograniczeń kontynuować swoją pracę.
  Na koniec dodam że jest to tajemnica poliszynela że głównym sponsorem tych miejsc jest sektor obronny, myślę że w następnej dekadzie zobaczymy pierwszego egzemplarze "nowego żołnierzą" - produktu zaawansowanej inżynierii genetycznej i technologii robotowych.

 • zmxncb

  Oceniono 3 razy 1

  Wystarczy prosty eksperyment myślowy, aby to całe pieprzenie o przenoszeniu świadomości, naszego ja, do innego ciała o kant rozbić. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy zeskanowani z dokładnością do jednego atomu i na podstawie tego skanu, nasze ciało zostaje odtworzone w sąsiedniej wiosce. No i gdzie jest teraz nasze JA? Czy ktoś ma jakieś złudzenia, że w tym nowym ciele? Oczywiście nasze ja zostanie z nami, a nasz idealny klon ma inne ja, które jest losową symulacją jego mózgu, identycznego z naszym.

 • zbirone

  Oceniono 3 razy 1

  Ciekawy wywiad, dodać można, że prawdopodobnie nigdy nie powstanie "sztuczna inteligencja" a tylko jej (doskonałe, znacznie przewyższające ludzi) imitacje, bo nie będzie niezależnego, inteligentnego "mózgu" bez nieświadomości, a nieświadomości nie da się zaprojektować.

  Co do serialu 'Altered Carbon' - bije na głowę chyba wszystkie seriale sci-fi jakie się dotychczas ukazały... A przedstawiona tam wizja zdegenerowanych nieśmiertelnych elit to są w skali 1:1 transpozycje z popularnonaukowych publikacji z dziedziny futurologii.

 • kac

  Oceniono 7 razy 1

  Spokojnie, na razie na prawdę nie ma się czego obawiać. Żeby przenieść świadomość trzeba wiedzieć czym ona jest i jaki jest jej związek z mózgiem. Wiadomo, że aby zaobserwować świadomość w ciele mózg jest niezbędny - on nim w końcu zarządza, Naukowcy zajmujący się tym tematem, w tym np. Prof. Koch od dziesięcioleci starają się znaleźć w mózgu siedzibę świadomości - na razie bez rezultatu. Świadomość podobnie zresztą jak pamięć dosyć skutecznie unika lokalizacji. Można usunąć ogromne obszary mózgu i człowiek - wprawdzie okaleczony - świadomy pozostaje. Wynikają z tego dwie (co najmniej) możliwości, albo świadomość na poziomie neurobiologii jest czymś banalnym (w końcu świnka morska z mózgiem wielkości fasolki świadoma jest) i dlatego trudno ją namierzyć, albo szukamy w złym miejscu. Nie chodzi tu bynajmniej o jakąś ezoterykę, jeżeli świadomość/dusza nie wynika z działania mózgu to musi wynikać z czego innego i tylko nasza fizyka jest zbyt prymitywna aby to ująć. W końcu to, że czegoś nie widać nie oznacza, że tego nie ma... raczej nie widać problemu z "wiarą" w fale radiowe, prawda ?

 • kris0104

  Oceniono 5 razy 1

  jeszcze chyba nie bylo tekstu bez komentarzy typu tekst sponsorowany,Wlasciwie pisanie na kazdy temat mozna by pod to podciagnac

 • sylwiagizi

  0

  mega ciekawe, polecam równiez blog Teksty-Aplana i jego przemyślenia dotyczące ludzkiego umysłu

 • bart8777

  0

  Nie dajcie się zwieść tej kryptoreklamie. Serial jest fatalny. Szczególnie trąci banałem w dorabianych fragmentach, które wykraczają poza fabułę książki.

 • sir.fred

  0

  Mroczna? Groźne? To wspaniałe!

 • tojestbardzoproste

  Oceniono 2 razy 0

  Dziecinada a nie filozofia

 • usera

  Oceniono 4 razy 0

  Oglądam "Łowcę androidów". Dzieje się w listopadzie 2019. Świat za oknem nijak się ma do filmowego. Ktoś się nie przyłożył?

 • almagus

  Oceniono 2 razy 0

  Przekaz ustny, zapisany, może być przekłamany.

  Balsamiści historii.
  Na pobożnej strawie.
  Powierzchownej glorii.
  Ukrytej niesławie.

  Wymóżdżone truchło.
  Nawet złota maska.
  Ciało wyschło, spuchło.
  Relikwia co łaska.

  Opis historyka.
  Opoka na teraz.
  Oszustwa polityka.
  Niepomny odbierasz.

  Zamiast wielu obrazów.
  W pojedynczym przekazie.
  Niewolnik zakazów.
  Choć oni na razie.

  Serra da Capivara.
  Przekaz obrazkowy.
  Dziesiątki tysięcy stara.
  Lud przedkainowy.

  2018-02-13 almagus

  google.pl/search?q=Serra_da_Capivara_-_Several_Paintings&rlz=1C1AOHY_plPL766PL766&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=awvIHjMR4FlxXM%253A%252C-OkYStSwXnJrYM%252C_&usg=___rfMnmSoh4r4SpgezfOdThM1c4I%3D&sa=X&ved=0ahUKEwjYq7yCz6PZAhXHkywKHTtfCGoQ9QEIMjAA#imgrc=awvIHjMR4FlxXM

 • pollako

  Oceniono 3 razy -1

  Nie ma nic gorszego i upiornego gdy w podeszłym wieku czeka się tylko na śmierć.
  Więc klonowanie ludzi to będzie coś nieopisanie wielkiego !
  Jestem klonowaniem ludzi i wielu ludzi tak myśli, tylko gdy o tym mówią uważani są za nienormalnych.

 • qqben

  Oceniono 2 razy -2

  "Ludzkość nie zbuduje morderczej wszechobecnej sztucznej inteligencji jak Skynet z "Terminatora"?
  - Raczej nie." W takim razie proszę wyłączyć komputery na kilka minut. Wszystkie. Na całym świecie. Można? Nie można, czy to już jest matrix? Według mnie, tak.

 • brat_adama33

  Oceniono 6 razy -2

  Gostkiewicz, ty sie za takie temy nie chwytaj
  Ty zrob sledztwo dziennikarskie pt. "Czy pisze za kase Sorosa ?"

 • pigeon_shit_dust

  Oceniono 4 razy -2

  A ja mam 56 lat i na mysl, ze moglbym zyc do setki robi mi sie doslownie niedobrze.

 • i.l

  Oceniono 4 razy -2

  gazeta.pl zafundowała redaktorom Netflixa i mają swojego ,zagranicznego korespondenta od newsów''

 • kibiczdala

  Oceniono 9 razy -3

  Jesteśmy bardzo zmodyfikowani w stosunku do pierwowzoru.powiedziala Pani. Czy ktokolwiek wie jaki byl pierwowzor. Napisano :Raz jest dane czlowiekowi umrzec, a potem sad; nikt tego nie przeskoczy.

 • usera

  Oceniono 6 razy -4

  Ludzki organizm zaprogramowany jest na przeżycie mniej więcej 115 lat (Aleksandra Przegalińska)

  I powiedział PAN: Mój duch nie będzie na zawsze się spierał z człowiekiem, bo jest on ciałem. Będzie więc jego dni 120 lat. (Księga Rodzaju, Biblia Gdańska)

 • Maciek Medyj

  Oceniono 14 razy -4

  Ciało to świątynia duszy. Teoretycznie gdyby nawet się dało skopiować warstwę biologiczną - ciało, ale też wspomnienia itp, to nie da się sklonować duszy, gdyż jest ona poza osiągalną przez nas żyjących tu i teraz sferą materialną, jest cząstką wiecznego Boga.

 • badziewiak66

  Oceniono 9 razy -9

  To bardzo płytka rozmowa, albowiem od dziesiątek lat elity zawłaszczyły wszystkie owoce nauki i to we wszystkich dziedzinach. Tak pojmują swoją boskość, że tylko one są upoważnione i naznaczone do odkrywania tajemnic człowieka i otaczającego nas świata. Oparcie przekonań na skrawkach wiedzy, podrzucanych bydlęcej populacji, stwarza , że te poglądy są kompletnie bezwartościowe, wręcz destrukcyjne, prowadzą w ślepą uliczkę. Jednego jestem pewien, stopień zakłamania tego świata jest niewyobrażalny we wszystkich aspektach istnienia. System generuje codziennie niewiarygodne ilości kłamstwa. Ludzi okłamuje się od urodzenia, uczy fałszywej historii, fizyki, biologii, astronomii, chemii, nawet matematyki. Wszystko jest sztuczne, od molekuł leków, przez prawo, finanse, po gesty i słowa. Uczestnicy tego wywiadu nie zauważyli , że żyją już od dawna w sztucznej rzeczywistości. Przegalińska używa wielokrotnie słowa MY - LUDZIE. To o czym ona mówi jest zastrzeżone wyłącznie dla elit. Ta personifikacja jest kolejnym kłamstwem, Przegalińska stara się nas przekonać ze mamy w tym postępie jakiś udział. Nie mamy żadnego !! Wyobraźmy sobie, że elity staną się Bogami. W zasadzie już nimi są , bo posiadają technologię wydłużającą im życie do 150 lat. Za dekadę przedłużą to życie do 300 lat, a potem staną się nieśmiertelni.Przegalińska znowu kłamie, to nie my, zwyczajni ludzie skorzystamy z technologii, tylko elity. Co ja bym zrobił na miejscu elity gdybym posiadł technologię wydłużającą życie do 150 lat ? Zacząłbym eksterminować robactwo, bydło ludzkie. Ostrożnie, by nie wywołać rewolucji. Robiłbym to powoli , jak kot skrada się do myszy. Najpierw przejąłbym kontrolę nad każdym, najlepiej przez rozliczenia bezgotówkowe, chipy, a potem zabrałbym się do przerzedzania 7 miliardów ludzi na wielką skalę. Pozostawiłbym tylko piękne kobiety i pięknych mężczyzn by wyhodować niebiańska rasę. Usunąłbym wszystkich inteligentnych ludzi. Eksterminację rozpocząłbym na masowa skalę po stworzeniu sztucznej inteligencji poddanej kontroli elity. Człowiek jest zawodny, czasem nieobliczalny, maszyna nie ma emocji. Zatem zamiast dyskutować o tym jak długo będziemy żyli Przegalińska powinna określić przybliżony termin końca Wielkiej Eksterminacji. Sadze że przerzedzenie stada nastąpi najpóźniej do roku 2050.

 • jacek_dp

  Oceniono 13 razy -11

  Specjalistka od sztucznej inteligencji. Tyle tylko, że nie ma sztucznych inteligencji bo nie potrafimy ich zbudować.
  Specjalistką od czego jest zatem ta pani?

 • kniazwitold

  Oceniono 19 razy -11

  Kasa za tekst sponsorowany wpłyneła do Agory?
  Informacja o reklamie się pojawiła?

  No to kara za nieetyczne praktyki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX