Abu Zabi

Abu Zabi (fot. pixabay.com)

od redakcji

Stasiuk, Łukaszewicz, Wrońska, renesans podrobów i czy istnieje matematyczny wzór na miłość

Rozpoczynamy nowy cykl. Paulina Wilk, publicystka i pisarka, opisze w nim sześć miast, które od zera powstały w XX wieku. Niektóre z nich istnieją zaledwie kilkadziesiąt lat, ale tempem rozwoju prześcignęły już metropolie, których tradycje sięgają wieki, a nawet milenia wstecz. Paulina zaczyna tekstem o mieście, które dzisiaj ma jeden z największych dochodów per capita. 60 lat temu nie było tam dróg ani elektryczności.

- Gorszy od wizerunkowej katastrofy, z którą bez wątpienia mamy do czynienia w skali międzynarodowej, jest kryzys moralny. Pięć minut przeglądania polskiego internetu pokaże panu, ile ohydnego, antysemickiego szamba się w nim przez te dni wylało - mówi prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Wywiad Mike'a Urbaniaka.


Muzeum Polin (fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

- Choć ludzie nauki przekonują, że miłość jest niczym innym jak strategią ewolucyjną, która ma na celu przetrwanie gatunku, to rozbierają ją na czynniki pierwsze, analizują i próbują stworzyć wzór na niekończące się uniesienie. Co już wiedzą? Odpowiada Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka.

Inteligencja jest superseksowna. W USA nastolatki noszą koszulki z napisami: 'mózg to nowe cycki' (fot. pexels.com)
Inteligencja jest superseksowna. W USA nastolatki noszą koszulki z napisami: 'mózg to nowe cycki' (fot. pexels.com)

- Kiedyś piosenki miały melodie, a teraz zapamiętujesz tylko, że w refrenie coś kwiczy - mówi Barbara Wrońska. Znana z zespołów Pustki oraz Ballady i Romanse wokalistka i kompozytorka debiutuje właśnie solową, pięknie niedzisiejszą płytą "Dom z ognia". Angelika Kucińska pyta ją, dlaczego dopiero teraz odważyła się na autorską płytę?

Basia Wrońska
fot. Zosia Zija i Jacek Pióro dla Zwierciadła

 - Kiedy zadzwoniłem do rzeźnika i powiedziałem, że potrzebuję ze dwa-trzy kilogramy uszu, to się rozłączył. Podobnie było, gdy chciałem kupić wymię - mówi Walenty Kania, twórca restauracji na kółkach Kuchnia dla Odważnych. O renesansie podrobów rozmawia z nim Iga Burniewicz.

Podroby przeżywają w Polsce prawdziwy renesans popularności (fot. pixabay.com)
Podroby przeżywają w Polsce prawdziwy renesans popularności (fot. pixabay.com)

- Reportaż o miłości. Rafał Grądzki opisuje związek dwóch kobiet w małym mieście na wschodzie Polski. Przeczytajcie, jak rozwijała się ich relacja i jak zareagowali na nią sąsiedzi oraz rodzina. - Na adres rodziców Martyny przychodzą listy. Ktoś pisze, że gdyby miał taką córkę, to by ją zabił. Ojciec czyta je, a potem pali. Matce nie pokazuje żadnego - opisuje Rafał.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. pexels.com

Poza tym w wydaniu: trzy wywiady Angeliki Swobody: z Andrzejem Stasiukiem, Olgierdem Łukaszewiczem oraz biologiem Stefanem Jakimiukiem, który tłumaczy dlaczego krowa - o której napisały już media na całym świecie - uciekła z gospodarstwa i przyłączyła się do stada żubrów w Białowieży oraz fragment książki "Słodziutki. Biografia cukru", której autorami są Dariusz Kortko i Judyta Watoła.
 

Anna Budyńska. Redaktor naczelna Weekend Gazeta.pl

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku