Andrzej Stasiuk w ECS

Andrzej Stasiuk w ECS (Andrzej Stasiuk)

wywiad Gazeta.pl

Andrzej Stasiuk: Mam w Beskidzie Niskim kawał ziemi. I co? Ma sobie na niej myśliwy ambonę postawić?

Nie może obcy wchodzić na moją ziemię i robić, co mu się podoba. Czy to myśliwy czy rowerzysta. Choć rzeczywiście, prywatnie, nie przepadam za myśliwymi - przyznaje pisarz, który właśnie z ukraińskim zespołem Haydamaky wydał płytę "Stasiuk-Mickiewicz-Haydamaky".
Wr�� do artyku�u
Komentarze (194)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • mikron

  Oceniono 4 razy 4

  wyobrażanie sobie kogoś nago istotnie pomaga przeżyć niewygodne sytuacje niechcianego zwierzchnictwa. Sam stosowałem tę taktykę przetrwania podczas obowiązkowej służby w LWP: te tłuste komunistyczne oficery wykrzykujące antynatowskie hasła, grożące światu broni atomową, mówiące oszczerstwa przeciwko Kościołowi, plujące na solidarnościowe podziemie, trąbiące o przyjaźni ze Związkiem Radzieckim.... tak, tak, widziałem ich wtedy bez tych zielonych mundurów, z białymi owłosionymi brzuchami i malutkim przyrodzeniem. Odzyskiwałem spokój ducha i traciłem apetyt na i tak nędzy obiad.
  Ale to było dawno.
  Upływający czas wyposażył mnie w smutną świadomość, że taki zabieg odzierający ideologicznego przeciwnika z szat i innych atrybutów cywilizacyjnych działa zawsze: tragiczna jest nasza biologiczna kondycja w wieku po pięćdziesiątce.
  Dotyczy to nie tylko prezesa i pani Szydło, pana, panie Stasiuk też. Wyobrażenie sobie pana bez dziarsko-łobuzerskiego przyodziewku też nie dodaje panu jakiegoś niezwykłego nimbu.
  Może więc rozważyć porzucenie tej obusiecznej broni?

 • popieramkukiza

  Oceniono 14 razy 4

  Łemkowie nie mają nic wspólnego z ukraińcami, są częścią osadnictwa wołosko-ruskiego.
  "Sobie i światu próbujemy stawiać przed oczy tych naszych nieboszczyków" - bo historia proszę pana to nasze dziedzictwo bez którego naród jest bezbronny. Tak jak obecni ukraińcy którzy nie mają swojej historii i na siłę próbują stworzyć ją od podstaw. Piszą tę swoją historię na fałszywej banderowsko - faszystowskiej karcie, choć wielu ukraińców nawet nie zna gwary ukraińskiej i mówią na codzień po rosyjsku.

 • leoleo

  Oceniono 5 razy 3

  zdrowia dla ciebie i małgorzaty, cholera, chyba odwrotnie...

 • wamal

  Oceniono 5 razy 3

  >>>Ma sobie na niej myśliwy ambonę postawić? I samochodami terenowymi jeździć? Nie chcę tego. Mam nadzieję, że wyrok w naszej sprawie będzie precedensem. Że ludzie zobaczą, że można takie sprawy dosyć prosto wygrać.<<<

  Oczywiście łatwo. W przepisach jest mowa o wkraczaniu. Nie wyobrażam sobie myśliwego chodzącego pieszo. Wystarczy dwukołowiec, quad albo bmw i "obcy" staje się niechcianym (i łamiącym prawo) intruzem.

 • wildturkey

  Oceniono 5 razy 3

  "Historia nauczycielką życia" a Polsce i Polakom nauka historii niezbędna. W XIX była "Krakowska Szkoła Historyczna" bardzo krytyczna wobec polskich dziejów. Warto chyba do niej wrócić. Wyleczy z wielu romantycznych majaków jak "Chrystus Narodów".

 • letalin

  Oceniono 3 razy 3

  Próbowałem sobie wyobrazić pana Stasiuka, a potem nawet jednego posła bez przyodziewku i poczułem się z tym raczej źle niż dobrze.
  Cudza nagość kojarzy mi się raczej dobrze i niech tak zostanie.

 • nanabun

  Oceniono 6 razy 2

  Pan Andrzej to wyjątkowe pokłady życiowej mądrości i zdrowego rozsądku. Płytę już nabyłem - genialna!!!

 • kniazwitold

  Oceniono 12 razy 2

  Nazwywanie Warszawiaków - "...mięsem przewożonym w komunikacji miejskiej..." ma wypromować tą gawnianą książkę, zwykły chamie i prostaku?

 • batmama

  Oceniono 8 razy 2

  Ja to "mięso ludzkie przewożone środkami komunikacji miejskiej..." a pan Stasiuk wielki poeta.
  Dziękuję, nie skorzystam z możliwości posłuchania Reduty Ordona w jego wykonaniu.

 • adam-aga

  Oceniono 12 razy 2

  Czym większy świr i zboczeniec tym ma większe mniemanie osobie i tym bardziej czuje się niedowartościowany. Wyobraża sobie ich gołych. To jest normalne. Zwykły zboczeniec seksualny. Pal się i spadaj na szczaw i mirabelki.

 • ete22ch

  Oceniono 4 razy 2

  Co to za chamska reklama promocji w "Agacie", która wirując wciska się przed oczy i nie ma jak jej zamknąć!!!??? Jakoeś nowe porządki??? To ma być poszanowanie czytelnika????

 • rozterka47

  Oceniono 3 razy 1

  ło matko aż się żyć chce, jak normalnego człowieka można posłuchać,
  to jest poczytać

  ciekawe czy myślwi stawiają ambony na terenach należących do watykańczyków, było nie było to ponad 7% ziem polskich

 • elq_1

  Oceniono 1 raz 1

  To mordercze bydło trza wytępiC do trzeciego pokolenia~! Howgh!

 • 99makabra1977

  Oceniono 5 razy 1

  Za Stalina zabijano na prywatnej ziemi nie tylko zwierzęta ale i właścicieli. Zapisz się do PiS i sam zacznij zabijać.

 • semigetuza

  Oceniono 7 razy 1

  Panie Stasiuk, jak Pan przeczyta.
  Miałem przyjemność poznac kiedyś Pana Victoriniego /pewnie wie Pan o kogo chodzi, to ten, co na Zalewie Solinskim ma swoja zatoke/. Victorini opowiadal, ze kiedyś sam był myśliwym, bron miał zresztą do swojej śmierci/. Mal tez nad Solina kawal lasu, cos ponad 70ha. Polowal,dlugo, az sie zorientowal, co jego i jego kolegow najbardziej kreci w strzelaniu do zwierzat. Zadawanie cierpienia i satysfakcja z widoku umierania /dla tradycjonalistów - zdychania/ zywej istoty. Tak sie tym odkryciem przerazil, ze do końca zycia zwiesil bron na kolku, a swój las uczynil schronieniem dla zwierzakow. Nie były głupie, jak sie tylko okres polowan zaczynal u Victoriniego las był gesty od dzikow, jeleni czy zajęcy, lis siedział pod każdym niemal krzakiem. Dawni koledzy ani myśleli szanowac prywatny teren, włazili tam za latwym lupem. Wystarczyl jeden strzal - Victorini /wtedy już dobrze po 60-tce/ wsiadal na konia, bral sztucer i gnal w miejsce gdzie strzelano. Dobre slowo do dawnych kolegow /żeby szanowali cudza wlasnosc i to, co wlasciciel tam robi zwłaszcza, ze sąsiadom nie szkodzi/ nic nie dawalo. No to Victorini lapal za sztucer i dawal 2 minuty żeby nieproszeni goście s..dalali z jego ziemi. Znajac krewkość tego pana, pomagalo. Na "odważnych" starczał 1 strzal ze sztucera 30cm od klaty. A były to czasy głębokiej komuny, prywatna wlasnosc była w pogardzie, a myśliwi mieli dużo możniejszych protektorow niż Szyszko czy Rydzyk. Zwlaszcza w Bieszczadach.
  Do tradycjonalistów - jakby jakiemu posesjonatowi obcy na jego ziemie wlazł 'żeby postrzelać", to by mu posesjonat osobiście leb odstrzelil, albo szabla zarabal. Do katolikow - zabijanie dla przyjemnosci jest jedna z największych zbrodni jakich sie człowiek dopuscic może. Zwierze oddaje swe zycie i calo po to, abyśmy my zyli i dlatego zwierzeciu nalezy sie szacunek za to, ze oddalo swoje zycie dla nas. Nie na darmo praktycznie wszystkich chrześcijańskich swietych obrazuje sie w towarzystwie dzikich zwierzat..
  Do wszystkich - ci "lowczy" maja sie za panow, traktujac nas jak chamow. Bo w dawnej Polsce pan mogl bezkarnie tratować chłopskie lany i ziemie bez odszkodowania, w IIRP wojny o to w Sejmie toczono, na wsi krew sie lala /wiesniakow i myśliwych, bo chłopi lagodni nie byli/. Każdy, kto sam nie poluje, a ma w swym towarzystwie myśliwego, powinien sie zastanowić, czy chce utrzymywać relacje towarzyski z kims, kto go traktuje jak chama niewolnego.

 • gundyslaw

  Oceniono 9 razy 1

  Stasiu..k wyjdz na swoje pole zrób kupę a potem pomodl się w kosciele albo w bożnicy z żoną to ci przejdzie.
  Twoim magnetycznym rzekomo głosem możesz łanie wabić jak nie ma mysliwych.Skąd czerscy biorą takich pajaców.

 • maradona20

  Oceniono 3 razy 1

  Zajebistych? Ty głąbie. W 2003 ciągnij rolniczy kosztowal 150 tysięcy, w 2012 -220. Saletra tona-650, aktualnie-1245. Paliwo2,80, teraz 4,60. Wsadź sobie w d...te dopłaty, bo sa one wirtualne

 • lobuz5

  Oceniono 7 razy 1

  Zyje sobie jak chce i niech sobie zyje. Nie czuje sie raczej Polakiem. Skoro tacy sie nie czuja to jak moglismy od zydow tego wymagac?

 • Janusz Kuszpit

  Oceniono 9 razy 1

  pijany w rozmowie z jagielskim ,wczoraj w Superstacji.ewntualnie "krecha"

 • g.r.a.f.z.e.r.o

  Oceniono 9 razy 1

  > Nie może obcy wchodzić na moją ziemię i robić, co mu się podoba. Czy to myśliwy czy rowerzysta.

  Oczywiście że MOŻE! i myśliwy i rowerzysta i spacerujący i rolnik który przejechać musi.
  Bo prawo własności święte wcale nie jest, tylko podlega określonym ograniczeniom.
  Ale widzę że im kto bardziej się majątku dorobi, tym chętniej by o tych ograniczeniach zapomniał.

 • ela-007

  0

  Nie wiedziałam, że p. Stasiuk pisze swoje ciekawe książki na takim archaicznym i prądożernym monitorze.

 • kniazwitold

  Oceniono 12 razy 0

  "Ja mam, wie pani, rozbudowane poczucie terytorialności. Nie lubię na przykład, jak ktoś dotyka mojego samochodu." - pan ma bardzo niskie poczuciw wlasnej wartości, lęki, że nie jest dość męski, więc musi ciągle potwierdzać swoją męskość, udowadniać że jest "twardzielem", że ma jazebisty samochód - ciągłe poczucie kontroli - ziemi, samochdu, rodziny daje mu iluzoryczne poczucie spokoju ... biedny człowiek wymagający terapii.

 • obatelwolski

  Oceniono 11 razy -1

  Widzę tych polskich myśliwych jak szaleją na prywatnej ziemi amerykańskiego farmera.

 • olobok

  Oceniono 9 razy -1

  Tylko ciekawe co jest na tych 17 ha? Bo jeśli zwierzaki zniszczą plantację, to wtedy po odszkodowanie każdy idzie do koła łowieckiego.

 • kniazwitold

  Oceniono 11 razy -1

  Jak widziałem go ostatnio w telewizji to był zachlany, albo coś wciągnął - nowe guru Izraelskiej Gazety w Polsce.

 • chinkaczikulinka

  Oceniono 14 razy -2

  Dlaczego z wypowiedzi pana Stasiuka zostal usuniety Schetyna na stronie glownej? Jego nie nalezy sobie wyobrazac nago? Pani Aniela widze postanowila poprawic autora.

 • mario_radyja

  Oceniono 8 razy -2

  kaczyński jest zbyt głupi żeby zrozumieć, że jest śmieszny

 • ducato1

  Oceniono 18 razy -2

  Nadęty, żałosny bufon, któremu się wydaje że zjadł wszystkie rozumy i wszystko wie najlepiej.

 • pawel.ccc

  Oceniono 20 razy -2

  Widzę, że pan Stasiuk wyrasta na wielkie panisko. Nie życzę sobie myśliwych, nie życzę sobie cyklistów, turystów , quadzistów a w ogóle to będę strzelał do każdego, kogo zobaczę na swojej ziemi. Jak widzicie Karol Marks wiecznie żywy "Byt określa świadomość". mówi wam to coś ? Swoja droga ciekawe kto panu Stasiukowi pozwolił zamienić 17 hektarów ziemi rolniczej na działkę rekreacyjną i zawłaszczyć państwowe prawo do polowania. OK, nie życzy sobie nuworysz myśliwych na swoim gruncie to niech płaci czynsz dzierżawny za prawo do polowania, obwodu łowieckiego na 17 hektarach nie utworzy bo to jest "gołodupstwo" z punktu widzenia prawa łowieckiego. W przedwojennej Polsce wolno było utworzyć obwód łowiecki na obszarze min. 75 ha należącym do jednego właściciela i mającym zwartą powierzchnię, kto nie miał tyle ten musiał oddać grunt do dyspozycji społeczności lokalnej i wejść do spółki łowieckiej wydzierżawiającej minimum 75 ha gruntu. Obecnie podobne prawo obowiązuje w Niemczech i w wielu innych krajach Europy . I Jeszcze jedno- prawo do polowania, prawo własności artefaktów znalezionych na własnym czy obcym gruncie, prawo do eksploatacji zasobów naturalnych czy prawo do przelotu nad działka należy do państwa. Pan Stasiuk zaczyna od zawłaszczenia prawa łowieckiego a na czym skończy ? Czy ustawi kilka Stingerów na działce i będzie walił do wszystkiego co na "jego niebo wlata" ? Bo strzelać do każdego, kogo zobaczy na działce to już planuje.
  No cóż, ceniłem pana Stasiuka za jego twórczość ale obawiam się że ostatnio za dużo było "wina truskawkowego" ... A tak n marginesie, jeden z autorów tekstów piosenek napisał " konsumpcja sztukę znosi źle, konsumpcje zaś artyści" . Co było do udowodnienia.

 • maryjanek66

  Oceniono 5 razy -3

  jeden wielki pozer

 • ministrant1-pl

  Oceniono 7 razy -3

  To, że urodziłeś się kretynem to mogę zrozumieć, bo to nie twoja wina, to sprawa genów i do rodziców możesz mieć pretensję ale, że do tej pory kretynem jesteś to już jest problem społeczny.

 • lukasgld

  Oceniono 7 razy -3

  Stasiuk jak Stasiuk. Wypłynął na krytyce Beskidu Niskiego, jego miasteczek, a teraz sam w nim mieszka. Wiem, bo obsmarował moje, Dukla, ale miał do tego prawo, choć przestawił jedną stronę medalu jak to zwykle bywa z tego co wiem. Drugą stronę zachował dla siebie i dlatego tu mieszka. Stasiuk, rzeczywiście ukraińsko brzmiące nazwisko.

 • placowy

  Oceniono 11 razy -3

  Jak myśliwi chcą postawić ambonę na czyjejś nieruchomości to muszą mieć zgodę właściciela takie jest prawo i proszę przestać manipulować i przeinaczać, prawo jest prawem dla wszystkich. Panie Stasiuk niech Pan poczyta i porozmawia z Polskim Związkiem Łowieckim oni Panu wyjaśnią, że tak jest. Jak chcą postawić ambonę w lesie to muszą mieć pisemną zgodę Nadleśnictwa w formie decyzji pisemnej. Nic nie dzieje się bez zgody właściciela nieruchomości. Na Pańskiej ziemi w Beskidzie Niskim żadne koło łowieckie nie ma zamiaru stawiać ambony ani żadnych innych urządzeń łowieckich, bo nikt do Pana się z taką prośbą nie zwrócił. Jak Pan ma ochote i Pana stać to może Pan sobie wystawić własną, prywatną ambonę i obserwować z niej przyrodę, wywiesić tabliczkę że jest Pańska i że obserwuje Pan z niej ptaki albo inną zwierzynę albo że jest to Pańskie miejsce relaksu. Koszt takiego urządzenia z materiałem (drewno) miejscowi zrobią Panu za 800 zł. Pozdrawiam

 • w11mil

  Oceniono 9 razy -3

  "Hajdamaki" -dla osób znających historię brzmi to jak "SS Galizien". Szanuję prawo narodu ukraińskiego do posiadania tożsamości ale czy koniecznie muszą czcić morderców?

  Wracając do p. Stasiuka literata - jedyną dobra rzecz jaką napisał to Mury Hebronu. "Biały kruk" taki sobie, "Jak zostałem pisarzem" zabawne. Reszta to grafomania. Nie przekonują mnie Nagrody Literackie, Państwowe i Ministra. W moim rankingu pisarzy pan Stasiuk niegodzien jest zawiązać rzemyka u sandałów Dorocie Masłowskiej.


  W kwestii lęków - niech Pan zacznie dorysowywać wąsy/zeza i nakłuwać igłami fotografię Kaczyńskego

  Z potępianiem "stawiania światu przed nieboszczyków" byłbym ostrożniejszy. A może chodzi o tylko o polskich nieboszczyków?

 • kuba161048

  Oceniono 22 razy -4

  Niektóry ludziom wydaje się , że są wielcy a oni są tylko wysocy .
  To jest przypadek Stasiuka.

 • xabc123

  Oceniono 8 razy -4

  "Wszystkich ich trzeba sobie wyobrażać na golasa, Jakiego i Szydło, Schetynę, to od razu jest spokojniej."

  Jeszcze można się onanizować. Co za ulga.

 • Andrzej DMG

  Oceniono 12 razy -4

  Kolejny oszołom plujący na Polskę ...

  ja sobie wyobrażam bez majtek takiego Mazowieckiego, Wałęsę, Kwaśniewskiego, Komorowskiego ...
  straszny widok i śmieszny ...

 • ministrant1-pl

  Oceniono 8 razy -6

  Facet mający ciągoty ukraińskie u tych, którym Ukraińcy pomordowali rodziny sympatii oczekiwać nie może a u innych pewnie też nie.

 • kazimierz111

  Oceniono 14 razy -6

  Dla mnie głupek .... Nie można dotykać jego samochodu, chodzić po JEGO ziemi. To może nie można oddychać tym samym powietrzem co pan hrabia i "artysta" Stasiuk? A myśliwi obędą się pewnie bez ambony na posiadłościach tego pana.

 • kniazwitold

  Oceniono 15 razy -7

  JAk rok temu właściciele ogrodów, działek i lasów zaczeli je wycinać, to takie ekosie pokroju Stasiuka darłu mordy, że należy im tego zabronić, bo to "WSPÓLNE".

  Dzisiaj hipokryci drą mordy, że "święte prawo własności".

  Ekosie i homo sovieticus zmieniają zdanie co kilka miesięcy, jak im to akurat pasuje do narracji.

 • elkana777

  Oceniono 14 razy -8

  niech sobie wyobrazi Merkel teraz , bo za młodu jej zdjęcia są w necie, no i siebie - taki ARTYSTA!

 • nic_wam_to_nie_da

  Oceniono 16 razy -8

  Kwik trwa i trwa mać, a większość Polaków i tak woli sobie wyobrażać gołego Szechtera w Kopaczowej

 • lucusia3

  Oceniono 19 razy -9

  Jakby pan miał ta ziemie i ja uprawiał, to by sam myśliwym ambonę postawił. Jak się jedzie dwa razy do roku, popić w szałasie, to rzeczywiście dziki nie przeszkadzają, a myśliwych można nie lubić. Ale gdy się takie pole ma, żeby z niego żyć, to stado 20 dzików nie jest romantyczna przygoda, tylko brakiem kasy na światło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX