Szpital w Łęczycy

Szpital w Łęczycy (fot. Bartosz Józefiak)

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: WOŚP, Dorota Segda, "Gniew", "Korona królów" i polskie sądy

WOŚP to dla mnie ukochana świecka tradycja - pisze w felietonie dla nas Paulina Wilk. Na sprzęt, który zostanie kupiony z tegorocznej zbiórki, czekają już w Turku i w Łęczycy. Bartosz Józefiak sprawdził, ile dla małych szpitali w małych miastach znaczy wsparcie Orkiestry, która już od lat wyposaża je w niezbędne urządzenia. Lekarze przestali już liczyć, ilu dzieciom uratowały życie. Pamiętajmy i o tych dzieciach, i o lekarzach, gdy w niedzielę zobaczymy wolontariuszy z puszkami.

- W piekle powinien być kocioł dla tych, którzy nie pomagają innym. Niech się w nim smażą - mówi Dorota Segda, aktorka Narodowego Starego Teatru i rektorka Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. O teatrze i nie tylko rozmawia z nią Mike Urbaniak.

Inauguracja Roku Akademickiego 2016 /17 w krakowskiej PWST (fot. Jakub Dabrowski / Agencja Gazeta)Inauguracja Roku Akademickiego 2016 /17 w krakowskiej PWST (fot. Jakub Dabrowski / Agencja Gazeta)

- "Korona królów", serial opowiadający o średniowiecznych władcach Polski, to ostatnio jeden z najpopularniejszych tematów internetowych debat i prywatnych rozmów. I choć jako produkcja TVP może korzystać z taryfy ulgowej, zwraca uwagę na pewien większy kłopot: często, gdy chcemy filmem opowiedzieć o naszej przeszłości, wychodzi z tego coś niezamierzenie śmiesznego, a bywa, że i niestrawnego. Nieudanym produkcjom historycznym przyjrzał się Mateusz Witkowski.

- "Bibliobus posiał dobre ziarno, książka stała się czymś potrzebnym" - napisało pół wieku temu o pierwszej polskiej bibliotece na kółkach "Życie Warszawy". Pojazd, który sprawdza się na całym świecie, u nas się nie przyjął. A szkoda, bo w kraju, w którym większość mieszkańców nie czyta wcale, potrzebny jest jak mało gdzie. Historią i teraźniejszością bibliotek na kółkach zajął się Dawid Iwaniec.

Bibliobus Biblioteki Publicznej w Warszawie, 1973 r. Po prawej czytelnik korzysta z katalogu we wnętrzu bibliobusu (fot. Archiwum Grażyny Rutowskiej / NAC)Bibliobus Biblioteki Publicznej w Warszawie, 1973 r. Po prawej czytelnik korzysta z katalogu we wnętrzu bibliobusu (fot. Archiwum Grażyny Rutowskiej / NAC)

- Mieliśmy wątpliwości, czy nie zniszczymy Orlando Bloomowi kariery. W "Gniewie" jest kilka kontrowersyjnych scen, które w żaden sposób nie pasują do jego hollywoodzkiego wizerunku złotego chłopca z plakatu - mówi Magdalenie Maksimiuk Paul Shammasian. Razem z bratem Ludwigiem wyreżyserował film "Gniew" - bazującą na faktach opowieść o traumie, wstydzie i poczuciu winy ofiar molestowania seksualnego, która właśnie wchodzi na ekrany polskich kin. Scenariusz napisał Geoff Thompson. I tak naprawdę w "Gniewie" opowiedział własną historię.

Kadr z filmu 'Gniew' (fot. materiały promocyjne)Kadr z filmu 'Gniew' (fot. materiały promocyjne)

- Polecam też dwie zupełnie różne rozmowy, w których pytamy o polskie sądy i polskich sędziów. I trzecią - z szefem PSL. Ale po kolei: Angelice Swobodzie prof. Marcin Matczak wyjaśnia, co naprawdę dla zwykłego obywatela znaczy reforma sądownictwa. Michałowi Gostkiewiczowi sędzia Igor Tuleya mówi, że... jest tchórzem. Michał zapytał także Władysława Kosiniaka-Kamysza m.in. o to, co PSL zrobiło w sprawie szpitali, gdy było w rządowej koalicji.

22.07.2017 Krakow , Rynek Glowny . Przewodniczacy PSL Wladyslaw Kosiniak - Kamysz podczas protestu  Bronmy Polski ! ' , przeciwko zmianom w sadownictwie .Fot. Jakub Porzycki / Agencja GazetaWładysław Kosiniak-Kamysz (fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta)

- Oprócz tego w Weekendzie fragmenty dwóch książek: "Chłopak z Katynia" - Jerzego A. Wlazły oraz "Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd" - Kai Nordengen.


Jolanta Molińska.
Redaktorka weekendowego magazynu Gazeta.pl. Pisała m.in. do "Życia Warszawy" i "Newsweeka".

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • mr.superlatywny

    0

    Btrawo panie Owsiak i Koledzy & -Zanki ! Jestescie wielcy i wspaniali !! Górny Slask Was docenia. No, moze dlatego, ze mamy calkiem inne tradycje, tez na tym polu. Chocby slynne Knappschaftslazarette Spólki Brackiej (Knappschaftsverein)., ale tez ogólnie róznego rodzaju stowarzyszenia i instytucje charytatywne. Np. gdy kiedys sie kogos (10 lat temu) na Mazowszu zapytalem o osrodki paliatywne oraz hospicja (umierania), to nawet nie wiedzieli, co to jest. A u nas juz 100-150 lat temu ! Brawo, troche ducha "amerykanskiego" w pozytywnym sensie, tzn. produktywne, konstruktywne prospoleczne inicjatywy wzajemnej pomocy tej Krainie Woerzb Placzacych nie zaszkodzi. Nowa Toyota, 500 programów TV i urlop w Algerii to jeszcze nie wszystko. To jeszczde nie Europa.

    Pochwalam, podziwiam, serdecznie pozdrawiam !!! Wielkie dzieki !!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX