Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki (fot. Kuba Atys/AG)

Polityka

Rzeź w rządzie. Co to oznacza dla wyborców PiS? I dlaczego na przysiędze nie było Kaczyńskiego?

Kaczyński i Morawiecki na nowo układają rząd. A szefa PiS nie było na zaprzysiężeniu, żeby pokazać, że to jest rząd Morawieckiego, a nie jego własny - mówi politolog prof. Norbert Maliszewski.

Panie profesorze, w rządzie nastąpiła rzeź.

- Głęboka zmiana. Niewielu obserwatorów się takiej spodziewało.

Gdzie był prezes Kaczyński? Nie było go na zaprzysiężeniu.

- Brak prezesa to jest symboliczna próba pokazania, że nowy rząd to jest w dużej mierze gabinet autorski Mateusza Morawieckiego.

10.12.2017 Warszawa , Krakowskie Przedmiescie . (Od lewej): Marszalek sejmu Marek Kuchcinski i Prezes PiS Jaroslaw Kaczynski podczas porannych obchodow 92 miesiecznicy katastrofy smolenskiej .Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
Jarosław Kaczyński, z lewej Marek Kuchciński, z tyłu Mariusz Błaszczak (fot. Dawid Żuchowicz/AG)

Podkreślmy słowo "symboliczna". Prawda wygląda tak, że...

- ...że Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki zupełnie na nowo układają ten gabinet. Mają trzy powody.

Po pierwsze?

- Zdobyć nowy kredyt zaufania w stosunkach z Komisją Europejską. Wywalczyć poprawę stosunków, by uczestniczyć w negocjacjach budżetowych z pozycji bardziej kompromisowych. Los Polski w UE to w tej chwili nie tylko kwestia uruchomionej procedury kontroli praworządności, ale przede wszystkim nowej ramy finansowej. To nie jest tak, że KE będzie nas wprost karać obcięciem funduszy za nieprzestrzeganie praworządności. Potencjalne kary mogą zostać zawarte w strukturze budżetu - a konkretnie w wielkości zasobów na Politykę Spójności.

Po drugie?

- Przygotowanie rządu i PiSu na nowy maraton wyborczy. Widać, że stracili stanowiska ci wszyscy ministrowie, którzy albo mieli negatywny elektorat, albo byli nieefektywni, bo nie potrafili sobie poradzić z jakimiś problemami. Macierewicz miał ten negatywny elektorat bardzo silny. Jana Szyszkę otaczały kontrowersje. Konstanty Radziwiłł nie rozwiązał węzła gordyjskiego w służbie zdrowia. I teraz: taka wielka zmiana może oczywiście na początku spowodować bunt elektoratu PiS, ale ten elektorat nie ma alternatywy - tak, jak sam Macierewicz jej nie ma.

Musi zostać w PiS.

- Nie ma siły wyjść z PiS i stworzyć swojej alternatywy. Pytanie, co otrzyma na otarcie łez. Czy funkcję marszałka Sejmu, czy jakąś rolę w strukturach NATO, czy dokończenie raportu smoleńskiego? Ma niewiele szabel i nie opłacałoby mu się dokonywać rozłamu w PiS. Skazałby się na niewielką kanapę pozbawioną znaczenia.

Właśnie, co czeka Macierewicza?

- Upokarzanie go byłoby absolutnie niepragmatyczne, bo wtedy ów rozłam grozi rzeczywiście. Jeżeli Macierewicz dostanie jakieś stanowisko, które pozwoli mu zachować honor, to będzie potrafił tę zmianę zaakceptować.  

09.01.2018 Warszawa , Kancelaria Prezesa Rady Ministrow . Premier Mateusz Morawiecki i ministrowie podczas pierwszego po rekonstrukcji posiedzenia rzadu . Godzine wczesniej zmiany dokonal Prezydent Andrzej Duda .Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Premier Mateusz Morawiecki i rząd po rekonstrukcji (fot. Sławomir Kamiński/AG)

A po trzecie?

- W zmianie rządu przede wszystkim chodzi o przygotowanie na nadchodzące wybory samorządowe. PiS zapewne zwiększy swój stan posiadania w sejmikach i w mniejszych miastach, natomiast w większych miastach będzie to trudne. Więc powtarzają manewr z 2015 roku - chowają w cień osoby kontrowersyjne, aby wyborcy - ci głosujący raczej przeciwko PiS niż za programem Schetyny czy Nowoczesnej - przekonali się do ładnej twarzy PiS. To jest próba poszerzenia elektoratu partii o centrowy, młodszy, miejski.

Czym go poszerzać będą? Ujemną charyzmą Błaszczaka?

- Błaszczak to osoba bliska Jarosławowi Kaczyńskiemu. To jest sygnał dla elektoratu PiS, tego twardego: że za tą zmianą stoi Jarosław Kaczyński. Że firmuje ją swoim autorytetem i poprzez osobę Błaszczaka próbuje przekonać wyborców do zmiany w Ministerstwie Obrony.

Elektorat jeszcze się nie otrząsnął z żalu po Beacie Szydło, a tu mu Macierewicza zabrali.

- Warto zauważyć, jak ostrożnie były wprowadzana ta zmiana, jak długo trwała roszada Mateusza Morawieckiego za Beatę Szydło. Okazało się szybko, że elektorat to zaakceptował, że nastąpił wręcz wzrost sondażowy pokazujący poparcie dla samego premiera. Ja to nazywam efektem Morawieckiego. Ale widać było obawę, że gdyby te dwie zmiany zostały dokonane w jednym kroku, to mogłoby dojść nawet do rozłamu albo długotrwałych napięć w obozie PiS. A tak to tylko ci niezadowoleni dadzą ujście emocjom i wszystko się uspokoi. Bo nadal władzę, autorytet i pozycję ma w PiS Jarosław Kaczyński.

}01.04.2014 Warszawa , TVP . Norbert Maliszewski - wydawca programu Swiat sie kreci ' .Fot. Julia Mafalda / Agencja Gazeta
Prof. Norbert Maliszewski (fot. Julia Mafalda/AG)

Prof. Norbert Maliszewski. Specjalista ds. marketingu politycznego, psycholog społeczny, publicysta, wykładowca, komentator polityczny. Profesor nadzwyczajny w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, kierownik Katedry Psychologii Społecznej UKSW. Autor, współautor i redaktor kilkudziesięciu publikacji naukowych.

Michał Gostkiewicz. Dziennikarz magazynu Weekend.Gazeta.pl. Wcześniej dziennikarz newsowy portalu Gazeta.pl, dziennikarz działu zagranicznego "Dziennika" i działu społecznego "Newsweeka". Stypendysta programu Murrow Program for Journalists (IVLP) Departamentu Stanu USA. Robi wywiady, pisze o polityce zagranicznej i fotografii. Prowadzi bloga Realpolitik, bywa na Twitterze.

CHCESZ DOSTAWAĆ WIĘCEJ DARMOWYCH REPORTAŻY, POGŁĘBIONYCH WYWIADÓW, CIEKAWYCH SYLWETEK - POLUB NAS NA FACEBOOKU

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Komentarze (148)
Zaloguj się
 • student_zebrak

  Oceniono 41 razy 29

  Potrzebna jest mobilizacja myslacych i doprowadzenie do wielkiej przegranej PiS w wyborach samorzadowych. To bedzie czytelny sygnal dla tego gada z Zoliborza. Przy okazji dla jego otoczenia. Moga sie potoczyc glowy, a walka o miejsca na listach bedzie bezlitosna.

 • hrac

  Oceniono 34 razy 26

  Naczelnik wyreżyserował uroczyste schowanie Macierewicza do szafy - bo idą wybory !!!

 • sailor20170605

  Oceniono 29 razy 23

  Najgorsze jest to, że opozycja kręci się jak kij w przeręblu i tak na prawdę nie ma nic do zaoferowania poza hasłami o łamaniu konstytucji, ciemna luda łyknie ta zmianę jak pelikan i będzie się cieszyć. Może tylko zwolennicy Maciory trochę po kwiczą ale od piSS się nie odwrócą. Kaczyński rozgrywa opozycję jak dzieci i jeżeli ci się nie ogarną to drugą kadencję ma w kieszeni.

 • konfuziussagt

  Oceniono 28 razy 16

  Jaka rzez? Ciag dalszy operacji maskujacej
  zawlaszczenia sadow przez PiS
  (idzie na zapleczu pelna para)
  i dobijania Rzeczypospolitej.
  Przygotowywana jest pelna transformacja
  w kato-nazistowska dyktature,
  skonsumowanie owocow zamachu stanu
  i uzycie aparatu przemocy do wykonczenia opozycji,
  konkurencji, niewygodnych sojusznikow, niezaleznych
  osrodkow spolecznych i wolnych jeszcze mediow
  oraz pacyfikacji spoleczenstwa.

  Rzeczypospolita pogrzebalismy w 2017 roku.

  Nasza skrzeczaca rzeczywistosc to
  Nierzadne Krolestwo - PiSlamistan.

 • piotr_dzierzawski_g_plus

  Oceniono 26 razy 16

  kaczak jak zwykle manewruje w alce o władzę. a potem sam nie wie po co mu ona. efekt? niszczenie Polski.

 • g.lesio

  Oceniono 23 razy 15

  Kaczyński siłą przejął władzę nad niezależnymi instytucjami w Polsce to teraz przy pomocy pudru usiłuje upiększyć swe rządy.
  Ma praktycznie nieograniczoną władzę bo nikt nie jest w stanie odwoływać się w obecnej sytuacji od tego co rządzący wymyślą choćby było to całkowicie niezgodne z prawem.
  Obecnie stara się przejąć niezależne środki masowego przekazu jak telewizje i prasa, Niedługo przejdzie do kontroli internetu. Ciekawe kiedy zaczną się masowe protesty - chyba dopiero wtedy gdy zabraknie forsy na przekupywanie wyborców bo przecież dobra koniunktura gospodarcza jak zawsze nie potrwa długo.
  Ciekawe czy odważy się wtedy na wariant siłowy utrzymania władzy bo większość dyktatur tak postępuje.

 • ukw8087

  Oceniono 18 razy 14

  dopust Boży , oto czym jest PiS.
  Kreatura i Kanalia , oto kim jest Kaczyński ...

 • ukw8087

  Oceniono 19 razy 13

  Dzisiaj kolejna miesięcznica ...
  Kain zabił Abla.

 • mozart

  Oceniono 13 razy 11

  "- Zdobyć nowy kredyt zaufania w stosunkach z Komisją Europejską. Wywalczyć poprawę stosunków, by uczestniczyć w negocjacjach budżetowych z pozycji bardziej kompromisowych. Los Polski w UE to w tej chwili nie tylko kwestia uruchomionej procedury kontroli praworządności, ale przede wszystkim nowej ramy finansowej. To nie jest tak, że KE będzie nas wprost karać obcięciem funduszy za nieprzestrzeganie praworządności. Potencjalne kary mogą zostać zawarte w strukturze budżetu - a konkretnie w wielkości zasobów na Politykę Spójności."

  To tylko cześć prawdy. Po pierwsze UE nie interesuje kto jest marionetka Kaczyńskiego, lecz jakie kroki zostaną podjęte wraz ze zmiana wizerunkowa. Po drugie, zmiana adresowana jest do miękkiego elektoratu PiS, któremu przeszkadzali zdymisjonowani ministrowie. Dlatego powtarzany jest manewr z 2015 roku, kiedy to schowano prawdziwa maskę PiS, bo w 2018-2019 zbliża się czas wyborów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX