Jarosław Kaczyński w tłumie swoich zwolenników

Jarosław Kaczyński w tłumie swoich zwolenników (fot. Adam Stępień/AG)

felieton

Polskie elity gardziły zwykłymi ludźmi. Ale nie możemy sobie pozwolić na ich rewolucyjną wymianę

Tak, polskie elity przez lata pogardzały słabszymi, wyrzuconymi na margines transformacji. Tak, uznały wyborców PiS za gorszych, słabiej radzących sobie w świecie. I słusznie oberwały prawym sierpowym w wyborach. Ale dziś bić w elity razem z PiS to powtarzać ich własny błąd.

Zadowolony wyborca Prawa i Sprawiedliwości, który wyłania się z raportu "Dobra zmiana w Miastku. Neoautorytaryzm w polskiej polityce z perspektywy małego miasta" socjologa prof. Macieja Gduli i jego współpracowników, to koszmar opozycji. Gdyby chcieć wyrazić jego myśli prostym językiem, brzmiałoby to mniej więcej tak:

Nie jestem biedny, przegrany ani głupszy od was. Sam wybieram media, które czytam. I mam wreszcie głos. Dał mi go PiS. Dobrze, że Kaczyński wali w elity, bo się już nachapały. Dosyć tego. Tyle gadaliście, że my Polacy jesteśmy na dorobku, że pokora i praca. A ja już się tyle narobiłem, i zarobiłem, że nie muszę być pokorny. Mam godność, swój rozum, zarabiam lepiej, a teraz chcę być dumny z mojego kraju. A wy, "elity", mówicie mi, że nie wiem, nie znam się i nic nie rozumiem

Elity zawiodły Polaków. I co dalej?

Gdula wziął na warsztat małe polskie miasto w którym wygrał PiS, dokładnie przepytał mieszkańców, a to, co usłyszał, obala - i nic dziwnego - wizję pokutującą w opozycji, w KOD i innych ośrodkach antypisowskiej narracji. Dobrze ją znacie: Elektorat PiS to sami przegrani, biedni, sfrustrowani, wyrzuceni na margines, poszkodowani przez system. Elektorat PiS nienawidzi elit, bo nakradły. Bo patrzyły z góry, bo pouczały pogardzanych przez siebie "Januszy" i "Grażyny" z wysokości swojej mądrości. Bo elity są skorumpowane i niemoralne.

$13.12.2017 Warszawa , plac Trzech Krzyzy . Nz Jaroslaw Kaczynski , przedstawiciele Solidarnosci . Po lewej Beata Szydlo . Tablice z ofiarami stanu wojennego . Obchody 36 . rocznicy wprowadzenia stanu wojennego z udzialem Prezesa PiS Jaroslawa Kaczynskiego . Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Jarosław Kaczyński ze związkowcami z 'Solidarności' na obchodach rocznicy stanu wojennego (fot. Kuba Atys/AG)

Tylko część tej narracji jest prawdziwa. Ta, w której mowa o tym, że Polaków zawiodły elity. Gdula udowadnia, że wyborcy PiS nie są sfrustrowanymi i przegranymi niższymi klasami społeczeństwa. PiS wygrał przecież w niemal wszystkich grupach społecznych i wiekowych. A opozycja wciąż nie rozumie, dlaczego.

Ano dlatego - wynika z badań w Miastku (ukryte pod tą nazwą jest prawdziwe małe miasto w Polsce) - że zaproponował spójną wizję, tożsamość, z którą miliony Polaków mogły się identyfikować. Tożsamość zwykłego człowieka, który uważa, że jego życie jest zwyczajne, ale spełnione, i że całkiem dobrze je kontroluje. I w pełni się zgadza z piętnowaniem elit przez PiS.

Elity na cenzurowanym

Bo elity to ci, którzy już dostali, więc się im nie należy. Należy się nam, zwykłym ludziom, na przykład 500 plus już dawno nam się należało. Nie należy się jednak też słabszym od "zwykłych ludzi" - w raporcie badani wyraźnie sygnalizują przekonanie, że "patologii" - czyli tym, co przepiją, zmarnują -  kasy dawać nie wolno. Ani tym bardziej uchodźcom. Ich nie chcemy tu w ogóle, bo to lenie i uciekają od walki za swoją ojczyznę.

"Trzy filary neoautorytarnej oferty PiS to rozliczenie elit, przynależność do wspólnoty narodowej uwzględniającej inny zestaw aspiracji niż właściwy tylko klasie średniej, wreszcie dominacja nad słabszymi"

- pisze Michał Sutowski z Krytyki Politycznej, podsumowując raport Gduli. A sam Gdula dodaje w TOK FM, że "siła wyborców PiS bierze się z poczucia dominacji nad elitami i nad słabszymi, na przykład uchodźcami."

Elita kontra chamy

Bronił elit niedawno Krzysztof Łoziński:

"Wszystko to, co się obecnie dzieje, to nobilitacja chamstwa, to bydło na salonach. (...) Cham wyrasta na pomniki, cham zaczyna być wzorcem patriotyzmu, kultury, myśli. (...) Cham dzierży władzę, a wrogiem chama są "elity"

- napisał szef KOD. Wyrażając sposób myślenia wielu tysięcy ludzi, mających dosyć brutalności w polityce, a wcale niekoniecznie będących opływającymi w dostatek beneficjentami polskiej transformacji.

25.07.2017 Warszawa , pl. Krasinskich , Manifestacja przed Sadem Najwyzszym w obronie niezaleznosci sadow . Krzysztof LozinskiFot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Lider KOD, Krzysztof Łoziński (fot. Franciszek Mazur/AG)

I  się zagotowało - na prawicy i lewicy. Łoziński usłyszał i przeczytał, że jest elitarystą, że to, co napisał, to idealny przykład pogardy elit dla słabszych, tych mniej fajnych, spoza elitarnej bańki. "Lider KOD z pogardą o Polakach" - grzmiało "Do Rzeczy".

Czyżby? Wszystkich broniących "chama" przed "inteligentem" odsyłam do dyskusji, jaka rozpętała się w sieci, gdy pewien profesor w kulturalny sposób odmówił przyjęcia orderu od prezydenta Andrzeja Dudy. Jeżeli to nie jest chamstwo, to od dziś chamstwem zaczynam nazywać granie na lutni i czytanie poezji.

"W 2018 roku obozowi anty-PiS nie wolno się zamykać w kokonie wyższości. Że oto cham wszedł na salony i zrobił kupę. (...) Niestety w tę stronę ciągnie opozycję zaplecze intelektualne, a przynajmniej duża jego część. Kolejne wywiady z pisarzami, aktorami pełne są takich rewelacji, a kto mocniej na Facebooku dowali "chamowi", ten w większej potem chodzi chwale, jak odważnie wygarnął"

- napisał publicysta Gazeta.pl Grzegorz Sroczyński w swoich radach dla opozycji na 2018 rok.

Jasne, pogarda dla drugiego człowieka jest złem - nieważne, kto kim gardzi. I właśnie dlatego czynienie z  elit jedynego "czarnego luda" polskiej demokracji, co sugeruje prawica - ale sekunduje jej w tym nierzadko lewica -  nie jest niczym dobrym. Bo nie ma historii takiego państwa, w którym bicie w elity skończyłoby się dobrze. Podobnie jak gnębienie chłopstwa czy atak na którąkolwiek grupę społeczną. Dzielenie społeczeństwa i nastawianie jednej grupy przeciwko innej nigdy w historii świata nie skończyło się dobrze.

Co się dzieje w kraju, który traci elitę? Czego uczy Rewolucja Francuska, czy - bliżej naszych czasów, z zachowaniem wszelkich proporcji - Związek Radziecki za Stalina? Czy - żeby poszukać na własnym podwórku - Polska po II wojnie albo po Marcu 1968?

u04.12.2017 Krakow . Protest w obronie sadow Wolne Sady ' pod Sadem Okregowym . Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Protest w obronie sądów w Krakowie (fot. Jakub Porzycki/AG)

Po pierwsze, że jeśli zmarginalizujemy elitę, lub w jakiś sposób pozbędziemy się jej z życia publicznego, to wytworzy się społeczna pustka. Co ją wypełnia? Szybko awansująca "nowa elita". A skąd się będzie rekrutować? Ano z tych, którym dałem głos na początku tego tekstu, z ludzi będących koszmarem opozycji. Po drugie -  że wymiana elit dokona się nie w drodze stabilnego procesu, a w wyniku gwałtownej rewolucji. A to, że rewolucja nigdy nie jest sprawiedliwa i pożera własne dzieci, to wręcz truizm. Dodajmy oczywistość - że nie jest dobra dla gospodarki, dla stabilności społeczeństwa, dla pozycji państwa w stosunkach międzynarodowych.

Stara elita zaś może już nie mieć powrotu do wpływów i władzy. Także w Polsce. Jakub Bierzyński, prezes domu mediowego OMD, współzałożyciel dzisiejszego instytutu Millward Brown, brutalnie określa miejsce środowiska jeszcze niedawno rządzącego Polską:

"Liberalna opozycja (...) musi zrozumieć, że występuje na scenie politycznej w roli wroga ludu: skorumpowanej elity, na której zwykły człowiek bierze teraz odwet za lata symbolicznych upokorzeń. Podkreśla, że "wyborca PiS nie czuje się oszukany. Wręcz odwrotnie. Im bardziej nasila się wojna z elitą, im głośniejsze stają się protesty, tym bardziej utwierdza się w przekonaniu, że PiS rzeczywiście realizuje swoje obietnice".

I co z tym zrobić? Nie, to nie będzie tekst, w którym inteligent z Warszawy będzie niczym Rejtan bronił elit III RP. Bo nagrabiły sobie, oj nagrabiły. Prawnicy, lekarze, naukowcy, dziennikarze, publicyści, ekonomiści, politycy, biznesmeni, pisarze, aktorzy, muzycy. W tych grupach znajdzie się wielu, którzy mieli dla tych rzekomo gorszych od siebie, spoza elity, tylko pogardę. To teraz dostają ripostę prawym sierpowym. Jasne, niech sami też myślą, jak postawić gardę wobec przysłowiowego "chama". Ale nie jest w interesie Polski gremialne bicie w klasę wyższą od prawa do lewa. Nie opłaca nam się jako społeczeństwu bicie ani w elity, ani w inne klasy społeczne. Więc może przestańmy się bić, bo się sami - i "pany", i "chamy" - jako społeczeństwo zaorzemy.

13.12.2015 Warszawa . Marsz Wolnosci i Solidarnosci PiS . Prezes PiS , Jaroslaw Kaczynski w tlumie demonstrantow . Fot. Krzysztof Miller / Agencja Gazeta
V Marsz Wolności i Solidarności, zorganizowany przez PiS w 2015 r. (fot. Krzysztof Miller/AG)

CHCESZ DOSTAWAĆ WIĘCEJ DARMOWYCH REPORTAŻY, POGŁĘBIONYCH WYWIADÓW, CIEKAWYCH SYLWETEK - POLUB NAS NA FACEBOOKU

Michał Gostkiewicz. Dziennikarz i redaktor magazynu Weekend.Gazeta.pl. Wcześniej dziennikarz Gazeta.pl, "Dziennika" i "Newsweeka". Stypendysta Murrow Program for Journalists (IVLP) Departamentu Stanu USA. Absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Robi wywiady, pisze o polityce zagranicznej i fotografii. Kocha Amerykę od Alaski po przylądek Horn. Prowadzi bloga Realpolitik, bywa na Twitterze.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Komentarze (433)
Zaloguj się
 • vontomke

  Oceniono 60 razy 36

  Nikt nikim nie gardził. Elity po prostu myślały że sama obecność w UE wpoi nam wartości zachodu. W 89 ludzie nie walczyli o demokrację tylko o pełne półki. Zamiast konkordatu i religii w szkołach, należało stworzyć nowoczesny system edukacji. To nie pogarda, ale 30 lat indoktrynacji religijnej wychodzi na jaw. Myślicie że jak elity zaczną wielbić chamów to chamy zagłosują na elity? Nie zagłosują, bo cham wie kto mówi jego językiem, nie ufa elitom. Dlatego Kaczyński zgromadził wokół siebie bezideowych prostych, ale lojalnych ludzi. I prości ludzie ufają tej władzy. Tylko że ci prości ludzie nie zaczną nagle głosować na elity, trzeba było edukować społeczeństwo aby odpowiedzialnie głosowało. Teraz już wszystko stracone, Polacy zagłosują za wystąpieniem z UE (Kaczyński przy pomocy Rydzyka i Kurskiego bardzo szybko Polakom obrzydzi UE), mafia kościelna będzie rosła w siłę, Polska upadnie na samo dno. Nie dlatego że politycy gardzili, tylko dlatego że zamiast nowoczesnej edukacji przez 30 lat politycy w nadziei na poparcie karmili kościół katolicki - złośliwego raka który zniszczy Polskę.

 • lodzermensz1

  Oceniono 25 razy 19

  Pieprzenie.
  Zarówno owe elity, jak i owi "Polacy" są zróżnicowani. Byli tacy, którzy gardzili i tacy, którzy nie gardzili. Byli też w sporej liczbie tacy "zwykli Polacy", wyborcy pisu, którzy gardzili z różnych powodów innymi "zwykłymi Polakami", także tymi wspierającymi pis. Polak tak już ma, że lubi gardzić innym. Od tego sam czuje się trochę mniej podle.
  Z tych wszystkich dywagacji, opowieści Gostkieiwczów, Bierzyńskich i Sroczyńskich wynika, że nie mają naprawdę pojęcia o tym co się w Polsce stało.

 • obeznany

  Oceniono 43 razy 17

  >>> Polskie elity gardziły zwykłymi ludźmi <<<.

  Ale coś takiego jak "polskie elity" niestety nie istnieje. To co najwyżej "elyty" składające się dokładnie tak samo jak "zwykli ludzie" z Grażyn i Januszy, tyle że nadętych. Dlatego mamy to, co mamy.

 • napletekgandalfa

  Oceniono 20 razy 16

  Snujcie dalej domysły.
  Ja Wam powiem że wygranym, ZAWSZE. Jest kościół.

  28 lat "wolności i demokracji" w Polsce, każda władza, lizała i liże jaja kościołowi.

 • frankyy

  Oceniono 23 razy 13

  efekt "dobrej zmiany" jest taki że poprzednie krytykowane elity zostały zastąpione dyktaturą miernoty i niekompetencji - czyli zamienił stryjek siekierkę na kijek.
  Teraz pozostaje pytanie kto jest w stanie odsunąć od władzy dworaków Kaczyńskiego, którzy niszczą Polskę? Czy powstanie nowa alternatywa, czy peowskie elity przeczytają raport z Miastka i wyciągną odpowiednie wnioski?

 • xsawer

  Oceniono 17 razy 11

  "Spieprzaj dziadu" to pisowska kwintesencja szacunku dla ludzi, tylko suweren znowu łyknął ersatz zamiast masła.

 • pan.szklanka

  Oceniono 16 razy 10

  Elity dały się ograć Kościołowi katolickiemu. Począwszy od Mazowieckiego, który to jeszcze jakiś dług wdzięczności mógł odczuwać i wpuścił religię do szkół. Przez Millera, który jako były aparatczyk "mógł mniej" i uległ szantażowi Kościoła przed referendum do wejściu do UE. Po samego Tuska, któremu się przypomniał ślub kościelny przed wyborami.
  Kościół wmówił za publiczne pieniądze całemu pokoleniu, że babę można tłuc, o ile się z tego człowiek wyspowiada.
  Religia w szkołach zabrała czas na muzykę, więc całe to pokolenie nie czuje zażenowania przyznając się do słuchania disco polo. I tak można wymieniać. Pozbądźcie się Kościoła.

 • state77

  Oceniono 22 razy 10

  Od 966 r mamy takie "elity" w Polsce, że wieśniaki do tej pory padają na kolana przy drodze i całują przechodzącego katabasa w pierścień. Dla przypomnienia mamy rok 2018 i ludzie w kosmos latają!

 • mokebe_z_senegalu

  Oceniono 21 razy 9

  Choćby skały srały nie przybije wity chamowi, który stara się przebudować Polskę na wolskie kondominium pod kaczolickim zaborem powierniczym. Jak dla mnie mogą podzielić ten kraj na 2 części i może wreszcie będzie spokój.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX