Dlaczego Polacy nie lubią innych Polaków?

Dlaczego Polacy nie lubią innych Polaków? (fot. pixabay.com)

wywiad Gazeta.pl

"Kocham Polskę, ale nie chcę mieć nic wspólnego z Polakami". Dlaczego Polacy nie lubią rodaków?

Wszystkie wady, które Polacy od lat sobie powszechnie przypisują, można sprowadzić do twierdzenia, że jako społeczeństwo niedomagamy pod różnymi względami cywilizacyjnymi. Sednem polskiego autostereotypu jest przekonanie o politycznej i cywilizacyjnej słabości - mówi Adam Leszczyński, autor książki "No dno po prostu jest Polska".
Wr�� do artyku�u
Komentarze (370)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • allegropajew

  Oceniono 8 razy 6

  Nie ma co czytać błędnych tez.
  KOŚCIÓŁ.
  "Polsko, zguba Twa w Rzymie."

  Kościół katolicki rozpoczął niszczenie naszego państwa w 1000 roku. Prawie zresztą zniszczył je wtedy do immentu. A potem już było tylko gorzej.

  Nasze narodowe cechy idealnie uwypukla katolicka droga życia. Efektem jest apoteoza bezmóżdża. A z tego już wynika cały zestaw paskudnych cech, które autor prawidłowo wymienia.

  Gościula

 • gangaseiro

  Oceniono 16 razy 6

  Pilsudski:narod wspanialy,ale ludzie ku..wy...

 • Oceniono 7 razy 5

  Polska jako kraj jest w porządku ale Polacy już nie, nie dbamy o środowisko, śmiecimy, jesteśmy egoistami. Większość tylko by balowała, chlała alkohol i paliła papierochy. Nienawidzę obrzydliwych, śmierdzących papierochami (ogólnie nie toleruję ludzi palących) dresiarzy i ich wymalowanych pustych laluń z dziećmi które będą take jak ich rodzice. Wydajemy mnóstwo pieniędzy na rzeczy które nie są nam potrzebne tylko po to aby zrobić wrażenie.

 • dobrochnaa

  Oceniono 9 razy 5

  Natomiast kwestia żydowska pojawia się tutaj w nowym, interesującym kontekście.
  Od dawna uważam, że Żydzi są bardziej (żeby tak rzec) uspołecznieni. Wynika to prawdopodobnie z innej tradycji kulturowej jak też setek lat konieczności życia i radzenia sobie tych społeczności w obcym środowisku, jak też poczucia zagrożenia wynarodowieniem poprzez asymilację z obcymi narodami.
  Sądzę również, że ta cecha m.in. przyczyniła się do rozwoju praktyk socjalistycznych (żeby nie powiedzieć komunistycznych) w tym środowisku narodowym.
  Praktyki takie były wprowadzane w społeczności żydowskiej chociażby poprzez organizowanie życia społecznego shtetli, które podlegało konkretnym zasadom i gdzie rozwijała się pomoc socjalna mieszkańcom, ale równocześnie ich życie miało bardzo otwarty społecznie charakter, można powiedzieć, że było przejrzyste jak na dłoni. Takie zasady życia prawdopodobnie spowodowały też wzrost ogólnego zaufania społecznego i przyczyniały się do jeszcze większego uspołecznienia jednostek. A tak organizowane życie społeczne różniło się zasadniczo od życia społecznego innych nacji, wśród których żyli Żydzi.
  Środowiska żydowskie stały się też gorącymi, energicznymi propagatorami ideologii socjalistycznej i komunistycznej, prowadząc szeroką indoktrynację w tym zakresie.

 • Adste Pix

  Oceniono 7 razy 5

  Stereotypy stereotypami. Ale stereotypy w społeczeństwie wychowywanym na micie winkelrydyzmu, uważającym się za Mesjasza narodów a jednocześnie przesiąkniętym katolicką hipokryzją, ulegają wzmocnieniu i urzeczywistnieniu. Obecna władza robi wszystko byśmy nie spojrzeli na siebie jako grupę zwykłych ludzi, z naszymi zaletami ale i wadami, które należy poprawić. Ludzie myślący opierają się kłamliwej propagandzie uznającej krytyków społeczeństwa, np. Tomasza Grossa za odszczepieńców i zdrajców. Reszta, czyli suweren chłonie brednie głoszone przez Macierewicza, Kaczyńskiego, Jacka Kurskiego, Szyszkę etc. i uznaje ich słowa za prawdę i dogmat.

 • Gosia Kana

  Oceniono 5 razy 5

  Duże miasto poza granicami kraju, spora grupa mieszkańców to Polacy (w tysiącach), dwie oficjalne organizacje polonijne, które nie mogą się ze sobą pogodzić (nota bene jedna z nich pod nazwą "Zgoda"). Jak to mówiono kiedys: gdzie dwóch polaków tam trzy różne zdania.

 • kali555

  Oceniono 13 razy 5

  to jest spadek po zaborach
  szkoda nawet na ten temat sie rozpisywac, toz to oczywiste dla kazdego srednio znajacego historie.
  Takie chlopstwo ktore praktycznie zawsze bylo wrogiem polskosci ( wbijanie widel w plecy powstancom ) a przeciez nasze spoleczenstwo to - w 95% potomkowie chlopstwa. i teraz te postczworakowe towarzystwo pismmienne w 3 pokoleniu wlasnie tak sie zachowuje

 • spyderman2

  Oceniono 15 razy 5

  każdy się wstydzi pisiego narodku. w każdym kraju jest motłoch ale u nas go najwięcej i rozkradają teraz kraj

 • fleshless

  Oceniono 9 razy 5

  no właśnie to jest dla mnie niepojęty fenomen - fanatyczne wręcz ubóstwienie jakiejś abstrakcyjnej "Polski" przy jednoczesnej pogardzie i nienawiści do sąsiada Polaka - aż do granic odmawiania mu tej polskości (co jest jakimś wyrazem usiłowania zredukowania dysonansu poznawczego - bo myślę, że niektórym to się trochę jednak kłóci)

 • szpulazwanyszpula

  Oceniono 39 razy 5

  Nie lubię Polaków za brak gustu, dobrego smaku, umiłowanie dziadostwa, za solidarne równanie do dołu i nienawiść do tych, którzy chcą się wybić, za brak szacunku do innych, za robienie bydła w miejscach publicznych, za chamstwo.

 • grey55

  Oceniono 10 razy 4

  Polacy to jeden z najbardziej zdegenerowanych moralnie narodów na świecie. Na każdym kontynencie są tacy. W Europie niestety są to Polacy. Zbiegiem okoliczności i dzięki dużemu szczęściu historia nie zmiotła nas z powierzchni ziemi ale jak widać ciągle nad tym pracujemy

 • stas_3151

  Oceniono 8 razy 4

  Polska społecznie i cywilizacyjnie ma bardzo dużo do zrobienia - mamy w kraju fantastycznych ludzi, otwartych na świat, kosmopolitycznych i masę zacofanych i zakompleksionych. Tą linię da się łatwo wykreślić jako Polska A i Polska B (brzydki to podział ale innego nie znalazłem). Jest to podział ekonomiczny i światopoglądowy. Komuna wyrwała z rąk kościoła znaczną część społeczeństwa ale zniszczyła (lub raczej nie zbudowała, bo zabory i rozwój ekonomiczny poprzedniej epoki zakonserwował na lata) społeczeństwo które teraz nie rozumie ze współpraca i idący za tym kompromis buduje dobrobyt. Teraz wracają stare czasy - Kościół miesz się do polityki, niemoc i brak kontaktu ze światem nagania im zwolenników (za pewno wiernymi już nie są i nie będą), zdrowy rozsądek zastąpiła iluzja, nadzieja i manipulacje politycznych hosztaplerów. Niedobrzy, niepokorni, agresywni i destruktywni przejęli inicjatywę bo i tak nic nie mają do stracenia (taki urok rewolucjonistów)

 • o.666

  Oceniono 8 razy 4

  fajny narod, niedorozwiniete spoleczenstwo...
  od czasow Norwida zmienilo sie niewiele

 • nitro2013

  Oceniono 14 razy 4

  brawo za mówienie prawdy o Polakach... tak jest i tak widzą nas zagranicą...

 • dbs2004

  Oceniono 10 razy 4

  Psychoanalityk do pacjenta po wysłuchaniu jego zwierzeń: Pan nie ma kompleksu niższości, Pan jest po prostu gorszy.

 • delfinadupa

  Oceniono 8 razy 4

  Ćwierć narodu to buractwo, prymityw i kołtun. Leniwe polactwo prostactwo żadne prostych populizmów.

 • trustful

  Oceniono 3 razy 3

  Gdy jade samochodem odnoszę wrażenie że kierowcy to stado wrogiego sobie bydła.

 • shawmut

  Oceniono 3 razy 3

  ale po co te zdjęcia pajaca wc oraz pacynki z lalką barbie?

 • Kriss Janik

  Oceniono 7 razy 3

  Jak to powiedział Piłsudski:"Naród wspaniały tylko ludzie k..wy..."

 • oczy_argusa

  Oceniono 7 razy 3

  Sądząc po wywiadzie ta książka została napisana pod tezę. Posługując się takim samym zabiegiem można "udowodnić", że Polska jest najwspanialszym mijscem na ziemi a Polacy najwspanialszym, bogobojnym, katolickim Narodem świecącym przykładem dla innych. Kwestia doboru odpowiednich cytatów, zręczna manipulacja faktami poparte "jedynie słusznymi" wnioskami. Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma a trawa u sąsiada jest zawsze bardziej zielona...

 • eclipse23

  Oceniono 11 razy 3

  Polska A ciągnie na zachòd a polska B na wschòd., całe szczęście że mieszkam w tej ładniejszej, rozwijającej się i nie tak zbydlęconej katolicyzmem częsci czyli na płd. Zach.

 • kamuimac

  Oceniono 7 razy 3

  ja powiem dlaczego , dlatego że "polak polakowi polakiem"

  i tyle w tym temacie

 • 55pagus

  Oceniono 19 razy 3

  Polaków? Niekoniecznie... ale tych, o których można powiedzieć: lud boży, wtórni analfabeci, pieniacze, faszyści, kibole, kler - czyli delegaci obcego państwa Watykan (Paetz - ten od czerwonych majtek, Głódź - ten od butelki, Dziwisz - ten, który w kolekcji ma ząb JP2, Hoser - który uciekał z Rwandy jak już nabroił, "miłującego bliźnich-nieletnich" księdza-pedofila Gila, no i oczywiście cwaniaka ojdyra Rydzyka), tzw. "terenowych patriotów" - czyli mięso armatnie Maciarewicza. Ale najbardziej jednak takich kształcunych "naukowców" jak nawiedzeni tzw. "bogiem", "niepokalanym poczęciem", "cudami" i innymi urojeniami seniorów Morawieckiego, Dudę i Dudową, a także profesurę kryptopannę Pawłowicz. "Awangardę" w osobach: hunwejbin poseł Ast, Brudziński, kryptokawaler Kaczyński, prowincjonalną Holecką, nawiedzonego Ziemca, wyszczekaną gwiazdę z Oleśnicy Beatę Kempę, komunistę Piotrowicza... a także religijnego geniusza, dochtora teologii Natanka. Można by jeszcze długo...

 • zdzisiek66

  Oceniono 6 razy 2

  No dobra, tak na poważnie. Może i Polacy nie są najwspanialszym narodem na świecie.
  Ale kto jest? No powiedzmy, tak całkiem przykładowo, że Szwajcarzy (Amerykanie, Duńczycy, Izraelczycy, Kubańczycy, po prostu wstawcie swoich faworytów).
  A teraz taki eksperyment myślowy: powiedzmy, że Szwajcaria upada jako państwo i przez 100 lat jest rozszarpana pomiędzy Niemcy i Rosję. Potem odzyskują niepodległość na 20 lat. A nastepnie powtórka w wersji hard. Kraj zniszczony, Zurych wypalony do fundamentów, 25 % ludności wymordowana, w tym 60% elity intelektualnej. Ci, co przeżyli, zostają przeczołgani przez wojnę domową oraz 50 lat biedy i komunizmu pod sowiecką okupacją. Czy nadal to będzie taki fajny naród?

 • dobrochnaa

  Oceniono 2 razy 2

  Nie uważam aby istniała jakaś opcja "liberalno-lewicowa". Istnieją ludzie i środowiska lewicowe tj. o poglądach socjalistycznych, komunistycznych lub socjalistyczno-anarchistycznych oraz ludzie wyznający poglądy liberalne (określone taką ideologią społeczno-ekonomiczną).
  Uważam, że nie da się pogodzić poglądów socjalistycznych i liberalnych w jednym schemacie ideologicznym a ktoś, kto uważa się za reprezentanta "opcji liberalno-lewicowej" jest albo demagogiem albo po prostu nie może się zdecydować.

 • nitro2013

  Oceniono 12 razy 2

  brawo za mówienie prawdy o Polakach... tak jest i tak widzą nas za granicą...

 • ltte

  Oceniono 12 razy 2

  Niestety, autor nie ma racji. To nie wyobrażenie, to fakty. Dostrzegane też przez Zachód. Po II wojnie Polacy, którzy osiedli w UK, dostawali broszury, jak żyć, jak się zachowywać, jak postępować. Sporo tego było. Pamiętam np. zapis, że to nie wypada publicznie dłubać sobie w zębach. To nie my sami, to inni tak nas postrzegali. Zresztą, spróbujcie chociaż kiedyś posłuchać rozmowy 50-latków. O chorobach, kolejkach do lekarza, usg, etc. Mam to szczęście, że od wielu lat bywam i tu, i tam. To byt kształtuje świadomość. Tak było jest i będzie. I nie zmienią tego chybione tezy oparte na zaklinaniu rzeczywistości.

 • mitoogorkach

  Oceniono 10 razy 2

  Ja zawsze powtarzam, ze po wojnie jak Ruscy nam pomogli, to zgwalcili iles setek polskich kobiet a dzis mamy pol ruskie spoleczenstwo, bo nie moge uwierzyc ze Polak moze miec taki kwadratowy leb!

 • sir.fred

  Oceniono 8 razy 2

  "pamięć o traumach odchodzi wraz z pokoleniami, które ich doświadczyły"

  Chyba twoja stara. W Bolandzie traumy się pielęgnuje i pucuje niczym najdroższy skarb.
  Jedyne co tu jest dobre, to skrawki natury, których lud jeszcze nie zdążył zasyfić.

 • wojto51

  Oceniono 8 razy 2

  Jak paniusia, wielbicielka Radia Maryja, przestanie wtrącać się do mojego życia (bezposrednio i pośrednio), wtedy uznam, że jest to mój kraj.

 • dam17mdm

  Oceniono 10 razy 2

  Polacy to dziwny naród. Na pewno są to ludzie zazdrośni, nieszczerzy, zawistni, złośliwi. Wystarczy popatrzeć dookoła. A może to cechy ludzkie i takie same gdzieś sa 1000 km stad? Ja widze z perspektywy zachowań Polaków. wystarczy popatrzeć na 11 listopada. Chyba żaden kraj nie obchodzi to święto bedąc podzielonym na różne formacje poglądy. Z jednej strony wyzwiska, z drugiej odwet i skąd to się bierze? Oczywiście kształtują nas chore wzorce, które płyną głownie ze skrajanie prawicowych środowisk, kościoła. To tak naprawdę z tej strony płynie dużo jadu. Ktoś może zarzucić mi, zę katolicyzm to religia miłości. Pewnie tak, ale nie w wykonaniu Polaków.

 • 7rybek

  Oceniono 12 razy 2

  A jaki udział mają w tym prymitywni proboszcze, wikariusze, nauczycielki gnębione w domach przez mężów pijaków. Ile w tej naszej prymitywnej codzienności wpływ ma wóda na mózgi i zachowania polaków. Te wszystkie burackie zachowania to prymitywizm i alkohol.

 • wojtem

  Oceniono 12 razy 2

  Setki lat systematycznej pracy naszych sasiadow nad gnojeniem Polski, tysiace rosyjskich i niemieckich agentow wplywu, tudziez setki tysiecy pozytecznych idiotow nadal robia swoje

 • mniklasp

  Oceniono 14 razy 2

  Mieszkam w USA od 30 lat, wakacje w Polsce , najpierw lot LOT, odwolany dzien przed wylotem , lecimy Lufthansa przez Frankfurt zamiast do Warszawy. muzeum Warszawa, zwiedzam z rodzina ,wypowiadam cos co wiem nt eksponatu , naraz glos z boku obcej osoby " niech pan takich glupstw nie opowiada". Czujecie ? gdzie na swiecie ktos by komus powiedzial cos takiego? tacy sa Polacy i tu mojego pokolenia czyli 60 lat zyca. Nastepnie obserwuje ciecie zywoplotu w parku publicznym , starszy facet ( wyglada starszy ode mnie)uzywa sekatora do ciecia roz lub innych kwiatow. Czujecie ? efektynowosc pracy? zerowa. Nastepnie grupa robocza pracuje nad wykopem, 6 ludzi, 4 patrzy, dwoch pracuje zadnych maszyn. Jade Uberem, kierowca taxi wygraza Uberowi? , mnie? . Ide do innego muzeum , w Gdyni Imigracyjne, biore Ubera jade 40 minut, caluje klamke , zamkniete z powdu spotkania grupy Wyszechradzkiej, ja grupy nie znam, nie slyszalem ale dlaczego zamykaja muzeum i nic nie ma nawet website ?, ale dlaczego muzeum? Ja lubie zagadywac obcych , zartowac i biore zycie groteskowo zabawnie, nie zawsze mam podobny odbior ale mlodzi ludzie sa super w Polsce , bardzo mili tylko szkoda ze nie maja tylu fajnych, ambitnych, ciekawych i dobrze platncyh karier .

 • aussieozz

  Oceniono 6 razy 2

  Lata zaborów , straty elitt podczas II wojny swiatowej , sowieckiej okupacj z wywozeniem tych co ocaleli na Sybir, do tego komuna do '89 i nastepne 30 lat gdzie cwaniacy dorobili sie kosztem mas.
  To obraz ktory ma swoje odwierciedlenie kim jestesmy.
  Z jednej strony coś nas łączy z drugiej widzac tă ogromna poaryzacje polityki i nastroje wsrod Polakow widac ze jeden drugiemu wilkiem.
  Konkluzja:
  Potrzeba nam 50 lat bez wojen zewnetrznych i wewnetrznych i moze bedzie lepszy narod.
  Oby

 • mr.superlatywny

  Oceniono 12 razy 2

  "Slaba samoocena" ? BZDURA. Wrecz przeciwnie: zbyt wysokie o sobie mniemanie jest najwiekszym problemem.
  A ze Polacy, indywidualnie i kolektywnie, maja kompleksy i próbuja je bez przerwy jakos kompensowac - to fakt, ale to juz zupelnie inny temat, jednak calkiem inny problem.

 • Karolina Zbieranek

  Oceniono 10 razy 2

  Polacy są specyficzni - z jednej strony wnikliwie obserwują sąsiadów i chcą im narzucić jak najwięcej oraz uregulować ich życie, ale z drugiej trzymają dystans i prawie nigdy nie krytykują wprost - i to to do tego stopnia, że jak sąsiadkę np. gwałcą to nikt nic nie widział ani nie słyszał. Tworzy to taką spiralę napięcia i podejrzliwości, każdy coś tam ściemnia i nikt nikomu nie wierzy, plotkę powtórzę ale prawdę zatrzymam dla siebie xD Generalnie brakuje luzu i otwartości jak w innych kulturach.

 • kocisia

  Oceniono 1 raz 1

  Polacy są narodem nietolerancyjnym i niemyślącym, a raczej myślącym narzuconymi często "z góry" gotowymi schemacikami.

 • grzegorz wilk

  Oceniono 3 razy 1

  Przed oczy ciśnie się scena z kultowego już filmu ..."zróbcie coś z waszymi mordami"...

 • woophy

  Oceniono 5 razy 1

  "Tego nie sposób zweryfikować, podobnie jak powracającego od stuleci twierdzenia, że polskie miasta i domy są brzydkie" - tu się nie zgodzę. Nasza architektura a szczególnie urbanistyka to obiektywnie koszmar.

 • armatkabuch

  Oceniono 7 razy 1

  @szpulazwanyszpula
  Popieram w 100%. Powiedzmy sobie ze król jest nagi.

 • eclipse23

  Oceniono 5 razy 1

  Kolejne wypociny o wołach prowadzonych na postronku przez okupanta czyli kk., woły te nie potrafią żyć inaczej niż być trzymane kròtko przez państwo., w ciągłym strachu i podsycanej przez politykòw nienawiści do wszystkiego co inne .,,

 • zyrafa1101

  Oceniono 5 razy 1

  Trauma jako doświadczenie graniczne zagrożenia życia nie przechodzi, ale transmituje się międzypokoleniowo. Jest takie ciekawe powiedzenie że "Bóg wybacza zawsze, człowiek czasami ale natura nigdy". Duma o której często obecnie słychać to zwykła pycha. Huśtamy się od upokorzenia do pychy a wystarczy samozadowolenie i samoskuteczność. I trzecią rzeczą jest międzypokoleniowa transmisja alkoholizmu, a obecnie i innych używek i
  nałogowych zachowań.

 • janocz

  Oceniono 11 razy 1

  Oderwana od realiów

 • Janusz Dziawgo

  0

  Ile nienawiści jest w tych komentarzach, ale to wina mediów opłacanych przez zachód

 • Andromeda Wins

  0

  w Polsce problemem jest religijność i zydomongolskie agresywne geny które niestety z gwaltow i mezaliansów przeszly na nas

 • Andromeda Wins

  0

  w Polsce problemem jest religijność i zydomongolskie agresywne geny które niestety z gwaltow i mezaliansów przeszly na nas

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX