Kadr z filmu 'Cicha noc'

Kadr z filmu 'Cicha noc' (fot. materiały prasowe)

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Arkadiusz Jakubik, Katarzyna Dowbor, z wizytą u Majsterek oraz przed czym uciekają cyfrowi nomadzi

"Znajdujemy się w kalendarzowym apogeum ocenozy" - pisze w swoim pierwszym grudniowym felietonie Paulina Wilk. Arkadiusz Jakubik opowiada o roli w filmie "Cicha noc", a Konrad Wojterkowski tłumaczy, dlaczego w Polsce tak bardzo potrzebna jest kampania "Kocham. Szanuję".

- To, co nam obiecali rodzice, jest nieprawdą. Na uniwersytetach nas trochę okłamali. Mamy kiepskie perspektywy, nie jesteśmy pewni przyszłości. Nic dziwnego, że chcemy uciekać. Nawet jeśli jest to coworking z widokiem na palmę, to przy słoneczku zawsze lepiej niż w Bydgoszczy. Kim są cyfrowi nomadzi? Ze współczesnymi wędrowcami, często na drugim końcu świata, skontaktowała się Maria Organ.

Ewelina pracuje jako kreatorka koktajli (fot. archiwum prywatne)Ewelina pracuje jako kreatorka koktajli (fot. archiwum prywatne)

- Dzięki tej historii mogłem wrócić do swojej młodości i, krótko mówiąc, zagrać mojego ojca, który wyjechał do Stanów Zjednoczonych w celach zarobkowych. Miesiąc po jego wyjeździe dostaliśmy od niego kopertę, w której było sto dolarów. A potem nie było go przez długich dziewięć lat - mówi Arkadiusz Jakubik o swojej roli w "Cichej nocy" Piotra Domalewskiego. Rozmowa Małgorzaty Steciak.

Kadr z filmu 'Cicha noc' (fot. materiały prasowe)Kadr z filmu 'Cicha noc' (fot. materiały prasowe)

- Akcją "Kocham. Szanuję" zwracamy się do kobiet, które są bite. Mówimy im, głosem innych kobiet - ambasadorek kampanii - że nie są same, że z kręgu przemocy można wyjść i zagrzewamy do batalii o siebie - mówi Konrad Wojterkowski, organizator kampanii "Kocham. Szanuję" i założyciel fundacji Krajowe Centrum Kompetencji pomagającej ofiarom przemocy domowej. O tym, skąd bierze się przemoc w polskich domach, z biznesmenem i społecznikiem rozmawia Małgorzata Gołota.

(fot. materiały prasowe kampanii 'Kocham. Szanuję')(fot. materiały prasowe kampanii 'Kocham. Szanuję')

- Niektóre dzieci mówią, że mama gotuje takie same obiady, jak ja. Tak samo je doprawia. Lubi te same książki. Te same filmy. W domu jest taka sama pralka i taka sama zmywarka. A ja wiem, że tam wody nie było. Było klepisko. Więc jaka zmywarka i jakie obiady? - mówi Weronika Wiśniewska, która od 14 lat prowadzi z mężem rodzinny dom dziecka. Jej opowieści - o wyzwaniach i radościach, które towarzyszyły opiece nad dwadzieściorgiem siedmiorgiem dzieci - wysłuchała Aleksandra Warecka.

Każde dziecko, które pojawia się w rodzinie zastępczej, niesie ze sobą bagaż dramatycznych doświadczeń (fot. pixabay.com)Każde dziecko, które pojawia się w rodzinie zastępczej, niesie ze sobą bagaż dramatycznych doświadczeń (fot. pixabay.com)

- Barbara Sowa jest w Majsterkach łącznikiem - Alicję Rzeczkowską zna ze studiów, z Sylwią Czubkowską przepracowała dekadę w jednej redakcji. Gdy prawie cztery lata temu wybrały się na piwo-kawę, by obgadać zrobienie czegoś razem, nie sądziły, że za jakiś czas będą prowadzić popularnego bloga o majsterkowaniu, kanał na YouTube i warsztatownię na warszawskim Kamionku. Właśnie wydały książkę. Tytuł? Oczywiście "Majsterki". Ze specjalistkami od stolarki, renowacji i upcyclingu spotkała się Agata Michalak.

fot. Małgorzata Ziębińska / Must Be The Placefot. Małgorzata Ziębińska / Must Be The Place

Poza tym w wydaniu: felieton Pauliny Wilk, dwie rozmowy Angeliki Swobody - z Katarzyną Dowbor o kulisach programu "Nasz nowy dom" oraz Moniką Staruch, seksuolog i psycholog, która opowiada, z jakimi problemami najczęściej przychodzą do niej polscy mężczyźni, sylwetka Arkadiusza Gołasia, zmarłego w dramatycznych okolicznościach siatkarza, oraz historia różu - czyli najstarszego kosmetyku świata.


Anna Budyńska. Redaktor naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX