Kacper Kuszewski

Kacper Kuszewski (fot. Maciej Zawada)

wywiad Gazeta.pl

Kacper Kuszewski: To gest w obronie kobiet, które potrzebują pomocy

Uważam, że nie może tak być, że partia rządząca odbiera jakiejś organizacji pieniądze z powodu takich a nie innych przekonań - mówi Kacper Kuszewski.

Kacper Kuszewski wcielił się w Marię Callas i wygrał 8. edycję show Polsatu "Twoja twarz brzmi znajomo". Zgodnie z regułami programu, 100 tysięcy złotych przekazał na cel charytatywny. Aktor postanowił, że pieniądze dostanie Centrum Praw Kobiet, któremu dofinansowania odmówił rząd. Rozmawiamy o powodach tej decyzji.

Przekazał pan wygraną na Centrum Praw Kobiet. Trudno nie odebrać tego jako pewnego rodzaju manifestacji politycznej.

- To nie jest żadna manifestacja polityczna i szczere mówiąc, nawet nie zdawałem sobie sprawy, że mój gest może zostać tak odczytany. I nie chciałbym, żeby tak go postrzegano. To była decyzja ludzka, a nie polityczna. Wiem, że Centrum Praw Kobiet jest jedną z najdłużej działających w Polsce organizacji pozarządowych, które zajmują się pomocą ofiarom przemocy domowej.


Kacper Kuszewski wygrał 8. edycję programu ''Twoja Twarz Brzmi znajomo'' w Polsacie (fot. Maciej Zawada)

Wiem też, że ostatnio ta organizacja została pozbawiona znacznej części funduszy na swoją działalność, więc potrzebuje wsparcia, tak jak potrzebują go podopieczne fundacji. A ponieważ ideą programu "Twoja twarz brzmi znajomo" jest przekazywanie nagrody potrzebującym, więc to zrobiłem. Sto tysięcy złotych jest pewnie kroplą w morzu potrzeb, ale pieniądze się przydadzą. A jeśli przy okazji mój gest skłoni kogoś do zastanowienia się, do wysnucia własnych wniosków, to super.

A jakie wnioski ma pan?

- Nie może być tak, że pomoc ludziom, którzy są w opresji, są bezbronni, jest uzależniona od politycznych poglądów, nastrojów czy trendów. Powtarzam: nie może tak być.

Jednak padło z pańskich ust słowo "polityczne"...

- Powiem pani, dlaczego tak się wzbraniam, by to słowo nie zdominowało naszej rozmowy. Obecnie ludzie w Polsce są podzieleni, nawzajem skaczą sobie do gardeł. Wszystkie wypowiedzi padające w przestrzeni publicznej mają od razu wymiar polityczny i od razu muszą być wymierzone przeciwko komuś. Ja się na to nie zgadzam. Za ten stan w Polsce obciążam po równo polityków i media, które grają w tę grę dzielenia nas, Polaków. Dlatego też nie zgadzam się, by moja decyzja przekazania wygranej była odebrana jako gest polityczny przeciwko komuś. To gest w obronie i za kobietami, które potrzebują pomocy.


Kacper Kuszewski jako Maria Callas w show''Twoja Twarz Brzmi znajomo'' w Polsacie (fot. Maciej Zawada)

Choć prywatnie uważam, że nie może tak być, że partia rządząca odbiera jakiejś organizacji pieniądze z powodu takich a nie innych przekonań. Zwłaszcza że - o ile wiem - ta decyzja została w 2016 roku umotywowana tym, iż Centrum Praw Kobiet "zawęża pomoc tylko do określonej grupy pokrzywdzonych". Równie dobrze można odebrać fundusze organizacji, która zajmuje się chociażby wspieraniem chorych na stwardnienie rozsiane. Absurd.

Zatem czym się pan kierował?

- Ani ja, ani nikt z moich bliskich nie doświadczył przemocy domowej. I może właśnie dlatego jestem na nią tak wrażliwy. Nie umiem sobie wyobrazić sytuacji, że dom rodzinny, który powinien być azylem, staje się miejscem przemocy, represji, lęku i upokorzenia. Nie mogę więc uwierzyć w argumenty, które padają np. przy dyskusji o ratyfikacji przez Polskę konwencji antyprzemocowej. To się naprawdę dzieje? Przecież temat jest oczywisty.

Swoim gestem chciałem więc zwrócić uwagę na wagę problemu. Szacuje się, że rocznie około 800 tysięcy kobiet w Polsce pada ofiarą przemocy domowej. To przerażające liczby, zważywszy że żyjemy w społeczeństwie, które deklaruje tak ogromne przywiązanie do wartości rodzinnych i chrześcijańskim. Mam poczucie, że ciągle za mało się o tym mówi i za mało się temu problemowi przeciwdziała.

04.04.2012 WARSZAWA , KATARZYNA ZIELINSKA I KACPER KUSZEWSKI PODCZAS POKAZU PRZEDPREMIEROWEGO SPEKTAKLU BERLIN CZWARTA RANO ' W TEATRZE ROMA . FOT. MATEUSZ BAJ / AGENCJA GAZETA
Kacper Kuszewski i Katarzyna Zielińska w spektaklu ''Berlin czwarta rano'' w Teatrze Roma (fot. Mateusz Baj / Agencja Gazeta)

Ofiary przemocy domowej często nie wiedzą, gdzie mogą się zwrócić po pomoc. Więc jeśli mogłem wysłać w świat komunikat, że są takie miejsca, to było to przydatne. Często publicznie zbiera się na chore dzieci, i słusznie. Ale są też grupy społeczne, którym trudniej tę pomoc uzyskać.

I uważa pan, że jedną z nich są kobiety.

- Bliska jest mi także kwestia równych praw kobiet. Nie mogę się nadziwić głosom, które podają w wątpliwość ten postulat. Z jednej strony mam poczucie, że kobiety w Polsce są w jakiś sposób silne. Może historia naszego kraju tak się układała, że musiały być silne, że musiały walczyć o siebie. Z drugiej strony - w dyskursie społecznym, w różnych oficjalnych wypowiedziach polityków, kwestia równego traktowania kobiet jest umniejszana jako sprawa nieistotna.

A przecież ciągle fakty są takie, że liczba kobiet w radach nadzorczych spółek czy w gabinetach kolejnych rządów jest ciągle mniejsza niż liczba mężczyzn. Ciągle mówi się o tym, że ich zarobki za tę samą pracę są niższe. Że wciąż, kiedy kobiety podnoszą kwestię swoich praw, męska strona traktuje to protekcjonalnie i z pobłażaniem, tak jak zdarzało się podczas niedawnej kampanii "mee too" na Facebooku. Nie umiem się na to zgodzić. Nie łączy mi się to z polską tradycją mężczyzny dżentelmena, szarmanckiego i rycerskiego, który kwiaty czasem przyniesie...

... i w rączkę pocałuje.

- A jak przychodzi do spraw naprawdę istotnych, to ten sam "dżentelmen" wypowiada się o kobietach z lekceważeniem i nie zauważa ich problemów. Jestem więc całym sercem po stronie kobiet.

Kacper Kuszewski. Aktor i wokalista zespołu Leszcze. Znany m.in. z ról w serialu "M jak miłość" oraz w komedii "Wkręceni". Uczestnik programów "Jak oni śpiewają" (3. miejsce), "Taniec z gwiazdami" (1. miejsce w duecie z Anną Głogowską) oraz "Twoja twarz brzmi znajomo" (1. miejsce w ósmej edycji).

Angelika Swoboda. Dziennikarka Weekend.Gazeta.pl. Zaczynała jako reporterka kryminalna w "Gazecie Wyborczej", pracowała też w "Super Expressie" i "Fakcie". Pasjonatka mądrych ludzi, z którymi rozmawia także w Radiu Pogoda, kawy i sportowych samochodów.

CHCESZ DOSTAWAĆ WIĘCEJ DARMOWYCH REPORTAŻY, POGŁĘBIONYCH WYWIADÓW, CIEKAWYCH SYLWETEK - POLUB NAS NA FACEBOOKU

Zobacz także
Komentarze (108)
Zaloguj się
 • meg-an44

  Oceniono 29 razy 23

  Dziękuję!! piękny gest i szczere intencje. Na pewno przydadzą się kobietom w trudnej sytuacji życiowej. Podziwiam Pana za odwagę mówienia rzeczy po imieniu.

 • morsik2

  Oceniono 29 razy 19

  Szacun Kacper.
  Ja też jestem całym sercem po stronie kobiet.

 • maks1956

  Oceniono 20 razy 18

  a Rydzyk co miesiąc dostaje miliony zł no komuś trzeba było zabrać by dać Rydzykowi

 • artau

  Oceniono 24 razy 16

  Absolutnie b r a w o !

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 21 razy 15

  brawo!

 • houq

  Oceniono 14 razy 12

  Brawo!!! , żeby tak jeszcze Hanka Mostowiak pokazała jaja

 • mrl-50

  Oceniono 18 razy 12

  Jest Pan wspaniałym, empatycznym człowiekiem.Niestety niewielu ludzi stać na taką postawę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX