Daniel Olbrychski

Daniel Olbrychski (fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta)

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Olbrychski o patriotyzmie, Sroczyński o rajach podatkowych, Czyńska o polskim domu

Bardzo się cieszę z debiutów dwóch autorów. Grzegorz Sroczyński dołączył do zespołu Gazeta.pl na początku listopada. W Weekendzie publikujemy jego tekst o tym, jak raje podatkowe, z którymi większość z nas nie ma żadnej styczności, wpływają na nasze pensje i życie codzienne. Po raz pierwszy w magazynie pojawia się też Paweł Pieniążek, dziennikarz, który relacjonował konflikty m.in. w Donbasie, Iraku, Syrii. Dla nas pisze o pracy korespondenta wojennego.

- Urszula Jabłońska, autorka książki ,"Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii", opowiada Małgorzacie Steciak o Tajlandii, która istnieje naprawdę, a nie tej, którą znamy z efektownych folderów turystycznych. - Napisałam tę książkę, żebyśmy otworzyli szerzej oczy - tłumaczy Jabłońska. - Nie mamy pojęcia, że w Tajlandii ogranicza się wolność słowa, że dużym problemem jest handel ludźmi, a część społeczeństwa ledwo jest w stanie się utrzymać, nawet pracując od rana do nocy. Polecam gorąco tę rozmowę, szczególnie teraz, gdy loty do Azji Południowo-Wschodniej są w tak przystępnych cenach, a wakacje w tym rejonie świata tak powszechne.

Bangkok, Tajlandia (fot. Simon Marussi / Flickr.com / CC BY-NC 2.0)Bangkok, Tajlandia (fot. Simon Marussi / Flickr.com / CC BY-NC 2.0)

- Jak na przestrzeni ponad półwiecza zmieniały się nasze gusta, marzenia i aspiracje związane z wnętrzami, w których mieszkamy? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w rozmowie Anny Sańczuk z Małgorzatą Czyńską, autorką książki "Dom Polski. Meblościanka z pikasami". - Zawsze pociągało mnie zaglądanie do cudzych mieszkań - przekonuje Czyńska. - Nawet teraz, kiedy jadę nocą na rowerze, zdarza mi się wpaść na jakiś słup, bo gapię się ludziom w okna. Jak widzę jakąś lampę, obraz na ścianie, kawałek półki, to jestem ciekawa, kto tam mieszka, jak żyje, jaki zawód wykonuje.

Z lewej wystawa 'Nowoczesność w każdym domu' w Powiatowym Domu Kultury w Nakle, 1968 r. Z prawej stoisko meblowe w Rzemieślniczym Domu Towarowym, lata 70. (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)Z lewej wystawa 'Nowoczesność w każdym domu' w Powiatowym Domu Kultury w Nakle, 1968 r. Z prawej stoisko meblowe w Rzemieślniczym Domu Towarowym, lata 70. (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

- Amazon, Google i Coca-Cola nie płacą podatków? Na szczęście zapłacisz je ty - zapewnia Grzegorz Sroczyński, który przyjrzał się, jak raje podatkowe, z którymi większość z nas nie ma żadnej styczności, dotkliwie wpływają na wysokość naszych pensji i życie codzienne. Co więcej, jak przekonuje publicysta, mogą je nawet zrujnować. W jaki sposób? Przeczytajcie analizę Sroczyńskiego.

Budynek Coca-Coli w ShelbyvilleBudynek Coca-Coli w Shelbyville (fot. Jim Grey / Flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)

- Poprosiliśmy Daniela Olbrychskiego, by napisał, co dla niego oznacza słowo patriotyzm. - Należę do grona ludzi, mam nadzieję licznego, którzy na pytanie, czym jest patriotyzm, lekko zwieszają głowę, bo nie bardzo chcą o tym mówić. Bo jeśli o patriotyzmie mówi się za dużo, to się ma z nim jakieś kłopoty - tłumaczy aktor. Nie przegapcie tego felietonu.

Daniel Olbrychski (fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

-  Jak dzisiaj, w erze mediów społecznościowych i kurczenia się mediów tradycyjnych, wygląda praca korespondenta wojennego? Na to pytanie odpowiada Paweł Pieniążek, który relacjonował wojny w Donbasie, Iraku i Syrii, a ostatnio odbicie syryjskiej Rakki z rąk tzw. Państwa Islamskiego. - Gdy przyjechałem do Donbasu, jedyną kamizelką, jaką miałem, była ta odblaskowa. Nie miałem przygotowania ani doświadczenia, jak w takim miejscu pracować. Dojrzewałem wraz z konfliktem - pisze z Syrii Pieniążek.

Ukrainian army soldiers take part in a military exercise at a training ground outside Mariupol, eastern Ukraine, Wednesday, March 25, 2015. While the February cease-fire in Ukraine largely holds, Ukrainian armed forces as well as Russia-backed rebels are busy training and conducting military drills getting ready for potential hostilities. (AP Photo/Mstyslav Chernov)Ćwiczenia wojskowe w Mariupolu (fot. AP Photo/Mstyslav Chernov)

- Jedyną polską szkołę w Ameryce Łacińskiej odwiedziła Honorata Zapaśnik. Jak wygląda nauka języka polskiego w mieście Meksyk? Z pasją opowiadają uczniowie i nauczyciele.

W szkole polonijnej dzieci uczą się przede wszystkim zasad języka polskiego i wiedzy o Polsce (fot. archiwum ambasady Polski w Meksyku)W szkole polonijnej dzieci uczą się przede wszystkim zasad języka polskiego i wiedzy o Polsce (fot. archiwum ambasady Polski w Meksyku)

- Charles Manson chciał zostać gwiazdą. I swoje marzenie spełnił. Po tym, jak członkowie jego sekty dokonali serii brutalnych morderstw w 1969 r. w Los Angeles, stał się postacią popkultury. I jest nią do dziś. Jego historię planuje zekranizować Quentin Tarantino. Manson właśnie kończy 83 lata, z czego większość spędził w więzieniu. Jego historię opisuje Mariusz Sepioło.

Manson w drodze do sądu, grudzień 1969 r. (fot. Eastnews)Manson w drodze do sądu, grudzień 1969 r. (fot. Eastnews)

- Poza tym w numerze: dwie rozmowy Angeliki Swobody - z Marzeną Sarapatą, prezes Wisły Kraków oraz Robertem Makłowiczem, wywiad Michała Gostkiewicza z dr Krystyną Starczewską, opozycjonistką, działaczką KOR-u, założycielką i b. dyrektorką I SLO na Bednarskiej.


Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • ployd

    Oceniono 2 razy 0

    Czyli co? Należy do tych co cnotliwie nie chcą o patriotyzmie, a po takim intro pisze cały tekst na ten właśnie temat? Come on... Potrzebujemy zgodności słów i czynów, integrity!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX