My Little Pony

My Little Pony (fot. materiały prasowe)

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Mężczyźni zakochani w różowych kucykach, polski piwowar w Wietnamie i czy roboty zabiorą nam pracę

Jesienny spleen zaczyna przybierać na sile. Nie ma lepszej metody na przezwyciężenie go niż oddanie się wciągającej lekturze. Dlatego podrzucamy wam kilka smacznych kąsków do czytania, m.in. reportaż o bronies, mężczyznach kochających animowane kucyki, rozmowę z polskim piwowarem pracującym w Wietnamie, gorącą dyskusję o islamie i tekst o robotach, które już niedługo zabiorą nam pracę.

- Mają po 20, czasem 30 lat. Zdarza się, że są homo-, ale częściej heteroseksualni. Studiują lub pracują, a w wolnym czasie z pasją oglądają bajkę "My Little Pony" stworzoną z myślą o małych dziewczynkach. Kim są polscy bronies, mężczyźni zakochani w kucykach. Sprawdziła Małgorzata Gołota.

From L to R: FLUTTERSHY (Andrea Libman), PINKIE PIE (Andrea Libman), SPIKE (Cathy Weseluck), APPLEJACK (Ashleigh Ball) and RAINBOW DASH (Ashleigh Ball) in MY LITTLE PONY: THE MOVIE.
My Little Pony (fot. materiały prasowe)

- Jego autorstwa jest plakat wzywający do głosowania "trzy razy tak" w referendum w 1946 roku czy "Milicjant - twój przyjaciel i obrońca". Mieczysław Berman, pozbawiony poczucia humoru piewca komunizmu, ma jednocześnie zasługi dla polskiej grafiki, o czym przekonuje Piotr Rypson, autor książki "Czerwony monter. Mieczysław Berman: grafik, który zaprojektował polski komunizm". Rozmowa Aleksandry Boćkowskiej.

Prace Mirosława Bermana (fot. materiały prasowe)
Prace Mirosława Bermana (fot. materiały prasowe)

- Potrafi transportować, sortować, gotować, a nawet diagnozować, komponować i pocieszać. Czy zniesmaczona ludzką niedoskonałością sztuczna inteligencja zamknięta w humanoidalnym robocie powie kiedyś do nas głosem Donalda Trumpa: "You're fired"? Odpowiada Karolina Głowacka.

Tak może wyglądać fabryka przyszłości
fot. 3alexd / iStockphoto.com

- Nigdy nie lubiłem naszych komedii z czasów PRL-u, ale tu zaczynam je rozumieć - mówi Łukasz Sędzielowski, polski piwowar, który warzy piwa w wietnamskim browarze w Hanoi. Basi Stareckiej opowiada m.in. o łapówkach, ciężkiej pracy wietnamskich kobiet i najdziwniejszym, co musiał jeść.

Łukasz Sędzielowski (pierwszy z prawej) sztuki warzenia piwa uczył się w... domu (fot. archiwum prywatne)
Łukasz Sędzielowski (pierwszy z prawej) sztuki warzenia piwa uczył się w... domu (fot. archiwum prywatne)

- Gorąca dyskusja o islamie. Rozmawiają: Piotr Ibrahim Kalwas, który 17 lat temu przeszedł na islam oraz mieszkający w Warszawie 27-letni Ahmed, który w 2005 roku porzucił tę religię.  - Moja krytyka tej religii oparta jest na tym, że prawie całe życie spędziłem w muzułmańskim społeczeństwie - przekonuje Ahmed. -  Ostentacyjnym antyislamskim ateizmem odbijasz sobie teraz lata przymuszania do religii - kontruje Kalwas. Polecam tę rozmowę, szczególnie dzisiaj, kiedy na temat islamu wypowiadają się najczęściej osoby nie mające o nim pojęcia.

Ahmed stał się ateistą w wieku 16 lat
fot. archiwum prywatne

- Każdego dnia jak kamień w wodę przepada nawet dziesięcioro nieletnich. Część wróci do domów, ale po niektórych ślad zaginie. Pomóc w ich odnajdywaniu miał Child Alert - najsłynniejsze narzędzie do poszukiwania dzieci. Ale choć funkcjonuje już od czterech lat, Polska użyła go zaledwie dwa razy. Dlaczego tak rzadko jest uruchamiany? Tłumaczy Joanna Pasztelańska.

Każdy przypadek zaginięcia ma swoją własną historię, swoje osobne przyczyny (fot. BrianAJackson / iStockphoto.com)
Każdy przypadek zaginięcia ma swoją własną historię, swoje osobne przyczyny (fot. BrianAJackson / iStockphoto.com)

Poza tym w wydaniu: Gangster, który stał się celebrytą - fragment książki Sylwestra Latkowskiego i Piotra Pytlakowskiego "Koronny nr 1. Pseudonim Masa", tajemnice Kazimiery Iłłakiewiczówny oraz rozmowa Angeliki Swobody z Piotrem Osęką.

Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Komentarze (8)
Zaloguj się
 • mrmouse

  Oceniono 5 razy 3

  Ostatnio relaksuję się czytając mangę i oglądając anime. Różne zakresy wiekowe od 16 roku życia, a nawet dla młodszych. Jak ktoś ma ochotę na kucyki, cóż rób na co masz ochotę, póki nikogo nie krzywdzisz,

 • q43492449

  0

  "Mają po 20, czasem 30 lat. Zdarza się, że są homo-, ale częściej heteroseksualni. Studiują lub pracują, a w wolnym czasie z pasją oglądają bajkę "My Little Pony" stworzoną z myślą o małych dziewczynkach. Kim są polscy bronies, mężczyźni zakochani w kucykach."

  Całkowicie się z tym nie zgadzam. Jest to obraza całej polskiej społeczności Bronies, która wbrew pozorom nie składa się tylko z Bronies ale i Pegasisters. Jak się nie znacie to się najlepiej nie wypowiadajcie. NIC nie wiecie o tej olbrzymiej społeczności, którą właśnie obrażacie. Po za tym jestem ciekaw czy piszący ten tekst widział ten serial w całości. Otóż wcale ten serial nie jest robiony z myślą o małych dziewczynkach ale i o fanach z całego świata. Przykładowo zez Derpy był błędem twórców ale fanom się to spodobało więc twórcy tak to zostawili. Serdecznie również nie pozdrawiam prowadzących z "TVP Info - W tyle wizji", którzy popełnili gigantyczny błąd mówiąc "Kucyki Pony" co można bezsensownie przetłumaczyć "Kucyk Kucyk" czyli tzw. Masło Maślane.

  (Nie)Serdecznie Nie pozdrawiam!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX