Joanna Kos-Krauze

Joanna Kos-Krauze (fot. materiały KOSFILM)

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Joanna Kos-Krauze, Bogdan Dziworski, polski weteran z Kambodży i to, co będziemy jeść w przyszłości

Nie warto płakać po wakacjach i lecie, które odeszło tak szybko. Nadeszła jesień - pora ekscytujących premier filmowych i literackich, wystaw i inspirujących festiwali. W Weekendzie piszemy o tych najciekawszych. Przeczytajcie wywiady z Joanną Kos-Krauze, reżyserką filmu "Ptaki śpiewają w Kigali" i Piotrem Ollerem, weteranem misji w Kambodży, którą w swojej książce opisał Piotr Głuchowski.

- Czy wystarczy nam wody pitnej w tym miesiącu? Może przekąsić świerszcza? Czy lepiej kilka larw mącznika młynarka? Powinniśmy oswoić się z myślą, że w przyszłości będziemy musieli zmienić nasze przyzwyczajenia żywieniowe - dla własnego zdrowia i dobra planety. A pomogą nam w tym łebscy naukowcy. O tym, co za kilka dekad trafi na nasze talerze, pisze Olga Badowska.

Stoisko handlowe z mrożonymi owadamiStoisko handlowe z mrożonymi owadami (fot. krithnarong / iStockphoto.com)

- Pierwsza zbrojna potyczka Wojska Polskiego po II wojnie światowej miała miejsce nie w Karbali, ale w Siem Reap w Kambodży 3 maja 1993 roku. Polacy biorący udział w misji ONZ odparli wówczas atak Czerwonych Khmerów. Do księgarń trafiła książka Piotra Głuchowskiego "Pola śmierci...", która przywraca pamięć o tym wydarzeniu. Katarzyna Nowakowska rozmawia z Piotrem Ollerem, weteranem, który brał udział w misji w Kambodży.

Parada wojsk ONZ z okazji rocznicy podpisania porozumień pokojowych. W środku stoi Piotr OllerParada wojsk ONZ z okazji rocznicy podpisania porozumień pokojowych. W środku stoi Piotr Oller (fot. archiwum prywatne)

- Anna Sańczuk rozmawia z Bogdanem Dziworskim, dokumentalistą i fotografem, który - podobnie jak jego mistrz, francuski fotoreporter Henri Cartier-Bresson - poluje na ulicach i podwórkach z aparatem na bressonowski "decydujący moment". - Teraz każdy może kupić aparat, kamerę taką czy inną, ale nie kupi spojrzenia - przekonuje Dziworski, który sam nie używa maila i telefonu komórkowego. Ania spotkała się z nim w restauracji Kultura na Krakowskim Przedmieściu, gdzie artysta jada zawsze, gdy jest w Warszawie.

Bogdan Dziworski podczas warsztatów w ramach Filmowego Pleneru Sławomira Idziaka w krakowskich Przegorzałach. Film Spring Open-Air 2011 (fot. Adam Golec / Agencja Gazeta)Bogdan Dziworski podczas warsztatów w ramach Filmowego Pleneru Sławomira Idziaka w krakowskich Przegorzałach. Film Spring Open-Air 2011 (fot. Adam Golec / Agencja Gazeta)

- Film "Ptaki śpiewają w Kigali" na MFF w Karlowych Warach zdobył nagrodę dla najlepszej aktorki - otrzymały ją Jowita Budnik i Eliane Umuhire. We wrześniu obraz powalczy o Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Opowiada on o wydarzeniach z 1994 roku w Rwandzie, gdzie w trakcie wojny domowej pomiędzy plemionami Hutu i Tutsi z rąk ekstremistów zginęło około miliona ludzi. - To nie tylko historia zbiorowej traumy jednego narodu. To opowieść o bardzo ciemnej stronie nas wszystkich. Także twojej, mojej - mówi Joanna Kos-Krauze, reżyserka filmu. Wywiad Małgorzaty Steciak.

Kadr z filmu 'Ptaki śpiewają w Kigali'Kadr z filmu 'Ptaki śpiewają w Kigali' (fot. materiały prasowe)

- W ciągu dnia był dobrym mężem i ojcem, w pracy wzorowym górnikiem, nocami zmieniał się w bezwzględnego mordercę. Z całego serca nienawidził kobiet i to właśnie je zabijał, a ciała ofiar bezcześcił. Joachim Knychała, nazywany przez milicjantów "Frankenstein", terroryzował Śląsk w latach 1974-1982. Historię seryjnego mordercy opisał Przemysław Szemczuk. Przedstawiamy fragmenty jego książki pt.: "Kryptonim Frankenstein".

Knychała zabijał ciosem w tył głowy (fot. zdjęcie z akt sprawy / Przemysław Semczuk)Knychała zabijał ciosem w tył głowy (fot. zdjęcie z akt sprawy / Przemysław Semczuk)

- Design dla seniorów. O tajniki projektowania funkcjonalnych mebli dla osób po 60. roku życia dr Beatę Fabisiak z Katedry Meblarstwa Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pyta Katarzyna Nowakowska. - Wszystko, co wydaje nam się proste, dopóki jesteśmy młodzi i sprawni, może stać się problemem w późniejszym wieku - przestrzega ekspertka.

Targi Arena Design (fot. materiały prasowe)Targi Arena Design (fot. materiały prasowe)

Poza tym w wydaniu: felieton Leszka Jażdżewskiego, wywiad Angeliki Swobody z dr. Mateuszem Golą, który bada mózgi mężczyzn uzależnionych od pornografii, oraz rozmowa Michała Gostkiewicza z Arturem Surowieckim, geografem klimatologiem, członkiem Łowców Burz, o huraganie Irma, który właśnie uderza we wschodnie wybrzeże Florydy.


Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • filutern

    0

    a mi sie podoba

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX