Beata Szydło.

Beata Szydło. (fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta)

felieton

Przedsiębiorcy jako pierwsi poczują, gdy pieniądze w skarbcu zaczną się kończyć

Na Forum Ekonomicznym w Krynicy Beata Szydło otrzymała nagrodę Człowieka Roku. Lista jej rzekomych zasług dla polskiej gospodarki i polskiego biznesu, wymieniona w kuriozalnej laudacji, wprawiała w zażenowanie. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że premier Szydło nie ma kontroli nad polityką gospodarczą ani personalną własnego rządu.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy rządzący uważają, że mają prawo przypisywać sobie nie swoje zasługi. Sukces ma wielu ojców, porażka jest sierotą. Polskie sukcesy zawdzięczamy jakoby oświeconym rządom (zawsze tym aktualnie sprawującym władzę). Porażki - biedę, nierówności, korupcję (niepotrzebne skreślić) - pazernemu biznesowi, złodziejskiej reprywatyzacji, oligarchom powiązanym ze służbami i przestępcami. 

05.09.2017 Krynica Zdroj . Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego otwarcia XXVII Forum Ekonomicznego . Fot. Marek Podmokly / Agencja GazetaPrezydent Andrzej Duda podczas uroczystego otwarcia XXVII Forum Ekonomicznego. Krynica, 5 września 2017 r. (fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta)

Zbiorowy bohater ostatniego trzydziestolecia, jakim są ciężko pracujący Polacy, jest w tym obrazie nieobecny. Może i zamieszkuje na zielonej wyspie, ale przecież tylko dzięki "światłemu kierownictwu" nie zmieniła się ona w jałową pustynię. Może i płaci pokornie podatki na hojne transfery socjalne, ale to budująca swoją lojalność wśród wyborców władza zgarnie całą śmietankę powszechnej wdzięczności.

Stawianie biznesu pod pręgierzem (czy to za domniemany wyzysk pracowników - lewica, czy nieuczciwość i powiązania z poprzednim systemem - prawica) nie jest po pierwsze uczciwe, po drugie - jest zdecydowanie nieskutecznym rozwiązaniem w dojrzałym społeczeństwie, do którego miana pretendujemy. 

Być może w okresie dojrzewania lat 90. jedynym sposobem na konieczny rozwój było odgradzanie biznesu murem od społecznej aktywności i polityki, co postulowali liberałowie gospodarczy. Jednak poczucie alienacji pomiędzy tymi, którzy PKB wytwarzają, a tymi, którzy je konsumują, na dłuższą metę grozi niebezpiecznym konfliktem napędzającym populizm bazujący na politycznie zagospodarowanej zawiści. Paliwie, które jest potencjalnie nieograniczone. 

Przedsiębiorcy mają najwięcej do stracenia. To oni pierwsi odczują przykręcenie śruby, kiedy pieniądze w skarbcu zaczną się kończyć. A kiedyś się skończą. Tylko najpierw, w imię zachowania społecznego spokoju, na kontrolach i domniemaniu winy władza uwarzy dla suwerena rosół, w którym skończą znoszące złote jajka biznesowe kury. Nie ma środowisk bardziej żywotnie zainteresowanych tym, żeby polski sukces trwał, niż polski biznes. Nie każdy może przenieść z dnia na dzień całą działalność do Londynu czy za czeską granicę. Wielu zapewne by nie chciało, gdyby oznaczać to miało faktyczną, a nie tylko formalną, emigrację. 

Protest przedsiębiorców. Warszawa, 2011 r. (fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta)Protest przedsiębiorców. Warszawa, 2011 r. (fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta)

W buntującej się przeciw bezwzględnemu i brutalnemu likwidowaniu państwa prawa klasie średniej wyuczoną obywatelską bierność zastępuje organizująca się spontanicznie aktywność. Wśród protestujących jest wielu przedsiębiorców, którzy atak na budowane w trudzie i znoju osiągnięcia transformacji odbierają jako osobistą zniewagę, zamach na największe dokonanie ich biografii. 

Chodzi o to, żeby energię tę mądrze zagospodarować. Kto inny, jak ci, którzy stworzyli coś z niczego, ludzie uczący się na własnej skórze efektywności i skutecznego wykorzystywania zasobów do osiągania celów, mogą służyć jako coachowie w zbiorowym wysiłku wdrażania polskiego społeczeństwa do liberalnej demokracji w dobie jej głębokiego kryzysu? Kto inny ma zasoby do tego, żeby wspierać budowę niezależnych od władzy instytucji, zapewniających długofalowe warunki do rozwoju kraju, bez którego żadna działalność gospodarcza, poza czysto eksploatacyjną, nie będzie miała większego sensu?

Co robić? O tym piszemy w XXVII numerze "LIBERTÉ!", który ukaże się w przyszłym tygodniu. A ci, którzy nie chcą stać z boku, spotkają się w drugiej połowie października na Igrzyskach Wolności w Łodzi. 

Drodzy przedsiębiorcy, menedżerowie, liderzy projektów, przyzwyczailiście się, że państwo żyje z waszych podatków. Oto lekcja nowa. Demokracja nie przeżyje bez waszego zaangażowania.

CHCESZ DOSTAWAĆ WIĘCEJ DARMOWYCH REPORTAŻY, POGŁĘBIONYCH WYWIADÓW, CIEKAWYCH SYLWETEK - POLUB NAS NA FACEBOOKU


Leszek Jażdżewski.
Redaktor naczelny pisma ''LIBERTÉ!''. Współtwórca Igrzysk Wolności i łódzkiej klubokawiarni 6dzielnica. Publicysta, m.in. na łamach "Gazety Wyborczej", "Polityki". Publiczny mówca, polityczny komentator (TVN24, TOK FM). Zasłynął samotnym protestem na marszu narodowców "Idzie antykomuna" i stworzeniem akcji Świecka szkoła. Prowadzi bloga i twittuje.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Zobacz także
Komentarze (47)
Zaloguj się
 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 32 razy 26

  Nawet robot Ewa z Alternatywy IV był bardziej samodzielny i inteligentny od Szydło.

 • s-w-z

  Oceniono 19 razy 19

  Podobno ma pełną swobodę w doborze broszek. Szyszce, Macierewiczowi, Ziobrze może tylko przytakiwać, a zgłaszać uwagi i żalić to może się Rydzykowi w czasie spowiedzi. Morawieckiego fantazjami oczarowany jest prezes więc ona automatycznie też. Waszczykowski koncentruje się, rozwija i umacnia i związki z San Escobar. Radziwiłł jest prawie zdrowy a Zalewska ma parcie do nauki na własnych błędach. Alleluja i do przodu.

 • pab-blo

  Oceniono 23 razy 19

  Nagroda dla Szydło i jej dokonania to scenariusz godny Misia 2. Szkoda, że Bareja tego nie dożył. Łubu dubu...

 • freon

  Oceniono 22 razy 18

  Ta nagroda to zapowiedź kopniaka, który pani Szydło niedługo dostanie. Za komuny, a z tej przecież tradycji biorą się pisowcy, było identycznie. Jak się kogoś chciano pozbyć to nagle, przesadnie podkreślano wielkość postaci, a potem dawano super ważne zadanie bycia ambasadorem w Ułan Bator. Honory przed upadkiem. Pani sołtysinka sama zresztą o tym wie, bo zaczyna przebąkiwać, że są lepsze i ciekawsze zajęcia niż premierowanie, do którego zresztą za grosz się nie nadaje.

 • notremak

  Oceniono 17 razy 13

  A ma wpływ na JAKĄKOLWIEK politykę rządu Kaczyńskiego Jarosława?

 • jamateusz89

  Oceniono 13 razy 13

  Pani Premier Beata Szydło nie ma kontroli nad swoimi ministrami ponieważ też jest kontrolowana. Pamiętam jak sobie przypisywali spadek bezrobocia, który według danych statystycznych PUP można zaobserwować spokojnie od 2010 roku.

 • labeo

  Oceniono 16 razy 12

  Prezes niedługo zmieni premiera, więc Szydło dostała nagrodę pocieszenia.

 • pepper-salt

  Oceniono 10 razy 8

  Widać, że nagrody człowieka roku po objęciu rządów przez PiS są zarezerwowane wyłącznie dla członków tej bandy! Kto nadaje te nagrody nie ma wstydu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX