Targi Arena Design

Targi Arena Design (fot. materiały prasowe)

społeczeństwo

Czy twoja kuchnia jest przystosowana do tego, że stajesz się starszy? Oto design dla seniorów

Wszystko, co wydaje nam się proste, dopóki jesteśmy młodzi i sprawni, może stać się problemem w późniejszym wieku - mówi dr Beata Fabisiak z Katedry Meblarstwa Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Czym jest symulator wieku i jak on działa?

- Symulator składa się z kombinezonu oraz okularów. Jego zadaniem jest pokazanie zachodzących w nas wraz z wiekiem zmian. Z czasem mamy bardziej ograniczoną motorykę, zmienia się postawa ciała, zmniejszony jest zakresu ruchu ramion czy nóg. Pogarsza się też wzrok. Stąd w symulatorze mamy też zestaw okularów, który pozwala na prezentację wad wzroku najczęściej występujących u osób starszych. Wykonaliśmy je wspólnie z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu oraz firmą Get Models Now.

Targi Arena Design (fot. materiały prasowe)Targi Arena Design (fot. materiały prasowe)

Dlaczego stworzyliście takie urządzenie?

- Symulator powstał z myślą o młodych projektantach, którzy mają kreować meble dla osób starszych. Ludziom pełnosprawnym, niemającym żadnych ograniczeń ruchowych, trudno jest w pełni zrozumieć potrzeby seniorów. Stworzyliśmy więc narzędzie, które pozwoli im doświadczyć, jak to jest, gdy z wiekiem coraz trudniej jest wykonywać nawet najprostsze domowe czynności.

Czy można gdzieś ten kombinezon przymierzyć, by poczuć, jak to jest być seniorem?

- Będziemy go pokazywać na Łódź Design Festival w październiku. Wtedy każdy będzie mógł przymierzyć symulator i zobaczyć, jak działa, w jaki sposób ogranicza ciało, gdy chcemy na przykład wyciągnąć coś z szafki czy schylić się, by włożyć buty. Wszystko, co wydaje nam się proste, dopóki jesteśmy młodzi i sprawni, może stać się problemem w późniejszym wieku.

Jak podchodzą do tego problemu młodzi projektanci? Co się dzieje, gdy wkładają ten kombinezon?

- Są bardzo zaskoczeni. "O rety, to aż tak to wygląda? To właśnie czuje mój dziadek, moja babcia?" - pytają. Projektując meble dla osób starszych, najczęściej myślą właśnie o swoich dziadkach, osobach im bliskich. Ale gdy czują na własnym ciele, jak wyglądają wynikające z wieku ograniczenia, wiedzą z czym dokładnie mierzą się seniorzy.

Na Wydziale Technologii Drewna od dość dawna zajmujecie się projektowaniem mebli dla osób starszych, badacie potrzeby tej grupy. Jakie wnioski płyną z tych badań?

-  Nasi respondenci zwrócili m.in. uwagę na problemy związane z korzystaniem z szafek kuchennych. Okazało się, że wiele osób starszych ma kłopoty z wyjmowaniem rzeczy z szafek narożnikowych czy wiszących, bo są zamontowane zbyt wysoko. Seniorzy oceniali też swoje domowe kanapy i fotele - sygnalizowali, że brak im podparcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz podłokietników, które ułatwiają wstawanie. Przed projektantami jest więc sporo pracy.

Targi Arena Design (fot. materiały prasowe)Targi Arena Design (fot. materiały prasowe)

Jednak w ramach projektu BaltSe@nioR [skupia kraje Regionu Morza Bałtyckiego, jest współfinansowany ze środków UE - przyp. red.], którego jesteśmy liderem, współpracujemy nie tylko z uczelniami typowo projektowymi, ale także z partnerami z sektora ICT, czyli technologii informacyjno-komunikacyjnych. Staramy się, by tradycyjne meble stały się meblami inteligentnymi.

Na czym to dokładnie polega?

- Na przykład na integracji ekranu dotykowego i płyty w kuchence. Dzięki połączeniu z Internetem można na przykład wyszukiwać przepisy kulinarne bezpośrednio na  powierzchni płyty, w trakcie przygotowywania posiłków. Z kolei na inteligentnych frontach szafek wyświetlane mogą być m.in. informacje o pogodzie czy o stanie zapasów żywności - choćby ich terminie przydatności do spożycia. Znajdą się tam też przypomnienia o konieczności zażycia lekarstw czy o urodzinach bliskich osób.

Czy polscy seniorzy są gotowi na zakup nowych, skrojonych pod ich potrzeby mebli?

- W wiek 65 lat wkracza obecnie pokolenie baby-boomers, czyli roczniki urodzone po II wojnie światowej. Pokolenie to jest zupełnie inne od poprzedniego, przyzwyczajonego do skromniejszych warunków, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i jakości życia. Jest bardziej świadome, otwarte, ma większe wymagania co do komfortu. I lepsze zaplecze finansowe - jest w stanie wydać pieniądze na mebel czy inny produkt, który spełnia ich oczekiwania, jest wygodniejszy, ładniejszy czy bezpieczniejszy.

Zwłaszcza tzw. young olds, czyli najmłodsza grupa osób starszych, które przekraczają 60 lat, są jeszcze w pełni sił i bardzo często wykonują generalny remont w mieszkaniu, chętnie kupują nowe meble. Trendem obserwowanym na przykład w Skandynawii są też przeprowadzki do mniejszych, wygodniejszych mieszkań, które lepiej odpowiadają potrzebom osób starszych po tym, jak ich dzieci wyprowadziły się już z domu.

Kładziemy nacisk na to, by ludzie starsi wiedzieli, na jakie cechy mebli należy zwrócić uwagę i jakie funkcjonalności mogą okazać się im najbardziej pomocne.

Targi Arena Design (fot. materiały prasowe)Targi Arena Design (fot. materiały prasowe)

Ja dostrzegłam choćby to, że zaprojektowane przez państwa meble nie mają ostrych krawędzi, o które można się potknąć czy uderzyć.

- To ważne, bo ryzyko upadków jest zwiększone w grupie osób powyżej 65. roku życia, ponieważ wraz z wiekiem pojawiają się zaburzenia w utrzymaniu równowagi.

Dla osób starszych lepszym rozwiązaniem są też przesuwane drzwi w szafkach.

- Tak, zwłaszcza gdy w grę wchodzą dodatkowo problemy ze wzrokiem czy zapominanie o zamykaniu górnych szafek - otwarte mogą przecież spowodować jakiś uraz. Z kolei w dolnych szafkach najwygodniejszym rozwiązaniem są szuflady, zwłaszcza te w pełni się wysuwające, czy rozmaitego rodzaju kosze cargo - cicho i łatwo poruszające się na prowadnicach. Dzięki nim ograniczamy sytuacje, w których trzeba się schylać i szukać potrzebnych rzeczy w mniej dostępnych miejscach.

Zwróciłabym też uwagę na oświetlenie w szafkach i szufladach. Jest ono bardzo istotne zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy przez dużą część dnia jest ciemno. Starsi ludzie potrzebują znacznie większej ilości światła dla pełnej sprawności oczu. Dzięki oświetleniu łatwiej im będzie znaleźć potrzebne rzeczy.

Czy rynek dostrzega te potrzeby? Za kilkanaście lat osoby 65+ będą stanowiły 30 procent społeczeństwa.

- Prognozy GUS wskazują, że Polska będzie jednym z najstarszych społeczeństw w Europie. Dlatego coraz prężniej rozwija się u nas tzw. silver economy, czyli gospodarka senioralna, widoczna dobrze np. na rynku usług skierowanych do osób starszych. Ale w branży meblarskiej czy projektowaniu wnętrz ten trend nie jest jeszcze mocno rozwinięty. Stąd nasz pomysł stworzenia darmowej wirtualnej biblioteki -  przedsiębiorstwa będą w niej mogły znaleźć informacje o specyficznych potrzebach osób starszych i niezbędne narzędzia, które opracujemy, m.in. także model symulatora wieku. To będzie baza wiedzy o starzejącym się społeczeństwie w Regionie Morza Bałtyckiego.

Targi Arena Design (fot. materiały prasowe)Targi Arena Design (fot. materiały prasowe)

Wiele innowacji społecznych i technologicznych skierowanych do seniorów ma umożliwić im samodzielne życie nawet w zaawansowanym wieku.

- W przyszłości znacznie wzrośnie liczba jedno- i dwuosobowych gospodarstw domowych. Odchodzimy od modelu rodzin wielopokoleniowych, których jeszcze jakiś czas temu było w Polsce bardzo dużo. Mamy w społeczeństwie coraz więcej osób starszych, mieszkających samotnie, często potrzebujących wsparcia i pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności. Głównym problemem jest zapewnienie im samodzielności tak długo, jak się da. W tym celu należy dostosować poszczególne pomieszczenia do ich potrzeb także wtedy, gdy poruszają się na wózkach inwalidzkich czy za pomocą balkoników. Trzeba więc wymienić wannę na prysznic, usunąć dywany, progi, zmniejszyć liczbę mebli, żeby zapewnić więcej przestrzeni do swobodnego poruszania się.

CHCESZ DOSTAWAĆ WIĘCEJ DARMOWYCH REPORTAŻY, POGŁĘBIONYCH WYWIADÓW, CIEKAWYCH SYLWETEK - POLUB NAS NA FACEBOOKU


Katarzyna Nowakowska. Redaktor naczelna serwisu Foch.pl. Jest założycielką (nie)oficjalnego kultu Davida Bowie i współtwórczynią "Bachora". Dla niepoznaki za dnia pisze kulturalne teksty ("Dziennik Gazeta Prawna"), a nocą wyżywa się w internetach.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Zobacz także
Komentarze (3)
Zaloguj się
 • knutt28

  0

  Podobne kombinezony już jakiś czas temu stosowała firma Blum promując system szuflad zamiast zwykłych szafek.

 • tanczacy.z.myslami

  0

  I jeszcze jedno:

  "W wiek 65 lat wkracza obecnie pokolenie baby-boomers, czyli roczniki urodzone po II wojnie światowej. Pokolenie to jest zupełnie inne od poprzedniego (...) Jest bardziej świadome, otwarte, ma większe wymagania co do komfortu. I lepsze zaplecze finansowe"

  Lepsze zaplecze finansowe? Na emeryturze, na którą zaraz pójdą na jak długo to zaplecze im wystarczy?

 • tanczacy.z.myslami

  0

  " należy dostosować poszczególne pomieszczenia do ich potrzeb także wtedy, gdy poruszają się na wózkach inwalidzkich czy za pomocą balkoników. Trzeba więc wymienić wannę na prysznic, usunąć dywany, progi, zmniejszyć liczbę mebli, żeby zapewnić więcej przestrzeni do swobodnego poruszania się."

  Nie chcę was straszyć, drodzy projektanci, ale proponowane przez was zmiany wymagają przede wszystkim większych mieszkań, zwłaszcza w blokach (oddzielne domy to inna sprawa). Wózki inwalidzkie i balkoniki często zwyczajnie nie mieszczą się "na zakrętach" w mieszkaniach w blokach, tzn. np. tam, gdzie trzeba skręcić wychodząc z pokoju do przedpokoju. Albo tam, gdzie pomieszczenie jest długie ale wąskie. A większe mieszkania oznaczają większe wydatki na czynsz itp.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX