(fot. Phillip Maiwald (Nikopol) / Wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Kraj Basków, freediving, wstydliwe tajemnice brytyjskiej monarchii i o co modlą się polscy pielgrzymi

Wyjeżdżając na długi weekend wielu z nas będzie mijać pielgrzymki zmierzające na Jasną Górę. Nasz reporter dołączył do jednej z nich i zapytał, w jakiej intencji pielgrzymi idą do Częstochowy. Usłyszał od nich wiele poruszających historii. W tym wydaniu nie przegapcie też kulinarnej wyprawy do Kraju Basków i opowieści o nurkach, których płuca kurczą się do wielkości piłeczek bejsbolowych.

- San Sebastian i Bilbao to nowe, ulubione kierunki wakacyjne Polaków. Tylko w Kraju Basków dania z ziemniaków i papryki mogły doczekać się michelinowskich gwiazdek. Tu centra miast popołudniami zamieniają się w wielką restaurację. O kulinarnej (i nie tylko) podróży po północnej części Hiszpanii pisze Basia Starecka.


(fot. Basia Starecka)

- To gigantyczny skandal, który kładzie się cieniem na całej współczesnej historii sportu. Doping i kolosalny sukces, jaki odnieśli dzięki niemu rosyjscy sportowcy w Soczi, stały się narzędziem propagandy - mówi Bryan Fogel, reżyser dokumentu "Ikar". Małgorzata Steciak rozmawia z nim o kulisach jednej największej afer w historii sportu.


Kadr z filmu 'Ikar' (fot. materiały prasowe)

- O co modlą się polscy pielgrzymi? Poprosiliśmy Bartosza Józefiaka, by dołączył do jednej z grup idących na Jasną Górę i zapytał jej członków o co proszą opatrzność. - Tutaj niewielu jest szczęśliwych ludzi. Na pielgrzymki chodzą głównie tacy, co swoje przeżyli - usłyszał od jednego z pielgrzymów. Przeczytajcie, co opowiedzieli mu ludzie w drodze do Częstochowy.


(fot. Bartosz Józefiak)

- Co roku setki nurków ulegają tragicznym wypadkom. Ci ludzie najwyraźniej pragną śmierci - pisze James Nestor, amerykański dziennikarz, który z bliska obserwował zawody we freedivingu, jednym z najbardziej ryzykownych sportów na świecie. Publikujemy fragmenty jego książki pt. "Głębia".


Mały postój dekompresyjny - Głębokościowe Mistrzostwa Świata 2015 (fot. materiały prasowe)

- W latach 1961-1973 w USA porwano setki samolotów. Czasem uprowadzenia zdarzały się częściej niż raz na tydzień. Jednak ta historia podniebnego terroru została kompletnie zapomniana. Brendan I. Koerner w książce "Niebo jest nasze" postanowił o niej przypomnieć. Z autorem rozmawia Magdalena Roszkowska.


W 1961 r. Antulio Ramirez Ortiz (z prawej) wyposażony w nóż do steków udał się do kokpitu. Przystawiając ostrze do gardła pilota, zażądał, by niezwłocznie przetransportowano go na Kubę, gdzie od pewnego czasu rządził już Fidel Castro (z lewej) (fot. Marcelo Montecino / Wikimedia.org / CC BY-SA 2.0 / Eastnews)

- Tajemnice brytyjskiej monarchii dotyczące kontaktów Edwarda VIII z nazistowskimi Niemcami mają zostać w pełni odkryte za 20 lat. Ale wcześniej mogą je ujawnić Rosjanie, bo przez pewnego agenta MI5 akta tej sprawy spoczywają także w archiwach NKWD. O wstydliwej karcie w historii Wielkiej Brytanii pisze Marek Rybarczyk.


Książę Edward w nazistowskim ośrodku szkoleniowym koło Złocieńca (Bundesarchiv, Bild 102-17964 / Pahl, Georg / CC-BY-SA 3.0)

- Luksus może się odznaczać wielką prostotą, ale nie ma w sobie nic z prostactwa - mawiała Coco Chanel. Ekstrawagancje możnych tego świata i pragnienia hedonistów dowodzą, że luksus bywa równie zmienny jak ludzkie żądze. O tym, co luksusowe jest dzisiaj, a co było w poprzednich dekadach pisze Ula Ryciak.


Gabrielle 'Coco' Chanel na nowo zdefiniowała 'luksus'. Zdjęcie z 1920 roku (fot. domena publiczna)

Poza tym w wydaniu: felieton Leszka Jażdżewskiego, Angelika Swoboda rozmawia z Joanną Penson, Michał Gostkiewicz przepytuje Ryszarda Schnepfa, przeczytajcie też o jednej z najsmaczniejszych past świata - hummusie.


Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX