(fot. Paolo Margari / Flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)

Kraj Basków. Tu centra miast popołudniami zamieniają się w wielką restaurację

San Sebastian i Bilbao to nowe, ulubione kierunki wakacyjne Polaków. Tylko w Kraju Basków dania z ziemniaków i papryki mogły doczekać się michelinowskich gwiazdek.
Zobacz także
Komentarze (42)
Zaloguj się
 • horatio_valor

  Oceniono 18 razy 12

  > "Pochodzenie Basków do tej pory nie jest jednoznaczne. Część badaczy uważa, że przybyli z Półwyspu Iberyjskiego"

  Oni MIESZKAJĄ na Półwyspie Iberyjskim, ciotka.

 • andrzej4001

  Oceniono 14 razy 10

  Totalnie błędna teza - turystów (w tym z Polski) w kraju Basków jest względnie mało - w porównaniu do Madrytu, Barcelony, czy południa Hiszpanii. Choć jest to oczywiście zaleta, bo można zobaczyć prawdziwe życie tego regionu, a nie sztuczny cyrk, nakręcony pod zysk.

  No i wspomniane Santander jest w Kantabrii, a nie w Kraju Basków. To jest jednak >1h drogi to Bilbao na przykład.

 • thrilled_claire

  Oceniono 8 razy 8

  Cieszę się, że Kraj Basków został w końcu doceniony, szkoda że nie w ubiegłym roku kiedy San Sebastian - Donostia i Wrocław były razem europejskimi stolicami kultury.
  Moja główna uwaga: to nie jest prawda, że większość tamtejszej ludności nie mówi po angielsku. Przeciwnie. Być może rdzenni Hiszpanie mają z tym problem, ale rdzenni Baskowie, dorastający w kulturze dwujęzycznej (hiszpański + euskara) nie mają żadnego problemu z nauczeniem się kolejnego języka i w większości znają angielski w stopniu co najmniej dobrym (zwłaszcza młodzi ludzie, nie mówię o starszych osobach w mniejszych miejscowościach, które nawet z hiszpańskim mają trudności).
  Wszyscy jednak tak samo się uśmiechną na te kilka baskijskich słów, które są dla nas łatwe:
  Kaixo (kaiszo) - Cześć / Dzień dobry
  Agur (ahur) - Do widzenia
  Eskerrik asko - Dziękuję
  Topa! - Na zdrowie! :)

 • rownowaznik

  Oceniono 9 razy 7

  Zawsze myślałem, że ETA walczyła z Hiszpanami. A tu się dowiaduje, że terroryzowali swój własny kochany kraj Basków.

 • jan.go

  Oceniono 6 razy 6

  "Ostatnie walki zbrojne w obronie niepodległości Euskal Herria, historycznej Baskonii, miały miejsce w 2011 roku. ETA przez ponad 52 lata w trakcie licznych zamachów terrorystycznych przyczyniła się do śmierci ponad tysiąca osób. Dziś byli działacze Euskadi Ta Askatasuna siedzą w więzieniach, a mieszkańcy Kraju Basków zdają się być zadowoleni ze statusu wspólnoty autonomicznej " Pani Starecka pani pojedzie ,pani się spyta Coś czuję że znowu powstał artykuł z jednej strony znalezionej na Google

 • haslotrzy

  Oceniono 18 razy 6

  Czy autorka zechciałaby uzasadnić sformułowanie z pierwszego zdania tekstu: "nowe, ulubione kierunki wakacyjne Polaków"? Ile milionów Polaków tam jeździ rocznie? Jakieś badania pani blogerka przeprowadzała? Reszta tekstu na tym samym poziomie: "całe" centra, "wszyscy" mieszkańcy.

 • equidad

  Oceniono 7 razy 5

  Zarówno Bilbao, jak i San Sebastian godne uwagi, choć zupełnie różne. Byłam wiosną ubiegłego roku, Playa La Concha w pierwszych dniach kwietnia zupełnie pusta, choć oczywiście o plażowaniu nie było mowy. Można za to wjechać albo wspiąć się na pobliskie punkty widokowe i popatrzeć sobie na miasto z góry, powędrować uliczkami starówki, porobić zdjęcia. W Bilbao zresztą też, bo są i górki i odnowiona starówka. San Sebastian bardziej eleganckie i wypoczynkowe, Bilbao nieco industrialne ale ciekawa architektura i fajny klimat. No i świetne pintxos i w Bilbao i w San Sebastian. Polaków akurat nie spotkałam ale to plus. Chce się tam wracać, choć sporo pada ;-)

 • zapomorski12

  Oceniono 4 razy 4

  Chyba Barbara Starecka a nie Basia? Jak te kobiety lubią odejmować sobie lat

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX